Jak vybrat depilační strojek

Epilace a depilace jsou dva způsoby, jak dosáhnout krásné a hladké pokožky. Pokud jste nevěděli, jaký je mezi nimi rozdíl, nejdříve si tyto dva pojmy vysvětlíme.

Epilace je odstranění chloupků z pokožky včetně kořínků. Výsledkem je déletrvající hebkost a postupné ubývání růstu chloupků. Je však o něco bolestivější. Ženy s tmavšími chloupky, které jsou vidět i po oholení, určitě ocení její výsledek.

Depilací dosáhnete odstranění viditelné části chloupku. Depilaci je třeba opakovat o něco častěji. Její výhodou je rychlost, s jakou chloupky odstraníte.

Aby se vám dobře nakupovalo, podívejme se nyní na jednotlivé typy a vlastnosti epilátorů a depilátorů.

Typy epilátorů a depilátorů

Jednotlivé typy epilátorů a depilátorů se liší nejen způsobem odstranění chloupků. Před koupí si proto dobře promyslete, jaké jsou vaše potřeby a očekávání.

Klasické epilátory

Klasické epilátory odstraňují chloupky i s kořínky pomocí systému rotačních kotoučů nebo pinzet bez rizika pořezání. Při epilaci si můžete zvolit rychlost pomocí regulátoru rychlosti. Počet pinzet na jednotlivých modelů se může lišit.

Pokud s epilací nemáte zkušenosti, doporučujeme vám vybrat epilátor s nižším počtem pinzet. Nejlépe pod 25. Výhodou klasických epilátorů je nižší cena. K jednotlivým přístrojům bývají k dispozici nástavce pro holení intimních partií nebo depilační nástavce. Standardní epilátor disponuje speciální hlavicí, která jednotlivé chloupky vytrhává od kořínků bez jakéhokoliv rizika pořezání. Laserové IPL epilátory naopak využívají světelnou technologii (Intense Pulsed Light), která pomocí světelných impulzů přerušuje cyklus opětovného narůstání chloupků. Jednotlivé modely jsou vyvíjené ve spolupráci s předními dermatology, proto se nemusíte obávat podráždění ani pocitů bolesti během epilace.

Klasické epilátory s chladícím systémem

Samostatnou kategorii tvoří klasické epilátory s chladicím systémem nebo masážní hlavicí. Ty jsou určeny ke zmírnění bolesti při epilaci. Epilace však není trvalá, stejně jako u ostatních klasických epilátorů. Vydrží přibližně 4 týdny.

IPL epilátory

IPL epilátory pracují na principu fotoepilace, tj odstranění chloupků pomocí pulzního světla. IPL epilátor je pro vás vhodný, pokud chcete dosáhnout co nejdelšího efektu epilace. Je to proto, že IPL epilátory narušují strukturu chloupků, takže na daném místě již nevyrostou. Postupný úbytek chloupků uvidíte již za 1–2 týdny.

Výhodou je i nižší bolestivost. Tento fakt oceníte zejména při epilaci citlivých partií. Při použití IPL epilátoru myslete na to, že je důležité dodržet uvedený počet pulzů. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a to, že nejsou vhodné pro ženy s velmi tmavou pletí a na oblasti s pihami.

Obličejové epilátory

Obličejové epilátory jsou menší. Jsou určené na šetrné odstranění chloupků z obočí, brady, krku a nad rty. Pokud si koupíte obličejový epilátor, oceníte i menší bolestivost odstranění chloupků. Jednotlivé modely bývají vybavené nástavci na čištění pleti a pórů.

Depilátory na obličej

Depilátory na obličej se vyrábějí ve tvaru rtěnky. Díky napájení z baterie je můžete mít stále s sebou. Depilátory na obličej odstraňují jemné chloupky pomocí kvalitních čepelí. Chloupky se při depilaci sbírají do nádoby, kterou jednoduše vysypete do koše. Výhodou obličejových depilátorů je, že nedráždí pleť.

Elektrické depilátory

Elektrické depilátory jsou vyrobeny s ohledem na jemnou ženskou pokožku. Jsou vybavené plovoucími planžetami, které kopírují křivky těla. Můžete je použít na důkladné a rychlé oholení nohou, podpaží i intimních partií.

Jaké parametry porovnat

Způsob napájení

Epilátory a depilátory používají tři způsoby napájení. Můžete si koupit model s napájením z elektrické sítě, na baterie nebo s kombinací elektrické sítě a dobíjecí baterie. Poslední typ můžete na jedno nabití používat podle výšky pořizovací ceny od 25 do 60 minut. Jeho výhodou je, že vás při epilaci neomezuje délka přívodního kabelu.

Voděodolnost

Voděodolné modely bez obav využijete i ve sprše. Tyto epilátory a depilátory jsou označené jako Wet & Dry. Tyto typy epilátorů bývají napájeny z dobíjecí baterie.

Počet pinzet

Počet pinzet by vás měl zajímat ze dvou důvodů. Vysoký počet na epilační hlavici (nad 25) není vhodný, pokud s epilací jen začínáte. Odstraňování chloupků by pro vás mohlo být příliš bolestivé. Na počtu pinzet zároveň závisí i rychlost epilace.

Nastavení rychlostí epilátoru

Klasické epilátory umožňují nastavení minimálně dvou stupňů rychlosti. Ty se nastavují pomocí přepínače.

Senzor odstínu pokožky

IPL epilátory se senzorem odstínu pokožky automaticky rozeznají typ vaší pokožky a zvolí vhodnou intenzitu pulzního světla.

Omyvatelné hlavice

Omyvatelné hlavice jsou výbornou pomůckou pro snadnější čištění nástavců přístroje od všech zachycených chloupků nebo jejich částí.

Výkyvné hlavice

Chcete-li dosáhnout co nejlepšího kopírování povrchu těla, vybírejte epilátory s výkyvnou hlavicí.

Chladící systém

Chladicím systémem jsou vybaveny pouze některé modely klasických epilátorů. Tento systém ochladí pokožku a zmírní bolest při epilaci.

Epilace, nebo depilace?

Nevíte si stále rady, kterou metodu holení vybrat? Nechte si poradit ve videu.

Příslušenství pro epilátory a depilátory

Epilátory a depilátory bývají vybaveny různými nástavci. Jsou to nástavce pro jemnější ošetření citlivých partií a nástavce na čištění obličeje a pórů. Některé epilátory si můžete zakoupit i s hlavicí na holení, zastřihovacím nebo masážním nástavcem. Součástí balení klasického epilátoru může být nástavec pro lepší účinnost, napínač pokožky a podobně. Praktickou pomůckou je i kartáček na čištění přístroje.

IPL epilátory se prodávají spolu s nástavcem pro klasickou epilaci. Součástí balení bývá také nástavec pro intimní partie nebo peelingový kartáček na celé tělo.

Spolu s epilátorem na obličej si můžete zakoupit kartáček na hloubkové čištění pleti, peelingový nástavec, nástavec na odstranění make-upu nebo nanášení krému.

Užitečné rady pro epilaci

Pokud se obáváte bolestivosti epilace, kupte IPL epilátor. Použitím správné intenzity pulzního světla dosáhnete celkem bezbolestného oholení.

Jestli nechcete investovat do IPL epilátoru, bolest se dá zmírnit i tehdy, použijete-li klasický epilátor. Na začátek si pořiďte model s menším množstvím pinzet. Můžete si také koupit klasický epilátor s masážními nebo napínacími nástavci či s funkcí chlazení. Všechny tyto způsoby snižují bolestivost. Bolest snižuje i epilace v teplé vodě, která roztáhne póry pokožky.

Péče o pokožku                                                  

Po epilaci je třeba podrážděnou pokožku správně ošetřit. Pro tento účel jsou vhodná hydratační tělové mléka nebo tělové oleje. Nanesený přípravek nechte důkladně vsáknout. Na čerstvě epilovanou pokožku není vhodné oblékat příliš těsné oblečení. Zvolte raději něco volnějšího.

Na závěr

Hladké pokožky bez chloupků dosáhnete dvěma způsoby. Každý z nich má své výhody i nevýhody. Pokud si vyberete depilátor, potěší vás jeho nižší cena a bezbolestnost depilace. Nevýhodou však je, že chloupky po několika dnech opět vyrostou.

Pokud se rozhodnete koupit epilátor, můžete se těšit na hladkou a jemnou pokožku, která vydrží několik týdnů. Epilace také postupně omezuje růst chloupků. Nevýhodou je větší bolestivost. Ta se však dá zmírnit vhodnou přípravou pokožky na epilaci, použitím různých nástavců nebo chladicí hlavice epilátoru. Epilace může být i zcela bezbolestná, pokud si zakoupíte IPL epilátor.

Když budete vybírat epilátor, nebo depilátor, zamyslete se nad tím, jaké nástavce a na jaké oblasti ho budete chtít využívat. Informujte se také o způsobu napájení a vhodnosti jeho použití ve vodě.

Součástí epilátoru jsou někdy i praktické nástavce, které vám ulehčí a zpříjemní holení konkrétních partií. Díky dalšímu vybavení se váš epilátor stane multifunkčním a jeho použití bude maximálně efektivní. Bonusem je příslušenství, ať už v podobě cestovní taštičky, pouzdra nebo ochranného krytu, případně čistící kartáčky na údržbu všech nástavců.

Napsat komentář