Jak vybrat podložku na cvičení

Plánujete si konečně koupit pořádné vybavení na cvičení, kam spadá hlavně pohodlná a kvalitní podložka? Nebo už ji máte, ale na té staré vás bolí pohybový aparát? Vyberte si kvalitní podložku na cvičení podle různých kritérií. Nevybírejte jen podle ceny ani zajímavých vzorů. Zaměřte se hlavně na materiál podložky a její rozměry. Důležité jsou ale i další parametry, jako je povrch a místo, kde budete cvičit, ale také konkrétní typ cvičení. Víte, že byste měli zohlednit také typ vaší postavy? Nezapomeňte ani na správnou péči, aby vám podložka posloužila co nejdéle.

Veškeré důležité parametry jsme pro vás shrnuli do tohoto článku, takže už nebudete mít problém vybrat tu nejlepší podložku, která bude ideální pro vaší zdatnost a cviky, které provádíte.


vyberomat cz joga podlozka sharp shape juta yoga mat purple

Sharp Shape podložka z juty

Tato podložka je vyrobena z přírodního materiálu, z juty. Je velmi lehká a přitom pevnější, proto se hodí hlavně pro venkovní podmínky. Snadno přilne ke každému povrchu, nebudete se tak vůbec smekat a zajistí vám stabilitu během pohybu. Navíc má protiskluzovou schopnost, je odolná vůči vodě i potu. Rozměry jsou 173 cm na délku a 63 cm na šířku. Její tloušťka je 0,5 cm.


vyberomat cz bafacedccbeec

Sharp Shape podložka z korku

Je vyrobena z přírodního korku. Má spodní vrstvu z přírodní gumy, díky čemuž neklouže. Je lehká a měkčí. Zároveň je vyrobena z netoxických materiálů. Poskytuje snadnou údržbu, stačí ji otřít mokrým hadříkem s mýdlovou vodou a nechat uschnout na vzduchu. Její rozměry jsou 183 cm na délku a 61 cm na šířku. Její tloušťka je 3,5 cm. Je proto vhodná i pro vyšší postavy.


vyberomat cz uoccupogl ac sx

Sissel podložka z PVC

Jedná se o podložku z umělých, a přitom recyklovaných PVC materiálů. Je vyrobena bez ftalátů nebo latexu. Tento materiál se snadno čistí a udržuje. Je sice levnější, a přesto má dobré vlastnosti. Je protiskluzová, a výrazně lehká. Její rozměry jsou 180 cm na délku a 60 cm na šířku. Její tloušťka je 0,4 cm. Seženete ji v modrém a červeném provedení.


vyberomat cz trainermat product

SKLZ podložka z gumy

Jedná se o výrazně odolnou podložku s dlouhou životností, která je z gumy. Je speciální, protože má na sobě vyobrazených 21 konkrétních cviků, které jsou inspirací k tréninku pro protažení celého těla. Její rozměry jsou 183 cm na délku a 61 cm na šířku. Její tloušťka je 0,5 cm.


vyberomat cz imgw

Sharp Shape podložka z mikrovlákna

Podložka je v netypickém kulatém tvaru, ale je určená pro cvičení, především na jógu. Je z mikrovlákna, které dobře odsává pot, takže na ní neuklouznete. Hodí se hlavně pro cvičení hot jógy ve velkém teplu. Údržba je snadná, povrch je dobře omyvatelný. Rozměry jsou 140 cm v průměru a tloušťka je 3 cm. Seženete ji v pěti možných designových provedeních.


Materiály podložek

Podložky na cvičení se vyrábí z mnoha různých materiálů, ať už přírodních, tak umělých. Často se to poznáte na ceně. Umělý materiál je komfortnější a také cenově dostupnější. Ty nejlevnější, ale i málo kvalitní se vyrábí z klasického PVC. Když už chcete PVC, vybírejte raději recyklovatelné PVC materiály, které jsou šetrnější k přírodě. Nejlepší jsou samozřejmě podložky z čistě přírodních materiálů, které vydrží mnohem déle, nijak nepoškozují životní prostředí a poskytují maximální kvalitu. Jsou ale také cenově mnohem dražší.

Podložky jsou obecně vyráběné spíše z měkkých materiálů, aby dokázaly tlumit nárazy při cvičení nebo byly příjemné při různých cvičebních polohách, například pro naše kolena. Existují i podložky z tvrdších a hrubších materiálů, které jsou vhodné hlavně pro venkovní podmínky. Některé, hlavně ty dražší a z přírodních materiálů, sají dobře pot (aby se nám to během pocení na nich nesmekalo).

Podložky z plastů (PVC, TPE, PER) — jedná se o levnější typy podložek. Jsou lehké a skladné. Jsou univerzální pro všechny typy cvičení. Nevyžadují velkou péči, stačí je otřít a nechat proschnout, ale neabsorbují tolik vlhkosti, a tak se vám mohou při větším pocení smekat. Nejsou tak kvalitní, po čase se mohou začít drolit.

Podložky z ekologických materiálů (juta, kaučuk, korek) — dobře absorbují vlhkost, během pocení nijak nekloužou. Jsou dražší a některé vyžadují větší péči (měli byste je větrat a rozhodně je nedávejte do pračky). Jsou vhodné hlavně pro cvičení jógy. Mohou být pevnější a také těžší. Poskytují ale vysokou výdrž a kvalitu.

vyberomat cz pexels dmytro

Jutová podložka

Jde o přírodní materiál z juty a přírodní gumy. Je to zároveň tvrdší a odolnější materiál. Díky tomu je vhodný hlavně pro cvičení ve venkovních podmínkách. Spodní část je gumová, což tvoří dobrou přilnavost k povrchu. Podložka není moc vhodné pro ty, kteří mají rádi měkčí povrch a potřebují tlumit nárazy na kolena nebo dopady při cvičení. Nedoporučuje se ani pro výrazně dynamický druh cvičení. Poskytuje vysokou kvalitu a snadnou údržbu. Tento materiál můžete prát v pračce. Patří mezi dražší typy podložek.

Korková podložka

Je vyrobena z přírodního korkového dubu. Podložka je velmi lehká a patří mezi měkčí materiály, který snadno tlumí dopady. Dobře absorbuje pot, a proto se na ní nebudete klouzat. Zároveň se dobře přizpůsobí každé podlaze či povrchu, takže vám zajistí stabilitu. Je vhodná spíše pro klidnější a málo dynamické cvičení. Poskytuje vysokou kvalitu a odolnost, ale také patří mezi dražší typy podložek. Je šetrná k přírodě, protože korek je snadno rozložitelný materiál.

Kaučuková podložka

Je vyrobena z kaučuku, tedy z přírodní gumy. Je lehká a měkká. Jde o kvalitní a neklouzavý materiál, který se přizpůsobí každé podlaze či povrchu. Dobře absorbuje pot, proto se na něm nebudete smekat. Tento materiál se snadno udržuje, stačí otřít hadříkem s mýdlovou vodou a nechat uschnout. Zároveň jde o odolný a trvanlivý materiál, který je 100% rozložitelný. Podložka je vhodná pro cvičení jógy, především pro dynamické lekce.

Podložka z mikrovlákna

Jedná se o vysoce kvalitní a odolný materiál. Je ekologický a v přírodě rozložitelný. Tento typ zajišťuje vysokou prodyšnost a neklouzavost při vysoké vlhkosti či pocení. Podložka je proto vhodná například pro cvičení jógy, především pro hot jógu. Taková podložka je většinou doplněna o gumu ze spodní strany. Hodí se spíše pro dynamické cvičení. Nijak se netrhá a neobsahuje umělé barvy.

Hypoalergenní podložka

Na trhu narazíte i na speciální typy podložek, které jsou vyrobené z antialergenních materiálů. Při výběru se zaměřte na obsah látek a barviv, které byly při výrobě použity. Vyhněte se škodlivým AZO barvivům. Počítejte s tím, že čím levnější je podložka, tím více se na ní při výrobě šetřilo.

Povrch podložek

Pro někoho může být důležitý i povrch. Ten je podstatný spíše kvůli přilnavosti nebo z hlediska vlastního komfortu při cvičení. Na výběr máte dva typy — drsnější a hladší strukturu. Drsnější povrch se doporučuje spíše pro náročnější pozice během cvičení, naopak hladší pro pomalejší a nenáročné cvičení. Víceméně to ale nehraje tak podstatnou roli jako výběr správného materiálu.

Rozměry podložek

Standardně mají kolem 60 cm na šířku. Na trhu ale najdete i širší podložky kolem 70 cm, a pro speciální potřeby mají některé i 80 cm. U takových ale musíte počítat s tím, že při srolování zaberou více místa. I délka je různá, většinou se pohybuje kolem 170-180 cm, ale na trhu seženete dokonce i prodloužené, většinou v sekci jóga podložek, které se označují jako „long„. Takové dosahují nad 200 cm. Specifické jsou také kruhové podložky, které mívají průměr kolem 140 cm. Ty jsou určené spíše pro cvičení jógy.

vyberomat cz people

Tloušťka podložek

Podložky se vyrábí v různých tloušťkách, jsou tenké, středně silné a silnější. Nevíte, jakou zvolit? Níže zmíněné parametry vám poradí:

5-6 mm — výrazně měkká podložka, která vám zajistí maximální pohodlí. Hodí se spíše na pomalé cviky s dlouhou výdrží. Je ale větší a není skladná, proto se nedoporučuje ji přenášet.

3-4 mm — tento typ podložky vám zajistí dostatek komfortu. Je silnější a zvládne pády, tvrdé dopady a intenzivnější cvičení. Nebude vám chladno na nohy. Určitě bude vhodná i na cvičení ve venkovních podmínkách na různé povrchy. Počítejte ale s tím, že je také těžší, pokud ji budete někde nosit, pronese se vám.

2 mm — tohle je zlatá střední cesta, pokud nevíte, jakou tloušťku zvolit. Je kombinací cestovní i klasické cvičící podložky. Nebudete mít problém ji srolovat, poskládat a vzít kamkoliv na cesty.

1 mm — tato tloušťka je ideální na cesty. Snadno ji srolujete i do malého rozměru a sbalíte do batohu nebo příručního zavazadla. Téměř nic neváží a určitě se vám nepronese. Je vhodná i jako podkladová podložka na cvičení ve venkovních podmínkách nebo na tvrdším podkladu. Naopak je nevhodná pro ty, kteří mají problémy s klouby.

Až se rozhodnete pro rozměry a tloušťku podložky, nezapomeňte na tvrdost. Především, pokud řešíte zdravotní problémy s pohyblivostí aparátu. Silná a zároveň měkká podložka z paměťové pěny je vhodná pro ty, kteří mají problémy s klouby, protože tlumí dopady. Naopak ale nevolte příliš měkký materiál, jinak si cvičení mnohem ztížíte.

Hmotnost osoby

Víte, že výběr byste měli zohlednit typu vaší postavy, který do jisté míry ovlivňuje samotné cvičení? Osoba štíhlejší postavy by měla volit měkčí podložku, naopak silnější člověk by měl volit podložku s tloušťkou v rozmezí 3–4 cm (to jsou většinou standardní podložky i v jóga studiích). Při výběru se ale řiďte hlavně vaší zdatností a tím, co snesou vaše klouby. Pokud se vám zdá, že máte příliš tenkou podložku a bolí vás kolena, vyměňte ji.

Venku, nebo uvnitř

Většina podložek je vhodná jak pro cvičení uvnitř i venku. Pokud ale cvičíte hlavně venku, budete potřebovat specifický materiál vhodný pro venkovní podmínky. Vždy se zamyslete nad tím, jaký máte venku povrch. Máte-li jen jednu podložku, je lepší, když si pod ní pořídíte ještě jednu, klidně levnější, kterou nebudete mít problém zašpinit. Pro venkovní podmínky jsou lepší hrubší a tlustší podložky, které zakryjí nerovnosti povrchu. Mezi oblíbený materiál patří podložky z juty nebo kaučuku.

vyberomat cz yoga

Výběr podle typu cvičení

Protahování a pilates — je lepší vybrat delší, vyšší (i nad 1 cm) a zároveň měkkou podložku. Čím bude delší, tím vám zajistí i lepší stabilitu. Takovou podložku oceníte pro klidný trénink s pomalým střídáním poloh.

Aerobic a dynamické cviky tady je jasné, že půjde o svižné a rychle se střídající cviky, proto je důležitá podložka s protiskluzovou úpravou, také s dostatečnou tloušťkou, ale i tvrdostí, aby zvládla tlumit dopady a ulevila kloubům.

Jóga pro tento typ cvičení jsou určené speciální jógamatky. Důležité je, aby byly dostatečně pevné (určitě ne měkké) s protiskluzovou úpravou, abyste udrželi stabilitu u všech cviků. Měly by být dlouhé, ideálně o něco delší, než je výška vaší postavy, abyste si mohli pohodlně lehnout.

Údržba podložek

Podložka může být i větší investicí, a rozhodně byste se tak k ní pak měli chovat a udržovat ji podle návodu, aby vám vydržela co nejdéle. Údržba se odvíjí od zvoleného materiálu. Některé materiály jsou snadno omyvatelné, stačí je otřít hadříkem s vodou a nechat uschnout na vzduchu nebo je bez problému vyprat v pračce. Jiné ale vyžadují speciální péči se šetrnými prostředky. Vždy po cvičení ale nezapomeňte každou podložku otřít od potu a nechat vysušit. Nerolujte ji ihned po skončení, jinak se vám v ní budou množit bakterie a zápachy. Máte-li dokonce pocit, že je nepříjemně cítit, pověste ji ven na slunce a čerstvý vzduch.

Závěr

V článku jsme shrnuli ty nejdůležitější parametry, kterými byste se měli řídit, abyste vybrali tu nejlepší podložku na cvičení pro vlastní potřeby. Možná se primárně řídíte cenou a designem, ale pamatujte, že ani nejdražší podložka nemusí být ta nejlepší. Pokud nebudete vybírat podle vlastních potřeb a požadavků, ani podložka za x tisíc vám nesedne. Vždy se řiďte tím, co potřebujete. Vyberte pro sebe vhodný materiál, rozměry, ale i tloušťku podložky. Vybírejte i podle toho, jaké typy cvičení na ní budete praktikovat a zohledněte i to, zda budete cvičit uvnitř, nebo venku. Také si pečlivě nastudujte nutnost údržby. Až poté se zaměřte na vhodný design a srovnejte ceny jednotlivých značek. Jen tak budete s finálním výběrem spokojení a cvičení si budete užívat.

Pokud plánujete podložku přenášet, třeba na oblíbené lekce jógy, možná se vám bude hodit také vak na podložku. Do něj snadno zabalíte podložku na cvičení, ale případně i další potřebné příslušenství, jako jsou boty, oblečení nebo voda.

Jak vybrat sportovní chytré hodinky

Jak vybrat rotoped

Jak vybrat běžecký pás

Napsat komentář