Kávové kapsle – jak vybrat ty nejlepší

Kávovary na kapsle se těší velké oblibě, a to díky velmi snadné a rychlé přípravě nápoje. Velkou výhodou je také to, že nezanesete kávovar a nikde nehromadíte žádný zbytečný nepořádek. Kapsle vám ale neslouží pouze k výrobě kávy. Díky různorodosti kapslí je využijete i pro přípravu dalších nápojů jako je horká čokoláda, kakao nebo (ledový) čaj. V tomto článku se zaměříme na to, jak vybrat do kávovaru ty nejlepší kapsle právě pro vás.

Materiál kapsle

Kapsle jsou většinou vyrobeny z plastu a mají hliníkové víčko. Výjimkou jsou ale kapsle Nespresso, které jsou celé z hliníku a jsou recyklovatelné. Prázdné kapsle od Nespressa můžete výrobci zdarma zaslat zpět nebo odevzdat v jakémkoliv Nespresso butiku.

Obsah kapslí

Základem většiny kapslí je káva. Dle testů tato káva není o nic horší než běžně prodávaná pražená mletá káva. U kapslí se setkáte se dvěma základními druhy kávy:

 • 100% arabika – vyšší cena, širší spektrum chutí s jemnými ovocnými podtóny, obsah kofeinu 0,8-1,4 %.
 • směs arabiky a robusty – nižší cena, kyselejší chuť.

Narozdíl od zrnkové kávy jsou kapsle vhodné i na delší skladování a hodí se všude tam, kde je malá spotřeba kávy. Káva v kapslích je hermeticky (neprodyšně) uzavřena, takže při skladování neztrácí aroma. Díky přesnému strojovému dávkování je navíc obsah každé kapsle stejný, a proto bude každý šálek kávy, který si připravíte, chutnat přesně tak, jak jste zvyklí.

Nejen kávové menu

Výhodou kapslí je variabilita připravovaných nápojů. Někteří výrobci se neomezují jen na klasickou kávu, ale rádi experimentují a nabízí širokou nabídku kapslí s různými nápoji. Díky kapslím si tak můžete vychutnat například:

 • espresso a jeho varianty
 • kávu bez kofeinu
 • překapávanou kávu
 • cappuccino a jeho ochucené varianty
 • latte a jeho ochucené varianty
 • flat white
 • ledovou kávu
 • horkou čokoládu a její ochucené varianty
 • kakao
 • chai latte
 • čaj – jeho různé příchutě

Jestliže potřebujete poradit s výběrem kapslového kávovaru, mrkněte na náš článek, Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar, který vás přesvědčí, jaké jsou jeho výhody, a co vše byste měli při jeho výběru zvážit.

Kompatibilita kapslí

Většina kapslových kávovarů umožňuje využívání kapslí pouze od jednoho konkrétního výrobce. Sloty na vkládání kapslí mají své specifické rozměry a kapsle od různých výrobců většinou nejsou navzájem kompatibilní. V současné době je možné pořídit i neoriginální kapsle, ale ty do kávovaru ne vždy sedí.

Na trhu jsou tři dominantní výrobci kapslových kávovarů:

 • Tassimo – přístroje této značky umožňují kromě originálních kapslí výrobce použít také kapsle značky Starbucks nebo Kraft.
 • Nescafé Dolce Gusto – kávovary této značky nepodporují jiné než originální kapsle výrobce.
 • Nespresso – mimo originálních kapslí podporují i kapsle od více než 20 dalších výrobců.

Tassimo

Kapsle Tassimo nabízejí největší nabídku kapslí na trhu a výraznou variabilitu nápojů. Výrobce spolupracuje s mnoha světovými značkami, takže si můžete pochutnat například na kávě Jacobs nebo horkých čokoládách značek Milka a Oreo. Mléčné nápoje se připravují ze sušeného mléka. Kvalita a chuť produktů je spíše průměrná. Orientační cena za jednu kapsli je cca 9 Kč.

Nescafé Dolce Gusto

Nescafé má v nabídce asi 30 druhů kapslí s různými nápoji. Firma spolupracuje s dalšími značkami, proto v nabídce najdete například i kakao Nesquik nebo ledový čaj Nestea. Mléčné nápoje se připravují také ze sušeného mléka. Orientační cena za kapsli je cca 9 Kč.

Nespresso

Výrobce nabízí 24 druhů kapslí s kávou plus limitované edice. Káva je kvalitní a velmi lahodná. Káva v kapslích má různou intenzitu na stupnici 1-13 a také různé aroma. Podle aroma se káva dělí na ovocné tóny (ovocně-vinné, květinové a citrusové), vyvážené (cereální, pražené) a intenzivní (kořeněné, sladové, dřevité, kakaové, intenzivně pražené). Nespresso nenabízí kapsle s jinými nápoji, nicméně kapsle této značky jsou opravdu velmi kvalitní. Cena jedné kapsle je dražší oproti výše zmíněným, začíná na 10 Kč.

Mezi další značky kapslí patří – Tchibo Cafissimo, Illy, Lavaza, Cafeso nebo René.

E.S.E. pody

E.S.E. pody jsou polštářky s přesně naporcovaným množstvím kávy. Jedná se o praženou, mletou kávu s přesnou gramáží 7 g na přípravu espressa. Množství kávy, stupeň mletí a komprese do podu jsou přesně definovány standardy. Kávovary, ve kterých lze pody použít, bývají zpravidla označeny jako kompatibilní se systémem E.S.E. Většinou se však jedná o pákové kávovary.

A co vlastně zkratka E.S.E. znamená? Doslova je to Easy Serving Espresso (snadno připravitelné espresso).

Počet kapslí v balení

Nejčastěji se kapsle prodávají v balení od 8 do 20 kusů. Výjimkou ale nejsou ani velká balení po 32 kusech. Při koupi většího balení můžete výrazně ušetřit. Pokud ale rádi experimentujete a zkoušíte nové nápoje, budete nejspíš kupovat balení menší.

Opakovaně plnitelné kapsle

Na trhu jsou k dostání i opakovaně plnitelné kapsle. Ty vám po použití znovu naplní dle vašeho přání ve specializovaných prodejnách. Cena za doplnění je nižší než cena za novou kapsli. Opakované naplnění je možné pouze několikrát, pak budete stejně muset koupit kapsle nové.

Na trhu najdete nepřeberné množství kávovarů. Je jen na vás, jaký typ si do své domácnosti vyberete. Před koupí si ale o každém z nich načtěte dostatek informací, k čemuž vám pomůžou i další články, například Jak vybrat nejlepší automatický kávovar nebo Jak vybrat nejlepší pákový kávovar.

Napsat komentář