Jak vybrat svatební dar

Pozvání na svatbu potěší každého. A nejen kvůli spoustě dobrého jídla a skvělé zábavě. Svatební den má svoji jedinečnou atmosféru plnou dojetí, radosti a hlubokých emocí. Než tento očekávaný den nastane, čeká na vás ještě jedna náročná úloha – vybrat vhodný svatební dar. Pokud se bojíte, že by se váš dar mohl ocitnout na polici mezi zbytečnostmi, projděte si následující tipy.

Jak vybírat?

Univerzální pravidla pro výběr svatebního daru neexistují. Existují ale mnohá nepsaná pravidla a dobré zvyky, které je vhodné při výběru i odevzdávání daru dodržet.

Vybírejte ze seznamu

Mnozí snoubenci si vytvoří seznam svých svatebních přání. Najdete na něm věci, které si sami vybrali a určitě se jim hodí. Najdete ho většinou na jejich společné svatební stránce nebo vám ho poskytne družička či rodiče nevěsty. Novomanželé se tak vyhnou tomu, aby dostali několik mixérů nebo jídelních souprav. Takový seznam navíc usnadní váš výběr a přinese zaručený úspěch.

vyberomat cz wedding gift

Kolik to bude stát?

Každý dar něco stojí a není to jinak ani s tím svatebním. Kolik je ale vhodné za svatební dar utratit? Výše ceny svatebního daru by se měla odvíjet od vztahu, který s párem máte. Pokud se jedná o kolegu z práce, se kterým občas zajdete na pivo, je vhodný svatební dar třeba do 1 000 Kč. Pro dobré přátele nebo blízké příbuzné vybírejte dar v hodnotě nad 1 000 Kč. Nejdražší dary kupují rodiče, sourozenci a svědci.

Samozřejmě, že svatební dar vybíráte i s ohledem na vaše finanční možnosti. Vhodné je taky, když se vás složí více na jeden hodnotnější dar. Koupíte tak něco, s čím novomanžele překvapíte, ale sami byste si to třeba nemohli dovolit.

Kdy dar doručit?

Doručení daru závisí na tom, jaký průběh svatebních oslav konkrétní pár zvolí. Pokud se svatební den začíná v domě nevěsty či jejích rodičů, můžete ho přinést tam a odevzdat jejím rodičům. Vhodné je taky odevzdání na svatební hostině. Svatební dary se tak ukládají na předem připravené místo. Někteří novomanželé upřednostňují předání daru po svatbě. V tomto případě se v průběhu dvou následujících měsíců nachystejte na návštěvu k novomanželům. Většinou dostanete instrukce, jak postupovat. Pokud ne, nebojte se zeptat družičky nebo svědka, ať jste na danou věc předem připraveni.

Písemné přání

K daru nezapomeňte přiložit písemné přání. Nejen proto, že tím novomanželé zjistí, který dar byl právě od vás. Svatební přání jim ještě dlouho bude připomínat jejich nejkrásnější den i prostřednictvím vašich slov.

Tipy na svatební dary

Většina párů spolu žijí už před svatbou, proto už ty praktické hmotné věci většinou už vlastní. Vybrat něco originálního a užitečného tak pro vás může být problém. Podívejte se proto na několik tipů, které vám při výběru pomohou.

Dary do domácnosti

Některé věci se hodí do každé domácnosti. Jsou to jídelní soupravy, sady příborů, hrnců nebo skleniček. Každá hospodyňka také ocení užitečné domácí spotřebiče. Pokud znáte vkus nevěsty, vyberte třeba i sadu ručníků a osušek nebo povlečení. Vybírat můžete i z doplňků do koupelny, kuchyně nebo ložnice. Nebo i dekorační polštáře a teplé deky na zimní večery. Vhodným darem je také kniha s recepty. Není to dost originální? Zkuste vybrat podnos na snídani do postele.

Peníze v obálce

Mnohdy nejlepším řešením je darovat finanční obnos. Nebojte, že byste tím dávali najevo: „Nevěděl jsem, co vybrat.“ Mnoho párů finanční dar ocení, ať už si zařizují bydlení nebo jen tak na fungování do domácnosti. K penězům vyberte milou maličkost nebo květiny. Finance můžete darovat i trochu netradičně. Například v měšci na mince nebo truhličce na poklad.

A co květiny?

K daru patří květy. Konkrétní druh vybírejte spíše podle vkusu nevěsty. Většina párů však po svatbě cestuje na svatební cestu a velmi si je neužije. Můžete být proto i kreativnější. Abyste nemuseli sahat po umělé kytici, vyberte pokojovou rostlinu. Nebo dlouhotrvající růže. Taková květina bude vypadat jako čerstvá až po dobu dvou let.

vyberomat cz wedding gift

Něco originálního

Při výběru svatebního daru se originalitě meze nekladou. Pokud snoubence dostatečně znáte, určitě znáte nejen jejich vkus, ale i záliby. Chodí spolu rádi do přírody? Darujte jim stan pro dva. Míří často za hranice? Co takhle jim darovat mapu na další cesty? Vhodnými dary pro dva jsou taky župany stejné barvy.

Dárkový koš nebo čokoládové pralinky

Dárkový koš plný kvalitních pochoutek potěší každého. O to víc, pokud znáte chutě obou snoubenců. Takový koš můžete i slavnostně zabalit, což vypadá opravdu dobře. Přiložte k němu kartičku s vašim přáním a dokonalý dárek je na světě.

Chutným dárkem mohou být i čokoládové pralinky. Můžete zajít ještě dál a vybrat prodejce, který vám je dodá v originálním dárkovém balení i s věnováním novomanželům.

Šperk pro něho i pro ni

Chystáte-li se na svatbu blízkých přátel, vhodným darem jsou i šperky. Pro nevěstu vyberte prsten, náušnice, náramek nebo náhrdelník. Pro ženicha manžetové knoflíčky nebo sponu na kravatu. Můžete vybrat i dámské a pánské hodinky v jednotném stylu. Díky těmto darům budou na svůj svatební den ještě dlouho vzpomínat.

Něco osobního

Krásný svatební dar, který potěší, je také maličkost darovaná od srdce. Je to třeba krabička na drobnosti nebo hrnečky s fotkou novomanželů. Potěší také set triček pro páry, společná jmenovka na dveře nebo fotoalbum na svatební fotografie. Výborným dárkem pro jejich společné chvíle je piknikový koš a deka.

Zážitek jako svatební dar

Netradiční svatební dar je také zážitkový poukaz. Na výběr máte z množství zážitků pro dva od romantické večeře přes masáže a wellness pobyt až po adrenalin v podobě tandemového seskoku. V nabídce zážitků najdete i vyhlídkové lety balónem nebo letadlem, kurzy vaření nebo ochutnávky pro dva. Pokud nevíte, který ze zážitků by pár nejvíce ocenil, vyberte univerzální zážitkový poukaz.

Dárek vlastní výroby                 

Jste-li kreativní, vyrobte něco sami. Nemusí to být jen originální obraz na stěnu. Můžete darovat vlastnoručně dekorované skleničky, hrnečky nebo tácek na servírování. Nebo ušijte kosmetické taštičky se jmény novomanželů. Pokud si na něco takového netroufáte, stačí maličkost v podobě kosmetických balíčků na svatební cestu. Netradičním darem je taky sestříhané video, ve kterém snoubencům připomenete jejich společné zážitky.

Něco na svatbu

Při svatebních přípravách toho mají snoubenci na starost opravdu mnoho. Pomozte jim s organizací, postarejte se jim proto třeba o svatební skleničky. Nebo jim objednejte kvalitního kameramana či fotografa. Takový dárek je nejen potěší, ale také jim uleví s některými starostmi a přípravami.

Tipy na závěr a co nedarovat

Vybrat svatební dar, který potěší a bude dlouhé roky připomínat manželům jejich nejkrásnější společné chvíle, není vždy jednoduché. S výběrem vám proto doporučujeme začít dostatečně včas. Výhodou je již zmiňovaný vytvořený seznam svatebních přání od snoubenců. Z něho si potom můžete vybrat vhodný svatební dar. Mnozí snoubenci většinou ocení i peněžní dar, čímž vám ulehčí výběr dárku. Pokud chcete vybrat něco originálnějšího, darujte společné zážitky, šperky nebo vlastnoručně vyrobený dárek od srdce.

Existuje také seznam, kterému byste se při výběru měli určitě vyhnout. Patří sem kýčovité dekorace do domu nebo zahrady, knihy s radami pro šťastný společný život nebo zbytečnosti, které byste ani sami doma nevyužili. Nevhodným darem jsou také potřeby pro dítě nebo literatura o tom, jak se stát dobrými rodiči. Ani domácí spotřebiče nebo jiné dary do domácnosti byste neměli kupovat bez předchozí domluvy.

1 komentář u „Jak vybrat svatební dar“

  1. Naši přátelé většinou chtějí a oceňují peníze. Taky ráda vyrábím šperky z minerálů a lapače snů – tak i to někdy jako výrobek přidávám k darům spolu s dalšími pozvanými přáteli. A když nemají seznam a neřeknou si vyloženě o peníze, tak volíme jedině zážitky – luxusní večeře, vyhlídkový let letadlem, tandemový seskok – to nikdy nezklame. A sami by si to nekoupili. Hezkou nabídku má kamarádka tady na webu XXX Nikdy nezklamala a dárek je za pár minut vyřešený. 😉

    Odpovědět

Napsat komentář