Jak vybrat vakuovačku

Chtěli byste prodloužit životnost potravin během skladovaní? Pro tento účel v domácnosti slouží vakuovačka. Je to kuchyňský spotřebič, který vysaje z nádoby nebo ze sáčku veškerý vzduch. Díky tomu se lépe uchovají veškeré vlastnosti potravin. Zachovají si tak svou chuť, vůni i obsah živin vydrží déle čerstvé.

Při nákupu začněte výběrem vhodného typu. Potom vám doporučujeme porovnat všechny parametry, kterými se jednotlivé modely liší. O každém z nich se dočtete v následujícím návodu. Zaměříme se na příkon, sací výkon, rozměry hmotnost vakuovaček. Nezapomněli jsme ani na hlučnost přídavné funkce, které můžete u některých modelů využít.

vyberomat cz vacuum sealer
vyberomat cz vacuum sealer

Typy vakuovaček

Na trhu najdete více typů. Některé jsou vhodné na domácí použití, jiné jen na komerční. Při nákupu se proto řiďte požadavky na četnost používání, aby se vám nestalo, že koupíte zbytečně drahý model, který potom doma nevyužijete. Podle způsobu použití dělíme vakuovačky na ruční automatické svářečky. Kromě toho je dělíme i podle principu fungování.

Ruční vakuovačky

Ruční vakuovačky využijete na občasné vakuování potravin. Do domácnosti jsou proto nejčastější volbou. Výhodou je nízká cena jednoduchost použití. Ruční vakuovačka je napájená pomocí baterií a díky kompaktnímu tvaru vám nezabere moc místa během skladování. Potraviny uskladníte do speciálních sáčků nebo nádob na vakuování.

Automatické svářečky fólií

Výhodou tohoto typu je, že kromě odsátí vzduchu dokáže svařit sáček, do kterého uložíte potraviny. Do něj tak potom nevnikne žádný vzduch. Tento typ využijete, pokud chcete tímto způsobem uskladňovat potraviny častěji. Zabalené potraviny uložíte do chladničky nebo mrazničky. Ušetříte tím spoustu místa.

vyberomat cz vacuum sealer
vyberomat cz vacuum sealer

Podle principu fungování

Podle principu fungování dělíme vakuovačky následovně:

Externí vakuovačky

Tento typ najdete na trhu i pod názvem otevřené vakuovačky. Využijete je na vakuování tuhých potravin v sáčku nebo v nádobách. Jak už z názvu vyplývá, sáčky se vkládají zvenku. Nejvhodnější jsou na občasné využití v domácnosti.

Komorové vakuovačky

I komorové vakuovačky jsou vhodné na využití v domácnosti. Propracovanější modely jsou vhodné pro profesionální zpracování potravin, protože zvládnou pracovat i několik hodin bez přestávky. Sáček s potravinami vložíte do vakuovačky, kde se následně odsaje vzduch. Tento typ můžete používat i na uskladnění tekutých potravin či jídel.

Zatavovací vakuovačky

Tento typ je vhodný pro komerční použití. Je totiž přizpůsobený pro delší dobu provozu. Zatavovací vakuovačky pracují na stejném principu jako komorový typ. Nabízí ale větší objem a propracovanější způsob zatavování sáčků.

Volně stojící vakuovačky

I tento typ je vhodný pro profesionální používání. Disponuje velkým objememmnožstvím přídavných funkcí.

vyberomat cz vacuum sealer
vyberomat cz vacuum sealer

Podle čeho vybírat

Porovnáním jednotlivých parametrů vakuovaček si budete moct vybrat přesně takovou, která se bude hodit přesně do vaší domácnosti. Zaměříme se na velikost, hmotnost, výkon hlučnost.

Rozměry

Vakuovačky nepatří mezi rozměrné spotřebiče. Při výběru ale zohledněte i tento faktor. Napřed si promyslete, kde ji budete používat a kde skladovat. Podle toho byste se měli zaměřit na ideální velikost. Ta závisí i na tom, jaké množství potravin budete chtít tímto způsobem uskladňovat. Pro občasné vakuování malého množství potravin vám postačí menší model a naopak.

Hmotnost

Jelikož budete s vakuovačkou často manipulovat, měla by vás zajímat i její hmotnost. Průměrná hmotnost je 1,5 kg, ale některé dosahují i více jak 4 kg.

Přívodní kabel

Co se týče rozměrů, zjistěte si i délku přívodního kabelu. Zkontrolujte, zda vám vyhovuje vzdálenost od zástrčky k místu, kde budete vakuovat.

Výkon a příkon

Důležitým parametrem při porovnávání jednotlivých modelů je sací výkon. Ten zabezpečí, že odsaje veškerý vzduch při balení potravin. Vakuovačky dokážou odsát 10–20 l vzduchu za minutu. Na dražších modelech je možné sací výkon regulovat. Doba vakuování jednoho průměrného balení jídla se pohybuje od 8 do 30 sekund.

Příkon vás informuje o tom, kolik elektrické energie vakuovačka spotřebuje. Jeho hodnota se pohybuje od 100 do 2 400 W v závislosti na velikosti spotřebiče a jeho výkonu.

Hlučnost

Hlučnost tohoto spotřebiče se pohybuje od 50 do 80 dB. I při běžném použití v domácnosti se vám může stát, že budete potřebovat uskladnit větší množství potravin a silný hluk by mohl obtěžovat vás nebo ostatní členy domácnosti. Je proto dobré, abyste zkontrolovali i tento údaj.

Sáčky

Mnoho výrobců nabízí sáčky přímo v balení s vakuovačkou. Na časté balení je ale budete muset pravidelně dokupovat. Během nákupu vždy zkontrolujte, zda daný typ sáčků pasuje do vašeho spotřebiče. Do některých modelů je možné používat pouze sáčky od výrobce vakuovačky. Do jiných můžete bez problému vkládat i sáčky jiných značek. Před koupí se informujte o ceně i typu náhradních sáčků. Výhodou je, že se sáčky dají po umytí opět použít.

Kromě toho myslete i na správné rozměry sáčků, které lze do spotřebiče použít. Od velikosti se odvíjí i množství a velikost potravin, které je možné v jednom balení vakuovat. I proto by vás rozměry sáčků, které budete moct používat, měli zajímat ještě před koupí samotného spotřebiče.

Jaké mají vakuovačky funkce

Dražší modely vám často poskytnou možnost využití více funkcí. Nejčastěji se setkáte s následujícími:

Integrované odsávání vzduchu — umožňuje odsát vzduch ze sáčků i speciálních nádob. Bez problému tak uchováte různé druhy potravin.

Měkké odsávání — pokud chcete uskladňovat i tekuté potraviny, tuto funkci určitě využijete. Budete tak moct odsát vzduch, aniž byste nasáli i tekutinu.

vyberomat cz vacuum sealer
vyberomat cz vacuum sealer

Dvojitý svár uzavření sáčku se může nedopatřením roztrhnout. Využijte proto tuto funkci, aby nedošlo k nechtěnému otevření. Jídlo bude v sáčku zavřené dvojitým svárem.

Pojistka proti přehřátí — pro bezpečnost vakuovačky je potřeba, aby nedošlo k jejímu přehřátí. Plánujete-li tento spotřebič používat i na uskladňování většího množství potravin najednou, vybírejte model s touto pojistkou.

Indikátory — indikátory nebo displej vás informují o průběhu vakuování, aktuálním programu a podobně.

Umývatelnost v myčce — při zpracování potravin se lehce stane, že se vakuovačka zašpiní. Zkontrolujte proto, zda se jednotlivé odnímatelné části dají mýt v myčce. Tělo vakuovačky je vhodné očistit navlhčeným hadříkem.

Závěr

Vakuovačka je výborným pomocníkem, který prodlužuje trvanlivost potravin. Kromě toho pomáhá zachovat jejich přirozený obsah živin, chuť a vůni. Ve vakuovém balení bez problému uskladníte čerstvý sýr 25–60 dní podle konkrétního typu. Zeleninu 24 dní a vařené pokrmy i 10 dní.

Před nákupem si nejdříve ujasněte, který typ vakuovačky vám bude nejvíce vyhovovat. Potom přistupte k porovnání velikostí, hmotnosti a sacího výkonu i příkonu. Zkontrolujte, zda vám bude vyhovovat i délka přívodního kabelu. Speciální pozornost vyžaduje typ používaných sáčků. Napřed si zkontrolujte nejen velikost, ale i to, jaké sáčky můžete v daném spotřebiči využít. Od toho se odvíjí i jejich cena.

Další kuchyňské spotřebiče:

Jak vybrat domácí pekárnu

Jak vybrat remosku

Jak vybrat mlýnek na maso

Jak se starat o orchidej

Orchidej je květ, který vás očaruje už na první pohled. Právě proto si ji mnozí zakoupí do domácnosti.  Obývací či jiný pokoj s orchidejí dostane celkem …

Jak vybrat skateboard

Když se řekne jízda na desce s kolečky, asi nikoho nenapadne nic zvlášť zajímavého. Jízda na skateboardu, to zní mnohem líp. Skateboard si našel postupně …
vyberomat.cz ironing board

Jak vybrat žehlicí prkno

Ne každé žehlicí prkno je stejné. Je proto důležité, abyste vybrali takové, na kterém budete pohodlně žehlit, a bude vám vyhovovat ve všech směrech. Všímejte …
vyberomat.cz dishwasher

Jak vybrat nejlepší myčku nádobí

Před výběrem myčky nádobí se zamysleteKolik členů má vaše domácnostKolik sad nádobí používáteJak často vaříteJak je uspořádána vaše kuchyňJak často máte hosty a pořádáte různé …
vyberomat.cz freezer

Jak vybrat mrazák

Mraznička pomáhá uchovat jídlo v zamraženém stavu po dobu několika měsíců. Je proto výborným pomocníkem na uskladnění potravin. Mrazit můžete maso, zeleninu, ovoce, pečivo i chléb. …
vyberomat.cz violin

Jak vybrat správné housle

Jste u výběru houslí v roli začátečníka a jste překvapeni z toho, co všechno je na výběr? Nejste sami. Mnoho rodičů a studentů je zmatených …

Jak vybrat šunkovar

Dali byste si chutnou šunku bez nezdravých přísad a konzervačních látek? S tímto přístrojem si ji pohodlně vyrobíte i doma. Budete potřebovat jen dostatek kvalitních surovin …
vyberomat cz vacuum pore cleaner

Jak vybrat vakuový čistič pórů

Součástí pravidelné péče o pleť je také čištění pórů. Ucpané póry nejen že nevypadají pěkně, ale může se z toho tvořit i zánět. Vakuový čistič pórů …
vyberomat cz iron cleaning

Jak čistit žehličku

Jestli používáte pravidelně svou žehličku, měli byste vědět, že není dobré ji vždy jen tak odložit, ale měli byste se o ní starat, abyste prodloužili …

Jak vybrat zastřihovač chloupků

Po nevzhledných chloupcích, které trčí z nosu, asi netouží nikdo z nás. Naštěstí v sortimentu moderních přístrojů pro péči o tělo najdete i praktického pomocníka, …

Jak vybrat plynový sporák

I když plynový sporák z našich kuchyní postupně vytlačují jiné spotřebiče, mnozí kuchaři na něj stále nedají dopustit. Za hlavní výhody jsou považované rychlý ohřev bez …

Napsat komentář