Jak vybrat skateboard

Když se řekne jízda na desce s kolečky, asi nikoho nenapadne nic zvlášť zajímavého. Jízda na skateboardu, to zní mnohem líp. Skateboard si našel postupně oblibu nejen mezi mládeží, a jízdu na něm si rádi vyzkouší děti i dospělí. Pokud jste se i vy rozhodli zařadit mezi ty, kteří na něm chtějí jezdit, máme pro vás krátký návod, který vás provede jeho výběrem.

Nejdůležitější věcí je výběr vhodné velikosti desky. Kromě toho přihlédněte k materiálu, ze kterého je vyrobená. Zajímat by vás měla i velikost a materiál podvozku  a také velikost a tvrdost koleček. Důležitým komponentem pro dokonalý zážitek z jízdy jsou ložiska, která se nachází v ložiskách.

Skateboardy, pennyboardy, longboardy a waweboardy

Při nákupu vás možná překvapí, kolik odlišných modelů v obchodech najdete. Je to proto, že skateboardy se dělí do několika skupin. Každá z nich má svoje specifické vlastnosti. Základní členění je na 4 typy, kterými jsou:

Skateboard

Skateboard patří k nejrozšířenějším. Je vhodný na předvádění triků na u-rampě a překážkách ve skateparku. Můžete ho využít i na přesun po městě. Deska má charakteristický obdélníkový tvar se zaoblenými rohy a je vybavená menšími, tvrdšími kolečky.

Pennyboard

Pennyboardy si oblíbili děti i mládež. Pokud se rozhodnete pro pennyboard, nemusíte se bát, že byste se na něm nenaučili jezdit. I pro začátečníky je na něm jednodušší udržet rovnováhu oproti skateboardu. Pennyboardy se vyznačují nižší hmotností, takže jsou ideální na přesun po městě. Jestli potřebujete přejet městskou dopravou, vezměte si ho jednoduše do ruky. Deska je kratší a vyrábí se z plastu, průměre koleček se pohybuje v rozmezí 60–80 mm. Pro svoje vlastnosti ale tento typ není vhodný do skateparku.

Longboard

Longboard má delší desku až do 1 mvelká kolečka, která umožňují dosáhnout větší rychlosti. Tento typ je nejvhodnější pro rychlý pohyb. Při jízdě oceníte jeho stabilitu a možnost ovládání. Pokud ho budete chtít přenášet, počítejte s o něco vyšší váhou.

Waweboard

Waweboard se skládá ze dvou desek spojených tyčí. Kromě toho je vybavený dvěma kolečky, která se dokážou otáčet až o 360°. Na tomhle modelu se pohybujete bez odrážení nohami. Navíc je vhodný jen na rovném povrchu.

Parametry výběru

Nejdůležitější částí skateboardu je deska. Při výběru začněte právě její velikostí. Potom porovnejte ostatní parametry.

Velikost desky

Deska skateboardu by vám měla vyhovovat hlavně s ohledem na její šířku. Šírka desky musí totiž odpovídat vaší postavě a způsobu jízdy. Délka v tomto případě není až tak důležitá. Na předvádění různých triků je vhodnější užší deska. Jestli budete skateboard využívat hlavně na jízdu, pro lepší udržení stability bude vhodnější větší šířka. Ta je ideální i pro vyšší a těžší typ postavy. Máte-li nižší a a štíhlou postavu, vybírejte spíše užší desku. Parametr šířky najdete vždy v popisu výrobku. Základní členění je:

  • Micro 6,5“–6,75“ — tyto modely využijí děti do 5 let.
  • Mini 7“ — modely vhodné pro děti do 133 cm.
  • Mid 7,3“ — vhodné pro postavu s výškou od 134 do 158 cm.
  • 7,5“–8“ — vhodné dospělé a mládež nad 160 cm. Využijete na triky na různých překážkách.
  • 8“–8,25“ — pro osoby s výškou nad 160 cm na triky na u-rampě.
  • Více jak 8,25“ — stabilnější skateboardy, které využijete na jízdu po městě.

Materiál desky

Deska skateboardu se vyrábí z několika vrstev. Těch přitom může být 5–9. Čím víc je vrstev, tím pevnější a těžší je deska. Při výrobě se nejčastěji používá kvalitní dřevo kanadského javoru. Samozřejmě se ale setkáte i s jinými materiály.

Plast a laminát — za výrobek z těchto materiálů určitě ušetříte. Není ale vhodný pro náročnější činnosti, než je jízda po rovném terénu.

Čínský dub, buk a javor — tyto materiály jsou vhodné pro ty, kteří si nejsou jisti tím, zda u skateboardech vydrží déle. Můžete na nich jezdit po městě a vyzkoušet i různé triky.

Kanadský javor — jak jsme již zmiňovali, jde o velmi kvalitní dřevo vhodné právě pro výrobu skateboardů. Je dostatečně odolné pružné, takže vydrží i náročnost složitějších triků.

Podvozek

Podvozek, nazývaný i truck, je část, na které jsou připevněná kolečka. Při přenosu váhy má za úkol zajistit přesné zatáčení. Vybírejte podle potřebné šířky desky a podle vašeho způsobu jízdy. Trucky dělíme podle velikosti:

Nízké (low) — používají se s kolečky ve velikosti 50–53 mm. Zabezpečí největší stabilitu.

Střední (mid) — používají se s kolečky ve velikosti 53–56 mm a jsou vhodné pro jízdu po parku a ulici.

Vysoké (high) — vhodné pro kolečka nad 56 mm. Využijete je na cruising a carving.

Trucky se odlišují i materiálem, ze kterého jsou vyrobené. Jelikož tvoří nejtěžší část skateboardu, je důležité, aby byly vyrobené z lehkých materiálů. Nejvhodnějším je titan.

Gumičky k truckům

K truckům musíte vybrat gumičky. Zkontrolujte, zda jejich tvrdost odpovídá stylu vaší jízdy. Pro jednodušší zatáčení při carvingu a cruisingu vybírejte měkké gumičky. Pro lepší stabilitu vybírejte naopak tvrdší.

Kolečka

Při volbě vhodných koleček by vás měla zajímat jejich velikost a tvrdost. Kolečka budete potřebovat pravidelně vyměňovat. Při delším používaní na nich mohou vznikat vyježděné plošinky, které ovlivní kvalitu jízdy.

Velikost koleček

Jejich velikost bude určovat rychlost jízdy a také stabilitu na různých terénech. V nabídce najdete následující velikosti:

  • 50–53 mm — jsou pomalejší a vhodné na ulici nebo do skateparku.
  • 54–59 mm — tuto velikost využijí začátečníci a pokročilí na jízdu po ulici i u-rampě.
  • 60 mm — velikost přizpůsobená drsnějšímu povrchu, vhodná na cruising.

Tvrdost koleček

Ta ovlivňuje rychlost jízdy a přilnavost na povrchu. Tvrdší kolečka budou rychlejší vhodná na hladké povrchy překážek ve skateparku. Měkčí jsou naopak pomalejší, lépe přilnou k povrchu a absorbují jeho nerovnosti. Jsou vhodnější pro jízdu na ulici.

Ložiska

Ložiska se nachází v kolečkách skateboardu a je potřeba je pravidelně mazat. Dělí se do několika skupin označených zkratkou ABEC podle přesnosti výroby rychlosti. Čím je udávaná hodnota ABEC vyšší, tím bude skateboard rychlejší.

ABEC 1 — nepříliš kvalitní levná ložiska,

ABEC 3 — levnější volba pro rychlou jízdu,

ABEC 5 — dosáhnete vyšší rychlosti za průměrnou cenu,

ABEC 7 — vhodné na rychlé ježdění například v bazénu.

Užitečné tipy na závěr

Pokud jste se rozhodli vyzkoušet jízdu na skateboardu, určitě vám přinese mnoho nových zážitků. Během nákupu ale věnujte pozornost více parametrům. Vyberte model, který bude nejvíc vyhovovat vašim požadavkům. Nejprve si vyberte odpovídající typ. Potom se zaměřte na velikost desky a její materiál. Důležitými součástmi jsou trucky, kolečka a jejich ložiska.

Pohodu za jízdy ovlivňují také gripy. Jsou to samolepicí fólie, které vytvoří na desce neklouzavý povrch. I při jejich výběru se zaměřte na ten správný. Pro zajištění vyšší stability vybírejte gripy s větší tloušťkou a naopak. Nezapomeňte na bezpečnost a ke skateboardu si dokupte přilbu na ochranu hlavychrániče na kolene, lokty, zápěstí a dlaně.

Další sportovní články:

Jak vybrat koloběžku

Jak vybrat správné kolo

Jak vybrat sportovní chytré hodinky

Napsat komentář