Jak vybrat nejlepší školní tašku nebo batoh

Školní aktovky a batohy jsou primární výbavou pro všechny žáky bez ohledu na věk. Měly by být dostatečně prostorné, ergonomicky tvarované a vyrobené z kvalitních materiálů. Kromě toho by měly splňovat i jiná kritéria, které ovlivňují jednoduchost používání, pohodlné nošení a zdraví dětí. Při dlouhodobém používání oceníte také odolnost tašky vůči vodě a možnost jejího čištění.

Pokud potřebujete pro své děti nový školní batoh nebo tašku, v následujícím článku najdete podrobný přehled o dostupné nabídce na trhu. Poradíme vám také, jak vybrat model, který bude vyhovovat vašemu dítěti. Kromě toho se dozvíte, na jaké vlastnosti tašek byste se měli při výběru zaměřit.

Školní taška nebo batoh?

Jako první se budete muset rozhodnout, zda koupíte školní tašku, nebo naopak batoh. Ve zkratce si proto shrneme, jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Školní taška

Školní taška neboli aktovka, se skládá z jedné hlavní komory, která je uvnitř předělena na několik praktických přihrádek. Je proto výborným řešením zejména pro prvňáčky. Jelikož po jejím otevření uvidí vše, co se v ní nachází, usnadňuje jim v prvních měsících školy hledání potřebných pomůcek. Aktovky se navíc vyrábějí v rozměrech přizpůsobených pro děti nižšího vzrůstu.

Díky zpevněné konstrukci zádové části i dna jsou také aktovky poměrně stabilní. Menší děti mohou vybírat věci z tašky, aniž se jim převrhla. Spodní část aktovky bývá také vybavena nožičkami nebo plastovou ochranou dna. Tyto prvky ji navíc chrání před znečištěním.

Školní batoh

Školní batoh má několik samostatných komor, které se zapínají zipem. Batohy jsou oblíbené hlavně mezi staršími dětmi. A to jak pro jejich modernější design, tak pro praktické uspořádání věcí.

Kombinace tašky a batohu

Pokud se neumíte rozhodnout, zda koupit tašku, nebo batoh, můžete zvolit jejich kombinaci. Na trhu totiž najdete tašky s jednou komorou rozdělenou na složky. Tyto tašky mají zpevněné dno i zádovou část, a přitom jsou vyráběny v designu, který připomíná batoh.

Jak vybírat školní tašku a batoh

Pro děti v 1.-3. ročníku se doporučuje koupit školní tašku. Je to pro její přehlednost, lepší stabilitu a přizpůsobení jejich vzrůstu. Větší děti většinou školní tašku odmítají hlavně kvůli její designu. Jelikož se už umí dobře zorientovat ve více samostatných odděleních, je pro ně vhodnější školní batoh. Při výběru se zaměřte na:

Design

I když by design neměl při výběru školní tašky nebo batohu mít hlavní roli, je to faktor, který bude nejvíce zajímat vaše dítě. Na trhu najdete mnoho vhodných designů s motivy určenými pro menší děti i starší studenty. Ke školním taškám jsou dostupné také sety, to znamená, že snadno koupíte tašku, penál i sáčky ve stejném designu.

Ergonomické vlastnosti

Školní tašku bude dítě používat 10 měsíců téměř každý den. Proto je důležité, aby vybraný model měl zpevněná, anatomicky tvarovaná záda. Důležité jsou také polstrované popruhy v minimální šířce 4 cm. Ty musí být nastavitelné tak, aby se vrchní část tašky nacházela ve výšce ramen a spodní na úrovni kyčlí dítěte. Pro odlehčení váhy na ramenou a zádech je výhodou, pokud je taška opatřena hrudními a bederními popruhy. Ty pomáhají lépe rozložit její váhu.

Správné přizpůsobení tašky anatomii dítěte je nejdůležitějším faktorem, který byste měli při výběru zvažovat. Nesprávný tvar může způsobit bolesti hlavy a zad. Jelikož se kostra a svaly dítěte vyvíjejí až do 18. roku života, nesprávný tvar tašky ovlivňuje i jeho držení těla a vývoj páteře.

Váha školní tašky nebo batohu

Konstrukce školní tašky musí být pevná, ale zároveň lehká. Předem je třeba počítat s váhou školních pomůcek, sešitů a učebnic. Hmotnost tašky pro prvňáka by neměla překročit 1,2 kg. Pokud kupujete tašku, nebo školní batoh pro dítě na druhém stupni, jeho váha by neměla být více než 1,4 kg. Spolu s obsahem by neměla být vyšší než 15% váhy dítěte.

Reflexní prvky

I když možná vaše dítě nebude chodit ze školy za tmy, musíte při výběru školního batohu počítat se sníženou viditelností v sychravém nebo mlhavém počasí. Každý školní batoh i taška proto musí být vybaveny výraznými reflexními prvky. Reflexní prvky zvyšují viditelnost chodce až 10x.

Nepromokavé materiály a pevné dno

Aby byl obsah tašky dobře chráněný, měla by být zhotovena z nepromokavých materiálů. Takový materiál navíc umožňuje snadnější čištění. Pokud vybíráte školní tašku, přesvědčte se také, zda je její dno opatřeny plastovými hranami nebo nožičkami pro lepší stabilitu. Pro školní batoh je vhodné, pokud je dno vyhotovené z omyvatelného, odolného materiálu.

Jaké zvolit rozměry školní tašky

Školní taška by měla mít také správné rozměry. Ty jsou důležité z hlediska snadnější manipulace i ochrany zad dítěte při nošení. Vybraný model proto musí rozměrově odpovídat postavě dítěte. Výška tašky by měla být stejná jako délka zad. Její vrchní část by se měla nacházet na úrovni ramen a dno v jedné linii s boky. V žádném případě by neměla sahat až pod zadek. Co se týče šířky, neměla by přesahovat šířku hrudníku.

Objem tašky

Pro menší děti je, vzhledem k menší množství školních pomůcek, vhodná školní taška s menším objemem. Školní batohy pro děti na druhém a třetím stupni se vyrábějí v objemu přizpůsobeném počtu a váze knih, které na vyučování potřebují.

Jednoduchost uchopení a věšení

Aby se dětem s taškou snadněji manipulovalo, musí být vybavena pevným, snadno uchopitelný uchem. To by mělo vaše dítě bez problémů vzít do ruky i v zimních rukavicích. Mělo by také unést váhu tašky i s nákladem bez poškození. Některé modely mají polstrované ucho, na jiných najdete i plastové.

Výhodou je, pokud je batoh nebo taška vybavena i poutkem na zavěšení na lavici. Díky tomu se nebude vašemu školákovi válet na zemi, kde o ni může snadno zakopnout.

Školní batohy pro studenty

Pokud vybíráte školní batoh pro děti na druhém nebo třetím stupni, můžete vzít v úvahu i vhodné uspořádání složek. Školní batoh nabízí studentům více oddělených přihrádek, do kterých si mohou uspořádat knihy, sešity a jiné pomůcky. Výhodou je oddělená přihrádka na svačinu, případně boční kapsa na pití.

Samozřejmostí by měla být uzavíratelná kapsa na mobil, doklady a peněženku. Pro bezpečnost těchto věcí je vhodné, aby se nacházela uvnitř batohu. Pokud je to nutné, batoh by měl obsahovat i samostatnou přihrádku na notebook.

Tipy na závěr

Ať už kupujete školní tašku pro prvňáka nebo starší dítě, měli byste při jejím výběru myslet na několik důležitých věcí. A to s ohledem na jednoduchost používání, design ale především na anatomii vašeho dítěte. Kromě toho zvažujte potřebný objem, stabilitu a počet přihrádek, které bude dítě potřebovat. Neméně důležité je myslet na bezpečnostní prvky, které zlepší viditelnost dítěte ve zhoršených povětrnostních podmínkách nebo za tmy.

Aby se dítěti školní taška dobře nosila, dbejte na uspořádání věcí uvnitř. Nejtěžší věci by se měly nacházet v její zadní části, tj. v blízkosti zad. Důležité je také správné nastavení popruhů. Díky tomu se dítě s taškou na zádech nebude nepřirozeně předklánět. Pro odlehčení zad je výhodou bederní a hrudní popruh.

Myslete na zdravá záda vašeho dítěte nejen ve spojením s batohem či taškou. Přečtěte si také naše články Jak vybrat správný rošt do postele nebo Jak správně vybrat matraci. Dopřejte vašemu dítěti i kvalitní a zdravý spánek.

Napsat komentář