Jak vybrat mlýnek na maso

Mlýnek na maso je výborným kuchyňským pomocníkem pro všechny, kteří mají rádi jídla z mletého masa. Nejlepší mleté si připravíte doma z kvalitních surovin. Abyste věděli, jaký mlýnek si vybrat, připravili jsme pro vás krátký přehled, který vám určitě pomůže se rozhodnout.

Na trhu naleznete elektrické i ruční mlýnky. Nejdříve se zaměřte na typ pohonu. Dalšími parametry výběru jsou konstrukční materiály, hrubost namletého masa, příkon a hlučnost. Jednotlivé modely mohou mít i více zajímavých funkcí. V závěru článku se o nich dozvíte všechno podstatné. V článku se dočtete i o tom, jakou sumu si na pořízení mlýnku připravit.

Typy mlýnků na maso

Jak už bylo zmíněno výše, na výběr máte mezi ručním a elektrickým mlýnkem. Základní rozdíl je zjevný už v názvu. Odlišují se ale i dalšími vlastnostmi.

Ruční mlýnky na maso

Ruční mlýnky se vyrábí z masivních materiálů, nebo z pevného plastu. Výhodou kovových modelů je dlouhá životnost. Takový mlýnek je prakticky nezničitelný. Pomocí ručního mlýnku zpracujete nejen měkké části, ale i chrupavky. Maso tak nemusíte před mletím nijak opracovat, jednoduše ho nakrájíte na vhodné kousky a melete. Nevýhodou je nutnost ručního pohonu. Od toho se odvíjí nižší rychlost mletí.

Elektrické mlýnky na maso

Výhodou elektrického spotřebiče je jednoduchost. Stačí, když budete vkládat kousky masa a mlýnek už udělá práci za vás. K tomuto modelu si snadno dokoupíte i nástavce. Nevýhodou je nižší životnost. A to hlavně při pravidelném používání. Počítejte proto s tím, že ho po čase budete muset vyměnit. Pro lepší výdrž doporučujeme vybírat model s kovovými součástkami mlecího systému.

Podle čeho vybírat

Mlýnky se liší i jinými vlastnostmi. Jak jsme se rozepsali v předchozí části, jedním z nich je materiál. Další je příkon, rychlost a hrubost mletí, ale i hlučnost.

Materiál mlýnků na maso

Při výrobě mlýnku na maso se používají dva druhy materiálů:

Plast

Výhodou plastu je nižší cena. Ta je ale jediným pozitivem. Plast se lehce zlomí a je vhodný jen pro mletí jemného masa. Na šlachovité kousky nebo chrupavky ho není ideální. Nevýhodou je i to, že zachytává pachy.

Kov

Z kovů se na mlýnky používá ocel, nebo litina. Oba materiály jsou výrazně pevné, odolné a mají dlouhou životnost. Můžete se spolehnout, že kovový mlýnek pomele jakýkoliv druh masa. Kovový spotřebič se i jednoduše čistí. Nevýhodou může být ale vyšší cena.

Hrubost mletí

Při přípravě pokrmů vás bude zajímat hlavně hrubost mletí. Ta závisí na ostrosti řezacích nožů a hustotě disků, přes které maso uvnitř prochází. Manuální mlýnky umožňují upravit hrubost mletí tak, že maso namelete dvakrát i vícekrát. Na elektrických je možné hrubost mletí nastavit použitím vhodného nástavce.

Příkon a rychlost

Pokud byste se rozhodli pro elektrický mlýnek, budou vás zajímat i další parametry. Prvním je příkon, který se udává ve wattech. Na výběr máte modely s příkonem od 250 do 2 500 W. Ten základní s 250 W je ale velmi nedostačující. Jestli chcete namlít maso opravdu dobře, minimální příkon by měl být alespoň 750 W.

S příkonem souvisí i rychlost namletí. Udává se v gramech za minutu. Čím vyšší je příkon, tím vyšší je rychlost. Domácí model by měl být schopný pomlít minimálně 1 700 g/min. Profesionální modely zvládnou až 4 000 g/min.

Hlučnost

Při nákupu elektrického spotřebiče se zaměřte i na další údaj — hlučnost. Mlýnky mají hlučnost od 70 do 85 dB a řadí se mezi nejhlučnější spotřebiče. Vzhledem k tomu, že jsou v provozu jen několik minut, nemělo by to nijak vadit. Jestli hledáte model s co nejnižší hlučností, vybírejte celokovový mlýnek na maso. Plastové tělo tlumí hluk o něco méně.

Funkce a příslušenství

Před nákupem se přesvědčte, zda je mlýnek vybavený bezpečnostními funkcemi. Jsou to:

  1. Zpětný chod — umožňuje nastavení opačného směru otáčení. Umožní vám uvolnit zaseknuté suroviny z mlýnku ven. Potom budete moct pokračovat v mletí.
  2. Pojistka proti přetížení — bezpečnostní pojistka zabrání poškození spotřebiče. řešena dvěma způsoby. Prvním je pojistka proti mechanickému poškození, která spotřebič v případě ucpání vypne. Druhým typem je pojistka proti přehřátí. Ta ochrání motor při dosáhnutí kritické teploty tím, že ho vypne.

Příslušenství k mlýnkům na maso

Mlýnky se odlišují i možnostmi využití pro jiné činnosti, než je mletí masa. Multifunkční modely si poradí i s odšťavováním nebo strouháním. Nejčastěji se setkáte s následujícím příslušenstvím:

  • Vyměnitelné kotouče — ty využijete, když si chcete přizpůsobit hrubost mletí.
  • Struhadla — tyto nástavce jsou vhodné pro strouhání ovoce a zeleniny nebo sýrů či suchého pečiva na strouhanku. Patří k nim i nástavce, které nakrájí suroviny na plátky.
  • Plnička na klobásy — úzký trychtýřovitý tvar nástavce umožní plnit namletou směsí střívko a vyrábět domácí klobásy, jitrnice nebo párky.
  • Lis na ovoce — slouží na odšťavnění ovoce.
  • Nástavec na mletí zrn— s jeho pomocí namelete kávu, ořechy nebo koření.

Cena

Jednotlivé modely se od sebe liší i cenově. Do nejnižší cenové kategorie řadíme ruční mlýnky na maso. Levnější varianty najdete i mezi elektrickými modely. Při výběru vám doporučujeme řídit se zásadou, že levný výrobek v obou kategoriích nemusí být dostatečně kvalitní. Obsahují totiž plastové součástky, které se po několika mletích zlomí.

Levné mlýnky na maso

Nejlevnější ruční mlýnky zakoupíte v cenové kategorii od 400 Kč do 600 Kč. Najdete tu i mlýnky z plastu a litiny. Při nákupu se proto informujte o použitém materiálu. Doporučujeme vám také pročíst recenze předchozích zákazníků. Zkontrolujte i hrubost mletí, kterou mlýnek nabízí.

Rozumná cena

V ceně do 1 600 Kč zakoupíte mlýnky v dostačující kvalitě pro běžné použití v domácnosti s příkonem do 1 000 W. Za takovou cenu zakoupíte i kvalitní ruční mlýnek s možností výměny nástavců na hrubost mletí. Hledáte-li spotřebič na zpracování velkého množství masa, budete muset přejít do vyšší cenové kategorie.

Nejdražší mlýnky na maso

V ceně nad 1 600 Kč zakoupíte elektrický mlýnek s více nástavci a funkcemi. Najdete zde i modely pro profesionály. Za tuto cenu zakoupíte i robustní model s ručním pohonem vhodný pro zpracování velkého množství masa během zabíjačky či při jiných příležitostech. K dispozici bývá i nástavec pro plnění klobás.

Závěr

Mlýnek na maso využije doma každá rodina. S jeho pomocí připravíte mleté maso z kvalitních surovin neporovnatelné s již pomletým masem z obchodu. O výběru konkrétního modelu bude rozhodovat hlavně typ, který preferujete. Kromě toho by vás měla zajímat kvalita použitého materiálu a hrubost mletí mlýnku. Tu si na mnoha modelech můžete nastavit použitím vyměnitelných nástavců.

Jestli se rozhodnete pro elektrický mlýnek na maso, zaměřte se na příkon, od kterého se odvíjí i rychlost mletí. Během nákupu se kromě zmíněných parametrů a ceny informujte také o tom, zda můžete mlýnek dát do myčky, nebo nikoliv. Oprostí vás to i od složitého čištění.

I tito pomocníci v kuchyni si zaslouží, abyste pečlivě zvážili jejich výběr.

Jak vybrat kuchyňský nůž

Jak vybrat kuchyňskou váhu

Jak vybrat nejlepší kuchyňský mixér

Napsat komentář