Jak vybrat výrobník sody

Pokud máte rádi sycené nápoje, ale neradi nosíte těžké nákupy, bude pro vás ideálním řešením výrobník sody pro domácí použití. Díky němu si můžete dopřát pohár sycené limonády nebo vody již během několika vteřin. S domácím výrobníkem sody navíc snížíte množství vašeho odpadu a ušetříte finanční prostředky.

Jestli jste se rozhodli pro koupi výrobníku sody, zvažte několik faktorů. Je to hlavně typ a materiál výrobníku sody a materiál i objem láhve na nápoje. Důležitým parametrem je také objem bombiček. Díky tomuto údaji se dozvíte, jaké množství nápoje připravíte s jednou bombičkou. Jednotlivé modely se dále liší způsobem uchycení lahve a designem. Konečný výběr ovlivňuje i dostupnost příslušenství. Aby se vám dobře vybíralo, v následujícím článku se dozvíte vše z každé z těchto oblastí.

Typy výrobníků sody

Výrobníky sody se dělí na dva základní typy. Liší se hlavně svým určením. Jsou to:

Domácí výrobníky sody

Domácí výrobníky sody jsou určené k použití v domácnosti. Mají nižší cenu a kompaktní rozměry vhodné i do menších kuchyní. Výhodou je i jejich nízká hmotnost, která umožňuje snadné přenášení. Tyto výrobníky sody nasytí najednou 1 l vody během několika vteřin. Pokud máte rádi jednotný design interiéru, určitě vás potěší i to, že se vyrábějí v mnoha designových provedeních.

Výrobníky sody pro komerční použití

Tyto výrobníky sody jsou určeny pro restaurace, kavárny a bary. Pokud ale máte požadavky, které domácí výrobník sody nesplňuje, můžete si tento typ zakoupit i do domácnosti. Tento model má větší rozměry a zvládá vysokou zátěž. Klidně v nich můžete vyrábět sodu i několik hodin. Výhodou je také vyšší množství vody, kterou je možné nasytit jednou bombičkou.

Při koupi komerčního výrobníku sody máte na výběr modely s různými vlastnostmi. Jsou to samostatně stojící modely se suchým, nebo vodním chlazením a modely pod stůl, které lze zabudovat pod barovou desku.

Na co myslet při výběru

Při výběru výrobníku sody zvažte několik faktorů, ve kterých se jednotlivé modely od sebe navzájem liší.

Ovládání výrobníku sody

Jednotlivé výrobníky se od sebe odlišují zejména způsobem nasazování lahví. Můžete se setkat se dvěma typy nasazování:

  • Láhev se zasune pod výrobník sody a zašroubuje. Tento způsob nasazování láhve nabízejí levnější produkty.
  • Láhev zasunete bez nutnosti šroubování. Tento způsob je jednodušší a šetří čas. Najdete ho na dražších modelech.

Samotná příprava perlivého nápoje se spouští tlačítkem. U většiny modelů postačí jeho stisk. Na některých levnějších modelech je třeba tlačítko držet až do konce sycení.

Materiál

Výrobníky se vyrábějí z plastu, nebo nerezu. Ty první, nerezové modely, patří mezi dražší. Výhodou je vyšší odolnost a životnost materiálu. Naopak plastové výrobníky sody jsou levnější. Na trhu je najdete v mnoha barevných provedeních.

Láhve výrobníků sody se vyrábějí z plastu, nebo skla. Ty plastové nabízejí vysokou odolnost. Jsou také levnější. Výhodou je i jejich nižší hmotnost a možnost výběru barevného provedení. Někteří výrobci nabízejí také láhve s dětskými motivy. Nevýhodou je nutnost výměny láhve po delším používání kvůli možnosti ukládání barviv z nápojů a pachů.

Skleněné lahve se lépe myjí a zbavují nežádoucích pachů. Nevýhodou je možnost rozbití a vyšší hmotnost, která vám může vadit v případě, že si chcete láhev vzít s sebou třeba na cesty.

Objem láhve a doplňky

Na trhu najdete láhve do výrobníků sody s objemem 0,5–1 l. Volba konkrétního objemu závisí na počtu členů domácnosti. Pro jednu osobu je vhodný objem 0,5 l. Pro vícečlennou domácnost vyberte větší model. Pro komerční výrobníky sody se používají láhve o objemu 5 l.

Jednu láhev si zakoupíte přímo při koupi výrobníku. Před nákupem se informujte, kolik stojí náhradní láhve. Výhodou je, pokud jsou k lahvím dodávány víčka na zavírání.

Údržba lahví

Většinu lahví umyjete v myčce nádobí. Pokud to není možné, můžete ji čistit kartáčem na láhve.

Typ a objem bombičky

Bombička do výrobníku sody obsahuje oxid uhličitý, kterým se v přístroji nasytí voda. Díky tomu vznikají bublinky. Objem bombiček určuje množství nápoje, které s ní vyrobíte. Jedna bombička vystačí na přípravu 60–80 l sody. Některé typy vystačí až na 135 l. Rozlišujeme dva typy bombiček:

Vyměnitelné bombičky

Tento typ je možné po použití znovu naplnit. Jednu bombičku tak můžete používat vícekrát. Cena za novou náplň je pak nižší. Abyste mohli využívat vyměnitelné bombičky, potřebujete si jen zjistit, kde se nachází nejbližší výměnné místo. Při výměně bombičky postupujte podle pokynů v návodu k zakoupenému produktu.

Jednorázové bombičky

Jednorázové bombičky lze využít na výrobu syceného nápoje jen jednou. Po použití je vyhodíte do směsného odpadu a zakoupíte novou bombičku.

Design

Jelikož se výrobník sody stává stabilní součástí kuchyňské linky, při jeho výběru myslete i na design. U plastových modelů je možné vybrat si ze široké škály barev i tvarů. Hledáte-li nadčasovou eleganci kovu, vyberte si z dražších nerezových modelů.

Funkce výrobníků sody

Většina výrobníků sody disponuje funkcí nastavení sytosti nápoje. Můžete si tak zvolit slabé, nebo silné nasycení. Mezi dražšími modely najdete i výrobníky sody, které umožňují výběr až ze tří stupňů sycení. Kromě dvou zmíněných si tak snadno nastavíte i střední stupeň sycení.

O bezpečnost výrobníků sody se stará přetlakový ventil. Ten zabraňuje nechtěnému tlaku oxidu uhličitého. Chrání tak nádobu výrobníku před poškozením.

Některé dražší modely jsou navíc vybaveny technologií FSS. Díky ní výrobník sody připraví více bublinkového nápoje s použitím menšího množství oxidu uhličitého.

Příslušenství k výrobníkům sody

K výrobníku sody si můžete dokoupit různé příslušenství. Rozmanitost výběru při tom závisí na konkrétním modelu. Snadno seženete náhradní láhve, bombičky a čisticí kartáče na láhev. Někteří výrobci nabízejí také možnost dokoupení stylových sklenic na nápoje. Pokud si rádi sycenou vodu berete i mimo domov, určitě využijete nabídku speciálních uzávěrů na láhve s integrovaným těsněním. Díky tomuto těsnění oxid uhličitý neuniká z nápoje.

Máte-li rádi ochucené limonády, na trhu najdete také nabídku speciálních sirupů v ovocných nebo kolových příchutích.

Na závěr

Výrobník sody je výborným pomocníkem, pokud máte rádi sycené nápoje. Díky němu si už nebudete muset sycenou vodu nebo limonádu kupovat. Váš nápoj si navíc připravíte přesně podle své chuti. Připravenou sycenou vodu si dochutíte pomocí speciálních sirupů, které seženete v mnoha příchutích. Pokud máte rádi zdravé nápoje, můžete si vodu ochutit domácím sirupem, čerstvým ovocem nebo šťávou z citrusových plodů či bylinkami.

Při koupi zvažujte materiál lahví i samotného výrobníku sody. Kromě toho se předem informujte o množství vody, které je možné vyrobit pomocí jedné bombičky a objemu lahví. Rozdíly jsou také v množství nabízených funkcí. K některým přístrojům na trhu najdete i vhodné příslušenství, jakými jsou náhradní láhve, speciální těsnící uzávěry nebo kartáče na čištění lahví.

Jak vybrat výrobník ledu

Jak vybrat rychlovarnou konvici

Jak vybrat nejlepší automatický kávovar

Napsat komentář