Jak vybrat kulmu na vlasy

S kulmou na vlasy vytvoříte účes jako od kadeřníka. Díky moderním technologiím si také snadno nakoupíte přípravky pro správnou výživu vašich vlasů. Před kulmováním vám doporučujeme využívat ochranný sprej na kulmování. Není to žádná velká investice, a navíc to ochrání vaše vlasy před poškozením, hlavně v případě častého využívání kulmy.

Během koupi máte na výběr různé modely. Abyste se lépe zorientovali v jednotlivých parametrech, postupně si je projdeme. Dozvíte se, jaký povrch kulmy na vlasy si vybrat a jaký průměr bude ideální pro váš typ vlasů. Zmíníme i teploty, které jsou vhodné pro úpravu jednotlivých typů vlasů. A nezapomněli jsme ani příslušenství a různé funkce.

Typy kulem

Na trhu najdete různé kulmy. Liší se hlavně výsledkem, kterého s jejich pomocí dosáhnete.

Klasické kulmy

Klasické kulmy najdete i pod názvem klešťové. Je to proto, že jsou vybavené kleštěmi pro lepší úchop vlasů. Kleště otevřete, zachytíte do nich pramen vlasů a natočíte ho na kulmu. Výhodou je jednoduché ovládání, které zvládne i začátečník. Nevýhodou je možnost otlačení kleští na pramenech vlasů.

Kónické kulmy

Kónické kulmy mají užší konec, který se rozšiřuje postupně směrem k rukojeti. Nejsou vybavené kleštěmi na uchopení vlasů, pouze plastovým koncem pro bezpečné uchopení. Natočení vlasů je proto náročnější. Pro tento typ byste se měli rozhodnout, pokud už s kulmováním máte trochu zkušeností, abyste se zbytečně nepopálili. Výhodou je vytvoření přirozeného tvaru účesu, protože ne všechny vlny jsou stejné jako u klasické kulmy.

Eliptické kulmy

Eliptické kulmy se tvarem podobají těm klešťovým. Jsou stejně široké po celé jejich délce. S jejich pomocí si vytvoříte na hlavě pravidelné vlny, ale bez otlačení kleští. Tento typ je vybaven plastovým koncem, abyste si vlasy s kulmou přidrželi bez nebezpečí popálení. Předem však počítejte s tím, že jejich používání vyžaduje jistý cvik.

Automatické kulmy

Speciální místo mezi kulmami mají automatické kulmy. Jsou vybavené motorkem, který automaticky natočí vlasy. Tento typ je proto vhodný i pro začátečníky. Nevýhodou je vyšší cena. Pro koupi byste se měli rozhodnout zejména až tehdy, když budete kulmu používat pravidelně.

Trojkulmy

Trojkulmy disponují třemi válci. Vytvoříte s nimi vlny ve stylu 30. let, tzv. finger waves. Manipulace je jednoduchá. Vlasy si do kulmy sevřete pomocí kleští co nejblíže k hlavě. Necháte působit několik sekund a kulmu posunete směrem ke konečkům, až dokud nenatočíte celý pramen.

Kulmofén

Mezi kulmy můžeme zařadit také kulmofén. Ten pracuje na principu tvarování účesu pomocí teplého vzduchu. Svým tvarem připomíná kulmu, ale otvory hlavice vychází horký vzduch. Kulmofén se proto používá na mírně mokré vlasy. Tento typ využijete, když chcete vytvořit objemnější, přirozeně vypadající účes.

Parametry výběru

Před koupí kulmy na vlasy porovnávejte jednotlivé parametry. Pomůže vám to vybrat model, který bude přesně vyhovovat vašim potřebám.

Povrch

Hlavice kulem na vlasy se vyrábějí s různým povrchem.

Keramický

Keramický povrch vede teplotu rovnoměrně po celé hlavici kulmy na vlasy. Výhodou je rychlé zahřátí. Tento povrch je k vlasům dostatečně šetrný, takže ho snadno použijete na všechny typy vlasů.

Turmalínový

Turmalínový povrch hlavice je vhodný pro jemné vlasy. Výhodou je, že vlasy natáčíte při nižší teplotě. Účes tak vytvarujete šetrnějším způsobem. Hlavice vyzařuje negativní iontyinfračervené světlo. Díky tomu se vlasy nevysušují a nebudou se lámat.

Titanový

Titanový povrch využijete, když máte silnénepoddajné vlasy. Výhodou je rychlost nahřátí na vysokou teplotu. Titanový povrch má kromě toho nízkou hmotnost a dlouhou životnost.

Nerezová ocel

Nerezová ocel se zahřívá rychle. Nevýhodou je však, že není tak šetrná k vlasům.

Průměr hlavice

Důležitým parametrem při výběru kulmy na vlasy je také průměr hlavice. Od toho se odvíjí velikost vln, které vytvoříte. Pro drobné vlny vybírejte kulmy na vlasy s průměrem 15 mm. Středně velké vlny zvládnete s hlavicí o průměru 25 mm. Na vytvoření velkých vln je vhodný průměr 40 mm.

Rozdíl je také v délce vašich vlasů. Kulmy s užší hlavicí do 19 mm jsou vhodné pro kratší nebo řidší vlasy bez objemu. Výsledkem bude objemnější účes s menšími vlnami. Širší hlavice s průměrem nad 20 mm jsou vhodné pro dlouhé vlasy. Využijete je ale snadno i při kratší délce, když chcete dodat vlasům objem.

Nastavení teploty

Během úpravy vlasů je důležité, abyste si na kulmě mohli nastavit teplotu. Vybírejte proto modely s možností nastavení dvou až třech teplot. Rozpětí teploty se pohybuje od 100 do 240 °C. Vhodná teplota závisí na typu vašich vlasů.

  • Do 150 °C — pro jemné anebo poškozené vlasy.
  • Do 170 °C — pro jemné vlasy.
  • Do 200 °C — vhodné pro normální vlasy.
  • Do 240 °C — pro nepoddajné a silné vlasy.

Příkon

Příkon je důležitým údajem, který vás informuje o spotřebě a rychlosti nahřívání kulmy. Čím je jeho hodnota vyšší, tím vyšší je spotřeba elektrické energie. Zároveň tím dosáhnete rychlejšího nahřívání hlavice. Rychlost se ale pohybuje v rozmezí od 10 sekund až po 1 minutu. Nejčastěji se setkáte s kulmami, které se nahřejí během 30 sekund.

Funkce a příslušenství kulem

Moderní kulmy disponují vícero funkcemi, které bezpochyby při úpravě vlasů oceníte. Nejčastěji se setkáte s těmito:

Ionizace — pomocí této funkce vytvoří kulma záporné ionty, které vlasy vyživí a dodají jim lesk. Vlasy se také snáze rozčesají.

Automatické vypnutí — díky této funkci už se nikdy víc nemusíte rozmýšlet nad tím, zda jste před odchodem z domu vypnuli kulmu, nebo ne. Po určitém čase se sama vypne.

Rychlé nahřívání — tato nahřívací funkce šetří váš čas. Kulma se nahřeje do 30 sekund.

LCD displej — slouží na nastavení požadované teploty. Na displeji se také zobrazuje, kdy se kulma na nahřála na nastavenou teplotu.

Otočný kabel — jelikož s kulmou během úpravy vlasů neustále manipulujete, dochází k zamotání kabelů. Otočný kabel tomu zabrání.

Ochranný obal — pokud často cestujete, vyberte si model s ochranným obalem. Snadno ho využijete i doma. Když kulmu odložíte, ochráníte ji tak kulmu před poškozením.

Kombinované kulmy — jestli chcete při úpravě využívat i jiné přístroje, je lepší, když si koupíte kombinaci. Multifunkční přístroje jsou vybavené vícero nástavci. S jejich pomocí přístroj využijete jako fén, žehličku na vlasy, kulmu nebo i kulmofén.

Tipy na závěr

Kulmy na vlasy využijete doma na vytvoření loken a nadýchaného účesu s objemem. Aby vybraný model naplnil vaše očekávaní, před koupí porovnejte jednotlivé parametry. Začněte výběrem vhodného typu. Potom porovnejte povrch hlavice a její průměr. Důležitá je také rychlost nahřívání a možnost nastavení teploty.

Aby vám kulma na vlasy dlouho a spolehlivě sloužila, je dobré, abyste se o ní starali. Nezapomeňte proto na pravidelné čištění. Předtím ale vytáhněte kulmu ze zásuvky a počkejte, až vychladne. Potom ji utřete vlhčeným ubrouskem. Na připálené nečistoty použijte odlakovač na nehty, naneste ho na kousek vaty nebo kosmetický tampón. Potom hlavici umyjte. Vyvarujte se poškrábání, kterým byste mohli poškodit povrch hlavice. Po čištění kulmu vysušte a odložte do ochranného obalu.

Hledáte i další pomocníky pro péči o vlasy? Máme tu pro vás další sérii článků:

Jak vybrat žehličku na vlasy

Jak vybrat fén na vlasy

Jak vybrat správný hřeben

Jak vybrat správný lak na vlasy

Napsat komentář