Jak vybrat nejlepší ohřívač kojeneckých lahví

Ohřívačky dětské stravy jsou dobrým pomocníkem při ohřívání mléka či dětského příkrmu. Umožňují vám připravit jídlo v požadované teplotě bez hlídání a bez starostí za krátkou dobu, a to jak doma, tak i na cestách nebo v autě. Odpadne vám starost s měřením správné teploty při zahřívání či naopak chlazení příliš zahřátého pokrmu. Na trhu existuje několik druhů ohřívaček s různými funkcemi a odlišným způsobem fungování. Pro zjednodušení volby jsme pro vás připravili jejich srovnání.

Než ohřívačku koupíte, odpovězte si na pár otázek.

  • Jak často budete ohřívačku používat?
  • Chcete ohřívat jen dětské kojenecké / mateřské mléko? Nebo také příkrmy?
  • Budete ji využívat i na cestách či v autě?
  • V jakých lahvích/sklenicích budete ohřívat?
  • Plánujete rozehřívat zamrazené pokrmy?

Rozdělení ohřívaček dle způsobu užití

Klasické

Tyto ohřívačky jsou určené ke každodennímu používání v domácnosti. Fungují na připojení k elektrické síti. Tomuto užívání jsou uzpůsobeny samozřejmě také tvarem, velikostí a vzhledem.

Cestovní

Jedná se o jednoduché ohřívače, z nichž některé pracují na principu „elektrického obalu na láhev“. Dalším druhem jsou ohřívačky, které mají v balení termosku, udržující vřelou vodu, jejíž obsah se vlije do ohřívací nádoby.

Kombinované  

Zařízení obsahují kromě klasického napájení ještě adaptér do auta, snadno je proto použijete doma, ale i na cestách. Kombinované ohřívačky jsou poměrně rozšířené a velice oblíbené.  Podle druhu napájení se odvíjí i čas ohřevu, kdy v domácím režimu je doba samozřejmě mnohem kratší než v autě.

Podle čeho správně vybírat

Na trhu je poměrně pestrá nabídka ohřívaček dětských lahví a kromě způsobu použití je vhodné vybírat zejména podle užitečných dodatkových funkcí.

Ukazatel teploty

Jedná se o důležitou funkci. Principem fungování u většiny ohřívaček je ohřívání ve vodní lázni. Termostat zahřeje vodu na požadovanou teplotu, která následně dětskou láhev zahřeje. Možnost ukazatele teploty je u některých lahví spojená s principem udržení konstantní požadované teploty po určitou dobu.

Rozmrazování

Některé ohřívačky mají více funkcí v jednom – kromě ohřívání také šetrné rozmrazování. Postupné rozehřívání je důležité pro zachování vitamínů a minerálů obsažených v mléce.

Rovnoměrné ohřívání

Je to velmi užitečná funkce. Některé ohřívačky disponují speciální technologií zamezující přehřívání jen určitých částí. Většinou se nachází spíše u dražších výrobků.

Rychlost ohřevu

Další funkcí, kterou jistě oceníte, je rychlost ohřevu. Některé ohřívačky jsou výkonnější a ohřev je rychlý, ale zároveň i šetrný.

Kvalita výrobku

Při výběru byste neměli opomenout ani kvalitu výrobků, všechny ohřívačky jsou vyráběny z plastu a neměly by obsahovat nežádoucí jedovaté chemické látky, např. BPA. Kromě toho by zařízení měla být bezpečná, řada ohřívaček disponuje ochranou proti přehřátí a po skončení ohřevu se automaticky vypnou.

Cena

Na trhu naleznete ohřívačky v cenovém rozpětí od pár stovek až do pár tisíc korun. Ceny se liší v závislosti na počtu funkcí a značce výrobku.

Cena do 500 Kč

Za tuto cenu pořídíte opravdu jednoduché ohřívačky bez jakýchkoliv doplňkových funkcí. Dále také jednoduché cestovní ohřívačky. Tato zařízení většinou nehlídají teplotu a je třeba sledovat, aby nedošlo k popálení dítěte.

Cena od 500 Kč do 900 Kč

V této kategorii je poměrně velký výběr, a to i od známých značek a s více funkcemi.

Cena od 900 Kč do 1 500 Kč

V této cenové třídě jsou již ohřívačky digitální, jde o kvalitní výrobky s více funkcemi.

Cena nad 1 500 Kč

Zde se nacházejí již kombinované ohřívačky a sterilizátory, které nabízejí velice šetrný způsob ohřevu na principu páry. U těchto zařízení je důraz kladen na správnou techniku ohřívání, která zajistí správný ohřev pokrmu, aby nedošlo k popálení dítěte. Další výhodou pak je také důraz na rychlost ohřívání.

Oblíbené značky

Philips Avent – kvalitní a oblíbené výrobky, tradice výrobků pečujících o děti.

Babymoov – ohřívače určené pro domácí použití i do auta, zejména výrobky do auta jsou velmi prodávané.

Nuvita – programovatelné digitální ohřívače, ale také oblíbené cestovní produkty.

Tommee Tippee – nejoblíbenějším výrobkem této značky je cestovní ohřívačka a termoska.

Bayby BBW – v nabídce je zajímavý multifunkční ohřívač, kombinující kromě ohřevu a sterilizace také vaření v páře.

Beurer – značka s kompromisní a oblíbenou ohřívačkou s ukazatelem teploty.

Lovi – v nabídce vícefunkční digitální ohřívač s funkcemi pro komfortní ohřívání.

NUK – oblíbené výrobky, důraz je kladen na rovnoměrný ohřev, bezpečné a pomalé rozmrazování pokrmů.

Zajímavosti a tipy

  • Na trhu existují již kombinovaná zařízení spojující sterilizátory láhví s ohřívačkami. Tato zařízení fungují především na principu ohřívání pomocí páry.
  • Kromě výrobků kombinujících sterilizátory s ohřívačkami naleznete další kombinované přístroje, multifunkční hrnce zajištující řadu důležitých a užitečných funkcí jako vaření v páře, ohřívání a dokonce i mixování.
  • U ohřívaček není tak úplně rozhodující cena, ale hlavně výše zmíněné funkce. U těch nejlevnějších nebývá součástí ukazatel teploty. A jelikož fungují na principu ohřívání vody termostatem a neberou v potaz množství, charakter či počáteční teplotu ohřívaného pokrmu, může dojít k ohřátí na velmi vysoké teploty. Před použitím vždy mléko či dokrm ochutnejte, ať nedojde k popálení dítěte. Další zásadou při používání je správné dodržování pokynů výrobce a pravidelná kontrola stavu vody v ohřívačce.
  • Ne všechny ohřívačky jsou vhodné pro PE láhve či sáčky na mateřské mléko. Před koupí je třeba vzít v úvahu všechny faktory.

Kromě výběru správného ohřívače dětských lahví byste neměli opomenout ani výběr sterilizátoru. Jak vybrat nejlepší sterilizátor dětských lahví vám vysvětlí náš článek.

Napsat komentář