Jak vybrat kuchyňský robot

Kuchyňský robot patří ke spotřebičům, které by neměly chybět v žádné domácnosti. A to hlavně v tom případě, že rádi a často vaříte. Bohatá nabídka funkcí, kterou moderní kuchyňské roboty nabízí, vyhovuje i těm, kteří jsou v kuchyni méně zdatní. S tímto přístrojem zvládnete šlehat, míchat, strouhat, mixovat, mlít, dokonce i odšťavňovat citrusy a dokáže toho ještě mnohem víc.

Při výběru porovnávejte kromě velkého množství využití i další parametry. V popisu výrobku byste se měli soustředit hlavně na příkon, objem mísy na míchání, systém míchání a provedení. Zajímejte se také o doplňkové funkce, stupně rychlosti materiál, ze kterého je spotřebič vyrobený. Důležité jsou také rozměry robota a prostor, který spolu s veškerým příslušenstvím zabere při skladování. Před nákupem si zkontrolujte možnost dokoupení doplňkového příslušenství. Jaké na trhu konkrétně najdete, se dozvíte v závěrečné části článku.

vyberomat cz food processor
vyberomat cz food processor

Jaké funkce budete potřebovat?

Při výběru si nejprve určete, jaké funkce očekáváte. Pokud hodně pečete, vaříte různé druhy omáček či spíše připravujete ovocné a zeleninové nápoje? Budete potřebovat, aby přístroj nastrouhal zeleninu nebo ji nakrájel na jemné plátky? Při všech těchto činnostech vám kuchyňský robot ulehčí práci. Některé modely zvládnou také pomlít maso, odšťavňovat ovoce nebo vylisovat citrusy.

Hnětení a šlehání

Obojí patří mezi základní funkce, kterými disponuje každý kuchyňský robot. Využijete je při přípravě těsta na moučníky, slané pokrmy i na chléb. Ve výbavě byste měli najít metly na šlehání bílků, na hnětení řidšího těsta i hnětací háky na hustší těsto.

Strouhání, krájení a hranolkovač

Přídavné nástavce na strouhání umožňují nastrouhat suroviny na různou velikost. V nabídce je většinou nástavec na jemné plátky, na hrubší a jemnější strouhání. Někdy se setkáte i s tím, že robot zvládne pokrájet brambory na kostky nebo proužky jako na hranolky.

Mixování

Máte-li rádi omáčky nebo smoothie, určitě využijete mixér. Nádobu mixéru si jednoduše nasadíte na robota. Při výběru si všimněte, jakým způsobem je provedený nůž. Nejlépe se vám bude čistit, pokud ho zvládnete odpojit od nádoby.

Mletí

Součástí kuchyňských robotů je někdy i mlýnek na maso, ořechy anebo mák.

Odšťavňovač a lis na citrusy

Odšťavovače, které jsou součástí robotu, šetří prostor. Kromě toho nemusíte kupovat žádný další spotřebič. Jsou ale méně výkonné a v odpadu z ovoce zanechávají více šťávy. Během lisovaní citrusového ovoce se ale s tímto problémem nesetkáte. Odšťavňování je v tomto případě dostatečně kvalitní.

vyberomat cz food processor
vyberomat cz food processor

Podle čeho vybírat

Když už máte jasno v tom, které funkce budete od robota vyžadovat, přistupte k porovnávání dalších parametrů. Vyberte si vhodný objem mísy, příkon, systém míchánízpůsob vyhotovení. Z hlediska používání také skladování jsou důležité i rozměry.

Objem mísy na šlehání

Objem mísy udává, kolik těsta budete moct míchat najednou. Vybírejte takový objem, do kterého se vám vejde celá dávka naráz. Pokud máte početnou rodinu a potřebujete péct z velkých dávek, poohlédněte se po mísách s objemem 4 a více litrů. Na trhu najdete modely až do 7 l. Pro běžné použití na jednu várku těsta, která je obyčejně udávaná v receptech, vám postačí menší mísy o objemu 3 l.

V popisu těchto spotřebičů najdete také údaj o maximální hmotnosti těsta. Ta by měla být minimálně 1 kg.

Příkon

Ten se udává ve wattech a hovoří o tom, jak dokáže kuchyňský robot pracovat. Běžná hodnota příkonu se pohybuje od 500 do 1 000 W. Čím je tato hodnota vyšší, tím lepší výkon bude spotřebič mít. Pokud si koupíte model s objemem nádoby víc jak 6 l, takovému objemu se přizpůsobí také příkon. V tomto případě bude příkon do 1 500 W.

S příkonem souvisí i spotřeba energie. To znamená, že čím bude vyšší příkon, tým bude vyšší i spotřeba. Když je ale kuchyňský robot v provozu jen po omezenou dobu, tento údaj vás asi nebude tolik zajímat.

Potřebný prostor

Před nákupem vyhlédnutého modelu se ujistěte, že máte na jeho uložení dostatek místa. A to nejen na odložení, když ho nepoužíváte, ale i během provozu. Robustní kuchyňský mixér v malé kuchyni zabere celkem dost prostoru. Při přemýšlení o uskladnění myslete nejen na rozměry samotné části s motorem, ale i na veškeré příslušenství. Vybírejte podle toho, co opravdu využijete, aby vám to nakonec jen zbytečně nepřekáželo.

Jestli budete tento spotřebič často přenášet, měla by vás zajímat i jeho hmotnost. Běžné modely mají hmotnost do 5 kg. Když si vyberete model s velkým objemem mísy, hmotnost je někdy i větší jak 15 kg. V této hmotnosti však už ale většinou pořídíte kuchyňský robot pro profesionály.

vyberomat cz food processor
vyberomat cz food processor

Provedení

Tyto spotřebiče se vyrábějí ve dvou provedeních. Můžete si vybrat spotřebič s pohonem zespodu nebo shora.

Kuchyňské roboty s pohonem zespodu

Roboti s pohonem zespodu mají hnětací metly umístěné přímo v nádobě. Tento způsob se využívá v zařízeních s menším objemem. Metly sice ubírají trochu místa surovinám, manipulace s robotem je ale velmi jednoduchá. Nevýhodou může být, že při vylití těsta z nádoby vás čeká složitější čištění.

Pohon shora

Pokud si vyberete spotřebič s pohonem shora, bude kuchyňský robot vybavený sklopným ramenem, na který budete upevňovat hnětací metly. Po nasazení sklopíte rameno a ponoříte metly do surovin v míse. Mísy bývají většinou vybavené poklopem na přikrytí. Výhodou je větší objem mísy. Při míchání se ale může stát, že se zašpiní i rameno a budete ho muset čistit.

Systém míchání

Jednotlivé modely se liší také systémem míchání. Ten určuje způsob pohybu metly. Snadno si vyberete středový, nebo planetární pohyb metly.

Středový pohyb využívá jednu nebo dvě hnětací metly, které na místě rotují okolo vlastní osy. Takto se promíchá celý obsah mísy. Planetární míchání využívá způsob, při kterém metla postupně přechází celým prostorem mísy. Rotuje přitom okolo vlastní osy a zároveň se mísou přesouvá.

Materiál

Kuchyňské roboty se vyrábí z kovu a plastu. Plastové modely patří mezi levnější. Oproti kovu jsou také méně odolné. Na běžné použití v kuchyni to ale většinou postačí. Kovové roboty bývají robustnější. Výjimkou nejsou ani celokovové metly či jiné součásti. Pevnost tohoto materiálu oceníte hlavně, když si vyberete spotřebič s velkým objemem mísy.

vyberomat cz food processor
vyberomat cz food processor

Při nákupu vás určitě bude zajímat i možnost mytí v myčce nádobí. U většiny komponentů to je možné. Tělo robotu umývejte vlhkým hadříkem.

Doplňkové funkce a příslušenství

Kromě základních činností, které jsme zmiňovali v úvodu článku, nabízí některé modely i doplňkové funkce, které vám používání přístrojů v mnohém usnadní. Kromě toho si k některým modelům můžete dokoupit doplňkové příslušenství.

Příslušenství

Z příslušenství je možné k některým kuchyňským robotům dokoupit například strojek na těstoviny, nástavec na plnění klobás nebo i nádoby na smoothie. Snadno narazíte i na možnost dokoupení mlýnku na kávu nebo na mletí máku.

Doplňkové funkce

Některé doplňkové funkce šetří čas, jiné zvyšují bezpečnost robotu. V nabídce na trhu se setkáte s následujícími:

Pulzní spínač — tento typ spínače oceníte, pokud potřebujete zapnout robota jen na krátkou dobu. Místo nastavování nejvyšší rychlosti a opětovného vypínání ho jednoduše podržíte zapnutý. Tento spínač navíc šetří motor.

Regulace rychlosti — kuchyňské roboty umožňují regulovat rychlost práce. Minimálně by měl mít tři stupně regulace. Můžete se setkat i s modely, které mají až 8 stupňů rychlosti.

Tepelná úprava — někteří výrobci zašli v nabídce funkcí ještě dál a robot se postará také o vaření. Součástí je v takovém případě indukční vařič.

Časovač — umožňuje nastavit čas úpravy surovin a hnětení.

Displej — displej vás informuje o aktuálně probíhajícím procesu.

Navíjení kabelu — i taková maličkost jako kabel může během práce překážet. Tento problém vyřešíte, když bude kuchyňský robot nabízet systémem pro jeho navíjení. Budete si tak moct nastavit vyhovující délku.

Protismykové nožičky — pro bezpečnost během práce jsou přístroje vybavené protismykovými nožičkami. Ochrání robot před posunem po kuchyňské lince nebo před pádem. Kromě toho snižují hlučnost.

Bezpečnostní pojistka — slouží na to, aby robot nemohlo zapnout malé dítě. Dá se zapnout jen tehdy, když provedete potřebné úkony.

Pojistka proti přehřátí motoru — jestli budete robota používat na hnětení či mixování několika várek po sobě, tato pojistka ho v případě možného přehřátí vypne, aby se nepoškodil.

vyberomat cz food processor
vyberomat cz food processor

Závěr

V našem článku jsme prošli mnohými parametry, které je potřeba při výběru kuchyňského robotu porovnat. Kromě činností, které bude vykonávat, se zaměřte na velikost mísy na šlehání, objem nádoby na mixování, rozměry a hmotnost. Nezapomeňte na příkon, způsob hnětení, provedení a možnost dokoupení si doplňkového příslušenství. Práci v kuchyni vám ulehčí i některé funkce. V některých modelech můžete dokonce i vařit.

Po použití robot vždy řádně očistěte a až potom ho odložte na místo. Prodloužíte tak jeho životnost. V myčce nádobí umývejte jen ty části, pro které je takové čištění vhodné. Tělo robota spíše otřete mokrým hadříkem. V případě potřeby můžete použít i saponát, který potom vlhkým hadříkem otřete.

Další spotřebiče:

Jak vybrat kuchyňský mixér

Jak vybrat nejlepší odšťavňovač

Jak vybrat mlýnek na maso

vyberomat.cz hot air fryer

Jak vybrat horkovzdušnou fritezu

Smažená jídla patří mezi oblíbené pokrmy mnohých z nás i přesto, že nejsou velmi zdravá. Pokud hledáte řešení, jak si dopřát víc takových pochoutek a nehřešit…

Jak vybrat dětský monitor dechu

Dětský monitor dechu hlídá dechovou frekvenci miminka. Jeho úkolem je upozornit rodiče na jeho dechové problémy. Je tak účinnou prevencí před syndromem náhlého úmrtí kojenců…
vyberomat.cz icecream maker

Jak vybrat zmrzlinovač

Moderní domácí spotřebič, jakým je zmrzlinovač, ocení každý mlsoun. Pro vaši oblíbenou mraženou pochoutku už nebudete muset chodit do obchodu ani do stánku se zmrzlinou.…

Jak vybrat strojek na vlasy

Se strojkem na vlasy se sami ostříháte pohodlně i doma. Vytvoříte si tak účes jako z kadeřnického salonu. Budete potřebovat jen trochu cviku a správné nastavení strojku. Během…
vyberomat.cz bra

Jak vybrat padnoucí podprsenku

Věděli jste, že úplně první podprsenka byla vyrobena až v druhé polovině 19. století? Její předchůdcem byl korzet. Před jeho vynálezem si ženy zpevňovaly poprsí…

Jak vybrat šunkovar

Dali byste si chutnou šunku bez nezdravých přísad a konzervačních látek? S tímto přístrojem si ji pohodlně vyrobíte i doma. Budete potřebovat jen dostatek kvalitních surovin…

Jak vybrat notebook

Výběr notebooku je komplexní proces, během kterého byste měli zvážit celou řadu kritérií a podle nich se následně rozhodovat, abyste zvládli zvolit takový model, který…
vyberomat.cz capsule coffee maker

Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar

Kapslové kávovary se těší velké oblibě. Nemusí přitom sloužit jen na přípravu kávy, ale dobře poslouží také k přípravě jiných nápojů, např. horké čokolády, kakaa…
vyberomat cz paddleboard

Jak vybrat paddleboard

Paddleboarding, nazývaný také SUP — Stand Up Paddle, pochází Havajských ostrovů. Tento sport je ale natolik chytlavý, že má příznivce po celém světě. Základem je pádlování…
vyberomat.cz juicer

Jak vybrat nejlepší odšťavňovač

Pro všechny, kteří mají rádi zdravé nápoje, je výborným pomocníkem odšťavňovač. S jeho pomocí získáte čerstvou šťávu z ovoce i zeleniny. Její chuť se přitom…
vyberomat.cz winter jackets

Jak vybrat nejlepší zimní bundu

Zimní bunda patří k základním kouskům každého šatníku. Zorientovat se v široké nabídce na trhu však pro vás může být problém, protože bundy se od…
vyberomat cz vacuum sealer

Jak vybrat vakuovačku

Chtěli byste prodloužit životnost potravin během skladovaní? Pro tento účel v domácnosti slouží vakuovačka. Je to kuchyňský spotřebič, který vysaje z nádoby nebo ze sáčku veškerý vzduch.…

Napsat komentář