Jak vybrat bezdrátový reproduktor

Nebaví vás již poslouchat hudbu přímo z vašeho telefonu? Nebo byste rádi měli plnohodnotný zvukový zážitek jinak než se sluchátky? Pak přesně pro vás tu jsou bezdrátové reproduktory, které se poslední dobou těší velké oblibě. Může za to mix prvotřídní kvality a praktičnosti v podobě snadné přenositelnosti. Výběr tohoto typu reproduktorů je ale o poznání těžší záležitostí, než by se na první pohled mohlo zdát. Proto jsme si pro vás připravili návod, který bude odpovídat vaším potřebám.

Typ reproduktoru  

Není reproduktor jako reproduktor, protože spektrum nabízených typů reproduktorů je široké. Jednotlivé typy se liší především tvarem a velikostmi. K tomu, abyste si zvolili nejvhodnější typ, se ze všeho nejdříve zamyslete nad tím, kde a jak jej chcete používat. Pokud si jej chcete například brát s sebou na cesty, rozhodně vybírejte z kategorie malých přenosných reproduktorů. Ty se možná nevyznačují tou nejvyšší kvalitou zvuku, ale jejich skladnost je něčím, co zajisté oceníte. Také jsou konstruovány tak, aby vydržely případné pády či krátkodobě odolaly vodě. 

vyberomat cz bluetooth speaker
vyberomat cz bluetooth speaker

Jestliže sháníte bezdrátový reproduktor k vám domů, bez váhání se porozhlédněte po větším a výkonnějším zařízení, které vám kromě kvalitnějšího zvuku zajistí i hlasitější zážitek či výraznější basy. Počítejte ale s vyšší pořizovací cenou.  

Kvalita zvuku 

Není pochyb o tom, že kvalita zvuku je naprosto klíčovým bodem, na který byste se měli soustředit během výběru bezdrátových reproduktorů. K jejímu zjištění se ale prakticky nedá obejít bez osobního vyzkoušení. K poslechu toho, jak dobře, nebo špatně reproduktory hrají, je tedy jednoznačně nejlepší navštívit kamennou prodejnu a poslechnout si je. Ale pamatujte, že zvuk, který uslyšíte v prodejně, se může mírně lišit od zvuku doma. Může za to odlišná výška stropů a celkově jiná akustika. 

Pokud nechcete nebo si nemůžete poslechnout kvalitu reproduktorů osobně na prodejně, lze se i tak orientovat podle tří hlavních parametrů. Mezi ně patří vysoký výkon, velký frekvenční rozsah a dostatečně dobrý zvukový systém. Ty vám zaručí, že reproduktor bude znít velmi dobře.

Počet reprobeden 

Právě typ použitého zvukového systému má zásadní vliv na to, jak reproduktor obstojí ve vaší místnosti. Ne každý typ je vhodný do rozlehlých obýváků, proto je nutné, abyste se pečlivě věnovali výběru. Zásadním rozhodnutím je to, zda budete mít zájem o bezdrátový reproduktor se zvukovým systémem 5.1, 2.1 či 2.0, případně některou z dalších alternativ. Co tato číslo znamenají? První část čísla před tečkou udává počet reproduktorů. Za tečkou se nachází počet subwooferů.  

vyberomat cz bluetooth speaker
vyberomat cz bluetooth speaker

Variantu se subwooferem si přitom vybírejte, pokud si potrpíte na výrazné basy, jinak téměř postrádá smysl. Většina nabízených reproduktorů připojitelných skrze technologii Bluetooth je nabízena se zvukovými systémy 2.0 a 2.1. Ty jsou nejlepší volbou do většiny domácností – mají dostatečný výkon, ale nejsou příliš drahé. Větší počet reprobeden se vyplatí, požadujete-li od reproduktorů bezchybný prostorový zvuk. 

Výkon a citlivost 

Při pohledu do technických parametrů bezdrátových reproduktorů je dobré se na chvíli zastavit i u řádků pojednávajících o jejich výkonu citlivosti. Ty do velké míry ovlivňují to, jak moc bude reproduktor hlasitý. Konkrétně výkon mezi 15 a 20 watty by měl bez potíží stačit k tomu, aby se reproduktor rozezněl hlasitostí až kolem 80 decibelů. To by mělo být kupříkladu dostatečné, aby bylo možné poslouchat přenosný bezdrátový reproduktor ve venkovním prostředí. 

Již zmíněných 80 dB je hodnotou, která je naměřena ve vzdálenosti 1 m od reproduktoru. Dle toho se určuje jeho citlivost. Čím vyšší je toto číslo, tím hlasitěji hraje. Nejsilnější a nejcitlivější bezdrátové reproduktory jsou dokonce schopny vyvinout hlasitost i více než 100 dB. Nejčastěji se však tyto hodnoty pohybují okolo zmiňovaných 80 decibelů, respektive 15–20 wattů v případě výkonu. 

Výdrž baterie 

Stejně jako u dalších bezdrátových zařízení, i u reproduktorů byste se při výběru měli zaobírat výdrží baterie, kterou nabízejí. Na jedno nabití by měly vydržet alespoň 5 hodin, nižší výdrž se už považuje za nedostatečnou. Většina bezdrátových reproduktorů s tímto problém nemá, standardně se jejich doba výdrže pohybuje mezi 8 až 10 hodinami. To už je dostatečně dlouho na to, aby vám posloužily po celou dobu pracovního dne.

vyberomat cz bluetooth speaker
vyberomat cz bluetooth speaker

Při vybírání vhodné kapacity baterie záleží i na tom, jestli budete s reproduktory často cestovat, nebo ne. Pokud si je chcete brát na dovolené, porozhlédněte se po modelu s více než dvanáctihodinovou výdrží. V dnešní době narazíte i na modely, které na jedno nabití zvládnou fungovat déle než 24 hodin. Zaměřte se též na to, jak dlouho trvá, než se reproduktory plně nabijí.  

Připojení a kompatibilita 

Bezdrátové reproduktory jsou prodávány s několika různými technologiemi připojení. Tím nejoblíbenějším způsobem, jak spárovat reproduktory s mobilním telefonem či domácím kinem, je skrze technologii Bluetooth. Přednost tohoto propojení je v jeho naprosté jednoduchosti – konfiguraci je možno provést během několika vteřin. Zároveň je toto řešení natolik rozšířené, že náklady na jeho výrobu jsou minimální a Bluetooth reproduktory jsou tedy těmi nejlevnějšími.  

vyberomat cz bluetooth speaker
vyberomat cz bluetooth speaker

Moderní a trendy alternativou k Bluetooth bezdrátovým reproduktorům jsou ty vybavené NFC. Jedná se o technologii, která funguje tak, že zařízení (obě musí mít NFC) k sobě přiblížíte a ponecháte je u sebe vteřinu nebo dvě. Následně se k sobě automaticky připojí. Dalším a momentálně nejméně praktickým připojením je skrze Wi-Fi. Krom možností připojení vždy dbejte i na kompatibilitu reproduktorů s vaším zařízením. Při výběru si pokaždé ověřte, že s ním budou bez problémů fungovat. 

Cena 

V neposlední řadě je potřeba při výběru bezdrátových reproduktorů zohlednit i jejich cenu. Naprostá většina nabízených reproduktorů se dá sehnat za méně než 5 tisíc Kč, úplnou výjimkou nejsou ani modely jejichž cena přesahuje 20 tisíc korun. Jak tedy poznat, že se k vám do rukou dostanou bezdrátové reproduktory, jejichž kvalita bude plně odpovídat ceně? Krom zřejmých věcí, jako je kvalita zvuku a množství nabízených funkcí, je dobrým vodítkem například i značka výrobce. Za ty nejkvalitnější a hodné vyšší cenovky se dají považovat ty od JBLBose či Bang & Olufsen.  

Dalším směrodatným ukazatelem je jejich odolnost. Bezdrátové reproduktory, obzvláště ty přenosné, jsou totiž náchylnější k poškození – například hrozí jejich pád na zem během přenášení. Před výběrem si důkladně pročtěte recenze a ujistěte se, že váš model, po kterém pokukujete, je odolný vůči poškození. Opravdu se nevyplatí investovat do drahých reproduktorů, které by se vám po chvíli rozbily.  


Zdroje

vyberomat cz water flosser

Jak vybrat ústní sprchu

Ústní sprcha je přístroj, kterým vyčistíte mezizubní prostor a odstraníte zubný plak. Kromě toho vám namasíruje…

vyberomat.cz soda maker scaled

Jak vybrat výrobník sody

Pokud máte rádi sycené nápoje, ale neradi nosíte těžké nákupy, bude pro vás ideálním řešením…

Jak vybrat mobilní telefon

Bez mobilního telefonu si v dnešní době mnoho lidí jenom těžko dokáže představit svůj běžný…

Jak vybrat kulmu na vlasy

S kulmou na vlasy vytvoříte účes jako od kadeřníka. Díky moderním technologiím si také snadno…

vyberomat cz paddleboard

Jak vybrat paddleboard

Paddleboarding, nazývaný také SUP — Stand Up Paddle, pochází Havajských ostrovů. Tento sport je ale natolik…

Napsat komentář