Jak vybrat správnou trampolínu

Trampolína na zahradu, do tělocvičny či do bytu potěší nejen děti. Zacvičit si na ní můžou i dospělí. Zvolte správný typ podle účelu, ke kterému bude sloužit. Dále se zaměřte na tvar, velikost a nosnost. Důležité je i to, kolik osob bude trampolínu používat.

Při výběru porovnejte několik dalších parametrů. Zkontrolujte materiály, ze kterých je trampolína vyrobená, stabilitu nohoukvalitu pružin. Ke každé trampolíně je možné dokoupit několik doplňků, které prodlouží její životnost nebo vám umožní ji využívat i v nepříznivém počasí. Které to jsou, se dozvíte v závěru článku.

Typy trampolín podle účelu

Prvním krokem je výběr hodného typu. Jinou trampolínu budete potřebovat na zahradu pro děti a jinou naopak do interiéru.

Venkovní trampolíny

Venkovní trampolíny jsou určené na skákání pro děti na zahradě. Vyrábí se z měkčích materiálů s dostatečným pružením. Důležitou součástí je ochranná síť. Na výběr máte trampolíny, které jednoduše postavíte na zem. Pro lepší stabilitu však můžete vybrat takovou, která se zapustí do země. Nevýhodou je sice náročnější instalace, kterou ale ve výsledku vyváží vyšší bezpečnost během skákání.

Venkovní trampolínu je vhodné na zimu uskladnit, čímž prodloužíte její životnost. Během nákupu proto počítejte s potřebou vhodného prostoru. K trampolíně do exteriéru vám doporučujeme dokoupit i krycí plachtu.

Interiérové trampolíny

Skákání na trampolíně se nemusíte vzdát ani v bytě. Interiérové trampolíny se vyrábí v průměru okolo 11,4 m. Můžete je koupit v provedení pro děti i dospělé Modely pro dospělé mají nosnost až 100 kg. Výhodou tohoto typu je možnost skládání pro jednodušší uskladnění.

Trampolíny pro cvičení jumping

Jumping se cvičí při hudbě a je vhodný pro všechny věkové kategorie na udržení nebo budování kondice. Tento typ najdete na trhu i pod názvem fitness trampolíny. Jejich součástí je odnímatelné držadlo, za které se během cvičení můžete držet. Držadlo se dá nastavit podle výšky cvičícího. Bez držadla můžete jumping trampolínu využít i jako trampolínu pro děti.

Parametry výběru

Ne každá trampolína je dostatečně kvalitní. Jednotlivé modely se kromě toho liší i jinými parametry. Abyste vybrali to nejlepší řešení pro vás, musíte je mezi sebou porovnat.

Velikost a tvar

Velikost trampolíny závisí hlavně na prostoru, kam ji umístíte. Důležité je, aby kolem ní byl vždy 1 m volného místa ze všech stran. Toto platí pro všechny typy. Na výběr máte trampolíny se šířkou od 90 do 460 cm. Do interiéru jsou vhodné rozměry do 140 cm. Při výběru myslete i na to, že rozměry se udávají podle vnějšího obvodu. Prostor na skákání proto bude o něco menší. Výška odrazové plochy se pohybuje od 40 do 100 cm. Trampolíny určené do exteriéru bývají, oproti těm v interiéru, naopak vyšší.

Nejčastěji se setkáte s kruhovým tvarem trampolíny. Na trhu ale najdete i oválné, čtvercové a víceúhelníkové modely.

Nosnost

Nosnost je daná součtem hmotností osob, které na ní budou naráz cvičit. Při výběru nestačí jen spočítat veškeré osoby nebo vycházet z hmotnosti nejtěžšího člověka. Při skákaní myslete i na to, že není dobré používat pravidelně trampolínu až na hranici její nosnosti. Dochází tak k rychlejšímu opotřebení. Trampolíny poskytují nosnost až do 200 kg.

Hmotnost

Hmotnost závisí na velikosti a materiálu, ze kterého je vyrobená. Vybírejte proto i podle toho, jak často ji budete přenášet.

Materiály

Aby vám zakoupená trampolína dlouho a spolehlivě sloužila, je důležité, aby byla vyrobená z kvalitních materiálů.

Materiál konstrukce

Konstrukce musí být pevná a odolná. Nejkvalitnějším materiálem je ocel. Aby vydržela vliv počasí, je potřeba, aby byla povrchově upravená. Úprava oceli se vykonává galvanizováním pomocí jiného prvku nebo nanesením čiré práškové barvy. Oba způsoby poskytují dostatečnou ochranu před korozí.

O něco horší vlastnosti má hliník. Je méně stabilní a má nižší nosnost. Nejlevnější trampolíny mají konstrukci z plastu. I když je plast výhodný, co se týče hmotnosti, má nejkratší životnost.

Zkontrolujte také tloušťku jednotlivých častí konstrukce. Měli by být dostatečně tlusté a kvalitně svařené. Trampolína díky tomu zvládne požadovanou zátěž.

Pružiny

Na trhu najdete trampolíny s počtem pružin od 40 až do 100. Čím jich je více, tím lepší odrazové vlastnosti bude mít. Pružiny musí být také dostatečně kryté, aby se na ně během skákaní nedalo spadnout. Kryt také chrání pružiny i před vnějšími vlivy. Důležité je, aby byl kryt ze stran sešitý. Při překrytí jen ze svrchní části dochází často k odkrytí pružin.

I na pružiny je nejvhodnějším materiálem galvanizovaná ocel. Navzdory kvalitě tohoto materiálu se může stát, že se některá opotřebuje. V takovém případě snadno dokoupíte náhradní pružiny.

Plocha na skákání

Plocha na skákání se vyrábí z polypropylenových vláken. Tento materiál je zdravotně nezávadný. Při pádu tak nedochází k odření pokožky. Polypropylenová vlákna mají navíc vysokou pevnost a po natáhnutí se vrací do původního tvaru.

Příslušenství k trampolínám

Během používání trampolíny oceníte doplňky a příslušenství, které vám její využití zjednoduší. Nejvhodnější je vybírat příslušenství od výrobců vaší trampolíny, na trhu jsou ale k dispozici i univerzální modely.

Kotvící sada

Tato sada slouží k lepšímu ukotvení trampolíny a zvýší tak její stabilitu při skákaní i silném větru. Ukotvení přichytíte po celém obvodu do země.

Schůdky

K trampolíně s výškou skákací plochy okolo 1 m budete potřebovat dokoupit schůdky. Hlavně v takovém případě, kdy ji využijí především děti. Při nákupu schůdků je důležitá kompatibilita, která zabezpečí jejich dostatečnou stabilitu. Schůdky se od sebe liší počtem příček. Pro malé děti je vhodné, aby příčky byly dostatečně nahusto. Pro dospělé postačí nižší počet.

Kryt pružin

Ke všem velikostem dokoupíte i samostatný kryt pružin. Můžete ho použít na doplnění už existujícího krytu, nebo i jako nový, pokud máte třeba původní zničený.

Ochranná síť

Ochrannou síť umístíte kolem a pod skákací plochou. Dokola plochy je potřebná, když budou na trampolíně děti. Ochrání ale i dospělé. Před nákupem zkontrolujte její pevnost a způsob uzavírání. To může být za pomoci klasického zipu, nebo suchého zipu. Kvalitnějším řešením s delší životností je určitě první varianta.

Ochranná síť pod skákací plochou má za úkol ochránit prostor pod trampolínou od toho, aby se do ní dítě dostalo v době, kdy na trampolíně někdo skáče.

Krycí plachta

Úkolem krycí plachty je ochránit trampolínu před povětrnostními vlivy vždy, když ji nikdo nepoužívá. Pokud ji nemáte kam uskladnit na zimu, můžete ji použít i během chladných měsíců.

Trampolínový stan

Tento stan umožní skákání za každého počasí. Kromě nepromokavé vrstvy je vybavený otvory ze síťoviny, takže ho nebudete muset po skončení deště uklízet.

Závěr

Trampolínu využijí děti na hraní, ale snadno poslouží i na cvičení. Před tím, než začnete vybírat, zodpovězte si otázku, kdo a k jakému účelu bude trampolínu používat. Důležité je také to, kde bude trampolína umístěná. Podle toho si zvolte vhodný typ.

Pokračujte výběrem tvaru a určete si požadovanou velikost a nosnost. Abyste trampolínu pravidelně nezatěžovali na hranici nosnosti, přidejte při výběru k této hodnotě ještě 20 %. Když budete trampolínu přenášet, určitě vás bude zajímat i její hmotnost. Důležitým faktorem výběru je kvalita použitých materiálů. K trampolíně si snadno dokoupíte několik doplňků. Například schůdky pro jednodušší přístup na skákací plochu, krycí plachtu, ochrannou síť kryt na pružiny.

I tyto zahradní články by vás mohly zaujmout:

Jak vybrat nafukovací vířivku

Jak vybrat zahradní bazén

Jak vybrat zahradní sekačku

Napsat komentář