Jak se zbavit celulitidy

Celulitida a jak se jí zbavit

Celulitida na rozdíl od mnohých jiných problémů netrápí tolik muže. Ženy se s ní naopak setkávají velmi často — a to až v 90 % bez ohledu na věk či hmotnost. I když celulitida v prvním stadiu nemá vliv na naše zdraví, pomerančová kůže na stehnech či zadku nevypadá moc dobře. Mnoho žen má proto kvůli ní problém převléct se do plavek na veřejnosti. Vždyť každá žena se chce přirozeně líbit.

Pokud se chcete celulitidy zbavit, v následujícím článku vám poradíme, jak na to. Nejdříve se podíváme na to, jak celulitida vzniká a potom přejdeme na rady ohledně odstraňování jejích následků. Poradíme vám i to, jak se zbavit celulitidy i pomocí domácích receptů, které nezatíží vaši peněženku.

vyberomat cz cellulite
vyberomat cz cellulite

Co je to celulitida

Celulitida se označuje degenerativními změnami tukové tkáně, které se ukládají v pokožce. Tukové částice se ukládají ve spojové tkáni, která je u žen elastičtější než u mužů, aby se mohla během těhotenství roztáhnout. Tato potřebná vlastnost má ale i negativní stránku. Právě elastičnost kolagenní a elastinové tkáně využívají tukové buňky, ukládají se a zvětší objem. Zvětšení tukových buněk je způsobené nadměrným ukládáním škodlivých látek, které nejsou odvedené z těla lymfatickým systémem. Výsledkem je nerovný povrch pokožky s prohlubněmi a drobnými uzlíky.

Proč jen ženy?

Ženy mají na rozdíl od mužů jinou stavbu spojové tkáně. Kvůli potřebě roztažení v těhotenství je pružnější. Ke vzniku celulitidy přispívají i estrogeny — jejich vlivem se zvyšuje objem tekutiny v tělehromadí se tuky. U žen se tuk nejčastěji ukládá do rizikových partií na bocích a stehnech.

Kde se celulitida projevuje

Celulitida se vyskytuje na stehnech, zadku, bocích, spodní části břicha a pažích. S tímto problémem však nebojují jen ženy s nadváhou, ale vyskytuje se i u štíhlých žen. Pro vznik celulitidy není třeba velké množství tukových buněk. Problémem je narůstání jejich objemu a to ve zmiňovaných částech těla. To způsobuje degeneraci tkáně.

Příčiny celulitidy

Hlavní příčinou vzniku je nedostatečná činnost lymfatického systému. Tukové buňky se naplní odpadovými látkami a zvětší vlastní objem. Lymfatický systém není schopný správné činnosti kvůli nedostatku živin či pohybu při sedavém zaměstnání.

Genetika

Jak to bývá u mnohých problémů, jedním z faktorů, které stojí za vznikem celulitidy, je i genetika. Jestli celulitidou trpěla vaše máma nebo babička, je vysoká pravděpodobnost, že ji máte nebo budete mít i vy.

Hormony

Za celulitidou se skrývají i hormony, hlavně estrogen. Ten ovlivňuje podkožní cévy a snižuje přívod kyslíku k tukovým buňkám. To se následně nedostatečně zbavuje odpadových látek a mění svoji velikost. Ke vzniku tohoto problému mohou přispět i hormonální poruchy.

Věk

Po 40. roce života dochází ke snížení tvorby kolagenu. Pokožka je méně pružná a pomaleji se regeneruje. Proto se tukové buňky mohou shlukovat ve větší míře.

Málo pohybu

Správné fungování lymfatického systému je podmíněné dostatečným pohybem. Při nedostatečném pohybu se jeho fungování zpomaluje a podkožní buňky nejsou dobře okysličené. Nedochází k odvádění škodlivých látek. Máte-li sedavé zaměstnání, měli byste proto věnovat dostatek času pohybu a sportu.

Životní styl

S nedostatkem pohybu souvisí i nezdravý životní styl. Pokud se k tomu navíc i nesprávně stravujete a nedodáváte organismu potřebné živiny, zvyšujete riziko celulitidy. Určitě k tomu nepřispívá ani nadměrná konzumace alkoholu či kouření.

vyberomat cz cellulite
vyberomat cz cellulite

Zjistěte, ve kterém jste stadiu

Není-li celulitida vaším problémem, pokožka je hladká a jemná na dotek. U celulitidy ale naopak rozeznáváme čtyři stádia:

  • 1. stádium — kůži máte na pohled hladkou. Až když ji stlačíte mezi prsty, objeví se malé prohlubně.
  • 2. stádium — prohlubně na kůži jsou vidět, když stojíte nebo sedíte. Uvidíte je i tehdy, když zatnete svaly. Naopak je neuvidíte, pokud jste v klidu vleže.
  • 3. stádium — prohlubní si všimnete i vleže. Pokožka je citlivější a krevní vlásečnice mohou být oslabené.
  • 4. stádium — kůže je chladná a vyskytují se na ní hrbolky ve velikosti asi 1 cm, které se dají nahmatat. V tomto stádiu roste riziko zdravotních komplikací.

Stravou proti celulitidě

Chcete-li snížit riziko celulitidy nebo se jí zbavit, začněte úpravou vašich stravovacích návyků. Vynechte potraviny s vysokým obsahem živočišných tuků, nadměrné kalorické potraviny s obsahem konzervantů a přídavných látek. Tyto potraviny nahradíte těmi, které vašemu tělu dodají potřebné živiny.

Vitamíny, minerály a omega-3 mastné kyseliny

Tyto látky posilní tvorbu kolagenu a také spojové tkáně v pokožce. Kromě toho pomáhají redukovat vznik tukových buněk a odbourávat je. Dopřejte si proto dostatek zeleniny, ovoce, semínek a ořechů. Některé z nich obsahují vysoký podíl antioxidantů, které vám pomohou se zbavit toxinů.

Co místo cukru a bílé mouky?

Z jídelního lístku byste měli vyřadit bílou mouku a cukr, sladké dezerty a bílé pečivo. Nahraďte to celozrnnou moukou a kupujte si výrobky z ní. Na trhu najdete i zdravější typy jako je pohanková, žitná, kukuřičná či ovesná mouka. Slaďte medem, stévií nebo i banánem.

Abyste tělo zásobovali dostatečným množstvím vitamínů a minerálů, měli byste konzumovat zeleninu a ovoce až v pěti denních dávkách. Zeleninu konzumujte syrovou nebo připravenou v páře. Zachová si tak vyšší podíl živin. Vhodnými druhy zeleniny pro posilnění podkožního tkaniva jsou kořenová zelenina, okurky špenát.

I bílkoviny jsou důležité

Bílkoviny dodávejte organismu prostřednictvím luštěnin libového červeného masa. Můžete konzumovat i libové drůbeží maso a ryby. Ty navíc obsahují vysoký podíl nenasycených mastných kyselin. Zdravé tuky, které tělo potřebuje, najdete i v semínkách a oříšcích.

Přírodní antioxidanty

Mezi ovocem a zeleninou, ale i bylinkami najdete významné zdroje antioxidantů. Nepotřebujete je jen na zpomalování stárnutí buněk. Pomáhají se zbavovat nežádoucích látek, posilňují imunitu a chrání před mnohými onemocněními.

Přirozené antioxidanty jsou vitamíny A, C a E a selen. Konzumujte proto dostatek špenátu, brokolice, červené kapusty citrusů. Významnými zdroji jsou i česnek, maliny, borůvky, ostružiny, tmavé hrozny a jahody. Z bylinek je to kustovnice čínská, oregano, tymián a řeřicha.

Bez vody to nejde

Dostatečná hydratace organismu pomůže odplavit z těla všechny toxiny. Nezapomeňte na pitný režim. Voda navíc pokožku dostatečně hydratuje. Měli byste proto vypít minimálně 2 l tekutin denně. Do tohoto množství nezapočítávejte kávu, která naopak dehydruje. Vhodnými nápoji jsou neslazené bylinkové čaje, minerální a stolní voda nebo také voda z vodovodu. Spoustu tekutin najdete také ve zdravém vývaru či zeleninové polévce.

vyberomat cz cellulite
vyberomat cz cellulite

Jak se zbavit celulitidy

Pokud se chcete zbavit celulitidy, musíte k tomuto problému přistupovat komplexně. Pomáhá změna životního stylu, více pohybu, peeling a zvýšený příjem kolagenu.

Začněte s cvičením

Kromě změny ve stravování byste měli začít cvičit. Pohybem podpoříte činnost lymfatického systému, zlepšíte prokrvení svalů i pokožky a zpevníte postavu. Pohyb nemusí být nijak náročný. Postačí 15 minut cviků zaměřených na zlepšení kondice15 minut posilování. Nemáte-li dostatečnou kondici, začněte pomaleji. Nejdříve vyzkoušejte rychlou chůzi a několik nenáročných cviků. Potom postupně přidávejte na intenzitě a cvicích.

Jak cvičit

Abyste pomohli partiím, které jsou celulitidou nejvíce postižené, posilujte břicho, stehna a zadek. Vhodnými cviky jsou dřepy, dřepy s výskokem, zakopávání a shyby na břicho. Vyzkoušejte i zvedání pánve a různé posilovací cviky na stehna a zadek. Pokud máte raději pohyb na čerstvém vzduchu, začněte jezdit na kole. Jeho výhodou je i to, že nezatěžuje klouby. Vhodný je i aerobik, plavání tanec.

Masáž

Masáž zlepší prokrvení tkáníodvádění nežádoucích látek z pokožky. Na masírování si sežeňte vhodné masážní pomůcky. Dosáhnete s nimi lepšího výsledku jako při masáži rukama.

Dopřejte pokožce kolagen

Po 40. roku života se začíná snižovat tvorba kolagenu, čímž se snižuje pružnost pokožky. Následkem toho jsou vrásky a vyšší náchylnost na celulitidu. Kolagen jí proto dodáte z externích zdrojů. Z přírodních zdrojů můžete vyzkoušet hovězí, kuřecí a krůtí vývar. Pro zlepšení syntézy kolagenu jsou důležité omega-3 mastné kyseliny. Pro podporu jeho tvorby a zabránění rozpadu konzumujte zelenou listovou zeleninu. Kolagen doplníte i prostřednictvím výživových doplňků.

Kosmetika na celulitidu

Pomáhají i zpevňující tělová mléka, krémy a oleje. Nezapomeňte na pravidelný peeling před koupelí, kterým odstraníte z pokožky odumřelé buňky a podpoříte její přirozenou obnovu. Ve složení kosmetiky na celulitidu hledejte látky jako kofein, vitamín A, výtažky z rozmarýnu, leknínu, kaštanu a fíkusu. Tyto přípravky lze využívat při léčbě celulitidy i jako prevenci před jejím vznikem.

vyberomat cz cellulite
vyberomat cz cellulite

Domácí recepty na celulitidu

Domácí recepty na celulitidu jsou ženami vyhledávané nejen kvůli nízké ceně. Budete také přesně vědět, co si na pokožku natíráte a můžete se spolehnout na 100% přírodní složení.

Mořské řasy

Mořské řady koupíte v obchodě se zdravou výživou. Snadno si z nich připravíte domácí zábal. Uvařte 50 g řas, 100 g soli 100 g otrub s trochou vody. Přidejte tolik vody, aby vznikla hustší kašovitá hmota. Po vychladnutí naneste na postižené partie přibližně na 10 minut. Potom opláchněte. Aplikujte 3x do týdne.

Skořice, jogurt a olivový olej

Uvedené složky spolu smíchejte v poměru 2 jogurty, 5 PL skořice1 ČL olivového oleje. Směs naneste na pokožku a nechte působit 20 minut.

Měsíčková mast a skořicový olej

Tuto mast smíchejte se skořicovým olejem. Budete potřebovat přibližně polovinu kelímku od jogurtu masti a 20 kapek oleje. Smíchejte a naneste v tenké vrstvě na pokožku na 5–10 minut. Potom umyjte.

Domácí kofeinový peeling

Při celulitidě pomáhá třeba i kofeinový peeling. Postačí, když ho budete používat 2x za týden. Místo běžného peelingu vezměte kávovou usazeninu a pokožku masírujte. Nakonec opláchněte.

Jogurt s vaječným bílkem a citrónem

Jogurt zahřejte v pokojové teplotě a smíchejte se šťávou z citrónu a vaječným bílkem. Máte-li rádi různé vůně, přidejte do něj i trochu éterického oleje. Všechno smíchejte a naneste na pokožku. Obklad nechte působit 20 minut.

Peeling z olivového oleje

Posledním receptem je peeling s hnědým cukrem olivovým olejem. Tyto suroviny spolu smíchejte, abyste získali kašovitou konzistenci. Použijte jako běžný peeling a opláchněte.

Závěr

Celulitida umí potrápit spoustu z nás. I když v prvních několik stádiích nepředstavuje zdravotní problém, odhalená „pomerančová“ pokožka nevypadá nijak pěkně. Pokud byste se rozhodli s celulitidou zatočit, určitě vám pomohou naše rady. Nezapomeňte, že k vítězství nad celulitidou budete potřebovat souhru více faktorů. Zaměřte se na změnu stravování, dostatečný pitný režimpohyb. Pomáhá i kosmetika na zpevnění pokožkydomácí recepty na celulitidu.

S celulitidou je spojeno více nepodložených informací, které například mluví o tom, že se jí zbavíte jen pomocí vhodného krému. Lživým faktem je i to, kdybyste měli podstoupit některou z estetických léčebných metod, zbavíte se celulitidy už navždy. Ani jedna z těchto informací není pravdivá. I estetické léčebné metody celulitidu zmírní. Natrvalo se jí zbavíte pouze změnou životního styludostatkem pohybu.

vyberomat cz vitamina poleznova orptmfjk e unsplash

Jak si vybrat lyže

Máte v plánu vybrat nové sjezdové lyže a plně si tak užívat upravenou sjezdovku nebo…

Jak vybrat vánoční dárek

Vánoce jsou pro mnohé z nás nejkrásnějšími svátky v roce. Setkáváme se našimi nejbližšími, vychutnáváme si společné…

vyberomat.cz waffles

Jak vybrat vaflovač

Každý, kdo si rád pochutná na sladkých vaflích, rád využije příležitost připravit si je kdykoliv…

Jak vybrat glukoměr

Glukoměr (glukometr) je zařízení na měření hladiny cukru v krvi. Je potřebnou pomůckou pro každého diabetika….

Napsat komentář