Jak vybrat žehlicí prkno

Ne každé žehlicí prkno je stejné. Je proto důležité, abyste vybrali takové, na kterém budete pohodlně žehlit, a bude vám vyhovovat ve všech směrech. Všímejte si různých parametrů. V první řadě by mělo být dostatečně stabilní. To zajistí bezpečnost při žehlení. Mimo toho by mělo vyhovovat výšce vaší postavy. Výhodou je proto možnost nastavení výšky prkna. Pří práci budete moct stát nebo sedět bez zbytečného hrbení.

Důležitý je i materiál. Měl by být dostatečně pevný, odolný a prodyšný. Jednotlivé modely se taky odlišují velikostí žehlicí plochy a doplňky, které dostanete spolu s deskou. Některé z praktických doplňků se dají dokoupit i samostatně.

Výška žehlicího prkna

Výška by měla odpovídat výšce vaší postavy. Pevný model bez možnosti nastavení proto není velmi dobrou volbou. Při žehlení je důležité, abyste se nehrbili. To by mohlo způsobit zbytečné bolesti zad. Na druhé straně by se měla žehlící plocha nacházet v komfortní výšce i proto, abyste nemuseli držet žehličku příliš vysoko. Taková poloha zbytečně namáhá ruce. Žehlící desky se dají běžně nastavit dvěma způsoby.

Nastavení výšky drážkami

U tohoto způsobu výšku desky nastavíte pomocí drážek do několika poloh. Najdete ho hlavně u levnějších modelů. Nevýhodou je možnost nastavení výšky jen pro odpovídající drážky.

Natavení výšky aretační páčkou

Tento způsob vám umožňuje přesné nastavení výšky. Desku si uzpůsobte tak, abyste se při žehlení nehrbili a měli zároveň volně natažené ruce. Je vhodné, aby se žehlicí plocha nacházela přibližně ve výšce pasu.

Parametry výběru

Výběr konkrétního modelu závisí i na vašich osobních preferencích a na několika dalších parametrech.

Velikost plochy na žehlení

Pohodlí při práci v mnohém závisí i na šířce plochy na žehlení. Ta by měla mít minimálně 30 cm. Se šířkou souvisí i délka žehlicí plochy. Vhodné jsou modely s délkou minimálně 110 cm. Pokud často žehlíte větší kusy oblečení, vyberte spíše větší rozměry. Zkrátí vám to čas potřebný na žehlení. Nebudete muset tak často odkládat žehličku a posouvat prádlo. Předem ale počítejte s potřebou většího prostoru na uskladnění desky.

Stabilita

Pro bezpečnost při práci je velmi důležitá stabilita žehlicí desky. V žádném případě by neměla klouzat po podlaze. Koncovky z plastu jsou vhodné na koberec. Pro ostatní typy podlah jsou vhodnější gumové koncovky. Nohy by měly být dostatečně široké, aby se deska při žehlení nemohla převrhnout. Pozor na levné, nekvalitní modely, které se při žehlení mohou kývat. To sníží nejen bezpečnost, ale i vaše pohodlí při práci. Důležitým prvkem stability je také pojistka proti složení.

Odkládací plocha

Při žehlení je velkou výhodou, když si můžete žehličku odložit. Odkládací plocha by měla být odolná vůči teplu, abyste žehličku mohli položit i žehlicí plochou dolů. Pro napařovací žehličky je naopak důležité, aby byla odkládací plocha přizpůsobená na odložení ve svislé poloze. Při nákupu zkontrolujte i její velikost, aby vyhovovala vaší žehličce. Odkládací plocha může být:

Pevná — odkládací plocha při složení desky vyčnívá. Její výhodou je vyšší pevnost.

Výsuvná — tento typ se dá při skládání desky zasunout. Výhodou je skladnost, odkládací plocha je ale méně stabilní.

Rošt

Rošt desky je buď děrovaný, nebo bez děr. Pro odvod páry při žehlení je lepší děrovaný rošt. Modely vyrobené z dřevotřísky nejsou proto velmi vhodné.

Potah

Potah žehlicího prkna by měl být prodyšný. Na výběr máte potahy ze tří materiálů:

Metalický — metalický povrch odráží teplo, čímž usnadňuje žehlení.

Bavlněný — výhodou bavlny je dobrá propustnost páry.

Titanový — titanový povrch odráží teplo i páru. Díky těmto vlastnostem na něm prádlo vyžehlíte rychleji.

Teflonový — má nepřilnavý povrch, na kterém se žehličkou pak snadněji manipuluje.

Potahy na žehlicím prkně v případě opotřebování dokoupíte. Předem si zkontrolujte správnou velikost. Pokud nevíte, jaký rozměr má vaše žehlicí deska, máte na výběr univerzální potahy, které se dají přizpůsobit dané velikosti.

Funkce a doplňky žehlicích prken

Žehlicí desky se liší i příslušenstvím, které vám usnadní žehlení.

Integrovaná elektrická zásuvka

Dražší modely mohou mít integrovanou elektrickou zásuvku. Žehličku tak zapnete přímo do desky. Výhodou je lepší manipulace se žehličkou.

Koncovky na nohy

K žehlicí desce si, pro zlepšení její stability, můžete dokoupit koncovky na nohy. Ty se dají nasadit na nohy desky. Gumové koncovky zvýší stabilitu desky a brání jí v posouvání po podlaze.

Rukávník na žehlení

Velmi praktickým doplňkem na žehlení rukávů, košilí nebo halenek je rukávník. Rukáv jednoduše navléknete na rukávník a přežehlíte. Na rukávech nezůstávají žádné puky. K některým deskám ho dostanete přímo v balení, nebo si ho můžete dokoupit samostatně.

Vodící anténa

Úkolem vodící antény je držet připojovací kabel žehličky, aby nepřekážel při žehlení. Nachází se u odkládací plochy. Kabel do antény vsunete a žehlíte, aniž by vám překážel na žehlicí ploše.

Funkce nasávání a vyfukování vzduchu

Některé moderní žehlicí desky disponují nasáváním a vyfukováním vzduchu. Nasátí vzduchu do žehlicí plochy umožňuje páře proniknout hluboko do látky. Urychluje také její vysoušení a snadnější žehlení i jemných látek.

Funkce nahřátí

Tato funkce zabrání kondenzaci páry na žehlící ploše. Pára se díky vyšší teplotě ihned odpaří.

Dětská pojistka

Jestli máte malé děti, vybírejte model s dětskou pojistkou. Pojistka má za úkol zabránit nechtěnému složení desky, pokud by se o to dítě náhodou pokoušelo.  

Schody

Pro každého, kdo má rád praktické produkty 2v1, bude vhodná žehlicí deska se schůdky. V rozloženém stavu ji můžete používat na žehlení. Když ji složíte, poslouží vám jako schůdky při odkládání prádla do vrchních poliček. Nevýhodou tohoto řešení je ale masivnější konstrukce.

Na závěr

Žehlicí deska je praktickým pomocníkem, který by neměl chybět v žádné domácnosti. Umožňuje pohodlné žehlení prádla různých velikostí. Pro dokonalé vyžehlení malých záhybů a rukávů si k pořiďte různé nástavce, třeba rukávník. Někteří výrobci na to myslí, a proto je přidávají přímo k žehlicí desce.

Při nákupu se informujte o způsobu rozkládání a možnostech nastavení výšky. Také by vás měla zajímat velikost a tvar odkládacího prostoru na žehličku a rozměry plochy na žehlení. Pro bezpečnost při práci je velmi důležitá stabilita desky. Pokud máte malé děti, nezapomeňte zkontrolovat, zda má vybraný model dětskou pojistku. Zabráníte nežádoucí nehodě při nečekaném složení desky. Pro usnadnění práce je vhodné, aby prkno dobře odráželo teplo a propouštělo páru. Pro někoho je důležitý i design. Patříte-li mezi ně, určitě vás potěší bohatý výběr barev a vzorů, ze kterého si budete moct při nákupu vybírat.

Jak správně žehlit

Jak vybrat žehličku

Jak vybrat nejlepší sušičku prádla

Napsat komentář