Jak vybrat americkou ledničku

Americká lednička vám, oproti běžné, poskytne mnohem víc prostoru. Nabízí i větší prostor určený pro zamrazování potravin. Využijete jí hlavně v domácnostech s více členy, kde se dělají velké a pravidelné nákupy. Uživatelé si kromě toho pochvalují také lepší přehlednost a další užitečné funkce, které jsou pro mnoho výrobců samozřejmostí.

Jestli vás tento produkt zaujal, poradíme vám, jak vybrat ideální model do vaší domácnosti. Nejprve si vyberte rozdělení prostoru v ledničce. Od toho se odvíjí i to, kolik dveří bude mít. Dále se informujte o vnějších rozměrech a vnitřním objemu, spotřebě energie a energetické třídě. Jelikož je lednička v nepřetržitém provozu, důležitou roli proto hraje i hlučnost. Dalšími parametry, které byste měli porovnat, jsou mrazicí výkon, akumulační doba, třída mrazení a klimatická třída. Americké ledničky patří mezi moderní spotřebiče, které jsou vybavené mnoha rozšířenými funkcemi. I o nich se dále dočtete.

Jak vybrat americkou ledničku

Před koupí této ledničky zvažte hlavně to, že tento spotřebič disponuje většími a širšími rozměry oproti běžné ledničce. To souvisí i s vyšší spotřebou. Při výběru porovnejte důležité faktory. Díky tomu si zakoupíte model, který bude nejlepší vyhovovat vašim potřebám.

Rozměry a objem

Americké ledničky patří mezi velké domácí spotřebiče, proto nejdříve určete velikost prostoru, který pro ni máte k dispozici. Jedná se převážně o šířku a hloubku prostoru. Výška většinou odpovídá klasickým ledničkám.

Díky větším rozměrům získáte také více užitkového objemu. Ten se pohybuje od 358 do 660 l, včetně mrazící části. Pokud nevíte, jaký objem vám vyhovuje, jednoduše si to spočítejte. Na jednoho člena domácnosti počítejte se 70 l prostoru v ledničce a 25 l v mrazící části. Při stanovení objemu zohledněte i vaše nákupní zvyklosti. Záleží, jestli třeba chodíte jednou za měsíc na velký nákup a průběžně na několik menších nákupů, budete nejspíše potřebovat více místa. Stejně tak, pokud máte vlastní zahradu, kde pěstujete ovoce či zeleninu, nejspíše byste měli počítat s větším prostorem a objemem uvnitř.

Provedení

Vybírejte ze dvou možných provedení. Rozhodněte se mezi modely se dvěma, nebo čtyřmi dveřmi či mrazícími zásuvkami.

Dvoudveřové americké ledničky

Tyto americké ledničky mají prostor svisle rozdělený na dvě části. Za jedněmi dveřmi se nachází část ledničky, za druhými je mrazák. Tento typ najdete i pod názvem Side By Side.

Čtyřdveřové americké chladničky

Tyto americké ledničky mají prostor rozdělený až na čtyři části. Na vrchu chladničky se nachází chladící část a vespod mrazící část. Obě jsou rozdělené na další dvě části, které se otevírají vždy samostatnými dvířky. Toto provedení najdete i pod názvem French Door.

Dvoudveřové se zásuvkami

Poslední variantou je dvoudveřová americká lednička se zásuvkami. Lednička se nachází ve vrchní části. Je rozdělená na dva prostory se samostatnými dvířky. Ve spodní části jsou mrazicí zásuvky. Podle konkrétního modelu jsou buď dvě, tři, nebo čtyři.

Energetická třída

Každá lednička je označená energetickým štítkem, na kterém najdete informace o energetické účinnosti, roční spotřebě, hlučnosti objemu obou částí produktu.

Energetická třída zařazuje chladničku do jedné z tříd na základě spotřeby energie. Na trhu najdete hlavně modely v třídách A+ a A++. Nejdražší americké lednice patří do třídy A+++, protože jsou nejúspornější.

Spotřeba energie

Na každém modelu je udávaná roční spotřeba energie. Díky tomuto údaji snadno porovnáte náklady na provoz jednotlivých modelů. Pokud budete chtít vědět, na kolik vás zapnutá lednička v praxi vyjde, vynásobte si spotřebu elektrické energie její aktuální cenou.

Hlučnost

Hlučnost je, vzhledem k jejímu nepřetržitému provozu, výrazně důležitým parametrem, který byste neměli vynechat. Americké ledničky jsou o něco hlučnější oproti klasickým. Je to proto, že k udržení stabilního vnitřního prostředí potřebují vyšší výkon. Počítejte s hlučností od 35 do 50 dB.

Akumulační doba

Je to čas, během kterého, i v případě výpadku energie, zůstávají veškeré potraviny zmrazené. Během tohoto času se nemusíte obávat zkažení a zbytečné likvidace jídla. Délka akumulační doby závisí na tom, jak kvalitní izolaci lednička nabízí. Pro dosažení udávané doby je třeba, abyste neotvírali dveře mrazícího prostoru, jinak dojde k oteplování. Tato doba se pohybuje většinou v rozmezí od 15 do 20 hodin. Vždy ale závisí na konkrétní značce a výrobci.

Mrazící výkon

Údaj o mrazícím výkonu (i tzv. mrazící kapacita) informuje o tom, kolik kg potravin dokáže lednice zmrazit za 24 hodin. Hodnotu vybírejte podle toho, kolik běžně potřebujete naráz zmrazit potravin. Jednotlivé modely mají mrazicí výkon od 12 do 25 kg potravin za jeden den.

Třída mrazení

Velmi důležitým údajem je také třída mrazení. Je označená jednou až čtyřmi hvězdičkami. Jejich počet informuje o tom, na jakou teplotu dokáže mrazící část lednice zmrazit potraviny.

* teplota – 6 °C — doporučovaná doba skladování potravin je několik dní

** teplota – 12 °C — doporučovaná doba skladování potravin je několik týdnů

*** teplota – 18 °C — vhodná doba na skladování je po dobu několika měsíců

**** teplota – 24 °C — vhodná doba na skladování je po delší dobu jak jeden rok

Klimatická třída

To, jak chladnička pracuje, ovlivňuje i okolní teplota. Proto v popisu každého modelu najdete údaj o klimatické třídě. Ta určuje teplotní interval, který je pro spotřebič nejvhodnější. V daném intervalu bude mít zařízení běžnou spotřebu a nevyskytnou se žádné problémy s chlazením. Klimatické třídy jsou celkem čtyři:

  • SN — subnormální teplota +10 až +32°C,
  • N — normální teplota +16 až +32°C,
  • ST — subtropická teplota +18 až +38°C,
  • T — tropická teplota +18 až +43°C.

Funkce amerických ledniček

O tom, jestli vám bude daný model vyhovovat, nerozhodují jen výše zmíněné parametry. Při každodenním provozu určitě oceníte i další rozšířené funkce. Setkáte se třeba s těmito:

No frost

Máte-li doma lednici, v níž se na potravinách vytváří vrstvy ledu, s funkcí No frost se to už nestane. S touto funkcí je zajištěná cirkulace vzduchu, která se postará odvádění vlhkosti z mrazicího prostoru. Kromě toho, že už nebudete bojovat s námrazou, se díky této funkci šetří spotřeba elektrické energie a potraviny zůstávají déle čerstvé.

Antibakteriální ochrana

Tato funkce zabraňuje usazování bakterií a plísním. Ochrana proti jejich usazování je zabezpečená speciálním povrchem interiéru ledničky nebo antibakteriálním těsněním.

Zóna na zeleninu

Zóna na zeleninu udrží uchovanou zeleninu i ovoce mnohem déle čerstvé.

Nulová zóna

Nulová zóna je určená na skladování masa nebo jiných potravin, které se obvykle rychle kazí. V této zóně snadno snížíte teplotu až na 0 °C. Zabráníte tak množení bakterií a potraviny zůstanou déle čerstvé.

Výrobník ledu a výdej nápojů

Americké lednice jsou často vybavené i výrobníkem ledu. Máte-li rádi nápoj s ledovými kostkami, nebudete si tak muset kupovat samostatný výrobník na led — o všechno se postará jeden spotřebič. Nebo si vyberte model s výdejem chlazené vody. Vybraný model snadno připojíte k vodovodu nebo k nádržce na vodu.

Automatické odmrazování

S automatickým rozmrazováním už nemusíte mrazící část odmrazovat ručně. Tato funkce průběžně zabraňuje vzniku námrazy.

Ionizátor vzduchu

Kromě regulace vlhkosti vám ionizátor vzduchu zajistí i delší čerstvost potravin. Zabrání také hromadění pachů a baktérií.

Dvojité chlazení

Chladící okruh ledničky a mrazničky je rozdělený. Umožňuje to nejen samostatnou regulaci, ale díky tomu můžete bez problému využívat jen jednu část.

Akustický signál

Stalo se vám už, že jste špatně dovřeli dveře ledničky a měli jste ji otevřenou i několik hodin? S akustickým signálem se vám to už nestane. Pokud dvířka nedovřete, upozorní vás na to signál. Ten se také ozve, pokud by došlo ke zvýšení teploty i z jiných důvodů.

Super mrazení a chlazení

Tyto funkce se postarají o krátkodobé snížení teploty v chladicím či mrazicím prostoru. Využijete toho, když chcete uložit naráz více množství potravin.

SMART funkce

Chcete-li lednici ovládat na dálku, je to možné. Některé modely snadno spárujete s telefonem a můžete je ovládat pomocí aplikace. Nastavíte si tak teplotu nebo využijete jiné funkce. Aplikace vás upozorní také na nedovřené dveře.

Tipy na závěr

Americké ledničky přináší do domácnosti komfort a velký prostor pro vaše potraviny. Jestli běžná chladnička s mrazničkou nestačí vašim požadavkům, americká chladnička vás určitě potěší. Objem tohoto spotřebiče včetně mrazícího prostoru dosahuje až 660 l. Před nákupem se, kromě objemu, informujte o vnějších rozměrech. Při umístění spotřebiče mějte na paměti, že pro dostatečnou cirkulaci vzduchu bude potřebovat prostor kolem 5 cm směrem dozadu a 2 cm navíc do stran.

Americké lednice se od sebe liší také spotřebou elektrické energie, energetickou účinností, hlučností a mrazicí třídou. Chcete-li naplno využívat výhody moderních technologií, informujte se o přídavných funkcích. Mezi oblíbené patří No frost na odvádění vlhkosti a automatické odmrazování. Pokud máte rádi chlazené nápoje, určitě oceníte funkci výdeje chlazené vody a výrobník ledu.

Napsat komentář