Jak pracovat efektivně z domova (home office)

Práce z domova neboli home office, jak se mu u nás říká, považuje spousta lidí za benefit ve své práci. Bezpochyby to přináší spoustu výhod, ale i nějaké nevýhody. Můžete být velmi efektivní, ale také se dá rychle sklouznout k nicnedělání. I doma byste měli zvládnout odpracovat to, na co jste zvyklí v práci, a chovat se tak, abyste se neodchylovali k jiným činnostem. Je potřeba, abyste si stanovili jasné pracovní podmínky a těch se drželi.

Sepsali jsme pro vás 7 důležitých bodů, nad kterými byste se měli zamyslet, než doma usednete k počítači. Když si osvojíte tyto techniky a rady, nakonec budete doma efektivnější a práce z domova bude vašim oblíbeným způsobem práce, ať už půjde o občasnou, nebo pravidelnou záležitost.

Stanovte si svůj pracovní režim i doma

Vstáváte jednou v sedm a druhý den klidně až v devět hodin? Doháníte práci někdy i po večeři a pak nemáte čas na rodinu? Takhle to dlouho nevydržíte. Pokud nemáte doma předem dané, co a jak budete dělat, začněte se spoléhat na svůj režim, stejně jako v práci, a dodržujte ho. Jasně si určete časový harmonogram. Nastavte si budík, proveďte ranní hygienu, nasnídejte se, a pak zapněte počítač vždy ve stejný čas jako v práci. Mějte svůj pevný pracovní režim i doma a toho se držte.

Vymezte si také, kdy začnete a kdy skončíte, což pomůže vám i vaším blízkým. Snadno tak oddělíte práci a osobní život. Ujasníte tak vaší rodině, kdy máte volno, a mohou za vámi během dne s něčím dojít nebo vám zavolat, a kdy by vás naopak neměli rušit.

Oblečte se jako do práce

Vzbudíte se ráno a jdete hned v pyžamu k počítači? To je častá chyba. I doma se chovejte tak, jako byste byli v práci. Nemusíte si nutně brát šaty s podpatky nebo oblek, ale určitě byste nešli do práce v pyžamu nebo v domácím oblečení. Možná se tak budete cítit více jako v práci a odvedete lepší práci. I kdybyste si dali pouze firemní triko a oblíbené kalhoty, je to lepší, než být celý den v jednom oblečení, ve kterém večer opět ulehnete.

Pokud vás navíc čeká důležitý hovor, kde budete vidět na kameře, oblékněte se vhodně, alespoň do košile nebo něčeho společenského, ať je vidět, že i doma berete práci vážně.

Naplánujte si práci

Každý den si vypište úkoly, které musíte ten den splnit. Sestavte si svůj denní nebo i týdenní harmonogram. Dobrou pomůckou během dne je tzv. to do list. To vám pomůže se zorientovat v tom, co byste měli během dne stihnout. Splněné úkoly si postupně odškrtávejte. Ať už použijete papír a tužku, nebo třeba elektronický kalendář. Začněte od těch nejdůležitějších, po ty méně podstatné. Nebo od složitějších po ty méně složité. Jak si to sestavíte, záleží čistě na vás.

Najděte si svůj pracovní prostor

Proležíte celou pracovní dobu s notebookem v posteli? To není ideální, protože vás to bude nakonec svádět k tomu, abyste zaklapli počítač a trochu se prospali. Vymezte si svůj pracovní koutek, který bude jen váš. Pokud nemáte vlastní pracovnu, najděte v domácnosti prostor se stolem a pohodlnou židlí, kde budete mít dostatek světla a nic vás tam nebude rozptylovat. Zároveň není nutné sedět celý den u jednoho stolu a na židli, kde se budete za chvíli hrbit. Klidně se během dne přesouvejte. Měňte místa a pozice. Pokud máte někde vyvýšené místo, vyzkoušejte i polohu stání u počítače. Nebo si pořiďte polohovací stůl, který snadno vysunete a zasunete podle potřeby.

Dodržujte pauzy

Budete se divit, ale i pravidelné pauzy přispějí k vaší efektivnosti. Kromě větší obědové pauzy si dopřejte i pravidelné menší pauzy, třeba i jednou za hodinu, pokud to bude potřeba. Ty jsou ideální nejen v případě, kdy ztrácíte koncentraci při práci nebo kdy se u stolu hrbíte a bolí vás záda. Jednoduše změňte na chvíli místo. Dejte si pauzu, projděte se po bytě nebo obejděte blok kolem domu na čerstvém vzduchu. Udělejte si kávu nebo čaj. Nebo si zacvičte deset dřepů. I taková maličkost vám pomůže se opět zkoncentrovat.

Dejte si pozor na rušivé elementy

Co je myšleno pod těmi rušivými elementy? Práce z domova nás jednoduše svádí dělat všechno možné, jen ne pracovat. Ať už byste šli uklízet, vařit, koukat na televizi nebo jen tak lenošit s mobilem do postele. Tzv. prokrastinace na nás nejvíce dolehne právě doma. Těmto lákadlům byste se měli ideálně věnovat ve volném čase nebo o pauze. Ale ne každý to dodržuje. Pokud se tomu ale nemůžete ubránit, nutně si to nezakazujte, jinak se k tomu budete častěji vracet a oddáte se tomu více, než byste chtěli. Stanovte si například podmínky, že až vyřídíte důležitý úkol, budete si pár minut psát s kamarády. Až doděláte důležité podklady, projdete se kolem domu.

Pokud ale hledáte možnost, jak se tomu vyhnout, jednoduše si na telefonu vypněte notifikace na zprávy nebo na sociální sítě. Pokud nepotřebujete k práci nutně telefon, dejte ho do režimu letadla, ať vás nic neruší. Existují dokonce i aplikace, které vám zakážou otevřít různé aplikace, po dobu, kterou si sami nastavíte. I to může být dobrým impulsem, který podpoří vaši pracovní morálku a efektivitu.

I rituály jsou důležité

Stejně jako rutina je základem úspěšné a efektivní práce, i sebemenší rituály vám pomohou s efektivností. Pokud během práce rádi posloucháte příjemnou hudbu, zapněte si jí. Oblíbeným rituálem je také to, když si během dne uděláte kávu nebo čaj do oblíbeného hrnku, na chvíli si dáte pauzu a vychutnáte si dobrý nápoj. Když už ztrácíte koncentraci, dopřejte si studenou sprchu, nebo se projděte. Pokud vás bolí záda, protáhněte se. Dobrým rituálem je i to, že si vymezíte čas a prostor na jídlo. Nejezte při práci. Dopřejte si klid a dostatečně se najezte, aniž byste přitom koukali na tabulky nebo do emailu.

Je jen na vás, jaké rituály si stanovíte. Musí vyhovovat vám a vašemu dennímu režimu tak, abyste tím podtrhli efektivnost a v noci uléhali s pocitem dobře odvedené práce.

Závěr

Ať už s prací z domova začínáte, nebo jste v tom ostřílení, určitě nepodceňte ani jeden z výše zmíněných bodů. Snažte se alespoň některé zmíněné techniky osvojit a hledat nejlepší možné cesty, jak zvládnout práci z pohodlí domova. Jak být efektivní a nenechat se neustále rozptylovat různými elementy. Jak si oblíbit home office a jak si najít svůj pracovní režim, který vám bude vyhovovat. Když nevíte, jak začít s prací z domova už to u vás delší dobu nefunguje, vždy se spolehněte na těchto 7 bodů a ty dodržujte:

  • vymezte si pracovní prostor
  • vysvlečte se každé ráno z pyžama
  • sepište si každé ráno pracovní plán na celý den
  • vytvořte si pracovní režim, který vám bude vyhovovat
  • dodržujte pauzy a dělejte to pravidelně
  • snažte se vyhnout rušivým elementům
  • najděte si vlastní rituály, které vám práci zpříjemní

Napsat komentář