Jak vybrat dětskou postýlku

Dětská postýlka je součástí základní výbavy pro miminko. Na trhu najdete postýlky pro novorozence i takové, které budou s vaším děťátkem růst až do předškolního věku. Výrobci myslí i na potřeby miminek během cestování. Pro tento účel si můžete vybrat cestovní postýlku.

Jednotlivé modely se od sebe neliší pouze jejich určením. Důležité jsou i jiné vlastnosti. O všech se dočtete v našem návodu. Dozvíte se, na co si dát při koupi pozor, jaký typ si vybrat a jaké možnosti polohování nabízejí jednotlivé modely. V závěru článku vám poradíme, jaké doplňky je vhodné k dětské postýlce dokoupit.

Typy dětských postýlek

Na trhu jsou dostupné tři typy postýlek pro děti. Odlišují se svým určením i rozměry.

Kolébka

Pro novorozence můžete koupit kolébku. Kolébání děťátko snadněji uspí. Výhodou jsou také kompaktní rozměry kolébky, takže ji bez problémů umístíte i do menší ložnice. Při koupi kolébky však počítejte s tím, že z ní miminko rychle vyroste.

Klasická dětská postýlka

Na každodenní používání až do předškolního věku je určena klasická dětská postýlka. Tu je možné, vzhledem k jejím rozměrům, umístit do ložnice. Když miminko povyroste, budete ji moci přemístit i do dětského pokoje. Klasické dětské postýlky dále rozdělujeme na:

Pevné

Pevné postýlky neumožňují polohování roštu ani bočnic. Díky nenáročné konstrukci patří mezi levnější modely.

S polohovatelným roštem

Polohování roštu je funkce, která vám usnadní ukládání dítěte do postýlky. Pro nejmenší miminka můžete využívat rošt v nejvyšší poloze. Větší děti potřebují vyšší zábranu. Zvýšení bariéry dosáhnete posunutím roštu dolů. Většina modelů postýlek umožňuje polohování ve dvou polohách. Některé však až do tří.

Se stahovacími bočnicemi

Funkci stahování bočnic využijete při ukládání dítěte. Pokud je postýlka umístěna vedle manželské postele, oceníte i jednodušší vyjímání miminka na noční krmení. Manipulovat se dá s jednou, nebo oběma bočnicemi v závislosti na konkrétním modelu.

S možností výběru příček

Možnost výběru některých příček využijete u větších dětí. Pokud chcete, aby dítě mohlo samo odejít z postýlky, vybráním příček vytvoříte dostatečně široký otvor. Zbývající příčky tvoří zároveň dostatečnou ochranu před pádem dítěte během spánku.

Cestovní postýlka

Cestovní postýlku oceníte, pokud budete s miminkem cestovat třeba na dovolenou. Budete ji moci jednoduše složit a rozložit, což umožňuje její bezproblémové přenášení. Pokud byste chtěli tento typ postýlky používat na pravidelné spaní, budete muset dokoupit kvalitní matraci.

Jak vybrat dětskou postýlku

V další části článku se soustředíme na parametry výběru dětské postýlky. Při koupi si všímejte zejména:

Bezpečnost

Dětská postýlka musí splňovat stanovené bezpečnostní normy. Tyto se týkají kvality materiálů, konstrukce i samotného provedení postýlky.

Konstrukce musí být dostatečně pevná. Měla by také zajistit dostatečnou stabilitu postýlky. Větší děti se po probuzení v postýlce postaví a často dovádějí. Méně stabilní model by se s nimi mohl převrátit.

Celá postýlka musí být vyrobena ze zdravotně nezávadných materiálů. Týká se to základního materiálu i použitých nátěrů. Vybírejte modely s certifikátem o zdravotní nezávadnosti.

Rozměry otvorů mezi mřížkami by neměly být větší než 4,5–6,5 cm. Do takového otvoru by si dítě nemělo zaklesnout končetiny ani hlavičku. Všímejte si také příčky dna postýlky. Maximální vzdálenost by měla být 6 cm. Pokud tvoří dno postýlky laťkový rošt, maximální vzdálenost je do 8 cm.

Důležitá je také bezpečnost mechanismu pro manipulaci s pohyblivou bočnicí. Před koupí se přesvědčte, že se jedná o mechanismus, který dítě nedokáže ovládat.

Materiál

Nejvhodnějším materiálem pro výrobu klasické dětské postýlky je dřevo. Nejčastěji se používá bukové a borovicové. Z těchto materiálů je, díky vyšší tvrdosti, odolnější buk. Bukovou dětskou postýlku oceníte zejména při více dětech. Na trhu se můžete setkat také s kovovými modely. Na výrobu cestovních postýlek se používá kov, plast a textil.

Rozměry

Dětské postýlky jsou dostupné ve dvou rozměrech. Nejčastěji se vyrábějí v rozměru 120 x 60 cm. Pro tento rozměr budete mít také k dispozici širší nabídku matrací. Chcete-li koupit rozměrnější dětskou postýlku, můžete vybírat z modelů s rozměrem 140 x 70 cm. Musíte však předem počítat s menší nabídkou matrací.

Věk dítěte

S rozměrem postýlky úzce souvisí i to, do jakého věku dítěte ji plánujete používat. Klasický rozměr 120 x 60 cm by měl postačit až do 3 let. Chcete-li postýlku používat déle, zvažte investici do rostoucí postýlky. Tento typ můžete podle potřeby přestavět na menší válendu.

Hmotnost

Hmotnost vás bude nejvíce zajímat při koupi cestovní postýlky. Pohybuje se kolem 3–4 kg, což umožňuje snadné přenášení.

Nosnost postýlky

Nosnost postýlky by měla vyhovovat předpokládané váze dítěte. Pohybuje se od 12 do 20 kg v závislosti na materiálu postýlky.

Možnosti přenášení

Pokud si myslíte, že budete potřebovat postýlku občas přemisťovat do jiné místnosti, vybírejte model vybavený kolečky. Postýlku tak bez problémů přesune i jedna osoba. Na přesouvání modelů bez koleček budou potřeba dva lidé.

Design

Důležitým kritériem výběru je i design. Dětská postýlka by měla pasovat do celkového stylu a ladit s interiérem. Nejčastěji se setkáte s modely v přírodní barvě dřeva a bílé barvě. Na trhu najdete i barevnější postýlky.

Cena dětské postýlky

Vzhledem k výši celkových výdajů s příchodem miminka vás jistě bude zajímat i cena postýlky.

Do 800 Kč – v této částce můžete zakoupit cestovní postýlky. Pokud je budete používat i na pravidelné spaní, nezapomeňte dokoupit kvalitní matrace.

Od 1 200 Kč – od této částky můžete koupit dřevěné dětské postýlky. Pokud hledáte designové dětské postýlky, musíte předem počítat s výdaji i několika tisíc korun.

Doplňky do dětské postýlky

Do dětské postýlky budete potřebovat dokoupit několik doplňků. Nejdůležitějším z nich je matrace. Kromě ní snadno pořídíte také ochranné mantinely, monitor dechu, dětské povlečení a podobně.

Matrace

Velikost matrace vybírejte podle vnitřních rozměrů postýlky. Druhým parametrem výběru je materiál. Na výběr máte:

Molitan – tento materiál je nejméně vhodný. Patří mezi měkké materiály, které neposkytují dostatečnou oporu páteři. Jeho nevýhodou je také malá prodyšnost a možnost proležení.

PUR pěna – je o něco kvalitnějším materiálem. Má vhodnou tvrdost a neproleží se.

Kokosová matrace – přírodní materiál, jakým je kokos, má výbornou schopnost odvádět vlhkost. Nevýhodou může být vyšší tvrdost. Kokos se proto při výrobě dětských matrací používá nejčastěji v kombinaci s jinými materiály.

Sendvičová matrace – tento typ se vyrábí kombinací latexu a kokosového vlákna. Taková matrace je dostatečně pevná i prodyšná.

Na závěr

Před příchodem miminka určitě provede řadu příprav. Patří k nim i koupě dětské postýlky. Na výběr máte z několika typů. Liší se od sebe svým určením nebo přídavnými funkcemi. Můžete si tak vybrat postýlku vhodnou na cestování, klasickou postýlku s možností polohování matrace nebo bočnic či kolébku pro novorozence.

Při jejím výběru byste měli, kromě ceny a designu, vzít v úvahu i další kritéria. Nejdůležitější je bezpečnost. Jako první posuďte pevnost a stabilitu celé konstrukce i zdravotní nezávadnost použitých materiálů. Dalšími parametry výběru jsou nosnost, možnosti přenášení, a u cestovních postýlek také hmotnost. Nezapomeňte na doplňky. Kromě matrace a textilních doplňků myslete také na zábavu pro miminko – vyberte například kolotoč na dětskou postýlku.

Co dalšího byste během chystání dětské výbavy měli nastudovat?

Jak vybrat kojeneckou lahev

Jak vybrat nejlepší dětskou chůvičku

Jak vybrat nejlepší dětské pleny

Napsat komentář