Jak vytvořit dokonalé zahradní posezení

Zahrada (altánek nebo i terasa), to je místo, kde trávíme spoustu času v jarních a letních měsících. Kde relaxujeme, kde obědváme a večeříme s rodinou, pořádáme rodinné akce a oslavy. Dá se zařídit velmi prakticky, ale přitom i útulně a stylově.

Vybírejte vhodné umístění, nábytek, osvětlení, ale i další doplňky, které toto místo zútulní. V článku jsme pro vás sepsali tipy, které vám pomohou vytvořit dokonalé zahradní posezení podle vašich představ a možností.

vyberomat cz dv c cz

ALLIBERT CORFU FIESTA zahradní set

Tento zahradní set se hodí na větší terasu či zahradu. Obsahuje dvě křesla a dvě lavice s poduškami, a také jídelní stůl s otvorem na slunečník. Je ideální pro početnější rodinu nebo pro ty, kdo pořádají posezení pro přátelé. Materiál je recyklovaný lisovaný plast v imitaci přírodního ratanu. Jeho výhodou je nízká hmotnost, snadná údržba a odolnost před vnějšími vlivy. Set seženete ve třech možných barvách. Montáž je velmi snadná.


vyberomat cz rojaplast hustawka hollywood szara

ROJAPLAST HOLLYWOOD zahradní houpačka

Zahradní houpačku oceníte pro odpočinek a posezení na zahradě nebo na terase. Je určena maximálně pro tři osoby s nosností do 240 kg. Poskytuje také naklápěcí stříšku, kterou oceníte pro stínění v horkých letních dnech. Poskytuje vysokou stabilitu s konstrukcí z kovu a oceli. Rozměry jsou 179 cm na výšku a 196 cm na šířku. Tento konkrétní model seženete v šedé nebo černé barvě.


vyberomat cz imgw

Dimenza zahradní lehátko

Tohle lehátko oceníte při relaxaci nejen na zahradě, ale třeba i na terase nebo balkoně. Jeho výhodou je, že poskytuje nastavení poloh. Je lehce přenosné, protože má vpředu kolečka, která vám usnadní manipulaci. Jedná se o kvalitní konstrukci z oceli a povrch je imitace ratanu, která je odolná i proti vnějším vlivům počasí. Délka je 185 cm a nosnost je do 120 kg.


Happy Green zahradní slunečník

Na stínění v horkých měsících určitě oceníte mít svůj vlastní slunečník. Tento produkt jednoduše zavěsíte na kovovou konstrukci. Je odolný a poskytuje vysokou stabilitu. Stojánek nikam složitě nemontujete, takže ho kdykoliv přemístíte tam, kam zrovna potřebujete. Pro využití ho jednoduše rozevřete kličkou. Výška je 240 cm. Slunečník je kruhový a jeho průměr je 3 metry, poskytne vám proto dostatek stínění pro celou rodinu.


Fieldmann zahradní lavička

Dřevěná lavička vám nabídne komfort pro posezení a odpočinek ve vaší zahradě. Je vyrobena z kvalitního dřeva exotické akácie. Poskytuje dlouhou životnost a odolnost. Vyžaduje sice montáž, ale tu zvládnete snadno a rychle. Je vhodná pro dvě osoby s nosností do 190 kg. Rozměry jsou 122 cm na šířku a 85 cm na výšku. Tento výrobek seženete i ve větším provedení až pro tři osoby.


Bez pořádného posezení to nejde

Na každou zahradu či na terasu se hodí umístit pořádné posezení v podobě zahradního nábytku, které je přímo dělané pro venkovní podmínky. Je odolný, vydrží i déšť, vítr a jiné vlivy počasí. Navíc je i pohodlný a často i designově řešený, takže ho snadno sladíte s celkovým vzhledem vaší zahrady. Ať už si pořídíte stůl a židle, pohodlná křesla, lenošky, lehátka, lavice, houpačku či celý zahradní set, je to na vás, a především na možnostech vašeho prostoru. Díky takovému posezení můžete trávit společný čas na zahradě v nejbližším rodinném kruhu, ale také zde pořádat akce a večeře například pro své přátele.

Zahradní nábytek seženete v mnoha barevných provedení a z odlišných materiálů. U různých výrobců pořídíte nábytek ze dřeva, z ratanu, ale i z kovu nebo levnější varianty z plastu.

Slunečník zasunete do volně stojícího držáku nebo do takového, který pak upevníte v zemi. Sluneční plachta se většinou upevňuje na strop nebo na stěnu. Obojí je vhodné pro občasná využití, neboť slunečník i plachtu můžete kdykoliv sundat nebo přemístit. Markýza je naopak upevněná napevno na fasádu. Můžete ji kdykoliv roztáhnout či zatáhnout dle potřeby. Dobrým řešením je i zahradní stan nebo altán, jenž využijete například při rodinné grilovačce či oslavě a spolehlivě vás ochrání před sluncem.

Zaměřte se na umístění a rozdělení zón

Než se rozhodnete pro nákup a rozmisťování nábytku, pořádně si projděte celou zahradu i terasu a rozdělte si je na několik důležitých zón. Ideálně si udělejte i vlastní nákres, abyste si to lépe představili. Jednotlivé zóny rozčleňte i o s ohledem na bezpečnost a praktičnost. Posezení se zahradním nábytkem byste měli umístit v blízkosti vchodových dveří, což je praktické a urychlí vám to cestu dovnitř do kuchyně pro zapomenutý příbor či talířek. Zamyslete se zde i nad tím denním světlem, zda sem dopadá příliš. Případně to vyřešte slunečníkem, sluneční plachtou či altánem a zajistěte si dostatek stínění.

Další zóny jsou na vás a vašich prostorových možnostech. Chcete tu mít dětský koutek? Určitě byste ho neměli umisťovat v blízkosti vody, plotu nebo jímky, a zároveň byste na něj měli mít dostatečný výhled od vašeho posezení. Jestliže plánujete umístění bazénu, zaměřte se na to, aby byl v dostatečné vzdálenosti od domu kvůli stříkající vodě i snadnější obsluze a čištění. Pro někoho je důležité i posezení s otevřeným ohništěm či krbem. Takové místo vybírejte s ohledem na bezpečnost. Mělo by být ve vzdálenějším místě od budov a křovin. Ohledně kouře, případně i hluku, myslete i na sousedy. Okrasné keře, záhonky a skalky umisťujte v blízkosti domu, abyste je měli krásně na očích. Nezapomeňte nechat na zahradě i volný prostor pro hry s dětmi nebo jiné oblíbené činnosti.

Materiál

Při výběru materiálu záleží, zda budete mít nábytek krytý, nebo bude částečně či zcela nezastřešeném prostoru. Jestli bude spíše schovaný, volte spíše vodní hyacint, banánový list nebo i dřevo, které je choulostivější. Budete-li mít nábytek částečně nebo zcela odkrytý, můžete vybírat i odolnější kusy, které zvládnou déšť, sníh, vliv slunce, ale i více prachu a pylu. Vybírejte proto například z ratanový, plastový či kovový nábytek. Bude na něj pršet, sněžit, působit vliv slunce, padat více prachu a pylu.

Vodní hyacint

Tento nábytek je vyráběný z kořenů subtropické vodní rostliny. Jedná se o proutěný vyplétaný nábytek, který je snadno čistitelný. Jeho barva je světlá, ale může se i speciální metodou ztmavit. Po vypletení se lakuje, aby se zajistila maximální výdrž. Není tak odolný, proto se doporučuje ho umisťovat na krytá místa nebo do interiéru, neboť není vhodné ho mít ve vlhkém prostředí. Známějším a odolnějším materiálem pro vyplétání nábytku je ale bezpochyby ratan.

Banánový list

Na první pohled vypadá dost podobně jako vodní hyacint, ale dost se liší. Tento materiál je získáván z kmene stromu banánovníku. Je světlý, žíhaný a lakuje se bezbarvým lakem. Dále se zpracovává do provazů či širokých vláken. Ani tento materiál byste také neměli mít ve vlhkém prostředí. Hodí se spíše na zastřešená místa nebo do interiéru.

Dřevěný nábytek

Asi nejužívanější je nábytek ze dřeva. Vybírejte ale raději takový, který je ošetřený, ať už lakem, barvou, olejem či voskem. Jen takové dřevo bude alespoň trochu kvalitnější a zvládne změny počasí. Co se týče druhu dřeva, vybírejte spíše tropická, ta jsou tvrdá, pružná a přitom houževnatá. Mezi takové patří teak či eukalypt. Teakové dřevo je velmi tvrdé, obsahuje i velké množství přírodních olejů, jenž ho chrání proti hnilobě i hmyzu. Také nepropustí vodu, je opravdu odolné. Dřevěný nábytek působí opravdu pěkně, ale také vyžaduje větší péči. Dvakrát ročně byste ho měli čistit a napustit speciálním olejem pro dřevo. Tento nábytek byste také neměli nechávat celoročně venku, na zimu ho ukliďte na suché místo.

Ratanový nábytek

Jde o nejznámější materiál pro vyplétaný nábytek. Kvalitní ratan je velmi odolný, hodí se i na místa, která nejsou zastřešená a nijak krytá. Zvládne déšť, sluneční svit i výkyvy teplot. Na trhu se ale objevují kvalitnější i méně kvalitní verze. Jak rozeznat tu lepší a odolnější? Při výběru se zaměřte na konstrukci. Ta nejlevnější je dřevěná, která je choulostivá. Pokud takový nábytek nebude pod zastřešením, působí na něj vlhkost. Vybírejte raději ocelovou nebo kovovou konstrukci, která vám vydrží. Zaměřte se i na výplet, aby nebyl řídký a neúplný. Na první pohled by vás měl také přesvědčit nepřiměřeně vysoký lesk a hladký povrch. Vybírejte spíše matný výrobek s patrnou strukturou.

Kovový nábytek

Možná považujete kovový nábytek za těžký a mohutný, což je pravda. Ale také je výrazně odolný a stabilní. Bude se s ním nejspíše i hůře manipulovat a bude vás studit. Takový nábytek je proto většinou doplněný o pohodlné textilní podsedáky. Mezi nejkvalitnější kovy patří hliník, protože je stabilní, odolný, přitom je lehký a není ovlivněn vlhkem ani teplem. Navíc se na něm neprojevuje rez, nevyžaduje žádnou zvláštní péči, a přitom poskytuje dlouhou životnost. Proto ho můžete nechat venku celoročně a nijak se to na něm neprojeví. Jiné kovy je ale třeba udržovat.

Plastový nábytek

Patří mezi nejoblíbenější materiály, protože je funkční a přitom levnější. Je univerzální, a hodí se téměř všude. Neměli byste se ale zaměřovat na příliš levný, který není tak odolný a nemá vysokou nosnost ani kvalitu. Ani jeho vzhled pro vás nejspíše nebude moc zajímavý. Zaměřte se spíše na masivní plast, ten je odolný a lépe vypadá. Zároveň je lehký, dobře se s ním manipuluje, a při slušném zacházení vám dlouho vydrží. Údržba není nijak náročná, nevyžaduje žádnou speciální péči, většinou ho stačí omýt vodou a běžným čisticím prostředkem. Dříve se dal sehnat pouze v bílé a zelené barvě, ale dnes už existují různé varianty a designové kousky, které sladíte s celkovým designem zahrady.

Zahradní nábytek pro děti

Pokud máte v rodině nebo mezi přáteli malé děti, určitě ocení mít na zahradě svůj vlastní zahradní nábytek. Výrobci se dnes ve velkém specializují na celé sady, ale i jednotlivé stolky a židle. Není ale ani problém sehnat i jiné vybavení, jako jsou lavice, křesílka či lehátka. Takový nábytek seženete nejčastěji v dřevěné nebo plastové verzi. Ten plastový je levnější, lehký, nevyžaduje takovou péči, a přitom vydrží i změny počasí. Může být ale méně stabilní a málo kvalitní. Dřevěný nábytek je stabilnější a poskytuje delší životnost. Je ale potřeba, abyste mu dopřávali potřebnou péči a chránili ho před vlivy počasí.

Kromě nábytku do dětského koutku můžete dětem pořídit i další doplňky, například dětskou trampolínu.

Zaměřte se na stínění

V letních měsících určitě oceníte stínění, pod kterým bude příjemnější odpočívat. Snadno se tak ochráníte proti slunci a přečkáte nepříjemná vedra. Na výběr máte z mnoha možností, ať už si vyberete slunečník, sluneční plachtu, markýzu nebo i altánek na zahradu, jenž je ideální nejen během grilování či rodinných oslav.

Zbavte se nepořádku

Neuspořádaná a chaotická zahrada je místem, kde si moc neodpočinete. Budete to mít na očích a bude vám to neustále připomínat, abyste s tím něco udělali. Ukliďte plochu, vyhraďte si místo pro nářadí a nástroje, samostatné místo pro okrasné rostliny nebo zeleninové záhonky, oddělte zahradní posezení, dětský koutek a volnou plochu. Dopřejte zahradě úložné prostory, kde budete mít vše prakticky a přehledně uklizené a využijete to jen v případě potřeby.

Vyberte úložné prostory

Kromě nábytku se dnes výrobci zaměřují i na nábytek v podobě úložných boxů a dřevníků. Ty jsou nejen praktické, a přitom se dají mnohdy sladit i s designem zahradního nábytku. Úložný box většinou využijete pro uskladnění polštářů, přikrývek a jiných textilií nebo jakýkoliv zahradních potřeb. Dřevník je ideální pro ty, kteří mají na zahradě krb a topí dřevem. Uvnitř budou polena v suchu po celý rok. Je ale jen na vás, jak boxy a dřevníky využijete.

Vybírejte i vhodné osvětlení

Do exteriéru existuje velké množství svítidel. Výběr zahradního osvětlení byste měli vybírat daleko pečlivěji s ohledem na umístění a působení vnějších vlivů. Některá jsou umístěná na přímém dešti, sněhu, nebo i slunci, jiná jsou vystavená výraznému prachu. Proto se při výběru zaměřte na odolnost, která se značí zkratkou IP a její označení najdete u všech světel, dokonce i u těch interiérových. Znamená to Ingress Protection (neboli ochrana proti vniknutí). Za touto zkratkou vždy následují dvě číslice udávající stupeň krytí. První označuje stupeň odolnosti proti prachu, to druhé stupeň odolnosti proti vodě. Pamatujte, že čím je číslo vyšší, tím vyšší by měla být také ochrana.

IP 23 — tato světla jsou vhodná na chráněná venkovní místa (například do krytého vchodu s přístřeškem)

IP 44 — ideální pro umístění do exteriéru, kde je menší styk s vodou, případně mírně zvlhčené podmínky

IP 68 — poskytuje velkou odolnost a neomezené využití venku, vhodné do míst, kde je častý či trvalý styk s vodou

Více vám poradíme v článku, jak vybrat zahradní osvětlení.

Praktické tipy na originální nábytek

Projděte garáž a sklep a určitě narazíte na spoustu zdánlivě nepotřebných kousků, které můžete ještě využít na vaší zahradě nebo na chalupě. Nemusíte být ani zručným truhlářem, abyste vytvořili jedinečný kousek na vaší zahradě. Tady máte některé tipy:

  • recyklujte materiál, zahradní nábytek si zvládnete vyrobit i sami, například z paletový nábytek je aktuálně velmi oblíbený
  • staré dřevěné bedýnky ze sklepa snadno využijete například jako květináče nebo stolek
  • praktický, a přitom neokoukaný stolek vytvoříte i z kusu kmene poraženého stromu
  • máte-li doma staré dveře, určitě půjdou ještě využít třeba jako deska stolu
  • vyřazené pneumatiky jsou materiálem, jenž snadno využijte například jako základní oporu pro stolek

Závěr

V článku jsme vám poradili nejen jak vybrat zahradní posezení, ale také jak rozdělit zahradu na jednotlivé zóny, jak se zaměřit na stínění, zbavit se nepořádku na zahradě nebo jak vybrat vhodné osvětlení do exteriéru. Na konci článku jsme pro vás shrnuli pár užitečných tipů, se kterými vyrobíte hravě vlastní zahradní nábytek i vy. Vytvořit ideální zahradní posezení už by pro vás neměl být vůbec žádný problém.

Napsat komentář