Orchidej je květ, který vás očaruje už na první pohled. Právě proto si ji mnozí zakoupí do domácnosti. Obývací či jiný pokoj s orchidejí dostane celkem nové kouzlo. Stejně jako jiné pokojové rostliny, i orchidej potřebuje správnou péči. Na to, aby krásně kvetla, vyžaduje vhodnou zálivku, hnojení i umístění. O všem, co budete pro pěstování potřebovat, se dozvíte v našem krátkém návodu.
Kam orchidej umístit a jak často ji zalévat — to jsou jen některé z otázek, které si položte dříve, než si tuto květinu pořídíte. Kromě toho vám prozradíme, jak ji zastřihávat, přihnojovat a kdy je vhodné ji přesazovat. V závěrečné části článku jsme pro vás připravili i něco na téma rozmnožování.
Kterou si vybrat?
Existuje mnoho druhů. Jen v rámci České republiky existuje až 70 druhů v české přírodě. Můžete je najít na mokřadech, pasekách i v lesích. Ve světě se vyskytuje několik tisíc druhů i poddruhů orchidejí. Díky šlechtění je v dnešní době známo více než 100 tisíc kříženců této rostliny.
Orchidej se během svého vývoje přizpůsobovala různým podmínkám. Můžete se proto setkat s druhy, kterým vyhovuje sucho, nedostatek světla nebo i více vláhy. Z rozmanitosti tohoto květu zmíníme některé jeho nejznámější druhy.
Orchidea Cymbidium
Rod Cymbidium se vyskytuje v jižní a jihovýchodní Asii a Austrálii. V rámci něj můžete najít desítky poddruhů. K tomuto množství během let šlechtění přibylo několik tisíc dalších. Orchidea Cymbidium může mít květy od 5 cm až do víc jak 9 cm.
Orchidea Vanda
Orchidea Vanda roste na Srí Lance, v Indii a jihovýchodní Asii. V přírodě se vyskytuje až 50 poddruhů s mnoha barevnými variantami. Má ráda vlhké prostředí a mírné až vyšší teploty.
Orchidea Dendrobium
Skupina s více jak 900 druhy se vyskytuje v jižní a jihovýchodní Asii, Austrálii a na tichomořských ostrovech. V přirozených podmínkách se přizpůsobila déle trvajícím obdobím vlhka a sucha. I tento druh vyniká rozmanitou škálou barev od bílé, přes modrou, fialovou až po červenou.
Orchidea Paphiopedilum
Orchidea Paphiopedilum se vyskytuje v oblastech Indie, jižní Číny, na Filipínách, Nové Guinei a Šalamounových ostrovech. Dodnes se objevují stále nové druhy. Vyznačuje se tuhými květy lesklé tlumené barvy. Kromě několika druhů, které mají rádi chladnější prostředí, má v oblibě také teplé podmínky.
Orchidea Phalaenopsis
Tomuto druhu se daří dobře v bytě, proto je Phalaenopsis ideální volbou pro začátečníky s pěstováním orchidejí. Ve volné přírodě se nachází v tropické Asii i v severní Austrálii. Na obloukovitém stonku má ploché květy s barevným nádechem v bílé barvě nebo s nádechem růžové a fialové. Pěstování tohoto druhu se budeme věnovat v dalších odstavcích.
Kam umístit orchidej
Různé druhy orchideí vyžadují specifickou péči. Tak je to i s jejich umístěním v místnosti. Odrůda Phalaenopsis, známa i pod názvem můrovec, vyžaduje dostatek tepla a světla. Nejvhodnější je okno obrácené na východ. Můžete zvolit i okno na jižní nebo západní straně.
Pozor však na přímé světlo. To zhoršuje kvalitu listů, které postupně zežloutnou a opadají. Proto byste měli okno na přímém slunci zastínit, aby sluneční paprsky nedopadaly přímo na rostlinu. Orchidea Phalaenopsis vám, při správné péči, bude svými květy dělat radost i několik měsíců.
Teplota a vlhkost vzduchu
Při hledání vhodného umístění myslete také na optimální vlhkost vzduchu. Měla by mít 50 % až 75 %. Vlhkost zvýšíte tak, že květ postavíte do misky s kamínky a s vodou. Ta bude zavlažovat rostlinu, ale také se bude voda odpařovat do okolí.
Teplota, která orchideji Phalaenopsis prospívá, je mezi 18 a 27 °C. Noční teploty by se měli pohybovat okolo 18 °C. Denní od 22 do 27 °C. Není vhodné, abyste ji vystavovali průvanu. Cirkulace vzduchu by mala být příjemná.
Jak zalévat orchidej
Orchidej vyžaduje správné množství zálivky. Nebezpečí pro ní znamená především přelití. Zalévejte ji jednou za týden až 10 dní. Na zalévání je nejvhodnější dešťová nebo převařená, ale již vychladnutá, voda. Pozor na to, aby substrát nebyl příliš vlhký. A to hlavně v zimních měsících, kdy je vhodné zalévat jen jednou za 10 dní. V období kvetení zalévejte jednou za 7 dní.
Abyste jí zajistili ideální podmínky, pěstujte ji ve speciálním květináči pro orchideje. Ten se skládá z obalu a vnitřní části, která je vybavená knoty. Knoty z vnější nádoby nasávají vodu, která potom neustále zvlhčujte substrát. Díky tomu má rostlina stále dostatek vláhy, aniž by docházelo k rozmočení kořenů. Což je pro orchidej nebezpečné, a to dokonce víc jak sucho.
Jak hnojit, zastřihávat a přesazovat
Orchidej v období kvetení potřebuje přihnojování. Vybírejte z nabídky organických hnojiv určených právě pro tento druh. Měli by obsahovat bílkoviny a látky potřebné pro zvýšení odolnosti proti škůdcům a chorobám.
Během vegetačního období jednou za měsíc přidejte do zálivky hnojivo s obsahem dusíku, železa, zinku a manganu. Na trhu najdete různé přípravky, které jednoduše přidáte do vody na zalévání. Všechny Obsažené látky jsou rozpustné ve vodě a rostlina si z je nich bude postupně získávat. V zimním období nepřihnojujte.
Jak stříhat orchidej
Po odkvetení zkontrolujte listy, stonek i výhonky, zda nejsou zežloutlé nebo suché. Takové výhonky ostříhejte. Rostlinu tím odlehčíte od vyživování odumírajících částí a podpoříte její růst. Nestříhejte zelené části rostliny. Zastřihnuté části by mohly odumřít. Po odkvetení a ostříhání přemístěte květináč na chladnější místo, kde přečká období vegetačního pokoje.
Jak přesazovat orchidej
Na přesazení orchideje je vhodný čas, když zrovna nekvete. Nepřesazujte ji víckrát, než jednou za rok, protože to rostlině neprospívá. Den před naplánovaným přesazováním přidejte do zálivky hnojivo bohaté na živiny. Při vyndání orchideje z květináče buďte opatrní. Neměli byste narušit kořenový systém.
Kořeny pozorně prohlédněte a odstřihněte uschlé konce. Takto ošetřenou rostlinu vložte do nového květináče a kořeny jemně zasypte substrátem určeným pro přesazování orchidejí. Nezatlačujte, aby substrát zůstal vzdušný. Po přesazení ji nechte 5 dní a nezalévejte. Namísto toho její listy pouze zvlhčete. Květináč, do kterého ji přesazujete, by neměl být příliš prostorný. Orchideji vyhovuje naopak menší květináč.
Rozmnožování orchidejí
Orchidej snadno rozmnožíte. Snadno to uděláte, když na hlavním stonku najdete nový výhonek. Vyčkejte, než bude mít nový výhonek dostatek kořínků, aby se dokázal sám ujmout. Měl by mít minimálně šest kořínků a samostatné listy. Potom zkontrolujte, zda netrpí žádnou nemocí či plísněmi. Je-li v pořádku, získali jste tak rostlinku na přesazení.
Při oddělování vyberte místo, kde je spojení s původní rostlinou nejtenčí. Opatrně výhonek odřežte a zasaďte ho do samostatného květináče. Pro novou rostlinku vytvořte stejné podmínky, jaké má ta původní.
Péče o orchidej krok za krokem
Závěr
Krásný květ, jakým je orchidej, si získal oblibu v mnoha domácnostech. Možná i proto, že její pěstování nemusí být vůbec náročné. Stačí vám jen dodržovat správný postup a rostlině vytvořit vhodné podmínky. Jste-li v pěstování začátečníkem, doporučujeme vám vybrat nejméně náročný druh orchideje Phalaenopsis. Pro její pěstování potřebujete dobré umístění s dostatkem světla a tepla, ale vyhněte se přímému slunečnímu svitu. Přímé slunce naopak velmi škodí.
Při pěstování dodržujte doporučované množství pravidelného zalévání. Po odkvetení můžete z orchideje odstranit odumírající části a přemístit ji na chladnější místo. Snižte také množství zalévání. Jestli potřebujete květinu přesadit, nedělejte to ale víc než jednou za rok. Nezapomeňte ani na vhodné hnojení. Při dodržování těchto zásad by vás měla pravidelně potěšit svými květy.
zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!