Jak vybrat vibrační plošinu

Vibrační plošina vám přinese efektivnější využití času, který strávíte cvičením. Díky vibracím totiž dochází k lepšímu zapojení svalstva. Není to ale žádný zázračný prostředek na hubnutí, se kterým by šlo hubnutí samo. Bez pořádné dávky pohybu to nepůjde. Počítejte ale tím, že vibrační plošina na cvičení vám pomůže zformovat a zpevnit postavu.

Při nákupu není dobré vybrat hned první nejlevnější výrobek, na který narazíte. Vibrační plošiny na cvičení se vyrábí v několika provedeních a typech. Pro výběr konkrétního modelu se spolu podíváme i na nosnost, hmotnost a možnosti nastavení intenzity vibrací. Kromě toho zmíníme úchopy pro lepší stabilitu, povrch plošin velikost plochy na cvičení.

vyberomat cz vibrating plates
vyberomat cz vibrating plates

Proč cvičit na vibrační plošině

Vibrační plošiny stimulují přirozenou reakci svalů na vibrace. Při cvičení navíc nedochází k zatěžování kloubů. Svaly se několikrát za sekundu stahují, čímž dochází k jejich efektivnějšímu posilování. Při stoji v klidu s pokrčenými koleny se svaly stáhnou přibližně 2x za sekundu. Během cvičení to může být až do 50 stahů. Plošinu můžete navíc využít i na masáž po tréningu.

Co všechno vám cvičení přinese:

  • zpevní vaše lýtka, stehna, zadek, břicho a ramena,
  • zlepší krevní oběh,
  • zlepší držení těla,
  • zpevní pokožku a pomůže při celulitidě,
  • zvýší svalovou sílu a pružnost,
  • pomůže zlepšit celkovou fyzickou kondici,
  • v kombinaci s úpravou stravy pomůže shodit přebytečná kila,
  • zlepšuje ohebnost a vytrvalost,
  • pomáhá odbourávat stres,
  • přispívá ke zlepšení celkové imunity.

Pro koho je vibrační plošina na cvičení určená

Cvičit na vibrační plošině můžete, i když nemáte žádnou kondici. Ze začátku vám postačí cvičení v délce 10 minut a méně náročné cviky. K nim si postupně přidáte těžší zátěž. Nevyužívá se jen na běžné cvičení. Pokud je to vhodné, můžete na ní cvičit i po úrazu, mnohdy je to vhodný doplněk rehabilitace. V medicíně je doporučována pacientům s Parkinsonovou chorobou pro zlepšení stability a rovnováhy. Tento způsob cvičení je vhodný i při skleróze multiplexartritidě. Vibrační plošina je vhodná také pro starší lidi. Jestli máte ale problémy s pohybovým aparátem, před koupí tohoto přístroje nejdříve kontaktujte svého lékaře.

vyberomat cz vibrating plates
vyberomat cz vibrating plates

Kdy byste ji neměli používat

Vibrační plošiny mohou být v některých případech nežádoucí. Neměli by na ní cvičit těhotné ženy, pacienti s kardiovaskulárními chorobami, nezahojenými ranami po operacích nebo úrazech a bolestmi páteře.

Kontraindikace zahrnují také pacienty se žilovou trombózou, umělými klouby, akutním pruhem, epilepsií těžkou cukrovkou. Vibrační plošina na cvičení není vhodná ani pro ženy s nitroděložním tělískem, lidi se zánětlivým onemocněním, problémy se sítnicí akutní artritidou.

Na co myslet při výběru

Výběr vibrační plošiny začněte volbou typu vibrace. Potom si vyberte konkrétní model podle nosnosti, možnosti nastavení intenzity vibrací či jiných kritérií.

Typy vibrací

Podle typu vibrací dělíme plošiny na cvičení do třech skupin.

Oscilační vibrace

Tyto vibrační plošiny se pohybují na způsob houpačky. Když jedna strana plošiny směřuje nahoru, druhá je dole a naopak. Tento typ umožňuje dosáhnout největší amplitudy, čímž dochází k nejlepší stimulaci svalstva ze všech typů. Vibrace jsou navíc přirozené, protože kopírují způsob pohybu těla při chůzi. Oscilační vibrační plošiny využijete na domácí cvičení ve stoji zaměřené na hubnutí a podporu lymfatického systému.

Lineární vibrace

Lineární vibrační plošiny se pohybují směrem nahoru a dolu. Celá plošina přitom zůstává v rovině. Tento pohyb prospívá relaxaci svalů a zlepšení oběhového systému. Na posilňování či hubnutí jsou méně vhodné, protože nedochází k tak intenzivnímu zapojení svalů jako u předchozího typu.

Triplanární vibrace

Vibrace probíhají ve třech rovinách. Plošina se pohybuje nahoru a dolů, dopředu a dozadu. Umožňuje vysokou frekvenci pohybu. Cvičení na tomto typu prospívá zvýšení hustoty kostí, redukci hmotnosti a růstu svalové sily. Tento typ není vhodný pro lidi s problémy pohybového aparátu.

Duální vibrace

Duální pohyb plošiny využívá oscilační i lineární vibrace, takže dochází k pohybu do třech úhlů najednou. Tento typ se dá nastavit tak, abyste využívali jen jeden způsob vibrací. Tyto stroje nabízí vyšší úroveň cvičení. Jsou vhodné i do fitness center a posiloven. Pomáhají posilovat svaly a redukovat tuk.

Nosnost

Důležitým parametrem výběru je nosnost. Tu určete podle hmotnosti osob, které budou plošinu používat. Na trhu najdete modely s nosností až do 150 kg. Vybírejte tak, abyste vytvořili rezervu a nekoupili model s nosností srovnatelnou s vaší hmotností. Plošinu byste zbytečně přetěžovali.

Hmotnost

Vibrační plošiny na cvičení patří k lehčím přístrojům. Jednodušší modely bez madel mají jen přibližně 10 kg. Pokud se rozhodnete pro model s madly, hmotnost může narůst až do 25 kg. Takový přístroj už nebudete moct jednoduše přenášet, když nebude vybavený kolečky. Pro lepší stabilitu vybírejte modely s robustnějším rámem a vyšší hmotností.

Nastavení vibrací

Na vibrační plošině je možné nastavit více stupňů intenzity vibrací. Čím více stupňů nastavení rychlosti vibrací budete mít k dispozici, tím hladší bude přechod při cvičení. Nejdražší modely mohou mít i více jak 30 rychlostí.

vyberomat cz vibrating plates
vyberomat cz vibrating plates

Když byste chtěli vědět, proč vlastně potřebujete rychlost nastavit, je to kvůli rozdílnému dopadu na tělo. Nízkou intenzitu budete potřebovat na masáž po cvičení nebo úlevu od bolesti. Střední intenzita pomáhá zpevňovat klouby tvarovat svaly. Vysoká intenzita zvyšuje hustotu kostí a je vhodná na silový tréning.

Velikost plochy

Velikost plochy závisí na tom, zda budete během cvičení jen stát, nebo si budete chtít i lehnout. Ovlivní ji také velikost prostoru, který pro její umístění v domácnosti máte. Na cvičení ve stoji se doporučuje minimální rozměr 40 x 50 cm.

Povrch plošiny

Vybírejte také podle povrchu plošiny. V každém případě by měl být s protiskluzovou úpravou. Některé modely mohou mít masážní nebo vroubkovaný povrch.

Madla

Ne každý se na vibrační plošině cítí ihned pohodlně. Proto je vhodné vybrat model s madly, abyste se měli čeho chytit. Madla existují v různém vyhotovení. O některé se snadno opřete, jiná slouží pouze jako pomoc pro stabilitu. Informujte se proto o způsobu, jakým jsou vyhotovená.

Amplituda

Amplituda informuje o hloubce vibrací. Udává se v milimetrech za sekundu. Čím je tato hodnota vyšší, tím vyšší intenzity tréninku dosáhnete.

Tipy na závěr

Vibrační plošiny jsou tu pro každého, kdo chce zlepšit intenzitu vlastního cvičení. Nejsou určené jen na zvyšování kondice nebo hubnutí, pomáhají při různých problémech. Při výběru se nejprve zaměřte na výběr vhodného typu. Potom zkontrolujte možnost nastavení vibrací, nosnosthmotnost. Na výběr máte modely s madly, nebo bez nich. Rozdíly mezi jednotlivými modely jsou i v dosahované amplitudě, povrchu plošiny a její velikosti.

Některé vibrační plošiny disponují různými funkcemi. V nastavení mohou mít různé programy na trénink nebo vám ovládání ulehčí dálkový ovladač. Pokud si vyberete model s displejem, budete moct při cvičení sledovat vybrané fyzické parametry.

Jak vybrat správnou trampolínu

Jak vybrat rotoped

Jak vybrat běžecký pás

vyberomat cz longboard

Jak vybrat longboard

Longboardy si získaly oblibu u mnohých pro rychlost jízdy a možnosti využití ve městě i v přírodě. Na triky…

Jak vybrat americkou ledničku

Americká lednička vám, oproti běžné, poskytne mnohem víc prostoru. Nabízí i větší prostor určený pro…

vyberomat.cz ice maker

Jak vybrat výrobník ledu

Pokud máte rádi osvěžující chlazené nápoje, nemusíte je chladit v chladničce ani chodit pro led…

vyberomat cz joseph greve tivpfyeng unsplash

Jak vybrat protein

Protein neboli bílkovina je přírodní látka. Jedná se o makroživinu, která je základním stavebním kamenem…

Napsat komentář