Jak vybrat fén na vlasy

Fén na vlasy je neocenitelným pomocníkem při úpravě a sušení vlasů doma i v profesionálních kadeřnictvích. Pomůže vám nejen rychleji vysušit vlasy, ale také je upravit do požadovaného tvaru. Na trhu najdete množství modelů různé kvality a ceny. Jeho výběru byste proto měli věnovat náležitou pozornost. Pomocí srovnání konkrétních parametrů vyberete takový fén na vlasy, který vám bude dokonale vyhovovat. V následujícím článku najdete všechny informace, které budete při koupi potřebovat. Při výběru fénu na vlasy vás jistě budou zajímat přídavné funkce a dostupné příslušenství. A podíváme se hlavně na druhy fénů, příkon, hmotnost i tvar.

Druhy fénů

Fény na vlasy se dělí podle způsobu jejich použití na několik druhů. Vybírat můžete:

Cestovní fény na vlasy

Cestovní fény se od ostatních fénů liší svými rozměry a hmotností. Kompaktní velikost umožňuje jejich snadnější sbalení do kufru. Cestovní fény využijete na dovolené nebo jiných cestách mimo domov. Kvůli menšímu počtu funkcí a často také o něco nižšímu výkonu však nejsou vhodné pro domácí použití.

Domácí fény na vlasy

Jak jejich název napovídá, domácí fény na vlasy jsou určeny na běžné používání při domácí péči o vlasy. V této kategorii máte na výběr modely s více funkcemi, ale i základní modely s menším vybavením.

Profesionální fény na vlasy

Profesionální modely mají větší rozměry. Nabízejí několik funkcí a prodávají se s bohatým příslušenstvím. Vyznačují se vysokým výkonem. Profesionální fény na vlasy mívají také delší přívodní kabel. Zaplatíte za ně však více než za domácí fény na vlasy.

Kulmofény

Kulmofén svým tvarem připomíná kulmu. Je však určen pro použití na mokré nebo vlhké vlasy. Přes otvory na hlavici proudí teplý vzduch, který vlasy vysouší. Úprava účesu je tak šetrnější než při klasickém kulmování. Úpravu usnadňuje i tvar hlavice, který připomíná kulatý kartáč na vlasy. Účes je po vysušení vzdušný a upravený do požadovaného tvaru.

Parametry výběru

Při koupi fénu na vlasy by vás měly zajímat i jednotlivé parametry. Právě ty vám pomohou vybrat model, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Příkon

Příkon je jedním ze dvou nejdůležitějších parametrů výběru fénu. Čím je jeho hodnota vyšší, tím rychleji budou vaše vlasy vysušené. Hledejte modely s příkonem vyšším než 1 750 W. Příkon fénu na vlasy s nižší hodnotou není dostatečný. Ideální hodnota je 2 000–2 300 W.

Nastavení rychlosti a teploty

Nastavení rychlosti a teploty vzduchu, který z fénu vychází, je druhým nejdůležitějším parametrem výběru. Při sušení vlasů je důležité, aby se teplota dala regulovat. Díky tomu budete moci sušit vlasy šetrnějším způsobem. Při delším působení horkého vzduchu totiž dochází k jejich vysoušení a poškození. Vhodné je proto, aby měl fén minimálně dva, nejlépe až tři stupně ovládání pro teplotu i rychlost foukání vzduchu.

Zkontrolujte také umístění tlačítek ovládání. Nejvhodnější je takové, které umožňuje regulaci rychlosti a teploty vzduchu toutéž rukou, v níž fén držíte.

Hmotnost a tvar

Fén na vlasy byste měli snadno držet a neměl by být pro vás příliš těžký. Při výběru si proto všímejte údaje o jeho hmotnosti. Důležité je také ergonomické tvarování rukojeti. Díky tomu se vám bude s fénem snadno manipulovat. Výhodou je protiskluzová úprava.

Materiál

Běžně používanými materiály na výrobu fénů na vlasy jsou plast a kov. Kov je používán zejména uvnitř přístroje na výrobu topného tělesa. Jelikož se kov častěji přehřívá, může dojít k proudění příliš horkého vzduchu. Na trhu proto najdete i modely s keramickým topným tělesem. Vzduch se díky němu zahřívá rovnoměrněji, což zabrání poškození vlasů horkým vzduchem.

Hlučnost

Při častém používání fénu vás jistě bude zajímat i jeho hlučnost. Fény na vlasy patří k hlučnějším přístrojům. Hlučnost se pohybuje mezi 80 a 90 dB. Konkrétní hodnoty však u jednotlivých výrobků nenajdete. Platí však, že čím větší rychlost, tím vyšší hlučnost.

Délka přívodního kabelu

Komfort při sušení vlasů ovlivňuje i délka přívodního kabelu. Při koupi se předem přesvědčte, že vyhovuje umístění elektrické zástrčky ve vaší koupelně. Kabel by neměl být ani příliš krátký ani dlouhý, aby vám při fénování nepřekážel. Délka kabelu se pohybuje od 1,8 do 3 m. Délku 3 m mají ale zejména profesionální fény na vlasy.

Možnost čištění

Pro delší životnost fénu je vhodné, abyste mohli odnímat mřížku na jeho zadní straně. Budete ho tak moci snadno očistit od prachu a zachycených vlasů. Pro zlepšení výkonu i prodloužení životnosti se doporučuje čištění přibližně jednou za měsíc.

Funkce fénů na vlasy

Jednotlivé fény na vlasy se odlišují různými přídavnými funkcemi. Kromě již zmíněné možnosti nastavení rychlosti proudění a teploty vzduchu se můžete setkat s následujícími:

Funkce studeného vzduchu

Studený vzduch slouží k závěrečnému zafixování účesu a zbavení vlasů vlhkosti. Tento vzduch je navíc k vlasům šetrnější. Na spuštění funkce studeného vzduchu slouží samostatné tlačítko.

Ionizace

Jelikož sušení vlasů horkým vzduchem může vlasy vysušit a poškodit, některé modely jsou vybaveny funkcí ionizace. Při vysoušení se ve vlasech tvoří kladně nabité molekuly. Ionizace sbírá molekuly vody z okolí a vytváří záporně nabité molekuly. Ty neutralizují kladně nabité částice a dodají vlasům zdravější vzhled a vyšší lesk. Také odstraňují statickou elektřinu. Výhodou funkce ionizace je i to, že pomáhá uvolňování vlhkosti. Vaše vlasy tak budou vysušené rychleji.

Pojistka proti přehřátí

Pojistka proti přehřátí zabrání poškození fénu při případném přehřátí na příliš vysokou teplotu. Pojistka fén při přehřátí automaticky vypne. Fén budete moci znovu zapnout až po jeho vychladnutí.

Jak si správně foukat vlasy

Příslušenství

Fény na vlasy bývají dodávány i s příslušenstvím. Nejčastěji se můžete setkat s difuzérem a koncentrátorem.

Difuzér

Difuzér je kulatý plastový nástavec vybavený tyčkami a otvory, přes které proudí vzduch. Používá se pro vytvoření bohatšího účesu s mírně zvlněnými vlasy. Nemá však stejný efekt jako vytvoření vln pomocí kulmy. Výraznějšího efektu dosáhnete s difuzérem pouze při zvlněných nebo kudrnatých vlasech.

Koncentrátor

Koncentrátor má širší otvor, který se nasadí přímo na fén. Druhý konec je zúžený, díky čemuž soustředíte proudění vzduchu přesně na to místo, kam je to potřeba. Využijete ho například při tvarování účesu pomocí kulatého kartáče na vlasy.

Tipy na závěr

Při koupi fénu byste si měli nejdříve zodpovědět několik základních otázek:

  • Kde budete vybraný vysoušeč vlasů používat? Jiný fén vyberete pro použití v domácnosti, v kadeřnictví a jiný na cestách.
  • Jaké parametry a funkce požadujete?

Základní parametry, na které byste se měli soustředit, jsou příkon a možnost nastavení teploty a rychlost proudění vzduchu. Kromě toho se přesvědčte, zda vám vyhovuje délka přívodního kabelu, hmotnost fénu, tvar rukojeti a umístění tlačítek ovládání. Jednotlivé modely jsou vybaveny i různými funkcemi. Například funkcí studeného vzduchu pro lepší fixaci účesu. Při sušení vlasů oceníte i funkci ionizace, která zabraňuje jejich poškození a umožňuje rychlejší vysoušení.

Napsat komentář