Jak vybrat ústní sprchu

Ústní sprcha je přístroj, kterým vyčistíte mezizubní prostorodstraníte zubný plak. Kromě toho vám namasíruje dásně, takže budou lépe prokrvené. Pomůže i všem, kteří nosí rovnátka. Jednotlivé modely se liší více vlastnostmi. Než začnete vybírat, odpovězte si na otázku, co od ústní sprchy očekáváte. Od toho, co odpovíte, se odvíjí výběr konkrétního modelu.

Tu se však výběr zdaleka nekončí. Ústní sprchy se od sebe liší počtem a druhem trysek, možností nastavení intenzity tlakuzpůsobem napájení. Rozdíly jsou i ve velikosti jednotlivých modelů. Podíváme se spolu na to, co všechno můžete od tohoto přístroje očekávat. Dozvíte se i to, pro koho je vhodný a jak začít s používáním.

vyberomat cz water flosser
vyberomat cz water flosser

Proč používat ústní sprchu

Ústní sprcha dokonale vyčistí vaše zuby od zbytků zubného plaku. Postará se o čistění mezizubních prostor. Využitím tlaku proudu vody dosáhnete dokonalejšího čištění oproti použití zubní nitě nebo mezizubního kartáčku. Umožní vám také lépe dosáhnout na těžce přístupná místa. Takové čištění je pro důkladnou hygienu velmi důležité. Právě mezizubní prostory jsou nejvhodnějším prostředím pro množení bakterií, které způsobují tvorbu zubního kazu. Pokud chcete dosáhnout dokonalého výsledku, kombinujte používání všech tří zmíněných –⁠ zubní nitě, mezizubního kartáčku a ústní sprchy.

Výhodou tohoto přístroje je, že s ním můžete masírovat dásně. Ty budou lépe prokrvené, posilněné a méně náchylné k zánětu.

Při používaní si nádržku naplňte vlažnou vodou. Můžete do ní také přidat ústní vodu nebo například antibakteriální roztok.

Pro koho je ústní sprcha vhodná

Nosíte rovnátka? S ústní sprchou se už nemusíte trápit zdlouhavým čištěním. Ústní sprcha vám v tom pomůže. Je výborným pomocníkem i pro ty, kteří mají v korunky, implantáty můstky.

Tento přístroj je vhodný už pro děti ve věku od 6–7 let, kdy se začínají prořezávat trvalé zuby. Využijí ho také dospělí a senioři. Při prvním použití vám doporučujeme nastavit nejnižší tlak vody. Potom ho můžete postupně zvyšovat do intenzity, která vám bude vyhovovat.

Ústní sprcha — parametry výběru

V prvním kroku při výběru si stanovte účel, pro jaký chcete tento přístroj využívat. Potom se zaměřte na ostatní kritéria, dokud nenajdete model, který bude vyhovovat vašim požadavkům.

vyberomat cz water flosser
vyberomat cz water flosser

Ústní sprchy podle využití

Ústní sprchu snadno využijete na čištění mezizubních prostor a masáž dásní. Podle toho je dělíme následovně.

Pro čištění mezizubních prostor

Čištění mezizubních prostor s mezizubním kartáčkem nebo zubní nití nemusí být vždy tak důkladné. Problém nastává, když do prostoru nit ani kartáček nedostanete. Nejen tehdy přichází na řadu ústní sprcha s vysokým tlakem vody. Ten odstraní nečistoty i zubný plak.

Pro masáž dásní

Zubní sprchu na masáž dásní využijete, pokud se vám dásně často zaněcují nebo těmto problémům chcete předejít. Masáž zlepší prokrvení a celkovou kondici dásní. Během masáže budete potřebovat nižší tlak vody než u čištění. Intenzitu masírování si navíc na mnohých modelech přizpůsobíte, aby vám co nejvíce vyhovovala.

Kombinace masáže a čištění

Na trhu najdete také modely, které využijete pro oba účely. Mají možnost nastavení různé intenzity tlaku. Můžete si ho také přizpůsobit dané činnosti, kterou právě chcete vykonat.

vyberomat cz water flosser
vyberomat cz water flosser

Podle velikosti

Jednotlivé modely se liší i svou velikostí. Na výběr tak máte cestovní, nebo stolní ústní sprchy a také modely na vodovodní kohoutek.

Cestovní ústní sprchy

Cestovní modely mají přímo zabudovanou nádržku na vodu přímo na rukojeti. Ta většinou nabízí objem okolo 120 ml. Při používaní počítejte s o něco nižším tlakem. Pokud ale potřebujete skladný model, který si s sebou můžete kamkoliv zabalit, je pro vás nejvhodnějším řešením.

Stolní ústní sprchy

Pokud máte v koupelně dostatek místa na uložení tohoto přístroje a neplánujete si ho brát s sebou na cesty, vyberte si stolní model. Nabídne vám víc možností nastavení tlaku. Má také větší nádobu na vodu.

Ústní centra

Variantou je ústní centrum, se kterým si zakoupíte elektrický zubní kartáček i sprchu v jednom. Získáte tak komplexní vybavení pro vaši ústní hygienu. V ústním centru se nachází stolní i cestovní modely. Máte na výběr i kombinace s různými typy kartáčků – sonický, nebo rotační elektrický. Jestli nevíte, jaký je mezi nimi rozdíl, přečtěte si článek, jak vybrat správný zubní kartáček.

Zubní sprchy na vodovodní kohoutek

Tento typ je nenáročný na místo skladování. Je častou volbou u lidí, kteří si používání ústní sprchy chtějí jen vyzkoušet. Stojí o něco méně. Tlak si nastavíte jednoduše nastavením proudu vody z vodovodní baterie. Počítejte ale s tím, že tímto způsobem se tlak nedá nastavovat tak plynule jako u jiných typů.

Způsob napájení

Cestovní sprchy jsou napájené tužkovými bateriemi, nebo nabíjitelným akumulátorem. Když se rozhodnete pro druhý typ, nezapomeňte si zkontrolovat, jak dlouho vydrží pracovat na jedno nabití. Zkontrolujte si i údaj potřebné době na nabití.

Stolní sprchy jsou napájené z elektrické sítě. Během používaní proto počítejte s nutností zapojení do zásuvky. Někomu možná bude vadit přítomnost kabelu. Ta je ale vyvážená vyšším výkonem a vícero možnostmi nastavení.

Nastavení tlaku vody

Možnost nastavení tlaku vody je důležitá hlavně tehdy, pokud chcete zubní sprchu využívat na odstraňování zubního povlaku i na masáž dásní. Na trhu najdete modely s možnostmi nastavení od 5 do 10 stupňů intenzity.

vyberomat cz water flosser
vyberomat cz water flosser

Druhy trysek

Někomu může na čištění stačit jedna klasická tryska. Pokud ale máte například rovnátka, nebude dostačující. K ústní sprše proto někteří výrobci prodávají i speciální trysky na čištění jazyka, parodontálních kapes nebo rovnátek. Abyste si mohli trysku navíc dokoupit, bude muset být od stejného výrobce. Dostupnost trysek si proto zkontrolujte ještě před nákupem sprchy.

Časovač

Některé modely jsou vybavené časovačem, na kterém si nastavíte dobu čištění.

Závěr

Ústní sprcha není jen doplňkem zubní hygieny, který využívají lidé se zvýšenou kazivostí zubů. Pro dokonale vyčištěný chrup by ho měl využívat každý. Tento přístroj není ani moc drahý. Nejlevnější cestovní modely zakoupíte kolem 1 000 Kč. Nejdražší ústní centra pořídíte mezi 7 500 Kč a 10 000 Kč. Ty kromě ústní sprchy obsahují také elektrický zubní kartáček. Běžný stolní model ústní sprchy získáte už v sumě okolo 2 000 Kč.

Při výběru si nejdříve určete, co od tohoto přístroje očekáváte. Potom přejděte k požadované velikostijednotlivým parametrům. Porovnejte možnosti nastavení intenzity tlaku vodytyp napájení. Kromě toho byste se měli zajímat, jaké druhy trysek se nachází v daném balení. Někteří výrobci nabízí i náhradní trysky, které si budete moct dokoupit. Při používaní nezapomeňte, že když chcete vyčistit chrup opravdu důkladně, nejlepší je před použitím ústní sprchy použít i mezizubní kartáček nebo dentální nit.

Další články, které vám poradí nejen s péčí o vzhled:

Jak vybrat správný zubní kartáček

Jak vybrat depilační strojek

Jak vybrat zastřihovač vlasů a vousů

vyberomat cz longboard

Jak vybrat longboard

Longboardy si získaly oblibu u mnohých pro rychlost jízdy a možnosti využití ve městě i v přírodě. Na triky…

Jak vybrat mobilní telefon

Bez mobilního telefonu si v dnešní době mnoho lidí jenom těžko dokáže představit svůj běžný…

Jak vybrat dětská nosítka

S příchodem dítěte se musíte zorientovat ve spoustě nových věcech, dokonce i výběru správné dětské…

vyberomat.cz baby potty

Jak vybrat nočník

Každé dítě se v jisté fázi svého vývoje musí naučit přestat používat plenky. Jelikož klasický…

Napsat komentář