Jak vybrat rybářský prut

Chytání ryb je oblíbeným koníčkem nejen mnohých mužů, ale i žen. Abyste se této zálibě mohli věnovat, potřebujete kvalitní výstroj, jejíž základem je rybářský prut. Pokud jste v této oblasti nováčkem, určitě jste už přemýšleli nad tím, jaký rybářský prut si vybrat, aby vám vyhovoval po všech stránkách.

V následujícím návodu se nejdříve dozvíte, jaký typ rybářského prutu budete potřebovat. Ten závisí na tom, jakému stylu rybolovu se věnujete. Potom se spolu podíváme na jednotlivé parametry, které budete muset před konečným rozhodnutím porovnat. Jednotlivé modely se budou lišit hmotností, zátěží, délkoupočtem oček. Na výběr také máte možnost vybrat si teleskopické, nebo dělené rybářské pruty. Po výběru nezapomeňte na potřebné příslušenství a můžete se vydat na chytání ryb.

vyberomat cz fishing rod
vyberomat cz fishing rod

Typy rybářských prutů

Před tím, než se vyberete do obchodu, si odpovězte na otázku, jaké ryby chcete chytat. Podle toho se dělí rybářské pruty na několik typů.

Kaprové pruty

Vzhledem na možnost využití je tento typ v našich končinách nejpoužívanějším. Kromě kaprů s ním můžete chytat také Amury a Pleskáče. Kaprové pruty jsou dostatečně odolné, ulovíte s nimi i těžší kusy a jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé. Výhodou je jednoduchost manipulace a skladnost.

Sumcové pruty

Sumcové udice jsou odolnější, pevnější a pružnější, abyste je mohli používat i na lov sumců. Měli byste s nimi ulovit rybu až do 100 kg. Tyto udice se vyrábí v rozdílné délce podle toho, zda jsou určené na lov ze břehu, nebo z loďky.

Muškařské pruty

Lehké a ohebné pruty v charakteristickém tvaru zpracování slouží na to, abyste dostali lehkou návnadu na určité místo ve vodě. Naviják se na tomto typu nachází pod rukojetí.

Plaváčkové pruty

Tyto pruty využijete na lov malých a středních ryb. Jsou delšílehčí snadno se ovládají. Pomocí plováku můžete regulovat, jak hluboko bude umístěná nástraha. Můžete mezi nimi najít také rybářské udice bez oček.

vyberomat cz fishing rod
vyberomat cz fishing rod

Přívlačové pruty

Přívlačové pruty jsou určené na lov pomocí nadhazovánípřitahování návnady směrem k sobě. Využijete je na lov dravých ryb. Na jiný typ lovu je nevyužijete. Při nákupu vyberte vhodný model pro druh ryb, které budete lovit.

Feederové pruty

Feederové udice jsou vhodné na lov menších a středně velkých ryb. Jsou lehké, mají ohebnou špičku a jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé. Špičku je možné vyměnit podle síly proudu vody. Využijete je na lov pomocí krmítka. Některé modely je možné využít i na lov kaprů.

Pickerové pruty

Tento typ patří mezi citlivější. Mají ohebnou špičku a jsou určené na chytání menších ryb s využitím lehčí návnady. Využívají se na lov na břehu potoků a řek.

Mořské pruty

Typickými vlastnostmi mořských prutů jsou odolnost, pevnost pružnost. Pevnější konstrukce je vhodná i na lov větších ryb. Tento typ také umožňuje dostat návnadu do větší hloubky. Důležitá je povrchová úprava na ochranu před působením soli.

Pruty na lov pod ledem

Svoje specifika má také lov přes díry v ledu. Rybářské pruty určené na takový rybolov mají nezamrzající očkakvalitní naviják. Vyznačují se také odolnou konstrukcímenší délkou.

Parametry výběru

Parametrů, podle kterých vybírat, je několik. Postupně si je projdeme, vysvětlíme jednotlivé pojmy a prozradíme vám, na co při výběru dávat pozor.

Délka

Délka rybářských prutů se udává v rozloženém stavu. Závisí na typu, který potřebujete. Aby měla udice požadované vlastnosti, potřebuje mít vhodnou délku. Nejmenší délku mají rybářské pruty na lov pod ledem. Délky jednotlivých typů jsou následující:

vyberomat cz fishing rod
vyberomat cz fishing rod
  • muškařské pruty — okolo 250 cm,
  • přívlačné pruty lehčí 180–220 cm,
  • přívlačné pruty těžší 220–280 cm,
  • plaváčkové pruty — 180–300 cm,
  • pruty pro lov na položenou250–450 cm.

Zátěž

Údaj o zátěži vám prozradí, jakou váhu může mít použitá nástraha. Zátěž se odvíjí od tvrdosti prutu. Tvrdost rybářského prutu se udává v librách nebo gramech. Tak například tvrdost prutu 4 lbs je určená pro zátěž 91–114 g. Nejmenší zátěž může být pod 40 g. Naopak největší je i víc jak 1 000 g.

Materiál udice

Na výrobu rybářských prutů se používá více materiálů. Použitý materiál určuje vlastnosti prutu a to, jaké ryby s ním budete moct lovit.

Štípané a lepené rybářské pruty — jsou vhodné pro muškaření. Vyznačují se pružností a lehkostí.

Bambusové pruty — i tento materiál je lehký pružný. Využívá se při lovení menších druhů ryb.

Sklolaminátové pruty — jsou odolné, pružné a mají dlouhou životnost. Vzhledem k nižší ceně nabízí dostatečnou kvalitu.

Grafitové pruty — pruty jsou vhodné na lov těžších ryb. Vynikají pevnostíkvalitním zpracováním. Zároveň jsou dražší. Tento typ se nedoporučuje pro vodivost na použití během bouřky.

Hmotnost

Hmotnost vás bude zajímat hlavně kvůli jednoduchosti manipulace s udicí. Nejlehčí pruty jsou určené na muškaření. Mají len do 200 g.

Počet oček

Očka na udici vedou vlasec od navijáku ke špičce. Jejich úkolem je také vlasec ochlazovat. Musí být zároveň dostatečně velká, aby vlasec nezpomalovala. Jejich počet závisí na délce a typu prutu. Může jich být 6–12.

Rybářské pruty podle provedení

Podle provedení dělíme rybářské pruty na teleskopické dělené.

Teleskopické rybářské pruty

Tento typ je vhodnější, když budete udici často přenášet. Části prutu se u teleskopického provedení dají vysouvat a zasouvat do sebe. Dokonce i několikametrový prut tak rychle poskládáte na délku okolo 1 m. Nevýhodou je, že se takto rychleji opotřebuje. Proto jsou teleskopické rybářské pruty vhodné spíše na příležitostný lov.

Dělené rybářské pruty

Dělené pruty se dají rozložit na menší samostatné části. Vynikají svojí ohebností, pevností delším náhozem. Vlastnosti prutu jsou tím víc zachované, čím méně má prut dílů. Tím menší je také pravděpodobnost, že některý ze spojů praskne. Tento typ pro jejich lepší vlastnosti navzdory, horší skladnosti (jednotlivé díly mohou mít až do 180 cm), upřednostňují pokročilejší rybáři.

vyberomat cz fishing rod
vyberomat cz fishing rod

Příslušenství k rybářským prutům

K rybářskému prutu je potřeba dokoupit různé příslušenství. Budete potřebovat:

Naviják — na něj se navíjí vlasec. I navijáky se odlišují podle druhu ryb, které lovíte. Některé udice pro začátečníky se kvůli ulehčení výběru prodávají i s navijákem.

Plováky — pokud se chystáte na lov na plavanou, plovák bude sloužit jako signalizace záběru.

Obal na prut — při převozu ochrání prut. Nejlepší je vybrat obal z nepromokavého materiálu. Obaly koupíte na teleskopické i dělené pruty.

Návnadypřipravíte si je doma, nebo si je koupíte. Výhodou kupovaných návnad je, že jsou speciálně připravené pro vybraný druh ryb.

Vlasce a lanka — vlasce a lanka jsou nevyhnutelnou součástí výbavy. Na menší ryby využijete vlasce. Na větší druhy budete potřebovat pevnější lanka.

Tipy na závěr

Lov ryb je krásný koníček, který není jen o možnosti trávení času v přírodě či chutné rybě na talíři. Pokud vás rybaření oslovilo, nejdříve si budete potřebovat vybrat typ rybářského prutu, který pro vás bude vhodný. Na výběr máte mnoho možností podle způsobu lovu a druhu lovených ryb. Při nákupu porovnejte také vhodnou zátěž prutu, jeho hmotnost, délku počet oček. Budete se také muset rozhodnout, zda si koupíte dělený, nebo teleskopický rybářský prut a k tomu si vyberete vhodné příslušenství.

O rybářský prut je potřeba se správně starat. Prodloužíte tak jeho životnost. Při zacházení s prutem dbejte, abyste ho neznečistili například rukama špinavými od nástrah. Dávejte také pozor na to, aby se prut při lovu neohýbal víc jak o 90 °. Poškodit ho může i pád na tvrdý podklad. Po návratu domů ho vždy očistěte od nečistot, a až potom odložte na místo.

vyberomat.cz watches

Jak vybrat hodinky

Hodinky jsou nestárnoucím módním doplňkem. Kromě toho, že nás informují o čase, stávají se skvělým…

Jak si vybrat infrapanely

Infrapanely jsou moderním i ekologickým prostředkem na vytápění prostor. Využijete je ve všech typech domů,…

vyberomat.cz body milk

Jak vybrat tělové mléko

Lidská pokožka vyžaduje každodenní péči. Všechny potřebné výživné látky jí dodá tělové mléko, které by…

Jak vybrat domácí kino

Návštěva kina je oblíbeným zážitkem snad každého z nás. Ale nutno dodat, že se někdy…

Jak vybrat remosku

Remoska je výborným pomocníkem, a to nejen v domácnosti. Díky její velikosti a možnosti přenášení ji…

Jak vybrat indukční sporák

Indukční sporák patří ke špičce ve světě sporáků. Spojení indukční varné desky a trouby s množstvím různých programů…

Napsat komentář