Jak vybrat výrobník sody

Pokud neradi nosíte těžké nákupy, ale máte rádi sycené nápoje, bude pro vás ideálním řešením výrobník sody. Díky němu si můžete dopřát pohár sycené limonády nebo vody již během několika vteřin. S domácím výrobníkem sody navíc snížíte množství vašeho odpadu a šetříte i finanční prostředky.

Pokud jste se rozhodli pro koupi výrobníku sody, měli byste při jeho výběru zvážit několik faktorů. Jsou to hlavně typ a materiál výrobníku sody a materiál i objem láhve na nápoje. Důležitým parametrem je také objem bombiček. Díky tomuto údaji se dozvíte, jaké množství nápoje připravíte s jednou bombičkou. Jednotlivé modely se dále odlišují způsobem uchycení lahve a designem. Konečný výběr ovlivňuje i dostupnost příslušenství. Aby se vám dobře vybíralo, v následujícím článku se dozvíte vše z každé z těchto oblastí.

Typy výrobníků sody

Výrobníky sody se dělí na dva základní typy. Liší se hlavně svým určením. Jsou to:

Domácí výrobníky sody

Domácí výrobníky sody jsou určeny k použití v domácnosti. Mají nižší cenu a kompaktní rozměry vhodné i do menších kuchyní. Výhodou je i jejich nízká hmotnost, která umožňuje snadné přenášení. Domácí výrobníky sody nasytí najednou 1 l vody během několika vteřin. Pokud máte rádi jednotný design interiéru, jistě vás potěší i to, že domácí výrobníky sody se vyrábějí v mnoha designových provedeních.

Výrobníky sody na komerční použití

Tyto výrobníky sody jsou určeny pro restaurace, kavárny a bary. Pokud však máte požadavky, které nedokáže naplnit výrobník sody, můžete si tento typ zakoupit i do domácnosti. Výrobníky sody na komerční použití, mají větší rozměry a zvládají vysokou zátěž. Klidně v nich můžete vyrábět sodu i několik hodin. Výhodou je také vyšší množství vody, kterou je možné nasytit jednou bombičkou.

Při koupi komerčního výrobníku sody máte na výběr modely s různými vlastnostmi. Jsou to samostatně stojící modely se suchým nebo vodním chlazením a modely pod stůl, které lze zabudovat pod barovou desku.

Na co myslet při výběru

Při výběru výrobníku sody byste měli zvážit několik faktorů, ve kterých se jednotlivé modely od sebe navzájem odlišují.

Ovládání výrobníku sody

Jednotlivé výrobníky sody se od sebe odlišují zejména způsobem nasazování lahví. Můžete se setkat s dvěma typy nasazování:

  • Láhev se zasune pod výrobník sody a zašroubuje. Tento způsob nasazování láhve nabízejí levnější produkty.
  • Láhev zasunete bez nutnosti šroubování. Tento způsob je jednodušší a šetří čas. Najdete ho na dražších modelech.

Samotná příprava perlivého nápoje se spouští tlačítkem. U většiny modelů postačí jeho stisk. Na některých levnějších modelů je třeba tlačítko držet až do konce sycení.

Materiál

Výrobníky sody se vyrábějí z plastu nebo nerezu. Nerezové modely patří mezi dražší. Výhodou je vyšší odolnost a životnost materiálu. Plastové výrobníky sody jsou levnější. Na trhu je najdete v mnoha barevných provedeních.

Láhve výrobníků sody se vyrábějí z plastu nebo skla. Plastové lahve nabízejí vysokou odolnost. Jsou také levnější. Výhodou je i jejich nižší hmotnost a možnost výběru barevného provedení. Někteří výrobci nabízejí také láhve s dětskými motivy. Nevýhodou je nutnost výměny láhve po delším používání kvůli možnosti ukládání barviv z nápojů a pachů.

Skleněné lahve se lépe myjí a zbavují nežádoucích pachů. Nevýhodou je možnost rozbití a vyšší hmotnost v případě, že si chcete láhev vzít s sebou mimo domu.

Objem láhve a doplňky

Na trhu najdete láhve do výrobníků sody s objemem 0,5 – 1 l. Volba konkrétního objemu závisí na počtu členů domácnosti. Pro jednu osobu je vhodný objem 0,5 l. Pro vícečlennou domácnost vyberte větší model. Pro komerční výrobníky sody se používají láhve o objemu 5 l.

Jednu láhev si zakoupíte přímo při koupi výrobníku. Před nákupem se informujte, kolik stojí náhradní láhve. Výhodou je, pokud jsou k lahvím dodávány víčka na zavírání.

Údržba lahví

Většina lahví lze mýt v myčce nádobí. Pokud to není možné, můžete ji čistit kartáčem na láhve.

Typ a objem bombičky

Bombička do výrobníku sody obsahuje oxid uhličitý, kterým se v přístroji nasytí voda. Díky tomu vznikají bublinky. Objem bombiček určuje, množství nápoje, které s ní vyrobíte. Jedna bombička vystačí na přípravu 60–80 l sody. Některé typy vystačí až na 135 l. Rozlišujeme dva typy bombiček:

Vyměnitelné bombičky

Tento typ je možné po použití znovu naplnit. Jednu bombičku tak můžete používat vícekrát. Cena za novou náplň je pak nižší. Abyste mohli využívat vyměnitelné bombičky, potřebujete si jen zjistit, kde se nachází nejbližší výměnné místo. Při výměně bombičky postupujte podle pokynů v návodu k zakoupenému produktu.

Jednorázové bombičky

Jednorázové bombičky lze využít na výrobu syceného nápoje jen jednou. Po použití je vyhodíte a budete potřebovat novou bombičku.

Design

Jelikož se výrobník sody stává stabilní součástí kuchyňské linky, při jeho výběru je třeba myslet i na design. U plastových modelů je možné vybrat si ze široké škály barev i tvarů. Pokud hledáte nadčasovou eleganci kovu, můžete si vybrat z dražších nerezových modelů.

Funkce výrobníků sody

Většina výrobníků sody disponuje funkcí nastavení sytosti nápoje. Můžete si tak zvolit slabé nebo silné nasycení. Mezi dražšími modely najdete i výrobníky sody, které umožňují výběr až ze tří stupňů sycení. Kromě dvou zmíněných stupňů si tak můžete nastavit i střední stupeň sycení.

O bezpečnost výrobníků sody se stará přetlakový ventil. Přetlakový ventil zabraňuje nechtěnému tlaku oxidu uhličitého. Chrání tak nádobu výrobníku před poškozením.

Některé dražší modely jsou navíc vybaveny technologií FSS. Díky ní výrobník sody připraví více bublinkového nápoje s použitím menšího množství oxidu uhličitého.

Příslušenství k výrobníkům sody

K výrobníku sody si můžete dokoupit různé příslušenství. Rozmanitost výběru při tom závisí na konkrétním modelu. Koupit si můžete hlavně náhradní láhve, bombičky a čisticí kartáče na láhev. Někteří výrobci nabízejí také možnost dokoupení stylových sklenic na nápoje. Pokud si rádi sycenou vodu berete i mimo domu, jistě využijete také nabídku speciálních uzávěrů na láhve s integrovaným těsněním. Díky tomuto těsnění oxid uhličitý neuniká z nápoje.

Pokud máte rádi ochucené limonády, na trhu najdete také nabídku speciálních sirupů v ovocných nebo kolových příchutích.

Na závěr

Výrobník sody je výborným pomocníkem, pokud máte rádi sycené nápoje. Díky němu si už nebudete muset sycenou vodu nebo limonádu kupovat. Váš nápoj si navíc připravíte přesně podle své chuti. Připravenou sycenou vodu si můžete ochutit pomocí speciálních sirupů k výrobníkům sody, které na trhu najdete v mnoha příchutích. Pokud máte rádi zdravé nápoje, můžete si vodu ochutit domácím sirupem, čerstvým ovocem nebo šťávou z citrusových plodů či bylinkami.

Při koupi zvažujte materiál lahví i samotného výrobníku sody. Kromě toho se předem informujte o množství vody, které je možné vyrobit pomocí jedné bombičky a objemu lahví. Rozdíly jsou také v množství nabízených funkcí. K některým výrobníkem sody najdete na trhu i vhodné příslušenství, jakými jsou náhradní láhve, speciální těsnící uzávěry nebo kartáče na čištění lahví.

Napsat komentář