Jak vybrat zmrzlinovač

Moderní domácí spotřebič, jakým je zmrzlinovač, ocení každý mlsoun. Pro vaši oblíbenou mraženou pochoutku díky němu už nebudete muset chodit do obchodu ani do stránky se zmrzlinou. Zmrzlinu si jednoduše připravíte sami doma. Navíc budete mít kontrolu i nad jejím složením.

Pokud patříte mezi ty, kteří mají zmrzlinu v oblibě, poradíme vám, jak si vybrat kvalitní zmrzlinovač přesně podle vašich požadavků. Nemusíte se však obávat množství technických údajů. Zmrzlinovače patří mezi jednodušší zařízení. Zaměříme se zejména na objem, příkon, rozměry a funkce jednotlivých modelů. Před konečným rozhodnutím o výběru konkrétního modelu vás jistě bude zajímat i jeho cena a různé praktické funkce a doplňky, které nabízí.

Typy zmrzlinovačů

Zmrzlinovač bez kompresoru

Zmrzlinovače bez kompresoru nebo chladicí jednotky patří mezi levnější. Základem těchto spotřebičů je chladící nádoba, v níž se zmrzlina připravuje. Součástí nádoby je chladicí médium. Tuto nádobu je před samotnou přípravou zmrzliny potřebné namrazit v mrazničce po dobu od několika minut až do 24 hodin. Takto připravenou nádobu vložíte do zmrzlinovače. Potom vám už výroba zmrzliny zabere jen do 30 minut.

Nevýhodou proto je, že si musíte přípravu mražené pochoutky předem naplánovat. Zmrzlinovače bez kompresoru však mají na druhé straně výhodu v tom, že chladící nádoba udrží připravenou zmrzlinu určitou dobu v chladu, takže ji nebudete muset ihned odložit do mrazničky. Nádobu můžete také využívat k servírování. Při domácím použití jsou výhodou i kompaktnější rozměry.

Zmrzlinovače s kompresorem

Zmrzlinovače s kompresorem jsou určeny pro okamžitou přípravu zmrzliny. Jsou větší, ale zároveň připraví zmrzlinu pro více lidí. Při koupi však musíte počítat s vyšší cenou a také s vyšší spotřebou elektrické energie.

Na chlazení vložených surovin je u tohoto typu používaný kompresor. Do zmrzlinovače stačí vložit všechny ingredience a přibližně o hodinu je vaše mražená pochoutka hotová.

Jak vybrat zmrzlinovač

Při koupi zmrzlinovače byste měli zvážit několik parametrů. Díky tomu si vyberete model, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Objem mísy zmrzlinovače

Při výběru tohoto spotřebiče je důležitý objem mísy na přípravu zmrzliny. Její velikost bude záviset na množství, které budete pravidelně připravovat. Na trhu najdete modely s objemem mísy od 0,4 do 2 l. Pro běžnou rodinu jsou vhodné zmrzlinovače s objemem nádoby 0,8 – 1 l. Pro lepší orientaci, v nádobě o objemu 1 l připravíte asi 600 g zmrzliny, což vystačí pro 4 osoby.

Velikost nádoby ovlivňuje také dobu přípravy zmrzliny. Čím více surovin do nádoby vložíte, tím bude příprava delší.

Doba přípravy zmrzliny

Dobu přípravy zmrzliny ovlivňuje zejména velikost nádoby a příkon zmrzlinovače. Čím více surovin do nádoby vložíte, tím bude příprava delší. V modelech bez kompresoru trvá příprava od 20 do 60 minut. Důležité je však dodržovat požadovanou dobu namražení nádoby. S přípravou zmrzliny je proto třeba počítat v předstihu.

V modelech s kompresorem připravíte zmrzlinu do jedné hodiny. Platí při tom, že čím vyšší je příkon, tím bude doba přípravy kratší.

Příkon a výkon

Příkon vás informuje o množství spotřebované energie za jednotku času. Čím je tento údaj vyšší, tím rychleji bude zmrzlina hotová. Na druhé straně však spotřebujete více elektrické energie. Zmrzlinovače bez kompresoru mají nižší příkon. Pohybuje se jen mezi 10–15 W. Modely s kompresorem spotřebují více energie. Pokud se jedná o velký spotřebič, může to být až 180 W.

Ovládání

Ovládání těchto spotřebičů může být manuální nebo automatické. Zmrzlinovače s manuálním ovládáním se zapínají a vypínají ručně. Obvykle je to pomocí tlačítek nebo otočného spínače. Pokud má zmrzlinovač manuální ovládání, musíte hlídat čas přípravy zmrzliny.

Modely s automatickým ovládáním mají automatické režimy. Přípravu zmrzliny tak není nutné sledovat. O vše se postará spotřebič, který se po ukončení přípravy sám vypne. Tyto zmrzlinovače jsou ovládány na dotykovém displeji.

Materiál

Většina těchto spotřebičů se vyrábí z plastu. Pokud se při koupi rozhodnete pro tento materiál, jistě vás potěší nižší cena. Vyšší cenu zaplatíte, pokud se rozhodnete pro zmrzlinovač z nerezu. Při koupi plastového modelu doporučujeme zkontrolovat, zda jsou metličky na míchání surovin z kovu. Plastové metličky by se mohly zlomit.

Údržba

Údržba těchto spotřebičů je díky možnosti mytí v myčce jednoduchá. V myčce lze mýt nádobu i míchací metly. Před vložením jednotlivých komponent do myčky se však informujte v popisu výrobku, zda tento způsob čištění výrobce doporučuje. Tělo zmrzlinovače můžete při znečištění přetřít vlhkým hadříkem.

Funkce zmrzlinovačů

Při přípravě zmrzliny oceníte některé praktické funkce, které nabízejí jednotlivé modely. Jsou to:

  • Časovač – časovač vám umožní nastavit požadovanou dobu přípravy zmrzliny.
  • Automatické chlazení – tato funkce umožňuje chladit zmrzlinu i po dokončení. Nebudete ji tak muset ihned odkládat do mrazničky.
  • LED indikátory – LED indikátory vás budou informovat o aktuálním průběhu přípravy zmrzliny.

Praktické doplňky

Zmrzlinovače bývají dodávány s různým příslušenstvím. Při používání můžete například využít výhody průhledného víka. Zejména u modelů s manuálním ovládáním tak budete moci vidět, jakou aktuální konzistenci má zmrzlina.

Se zmrzlinovačem bývají dodávány také servírovací naběračky nebo stěrky pro nabírání zmrzliny. Při přípravě této mražené pochoutky vám pomohou i různé odměrky na měření množství surovin.

Výborným pomocníkem je extra mrazicí miska. Někteří výrobci jejich dodávají spolu se zařízením nebo je lze dokoupit. Díky tomu můžete jednu nádobu chladit v mrazničce, aby se připravila na výrobu zmrzliny, a ve druhé připravujete nebo skladujete hotovou zmrzlinu.

Cena zmrzlinovačů

Cena jednotlivých modelů se odvíjí od toho, zda se jedná o zmrzlinovače bez kompresoru nebo s kompresorem. Zatímco nejlevnější zmrzlinovače bez chladicí jednotky koupíte již za 800 Kč, modely s vlastním chlazením koupíte v cenové hladině od 2500 Kč. Profesionální zmrzlinovače stojí až do 100 000 Kč. Modely s kompresorem bývají dražší.

Tipy na závěr

Pokud máte rádi lahodnou domácí zmrzlinu, jistě jste už přemýšleli nad koupí zmrzlinovače. Před jeho koupí si promyslete, kolik zmrzliny budete připravovat a kolik místa máte v mrazničce k dispozici na chlazení nádob či skladování zmrzliny. Kromě toho si budete muset vybrat typ zmrzlinovače. Od vybraného typu se pak bude odvíjet jeho cena.

Při výběru přihlížejte i na materiál jednotlivých částí a možnost jejich mytí v myčce. Zvažte také vaše požadavky na přídavné funkce, které vám přípravu zmrzliny usnadní, a vaše požadavky na způsob ovládání zmrzlinovače. Výhodou je také možnost dokoupení další nádoby a praktické doplňky dodávané s některými modely.

Napsat komentář