Jak vybrat správný zubní kartáček

Nejdůležitější prostředek na péči o chrup je zubní kartáček. Jeho pravidelné používání vás chrání před vznikem zubního kazu, odstraňuje zubní plak a ochrání vás před vznikem paradentózy. Při jeho výběru je třeba, abyste zvážili několik faktorů.

I když se může na první pohled zdát, že kvalitní zubní kartáček rozpoznáte podle ceny, není to tak. Na trhu najdete různé typy zubních kartáčků. Pokud nevíte, čím se řídit při koupi, přečtěte si náš krátký přehled jednotlivých typů kartáčků. Poradíme vám i při výběru vhodné tvrdosti a věku, pro jaký je zubní kartáček určený, ale také ohledně způsobu jeho použití. A podíváme se i na dentální nitě a elektrické zubní kartáčky.

Typy zubních kartáčků

Na trhu najdete několik typů zubních kartáčků podle účelu jejich použití.

Klasické zubní kartáčky

Klasické zubní kartáčky jsou určeny k čištění celého zubního chrupu. Při výběru je třeba zvažovat velikost hlavičky a tvrdost zubního kartáčku.

Jednosvazkové zubní kartáčky

Jednosvazkové zubní kartáčky mají jen jeden svazek vláken, která se nacházejí na zmenšené hlavičce kartáčku. Tímto kartáčkem vyčistíte i špatně dostupná místa ústní dutiny – například zadní stranu stoliček. Jemnými krouživými pohyby můžete tímto kartáčkem efektivně odstranit plak i z celé plochy zubu. Využijete je také na čištění míst dotyku zubů, kde se ne vždy vlákna klasického kartáčku dostanou.

Dětské zubní kartáčky

Samostatnou kategorii tvoří zubní kartáčky pro děti. Vzhledem k velikosti dětské ústní dutiny se vyrábějí s menšími hlavičkami než u těch pro dospělé. Kromě toho mívají také měkčí štětiny. Dětské zubní kartáčky najdete v různých velikostech. Některé jsou určeny k mytí prvních zoubků, jiné pro děti předškolního věku.

Zubní kartáčky na zuby s rovnátky

Kartáčky na zuby s rovnátky se od těch klasických odlišují tím, že střední řada štětin je o něco kratší než ostatní. Je to tak pro důkladnější vyčištění částí zubního strojku.

Kartáčky pro umělý chrup

K čištění umělého chrupu se používají kartáčky s tvrdými štětinami. Ty zvládnou očištění zubní náhrady od zbytků jídla i fixačního krému. K čištění dásní se doporučuje použít klasický zubní kartáček menší tvrdosti.

Cestovní zubní kartáčky

Pokud častěji cestujete, jistě oceníte možnost zakoupení cestovního zubního kartáčku. Takový kartáček je velmi skladný. Dá se složit do velikosti, která se vám pohodlně vejde do kapsy.

Mezizubní kartáčky

Mezizubní kartáčky jsou určeny k čištění mezer mezi zuby, kam se nedostane ani klasický, ani jednosvazkový zubní kartáček. Na trhu jsou k dispozici v různých velikostech. Pokud si nejste jisti výběrem, zvolte na začátek menší velikost nebo se poraďte s odborníkem. Správná velikost mezizubního kartáčku zajistí důkladné vyčištění mezizubního prostoru bez poškození dásní.

Dentální nitě

Dentální nit vyčistí i obzvláště úzký mezizubní prostor. Na trhu najdete:

  • Běžné zubní nitě, které použijete k čištění místa dotyku překřížených zubů nebo příliš nahuštěných zubů.
  • Pro snadnější používání si můžete koupit i zubní nit na držáku, nebo tzv. flosspic.
  • Superfloss — dentální nit určená k čištění korunek a můstků.

Elektrické zubní kartáčky

Elektrické zubní kartáčky vyčistí povrch zubů stejně důkladně jako klasické. Samozřejmě, že i při používání elektrických kartáčků je důležitá zejména pravidelnost. Při koupi máte na výběr ze dvou druhů elektrických kartáčků. Jsou to:

Sonické zubní kartáčky

Hlavička sonického kartáčku má podlouhlou hlavici, která se rychle hýbe do stran. Těmito pohyby odstraňuje ze zubů povlak i nečistoty z potravin. Čím vyšší počet kmitů kartáček dosahuje, tím efektivněji vyčistí zuby. Nevýhodou je vyšší cena oproti rotačním kartáčkům a také to, že se hůře dostává na méně dostupná místa chrupu.

Rotační zubní kartáčky

Rotační elektrické kartáčky mají kulatou hlavici, která se při čištění zubů otáčí z jedné strany na druhou. V porovnání se sonickými kartáčky mají menší hlavici, která se dostane i do méně dostupných částí chrupu. Nevýhodou je, že při nesprávném používání může dojít k poškození dásní.

Tvrdost a velikost kartáčku

Pro důkladnou péči o zuby a dásně je důležité, aby měl kartáček správnou tvrdost i velikost hlavičky. Při každodenním používání oceníte také správný tvar ručky.

Velikost hlavičky zubního kartáčku

Hlavičku zubního kartáčku zvolte přiměřeně velikosti vaší ústní dutiny tak, aby dosáhla až na zadní zuby. Pro dospělé se doporučuje délka nanejvýš 2,5 cm. Pro děti je doporučená délka do 1,5 cm.

Zubní kartáčky podle tvrdosti

Měkké zubní kartáčky jsou určeny k čištění citlivých zubů a dásní. Jejich výhodou je, že se dobře přizpůsobí tvaru zubů. Dostanou se tak snadněji i na méně přístupná místa. Na druhé straně se při nesprávném čištění může stát, že se na zubních krčcích i zubech usadí povlak.

Pokud máte zdravé zuby a dásně, můžete používat kartáček s vyšší tvrdostí. Není však vhodné používat velmi tvrdé kartáčky. A to kvůli riziku poškození zubní skloviny a dásní.

Na kartáčku si všímejte také uspořádání štětinek. Měly by být umístěny do 4-5 řad. Rukojeť zubního kartáčku by měla být pevná a dostatečně dlouhá. Ideálně 17-25 cm. Pro lepší dosah na všechna místa v ústech je vhodné, aby byla rovného tvaru.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Elektrické zubní kartáčky můžete koupit v provedení vhodném pro děti i pro dospělé. Dětské elektrické kartáčky mívají menší hlavice a design přizpůsobený pro děti. Všechny typy elektrických kartáčků mají různé vlastnosti nebo přídavné funkce. Při výběru si všímejte zejména:

Způsob napájení

Elektrické zubní kartáčky bývají napájeny jednorázovými nebo nabíjecími bateriemi. Nejvýhodnější způsob napájení je pomocí dobíjecí baterie. Takové elektrické zubní kartáčky jsou dodávány i se základnou na nabíjení. Výdrž akumulátoru je obvykle 2-10 dní. Nabíjecí kartáčky bývají vybaveny indikátorem vybití, který vás informuje o stavu baterie.

Doplňkové funkce

Jednotlivé modely nabízejí různé doplňkové funkce.

Časovač — časovač využijete, pokud chcete vědět, jak dlouho si myjete zuby. Časovače zubních kartáčků mívají nastavený čas na 2-3 minuty.

Senzor tlaku — praktická funkce, která vás upozorní, pokud na zuby vyvíjíte příliš vysoký tlak.

Režim na masáž dásní — je určený na pravidelnou péči o dásně. Tento nebo jiné doplňkové režimy používají většinou dražší modely vybavené displejem.

UV zářič — tato funkce je určena k ničení bakterií v samotném kartáčku.

Na závěr

Výběr ovlivní to, jak budou vaše zuby vyčištěny. Proto je třeba koupi věnovat zvláštní pozornost. Správný výběr hodně závisí na vhodné tvrdosti kartáčku, rovněž také na velikosti hlavičky. Jiné kartáčky je také třeba vybírat pro děti a jiné pro dospělé. Pro důkladnější očištění zubního chrupu je kromě klasického zubního kartáčku důležité používat i jiné druhy. Jako například mezizubní nebo jednosvazkový kartáček. Pro nejtěsnější prostory mezi zuby je vhodné používat zubní nit.

Pro snadnější čištění zubů bez námahy si můžete vybrat elektrický zubní kartáček. Konkrétní výběr bude záviset na vašich preferencích, co se týče způsobu napájení a doplňkových funkcí vybraného modelu. Elektrické zubní kartáčky se kromě toho liší způsobem čištění. Před výběrem proto zvažte výhody a nevýhody jednotlivých způsobů.

Kromě výběru správného kartáčku jsme pro vás sepsali i to, Jak vybrat správnou zubní pastu.

Napsat komentář