Jak vybrat longboard

Longboardy si získaly oblibu u mnohých pro rychlost jízdy a možnosti využití ve městě i v přírodě. Na triky na U-rampě ale nejsou vhodné. Od klasických skateboardů se liší delší deskou většími koly. Pro svou stabilitu a jednodušší ovládání ho využijí začátečníci i pokročilí.

Longboard vybírejte podle několika kritérií. Základem je, abyste zvolili vhodnou délku a tvar. Ty budou záviset od stylu vaší jízdy. Kromě toho porovnávejte materiál desky, velikost, tvrdost umístění koleček. Je také potřeba se rozhodovat podle prostředí, ve kterém budete longboard nejčastěji používat. A poradíme vám i při výběru trucků a ložisek.

vyberomat cz longboard
vyberomat cz longboard

Typy longboardů

Při nákupu longboardu se setkáte i s několika tvary. Každý z nich je přizpůsobený jinému stylu jízdy.

Pintail

Nečastější volbou je pintail s tvarem desky, který připomíná kapku. V přední části je oblejší a v zadní naopak užší. Pintail je vhodný pro začátečníky. Má široká kola a poskytuje dobrou možnost ovládání.

Cruiser

Cruiser je určený pro pokročilejší jezdce. Tvarem se podobá skateboardu, ale je o něco delší širší. Cruiser využijete na jízdu po městěpo cestě.

Drop-trough

Tento typ má v oblasti kol výřezy, které umožňují ostřejší zatáčení. Drop-trough využijí zkušenější jezdci.

Drop-deck

Drop-deck longboardy mají snížené těžiště, čímž dosahují vyšší stability i ve větší rychlosti. Využijete je i na downhill.

Hybrid

Hybridní longboardy jsou vhodné na jízdu v terénu a mají dobrou stabilitu. Kola se montují způsobem drop- trough ve výřezech desky. Hybridní longboardy jsou o něco kratší. Využijete je na downhill, freeride a carving.

vyberomat cz longboard
vyberomat cz longboard

Podle čeho vybírat

Při výběru longboardu to volbou vhodného typu teprve začíná. Dále budete potřebovat porovnat několik parametrů. Nejprve by vás měla zajímat velikost desky.

Velikost desky

Longboardy sa vyrábí v různých délkách. Ta je určená způsobemprostředím, ve kterém a jak budete jezdit.

Kratší longboardy

Kratší longboardy využijete ve městě. Na jízdu po městě kromě toho vybírejte modely se zahnutou zadní částí, abyste mohli jednodušeji překonávat obrubníky či jiné překážky nadzdvižením předních koleček. Do města je vhodná délka 71 cm a více. Nejsou ale naopak vhodné delší jak 105 cm. V takové délce najdete modely vhodné i na přenášení v ruce.

Delší longboardy

Do této kategorie patří modely s délkou okolo 97 cm. Delší longboardy jsou vhodné na jízdu po rovině, ale i v parku mírných kopcích. Pro tento účel jsou dostatečně stabilní a umožňují vám udržet rovnováhu i při vyšší rychlosti. Ale mají vyšší hmotnost, proto nejsou vhodné na pravidelné přenášení.

Velikost a tvar koleček

Od velikosti koleček se odvíjí i rychlost jízdy. Čím větší jsou kolečka, tím rychleji pojedete, a naopak. Zároveň u větších koleček počítejte s tím, že se na nich budete o něco déle rozbíhat, abyste nabrali rychlost. Menší kolečka jsou vhodná do města, na downhill jsou vhodnější spíše větší rozměry.

vyberomat cz longboard
vyberomat cz longboard

Velikost koleček by měla odpovídat také tomu, zda jste začátečník, nebo pokročilý jezdec. Menší kolečka do 77 mm vám sice umožní pomalejší jízdu, ale budete mít více času reagovat na překážky na cestě.

Tvar koleček

Možnost manévrování ovlivňuje také tvar koleček. Pokud mají oblé hrany, lépe se na nich zatáčí. Naopak ostré hrany lépe udržují směr jízdy.

Tvrdost koleček

Styl jízdy ovlivňuje i tvrdost koleček. Měkčí kolečka jsou, kvůli lepšímu přilnutí k povrchu, pomalejší, naopak tvrdší jsou rychlejší. Pro začátečníky vybírejte kolečka s tvrdostí do 85 A. Kolečka nad tuto hodnotu jsou určená určené pro pokročilé jezdce.

Umístění koleček

Kolečka jsou umístěná různými způsoby:

Center-set — vzdálenost středu a hran od koleček je stejná. Takové umístění umožňuje lepší ovládání longboardu. V zákrutách ale ztrácí rychlost.

Side-set — střed kolečka je v jedné roviněvnitřní hranou. Mají výbornou přilnavost a umožňují dobré ovládání i prudší trhnutí. Nevýhodou může být nerovnoměrné opotřebování koleček.

Of-set — střed kolečka se nachází mezi vnitřním okrajem a prostředkem kolečka. Přilnavost mají mezi center-set a side-set umístěním. Tento typ je ale nejběžnější.

Materiál desky

Desku longboardu tvoří několik vrstev, někdy dokonce až 11. Nejčastějším materiálem desky je javor a bambus. Kromě toho se používá dřevo z břízy a můžete se setkat aj s kombinací dřeva laminátu. Nejtvrdším materiálem je javor. Ten se používá na výrobu downhillových longboardů. Bambus vyniká pružností. V kombinaci s javorem ho najdete na longboardech určených do města nebo na freeride.

Prostředí jízdy

Od prostředí, ve kterém budete longboard používat, se odvíjí i některé jeho vlastnosti.

Longboardy do města

Do města si obstarejte kratší a střední modely do 97 cm. Kolečka by měla mít tvrdost okolo 80 A. Z tvarů je nejvhodnější pintail. Měl by mít zdviženou patku, abyste mohlo kdykoliv rychle zvednout přední kolečka.

Longboardy pro parky a chodníky

Pro tento účel se nejvíce hodí pintail drop-thru. Je to pro jejich dobrou stabilitu. Nejsou ale vhodné desky s větší délkou.

Longboardy pro downhill

Na downhill jsou určené modely s délkou nad 97 cm se širšími kolečky ve velikosti 70–80 mm. Myslete na stabilitu, kterou budete ve vysoké rychlosti potřebovat. Potřebné je také dobré ovládání při zatáčení.

Longboardy na freeride

Jízda mezi překážkami vyžaduje delší longboard. Umístění koleček by mělo být center-set nebo off-set.

vyberomat cz longboard
vyberomat cz longboard

Trucky

Kovové části, které se umisťují na desku, se nazývají trucky. Na nich se potom nachází kolečka. Trucky jsou buď vertikální, nebo reverzní.

Vertikální trucky se podobají truckům na skateboardu. Rozdíl je v širší a mohutnější části určené pro uchycení koleček. Využijete je ve skateparku. Utažením, nebo povolením měníte jejich tuhost.

Reverzní trucky se uchycují pod úhlem, který zajistí lepší stabilitu, geometrii otáčivost. I u tohoto typu se dá nastavit tuhost. Využijete je na carving, freeride downhill.

Ložiska

Ložiska se označují ABEC 1, 3, 5, 7 a 9. Toto označení udává přesnost výroby rychlost ložiska. ABEC 1 znamená nejmenší přesnost i rychlost ABEC 9 naopak největší. Čím vyšší je třída, tím rychleji bude longboard jezdit.

Užitečné tipy na závěr

Longboard je výborným pomocníkem na rychlý přesun po městě. Využijete ho také na adrenalinové sjezdy či oblíbený freeride. Při výběru vycházejte z typu, který bude vhodný pro styl vaší jízdy. Kromě toho si vyberte vhodnou délku desky. Zamyslete se i nad tím, jaká velikost, tvrdost, tvarumístění koleček vám bude vyhovovat. Od těchto faktorů se odvíjí také rychlost jízdy i jednoduchost ovládání longboardu. Se stylem jízdy souvisí i výběr a umístění trucků, jejich kvalita a rychlost ložisek. Informujte se o materiálu desky.

Pokud se rozhodnete pro longboard pro downhill nebo freeride, nezapomeňte na ochranu hlavy, zápěstí, kolenloktů. U těchto způsobů jízdy hrozí vyšší riziko úrazu. Ochranné prostředky byste měli používat, ať už jste začátečník, nebo zkušený jezdec.

Jak vybrat skateboard

Jak vybrat cyklistickou helmu

Jak vybrat americkou ledničku

Americká lednička vám, oproti běžné, poskytne mnohem víc prostoru. Nabízí i větší prostor určený pro…

Jak chránit psa proti parazitům

Antiparazitika jsou přípravky chránící vašeho psa proti blechám, klíšťatům a dalším vnějším i vnitřním parazitům. Přípravky…

vyberomat.cz elektronicky holiaci strojcek

Jak vybrat holicí strojek

Holení nebo úprava vousů patří u každého muže ke každodenní starosti o vlastní zevnějšek. Holicí…

Napsat komentář