Jak vybrat rotoped

Dnešní trh nabízí bohatý výběr přístrojů, které využijete v pohodlí domova. Jedním z nich je i rotoped. Procvičíte si na něm hlavně svaly na nohou. Díky cvičení na rotopedu si zlepšíte kondici a podpoříte správné fungování oběhového systému.

Jednotlivé přístroje se od sebe liší několika parametry. Abyste si našli takový, který vám bude vyhovovat, měli byste porovnat nosnost a možnosti nastavení sedla i řídítek. Důležité je i provedení konstrukce, hmotnost setrvačníku a typy brzdného systému. Kromě toho se informujte i o tom, jaké funkce rotopedy nabízí a jakým způsobem se nastavuje úroveň zátěže.

Rotoped, nebo cyklotrenažér?

Před tím, než se zaměříte na výběr, vysvětlíme vám rozdíl mezi rotopedem a cyklotrenažérem. Tyto dva přístroje se v praxi často zaměňují, ale rozdíl je velmi jednoduchý. Na rotopedu cvičíte ve vzpřímené poloze, cyklotrenažér napodobuje jízdu na kole, ale ve stylu posedu. Je určený pro amatérské i profesionální cyklisty, kteří se chtějí věnovat cyklistice i v deštivém počasí. Více o tomto přístroji se dozvíte v článcích, jak vybrat cyklotrenažér nebo jak vybrat eliptický trenažér.

Rotoped je proti tomu určený pro nižší zátěž. Cvičení na tomto přístroji bude vhodné spíše pro začátečníky, kteří chtějí lehčí trénink a využít pohodlnější cvičení doma. Je vhodný pro lidi vyšší váhy, kteří chtějí zlepšit kondici a zhubnout. Protože při cvičení nedochází k zatěžování krční a bederní páteře, mohou na něm cvičit i ti, kdo mají problémy s pohybovým aparátem.

Typy rotopedů

Rotopedy dělíme na tři typy v závislosti na typu kol.

Rotopedy se vzpřímeným kolem

Tento typ je v současnosti nejprodávanější. Jeho výhodou je nízká cena a menší rozměry. Takový rotoped je vhodný pro každého, kdo právě začíná cvičit. Využijete ho i jako prostředek pro zvýšení kondice a zpevnění těla.

Rotopedy se spinningovým kolem

Cvičení na tomto typu je namáhavější a dochází k zatěžování více svalových partií. Proto je oblíbený spíše u těch, kteří to myslí se cvičením vážně a chtějí zvyšovat svoji kondici. Je také vhodný pro cyklisty jako náhrada tréninku v zimních měsících. Co se týče skladnosti, jeho rozměry jsou porovnatelné s předchozím typem. Rozdílem je vyšší cena.

Rotopedy s ležatým kolem

Tento typ najdete pod názvem ležatý rotoped nebo recumbent. Díky poloze, ve které nezatěžujete záda, je tento rotoped vhodný na rehabilitaci nebo zotavování po zranění. Využijí ho i začátečníci. Nevýhodami jsou větší rozměry, vyšší cena a nižší efektivita cvičení.

Parametry výběru

U konkrétního typu rotopedu, který si vyberete, se zaměřte na konkrétní parametry. Postupně vás s nimi seznámíme.

Kdo bude na rotopedu cvičit

Výška

Na rotopedu většinou nastavíte výšku sedla i řídítek. Jednotlivé modely jsou ale určené pro odlišné výšky cvičících. Během nákupu se informujte o tom, v jakém rozpětí se dá rotoped využívat.

Nosnost

Důležitým údajem je nosnost rotopedu. Ta by měla vyhovovat váze cvičícího. Na trhu najdete modely s nosností od 80 do 180 kg. Napřed myslete na to, že rotoped není vhodný trvale zatěžovat váhou na hranici jeho nosnosti. Mohli byste tím zvýšit míru jeho opotřebení a zkrátit životnost. Doporučujeme vám zakoupit model s nosností o 20 % vyšší jako je váha cvičícího.

Kvalita konstrukce

Konstrukce se skládá z několika částí. Nosná část, rám rotopedu se vyrábí z oceli. U jednotlivých modelů se může lišit svojí tloušťkou. Čím je tenčí, tím je nižší nosnost přístroje. Tenčí rám může znamenat i nižší stabilitu.

Sedlo

Tvar sedla rotopedu se liší typem konkrétního přístroje. Vzpřímené rotopedy mají širší sedlo, spinningové o něco užší. Je to proto, že při cvičení sedíte v jiné poloze. Ležatý rotoped bývá vybavený sedlem, na kterém se můžete i opřít.

Sedlo na rotopedu by mělo být pohodlné a dostatečně měkké. Vhodné jsou proto typy s gelovou výztuží. Důležitá je i možnost nastavení výšky. U dražších modelů se můžete setkat s možností nastavení i směru řídítek k sobě a od sebe.

Chcete o něm vědět víc? Přečtěte si proto, jak vybrat sedlo na kolo.

Řídítka

I řídítka jsou na většině rotopedů nastavitelná. Možnost nastavení je důležitá z hlediska správné polohy při cvičení. Myslete i na to, že není vhodné, abyste se o ně příliš opírali. Byli byste shrbení, a to by negativně ovlivňovalo vaše záda. Je lepší, když si řídítka nastavíte dostatečně vysoko a během cvičení budete zatěžovat hlavně nohy.

Pedály

Pedály rotopedu se podobají pedálům kola. Výhodou je, že jsou vybavené popruhem pro lehčí uchycení nohou. Na rotopedech se spinningovým kolem se využívají i nášlapy, které pasují jen do speciálních bot. Nášlapy jsou proto vhodné pro pravidelný profesionální trénink.

Při nákupu porovnejte i materiál pedálů. Vyšší výdrž mají pedály z kovu. Plastové pedály jsou vhodné spíš na občasné cvičení.

Hmotnost setrvačníku

Hmotnost setrvačníku vyplývá z plynulosti jízdy a možnosti nastavení zátěže během cvičení. Čím je setrvačník těžší, tím má rotoped plynulejší chod. Jestli chcete nastavit zátěž při šlapání, jako začátečník si vyberte hmotnost do 5 kg. Díky této hmotnosti dosáhnete nízké zátěži. Pro střední zátěž jsou vhodné setrvačníky od 6 do 9 kg. Pro profesionální cvičení vybírejte od 9 kg výš.

Rotopedy mohou mít setrvačníky dvou typů:

  • S volnoběhem — když přestanete šlapat, setrvačník se bude dále točit.
  • Bez volnoběhu — šlapání hned nezastavíte. Pedály se točí, až když se zastaví setrvačník.

Typy brzdného systému

Rotopedy se liší i typem brzdného systému. Může být:

  • Magnetický — má dlouhou životnost a je tichý. Pracuje na principu přiblížení magnetu k setrvačníku.
  • Indukční — je o něco kvalitnější než výše zmíněný. Pracuje na principu elektromagnetu a dobře funguje i při vysokých rychlostech.
  • Čelisťový — má kratší životnost a je hlučnější. Vypadá jako brzy na kole.
  • Páskový — je to nejhlučnější systém, který najdete na levnějších modelech.

Ovládání zátěže

Zátěž můžete během cvičení ovládat mechanicky, nebo elektronicky. Mechanické ovládání umožňuje nastavení zátěže pomocí tlačítek. Elektronické je naopak možné přímo na rotopedu nebo pomocí mobilního telefonu. Typy s možností elektronického ovládání se nazývají ergometry.

Napájení

Jednotlivé modely se liší také způsobem napájení. Snadno si vyberete napájení ze sítě nebo pomocí akumulátoru.

Varianta ze sítě je levnější. Musíte ale počítat s nutností cvičení v blízkosti zásuvky. Akumulátor vám umožní postavit rotoped kamkoliv chcete. Nevýhodou je nutnost dokupování nových akumulátorů.

Funkce rotopedů

Během cvičení oceníte několik užitečných funkcí, které rotopedy nabízí. Nejčastěji se setkáte s následujícími:

Měření kalorií — tato funkce poslouží každému, kdo chce shodit přebytečná kila. Dozvíte se tak, kolik energie jste během cvičení vydali.

Měření vzdálenosti — rotoped vám díky této funkci prozradí, kolik kilometrů jste ujeli.

Měření rychlosti — během jízdy se dozvíte, jakou rychlostí se aktuálně pohybujete.

Snímač tepové frekvence— monitoruje tep prostřednictvím snímačů na řídítkách. Pokud chcete dokonalou přesnost, vyberte model s hrudním pásem, který připevníte na svůj hrudník.

Připojení tabletu nebo chytrého telefonu — napojení na technologie vám poskytne komplexní přehled o tréninku. Ten se zobrazuje pomocí grafů. Některé rotopedy se pomocí toho i ovládají. Budete si tak moct například nastavit reálnou trasu z Google maps, po které pojedete.

Tipy na závěr

Rotoped výborně poslouží každému, kdo má zájem pracovat na vlastní kondici. Můžete si vybrat vhodný typ pro začátečníky, model v případě problémů s pohybovým aparátem nebo i takový, pokud to myslíte se cvičením opravdu vážně. Konkrétní přístroj vybírejte i podle výšky a hmotnosti cvičícího. Porovnejte provedení konstrukce, typ brzdného systému, způsob nastavení zátěže a hmotnost setrvačníku.

Pro lepší mobilitu jsou některé modely vybavené přídavnými kolečky. Ty jsou důležité, pokud byste rotoped přemisťovali. Výhodou jsou i nastavitelné nožičky na vyrovnání polohy rotopedu na nerovné podlaze. Rozdíly najdete i v designu a materiálu. Levnější modely mají více součástí z plastu. Jestli chcete cvičit pravidelně, vyberte spíše kov. Ten díky své pevnosti vydrží vyšší zátěž a nabízí delší životnost.

Dočetli jste až sem? I tyto sportovní články by vás mohly zajímat:

Jak vybrat sportovní chytré hodinky

Jak vybrat běžecký pás

Jak vybrat cyklistické boty či trety na kolo

Napsat komentář