Jak vybrat zastřihovač vlasů a vousů

Pokud jste se rozhodli začít si pěstovat hezkou bradu nebo si doma pravidelně zastřihovat vlasy a upravovat svůj zevnějšek podle nejnovější módy, tak v tom případě jste na správném místě. Možná se budete divit, ale i výběr něčeho tak jednoduchého jako je obyčejný zastřihovač, nemusí být tak snadné, jak by se snad na první pohled mohlo zdát. I zde se mohou skrývat různé maličkosti, na kterých záleží, případně při koupi zboží můžete něco důležité přehlédnout. Kdo totiž zná všechny nejnovější vychytávky a informace o výrobku, ten i obyčejně dostane to nejlepší, protože přesně ví, co potřebuje.

Co tedy při výběru je třeba zohlednit a co není až tak důležité? V článku jsme pro vás připravili přehled těch nejdůležitějších informací, které vám pomohou se mezi zastřihovače vlasů, vousů či chloupky zorientovat a vybrat si pro sebe to nejlepší.

Jistě budete souhlasit s tvrzením, že moderní zastřihovače jsou už dávno velmi důležitou součástí každé koupelny. Jejich velkou výhodou je, že si rychle a snadno můžete upravit svůj vzhled na každou příležitost, zda nejnovějšího módního trendu.

No ještě předtím, než si zajdete do obchodu pro svůj zastřihovač, měli byste si ujasnit, na co ho konkrétně plánujete používat a najít odpovědi na otázky jako například – jakou délku zástřihu budete potřebovat? Jak často ho chcete používat? Plánujete ho s sebou nosit na cesty? Kolik chcete do něj investovat? Je pro vás důležité, aby se nabíjel co nejkratší a měl co nejlepší výkon? Od odpovědí na tyto otázky pak záleží výběr parametrů a funkcí, kterými disponují jednotlivé typy zastřihovačů.

Základní typy zastřihovačů

Hlavní a nejdůležitější kritérium, na jehož základě zastřihovače rozdělujeme, je účel jejich použití. Není totiž jedno, jestli ho plánujete využívat pouze na zastřihávání vlasů, vousů, či jen na odstraňování chloupků. Nebo možná zvažujete něco univerzálnější, kde stačí pouze měnit nástavce. Úvodem je proto důležité dobře si promyslet, co s ním vlastně chcete zastřihávat.

Zastřihovače vousů

Základní doplněk každého moderního muže vyznávajícího nedbalou eleganci. Zastřihovače vousů vám totiž umožní zvolit libovolnou délku zastřižení, takže můžete mít vždy přesně na milimetr upravené strniště do požadovaného tvaru. Ušetříte tedy za nejednu návštěvu u holiče a samozřejmě i spoustu peněz. Tyto zastřihovače mohou mít jeden i více nástavců, které se liší hlavně svou délkou střihu – v hranicích od nuly až po několik milimetrů.

Velkou výhodou je také sáhnout po modely s variabilními nástavci, díky kterým si můžete délku zástřihu volit dle libosti. Samozřejmě je možné najít i model, který dokáže oholit úplně dohladka, ale je rozumné si to při koupi ověřit. Velmi zajímavá je i možnost zakoupení zastřihovače s funkcí odsávání vousů. Ušetříte si s ní úklid po holení, což určitě není k zahození.

Zastřihovače vlasů

Vlasové zastřihovače jsou žádaným zbožím zejména pro muže, kteří chtějí dobře vypadat a svým vlasům věnují pravidelnou péči. Tyto mašinky mají odnímatelný výškový nástavec, který určuje délku požadovaného střihu. Střih je zde vůbec tím nejdůležitějším parametrem, na který byste měli při jejich koupi přihlížet.

Obvykle je k dispozici větší počet vyměnitelných nástavců o různých délkách – od 0 až po přibližně 30 milimetrů. Proto při výběru zastřihovače vlasů je vždy nejdůležitější si zkontrolovat, zda vámi vyhlédnutý model disponuje požadovanou délkou. Jejich velkou výhodou také je, že jsou nenáročné na údržbu, padnou do ruky a ty modernější mají dokonce LED indikátor dobíjení. Pozornost ale třeba věnovat i materiálu břitev, způsobu napájení a dalším doplňkovým vlastnostem.

Zastřihovače chloupků

Tento typ zastřihovače se dá použít na chloupky na celém těle – včetně nosu, uší či oblasti třísel. Jejich velkou výhodou je, že se dostanou i na taková místa, kde se běžné přístroje snadno nedostanou. Proto je někdy můžete na trhu objevit i pod názvem hygienické či detailní zastřihovače. Ty kvalitnější modely mají nerezové břitvy a omyvatelné stříhací hlavy.

Pro napájení se v jejich případě obvykle počítá s mikrotužkovými bateriemi. Zároveň podobně, jako je tomu u předchozích typů zastřihovačů, disponují velkým množstvím vyměnitelných nástavců různých délek. Tato variabilita se pochopitelně hodí v případě, že se chcete zbavit chloupků na více místech těla. Samozřejmě existují i speciální zastřihovače chloupků, například pouze na zastřihávání v nose nebo v oblasti třísel.

Kombinované zastřihovače

Jak je již z názvu patrné, kombinované zastřihovače disponují univerzálním použitím. Z toho důvodu jsou ideální například pro ty, kteří rádi cestují – zastřihnou vše, od brady až po zlobivé chloupky na těžko dostupných místech. Pouze jednoduše změníte nástavec a váš vzhled je rychle vyřešen. Na druhou stranu někdy jejich nevýhodou může být menší přesnost zastřihování.

Co je důležité při zastřihovač zohlednit?

Účel použití však není jediným faktorem, nad kterým byste měli při výběru uvažovat. Stejně byste si měli promyslet parametry a funkce daného přístroje, protože samozřejmě i v případě zastřihovačů platí, že čím více funkcí, tím i vyšší cena. Třeba zvážit, co opravdu považujete za nezbytné, a co je už jen takovým příjemným zpestřením přístroje. Také byste se měli zamyslet nad faktory, které ovlivňují komfort jeho používání. Které jsou to?

Napájení

Jde o parametr, který je spjat zejména s přenositelností přístroje, ale rovněž s pohodlností používání. Vždyť bez kabelu je jeho používání mnohem jednodušší. Avšak na druhou stranu samozřejmě akumulátor nevydrží navěky a třeba ho dobíjet. Jaké jsou vlastně možnosti napájení?

Jak jsme již zmínili, jednou z možností je akumulátorové napájení, při kterém je možné přístroj během pár hodin nabít. Při práci nepřekáží kabel, takže se hodí především na cesty. Můžete si vybrat mezi levnějšími NiMH články nebo Li-ion články, které se používají častěji. Hlavně z důvodu, že se nabíjejí kratší dobu a nemají paměťový efekt, který by zkracoval jejich životnost. Samozřejmě při nabíjení musí být přístroj v nabíjecím stojanu, který zároveň může sloužit i jako držák.

Další možnost je napájení z elektrické sítě. Tento typ je proto vhodný pouze v případě, že vám při práci nebude vadit kabel a nutnost elektrické zásuvky. V tomto případě je však třeba pamatovat i na délku kabelu, která do jisté míry limituje při práci. Na druhou stranu ale nejste odkázáni na dobíjení a při práci nejste závislí na výdrži baterie.

No a v neposlední řadě známe i kombinované napájení, které v sobě spojuje tak akumulátorový, tak i síťový provoz. Když se tedy přístroj vybije, stačí ho jen píchnout do zástrčky a můžete pokračovat v práci.

Materiál břitev

Dalším faktorem, který je třeba zohlednit je materiál břitev. Ten je pro dokonalé oholení velmi důležitý. Také zde je třeba pamatovat na to, že některé břitvy by vůbec neměly přijít do styku s vodou.

Nejčastějším typem jsou ocelové břitvy. Především proto, že vynikají ostrostí, a to za relativně nízkou cenu. Jejich nevýhodou však je, že po čase mohou začít rezavět – proto právě tento typ břitev by neměl přijít do styku s vodou. 

Jakýmsi protějškem ke ocelovým břitvou jsou nerezové břitvy. Jde sice o materiál podobnému ocelovému, ale v jejich případě nehrozí nebezpečí rezavění, takže se mohou mýt vodou.

Velkou odolností se zase vyznačují keramické břitvy, dokonce ani nejsou příliš drahé. No opět zde je nevýhoda, že by se neměly mýt vodou.

No a nejmodernějším typem na trhu jsou titanové břitvy. Jejich velkou výhodou je, že jsou velmi odolné, trvanlivé a takzvaně samoostřící, ale na druhou stranu ale třeba počítat s poměrně vysokou cenou.

Délka hřebenů

Tento parametr je důležitý zejména v případě zastřihovačů na vousy a vlasy. Před jejich koupí si proto dobře zkontrolujte obsah balení daného zastřihovače. Délka hřebenů při zastřihávání vlasů se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 3 mm až do přibližně 45 mm. Zastřihovače na vousy mají přirozeně spodní hranici o něco nižší – okolo 1 mm. Horní hranice zase obvykle nepřesahuje 20 mm. Pokud ale chcete vousy kratší než 1 mm, tak můžete samozřejmě přístroj používat i bez nástavce. V tom případě se přiblížíte k délce vousů přibližně 0,5 mm.

Příslušenství

V první řadě je třeba zajímat o výměnné nástavce. Přirozeně, čímž je najdete v obsahu balení více, tím lépe. Nastavení střihu totiž může mít jen několik poloh, avšak s variabilními nástavci dokážete zastřihovat přesně a v odpovídající délce. Levnější modely mají těchto poloh jen několik, avšak existují i ​​takové, které je mají až několik stovek – možnost nastavení délky po desetinách milimetru. Samozřejmě kromě základních nástavců na běžné zastřihávání známe i nástavce speciální, které tak mění zastřihovač na multifunkční přístroj. Jde například o zastřihování chloupků v nose, uších nebo o nástavce chránící pokožku.

K dalšímu důležitému příslušenství patří pouzdro, které se hodí zejména při cestování. V tomto případě si ale třeba dát pozor, protože ne vždy je součástí balení. Užitečnou pomůckou je i stojánek, který usnadní odkládání přístroje, přičemž u akumulátorových zastřihovačů slouží i na dobíjení.

Odolnost a údržba

Samozřejmostí každého balení by měla být kartáček na čištění břitev od vlasů či chloupků. Třeba myslet i na to, že některé typy zastřihovačů vyžadují mazání břitev olejem, aby nedošlo ke korozi. V tomto směru rozhoduje materiál břitev a jeho voděodolnost. Proto je důležité si všímat, zda můžete hlavice po použití opláchnout vodou nebo je přístroj určen pouze pro použití na sucho. Vodotěsné zastřihovače zase můžete používat například i ve vaně při sprchování.

Několik praktických rad na závěr a shrnutí

Stejně jako před koupí jiných spotřebičů do domácnosti, i v případě zastřihovače si je třeba promyslet, kolik jste do něj ochotni investovat. Cena přirozeně závisí na funkčnosti, parametrů a v případě zastřihovače také od materiálu břitev v hlavici. Na co hlavně si tedy třeba dát při výběru konkrétního modelu pozor? Připravili jsme pro vás několik užitečných typů, jak si pro sebe vybrat to nejlepší.

Zvažte si výběr způsobu napájení přístroje. Každé jedno má své výhody i nevýhody. Akumulátorové je vhodné na cesty a při práci neobtěžuje kabel, ale přístroj třeba dobíjet, přičemž nabíjení může trvat i několik hodin. A to do určité míry limituje práci. Pokud jste tedy profesionál, zvolte si raději síťové napájení přístroje.

Pokud vám záleží na přesném zástřihu, tak volte mezi jednotlivými specializovanými typy zastřihovače – vlasovým nebo na zastřihávání vousů. Kombinovaný je sice univerzální, ale obvykle s ním nedosáhnete takovou přesnost střihu. Také pamatujte na to, aby obsah vašeho balení obsahoval co nejvíce volitelných nástavců. Délka hřebene je totiž určující, pokud chcete dosáhnout vysokou přesnost.

Myslete i na materiál břitev. Například titanové jsou nejodolnější, ale zároveň samozřejmě i nejdražší. Jak přijatelný kompromis se ukazuje ocel, ale ta bohužel zase není voděodolná. Pokud byste tedy rádi čistili hlavici oplachováním vodou, měli byste si zvolit voděodolný materiál břitev, například nerezový.

Pokud se chcete holit či zastřihovat ve vaně, váš zastřihovač musí být vodotěsný.

Některé modely zastřihovačů chloupků umožňují i holení hustšího ochlupení, ale třeba dbát na to, aby obsah balení obsahoval i speciální nástavec.

Pamatujte, že při častém používání je důležitý i ergonomický tvar, hmotnost a velikost přístroje. Také se informujte na jeho vibrace při používání, které při vysoké intenzitě mohou při práci vadit, zejména pokud jej používáte často.

Samoostřící čepele, kterými jsou některé modely zastřihovačů vybavené, jsou velkou výhodou. Nevyžadují totiž mazání břitev.

Pokud si plánujete brát zastřihovač na cesty, tak myslete i na pouzdro. Ne vždy je součástí obsahu balení.

Napsat komentář