zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!

Jak vybrat sluneční brýle

Sluneční brýle chrání zrak před škodlivým vlivem UV záření, zarudnutím a teplem. Ve větrném počasí oceníte i ochranu před prachem a větrem. Navíc pomáhají alergikům jako ochrana očí před vniknutím pylových částeček. A nejen to. Sluneční brýle jsou zároveň doplňkem, který dotváří náš vzhled. I když je používáme zejména v létě, hodí se také v zimě. Například při delší cestě autem nebo při slunečném počasí na horách.

Aby sluneční brýle splnily svůj úkol, měli by mít několik vlastností. Při výběru je porovnávejte kromě ceny i kategorii ochrany proti UV záření, zbarvení čoček, materiál a tvar brýlí. Na závěr článku vám poradíme, jak vybírat sluneční brýle podle tvaru vašeho obličeje.

Parametry výběru

Aby vám sluneční brýle dlouho a dobře sloužily, je třeba věnovat náležitou pozornost jejich výběru. Při koupi zkontrolujte následující parametry:

Ochranný UV filtr

Nejdůležitějším kritériem výběru slunečních brýlí je dostatečný UV filtr. Pamatujte, že 100% ochranu proti UVA a UVB záření poskytují všechny brýle s označením UV 400. Toto označení znamená, že skla brýlí pohlcují UV záření s vlnovou délkou 400 nm a menší. Pokud byste si koupili sluneční brýle bez, nebo s nedostatečným UV filtrem, zornice oka by se po zakrytí brýlemi přizpůsobila novým světelným podmínkám a otevřela by se. To by znamenalo, že by byla více vystavena škodlivému UV záření než bez použití brýlí.

Kategorie UV filtru:

Na všech slunečních brýlích by měla být uvedena kategorie UV filtru. Její hodnota určuje propustnost světla brýlových skel. Ta se pohybuje mezi hodnotami 0 až 4.

Kategorie UV filtru 0 – takto označené sluneční brýle propouštějí 80–100 % světla. Obvykle jde o bezbarvá nebo jemně tónovaná skla. Takové brýle jsou vhodné spíše jako módní doplněk, ale moc vás neochrání před slunečním svitem.

Kategorie UV filtru 1 – čočky brýlí kategorie UV filtru 1 propustí 43–80 % světla. Poskytují jen částečnou ochranu před slunečním zářením.

Kategorie UV filtru 2 – takto označené brýle propustí 18–43 % světla. Nejsou vhodné k nošení na přímém slunci, ale využijete je za jasného počasí. Skla brýlí mají středně tmavé tónování.

Kategorie UV filtru 3 – čočky brýlí této kategorie mají tmavší tónování. Propouštějí 8–18 % světla a poskytují dostatečnou ochranu před slunečním zářením i na přímém slunci nebo při řízení.

Kategorie UV filtru 4 – sluneční brýle určené pro pobyt u moře nebo na horách, kde je intenzita slunečního záření nejsilnější, propustí 3–8 % světla.

Zbarvení čoček

Zbarvení čoček brýlí a údaje o ochraně před UV zářením si lidé často zaměňují. Barva čoček ale neurčuje intenzitu UV filtru. Vrstva čoček, která slouží k ochraně před UV zářením, je totiž čirá.

Výběr zbarvení čoček je nejdůležitější u brýlí na sport a řízení auta. U těchto činností nepoužívejte brýle s velmi tmavými čočkami, které mohou snižovat viditelnost, a tím také rychlost reakcí.

Čočky slunečních brýlí bývají nejčastěji v odstínech hnědé, šedé, modré, žluté, červené nebo šedozelené barvy. Konkrétní barvu vybírejte podle vašeho vkusu, účelu použití brýlí a požadované viditelnosti přes čočky.

Zelená skla – hledáte-li brýle pro univerzální použití, vyberte si čočky v odstínech zelené. Jsou vhodné do jakýchkoliv světelných podmínek.

Šedá a hnědá skla – jelikož nezkreslují barvy, jsou vhodné pro využití za volantem.

Žlutá a oranžová skla – brýle v těchto barvách jsou vhodné do mlhy nebo zamračeného počasí. Využijete je například při sportu.

Modrá skla – tato barva skel není vhodná na řízení. Neměli by si ji vybrat ani krátkozrací lidé. Modrá barva totiž snižuje intenzitu vnímání kontrastu a červené i zelené barvy.

Tvar slunečních brýlí

Tvar slunečních brýlí není důležitý jen z hlediska toho, jak vám brýle sednou. Ovlivňuje také váš komfort při nošení a dostatečnou ochranu před sluncem. Sluneční brýle by v první řadě měly dobře sedět. Neměly by být volné, abyste si je při pohybu nemuseli napravovat. Důležité je také to, aby vás netlačily za ušima ani na nose.

Při zkoušení brýlí si dále všímejte, zda se vaše řasy nedotýkají čoček. Pokud se dotýkají, vyberte si jiný model brýlí. Pro dostatečnou ochranu očí je důležité, aby nad obočím nezůstával prostor. Spodní část čočky by zase měla sahat až k lícním kostem. Zabráníte tak nežádoucímu průniku slunečních paprsků nad a pod brýle.

Materiál slunečních brýlí

Materiál slunečních brýlí je důležitý zejména z hlediska jejich životnosti a hmotnosti. Na trhu najdete titanové, plastové, kovové a nylonové rámy. Pokud kupujete levné sluneční brýle, můžete narazit i na rám z nekvalitního kovu, který může způsobit alergickou reakci.

Skla slunečních brýlí se vyrábějí ve dvou provedeních:

Skleněná – skleněná skla dobře zabraňují průniku UV záření. Jsou také odolná vůči poškrábání. Jejich nevýhodami jsou křehkost a vyšší hmotnost.

Plastová – plastové čočky slunečních brýlí jsou v současnosti nejvíce oblíbené. Jejich výhodou je nízká hmotnost a odolnost vůči rozbití. Při jejich nošení si však budete muset dávat větší pozor na to, abyste brýle nepoškrábali. Zachycují také méně UV záření než skleněná skla.

Speciální filtr

Sluneční brýle bývají vybaveny i speciálními filtry. Můžete se setkat s následujícími:

Fotochromatický filtr – používá se zejména na dioptrické sluneční brýle. Čočky brýlí s takovým filtrem mění odstín podle intenzity světla. Při menší intenzitě jsou bledší a naopak.

Polarizační filtr – jsou vybaveny další ochrannou vrstvou, která slouží k zachycení záře z odražených slunečních paprsků od sněhu, vodní plochy či mokré vozovky.

Gradientní filtr – sluneční brýle s gradientním filtrem poznáte podle zbarvení čoček. Ve spodní části mají světlejší odstín, který směrem k horní části tmavne.

Jak vybrat brýle podle tvaru obličeje

Při výběru slunečních brýlí vás kromě kvalitativních vlastností bude zajímat i to, jak vám sluší. Obecně lze sluneční brýle vybírat podle tvaru vašeho obličeje.

Kulatý obličej

Hlavními rysy okrouhlé tváře jsou stejná výška a šířka, úzké čelo i čelist a výraznější lícní kosti. Při výběru brýlí sáhněte po hranatých tvarech, které přinesou vašemu vzhledu přirozený kontrast. Vhodné jsou širší obdélníkové tvary nebo asymetrické rámy, které se směrem shora dolů zužují.

Oválný obličej

Pro tento typ obličeje jsou vhodné brýle stejné šířky jako tvář. Užší modely by opticky obličej prodlužovaly. Výběr pro oválný obličej je velmi jednoduchý – sedne vám jakýkoliv tvar brýlí.

Podlouhlý obličej

Pro podlouhlou obličej se hodí širší sluneční brýle s výraznějším rámem. Takové brýle ji opticky rozšíří. Pozor ale, abyste to s šířkou rámu nepřehnali. Brýle by neměly být širší než šířka obličeje.

Srdeční obličej

Brýlová obruba by měla u tohoto typu obličeje zvýraznit její spodní část. Volte model s méně výraznou vrchní částí.

Čtvercový obličej

Čtvercový obličej potřebuje opticky prodloužit. Dosáhnete toho výběrem oválných rámů v neutrálních barvách. Vhodné jsou i kočičí rámy.

Závěrem

Sluneční brýle chrání zrak nejen při slunečném počasí. Ochrání vaše oči i před zvýšenou prašností, větrem a žárem, který se odráží od mokré vozovky, vodní hladiny či sněhu. Sluneční brýle využijete při řízení, při sportu, na procházce i u moře. Aby správně plnily svůj účel, měli byste výběru věnovat náležitou pozornost. Na ochranu před slunečními paprsky vybírejte kvalitní model s dostatečným UV filtrem. Důležitá je také barva a materiál čoček, materiál rámu a speciální filtry brýlí.

Životnost slunečních brýlí zvýšíte správnou péčí. Na nošení v tašce či kabelce používejte ochranné pouzdro. Skla brýlí čistěte pomocí speciálních utěrek. Zabráníte tak poškození povrchu drobnými částečkami prachu a jiných nečistot.

Jak vybrat dioptrické brýle

Jak vybrat kravatu a jak ji uvázat

Jak vybrat hodinky

zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!

Napsat komentář