Jak vybrat křovinořez

Křovinořez využijete na kosení v náročnějším terénu a hustějším porostu. Hravě s ním pokosíte malé keře, lehké dřeviny i přerostlý plevel či trávu. Nabízí všestranné využití na místech, která nelze posekat běžnou sekačkou.

Jednotlivé modely se od sebe liší několika důležitými parametry. Abyste si zvládli vybrat křovinořez, který vám bude vyhovovat, měli byste si je nejdříve porovnat. O všech kritériích pro výběr zahradního pomocníka se dozvíte v našem krátkém návodu tohoto článku. Zjistíte, jaký výkon budete potřebovat, z jakých typů motoru si budete vybírat a jaké jsou jejich výhody a nevýhody. Poradíme vám i to, jaký záběr křovinořezu zvolit a jak se o něj starat.

vyberomat cz brushcutter
vyberomat cz brushcutter

Křovinořez, nebo vyžínač

Při nákupu se často stává, že křovinořez snadno zaměníte za vyžínač. Abyste se tomu vyhnuli, podíváme se nejdříve na rozdíly mezi oběma přístroji.

Křovinořez

Tento přístroj má, oproti vyžínači, robustnější konstrukci a odolný nůž, který je nejčastěji ve tvaru trojzubu. Díky tomu zvládne i hrubší porost na větší ploše. Kvůli robustnosti je zároveň těžší. K jednotlivým modelům si také bez problému dokoupíte více nástavců. Většinou je to možnost výměny hlavy za strunovou, čímž získáte zároveň strunovou sekačku na trávu.

Vyžínač

Vyžínač je o něco lehčí. Můžete s ním kosit trávu na místech, kam se běžná sekačka nedostane. Například v blízkosti pařezů. Vyžínač má menší výkon a kosí jen pomocí struny. Proto ho můžete najít i pod názvem strunová sekačka.

Parametry při výběru křovinořezu

Při výběru konkrétního modelu je důležité, jak často a na jaký porost budete křovinořez používat. Odlišný model budete potřebovat na vysekání náletových dřevin či přerostlé trávy v zahradě u domu a jiný na křovinatý porost. Od toho se budou odvíjet vaše požadavky na výkon, pohon, velikost a přídavné nástavce.

Pohon

Je zde několik parametrů, které byste měli před nákupem zohlednit. Začneme výběrem pohonu, který vám bude nejvíce vyhovovat. Na výběr máte benzínový, elektrický akumulátorový.

Benzínový pohon

Benzínový pohon je ze všech typů nejvýkonnější, a proto ho využijete i na husté porosty na velké ploše. Využijete ho téměř kdykoliv, aniž byste museli řešit přívod elektřiny. Benzínový křovinořez má ale tu nevýhodu, že při práci unikají do vzduchu zplodiny, je také hlučnější a těžší. S jeho provozem jsou navíc spojené vyšší náklady.  

vyberomat cz brushcutter
vyberomat cz brushcutter

Při koupi máte na výběr dva druhy motoru:

Dvoutaktní motor — má vyšší výkon jednodušší motor, jehož oprava a údržba je, v porovnání se čtyřtaktním motorem, jednodušší. Jako pohonná látka se používá benzín s přidáním oleje. Tento typ je, na druhé straně, hlučnější a při práci uvolňuje větší množství zplodin.

Čtyřtaktní motor — tento motor je o něco tišší uniká z něho méně zplodin. Oproti předchozímu motoru má ale něco nižší výkon a v případě poruchy jsou náklady na opravu vyšší.

Elektrický pohon

Elektrický pohon má o něco nižší výkon. Oproti benzínovému má tichý chod, je nenáročný na údržbu a je lehčí. Váží jen do 7 kg. Využijete ho při práci na menších plochách s dosahem elektrické sítě. Napřed ale počítejte s potřebou použití prodlužovačky. Kabely křovinořezů nejsou moc dlouhé.

Akumulátorový pohon

Akumulátorový pohon vám umožní vzít křovinořez i na místa bez elektřiny. Výhodou je také tichý chod, práce bez výrazných zplodinnenáročnost na údržbu. Při koupi je potřeba počítat s výdrží akumulátoru. Za tento typ také zaplatíte o něco více. Jelikož musíte při práci nosit i hmotnost akumulátoru, je těžší. V porovnání s benzínovým motorem má i nižší výkon.

Typ akumulátoru

Akumulátorové křovinořezy se dále liší několika parametry. Prvním je typ používané baterie. Používají se následující:

Li-ion akumulátory — tyto akumulátory jsou lehčí a mají dlouhou životnost, při které se jejich kapacita nesnižuje.

Ni-Mh akumulátory — tyto se používají už jen zřídka. Jsou těžší a při delším používání se kapacita baterie postupně snižuje.

Kapacita a doba nabíjení akumulátoru

Kapacita akumulátoru vám prozradí, jak dlouho budete moct křovinořez používat. Počítejte s tím, že čím vyšší výkon bude vybraný model mít, tím vyšší kapacitu bude potřebovat. U menšího výkonu vám postačí naopak menší kapacita. Při koupi počítejte s dobou, kterou obvykle na sečení potřebujete. Běžně se pohybuje od 20 do 60 minut. I pro běžnou zahradu ale nevybírejte modely pod 30 minut.

Doba nabíjení závisí v mnohém na kapacitě. Při koupi se můžete setkat s dobou nabíjení od 1 do 10 hodin.

Výkon

Výkon křovinořezu ovlivní, na jaký porost ho budete moct používat. Když si zvolíte vyšší výkon, budete ho moct využít i na hustší porost. Na výběr máte modely s výkonem do 1 kW, které jsou vhodné na menší prostor a menší porosty. Od 1 do 2 kW si vyberte model pro hustší porost. Od 2 kW vyšší už zakoupíte modely s využitím na velkém prostoru hustém porostu včetně křovin a mladých dřevin.

vyberomat cz brushcutter
vyberomat cz brushcutter

Hmotnost

Jelikož budete přístroj při práci nosit, určitě vás bude zajímat jeho hmotnost. Při koupi se informujte i o vibraci. A to hlavně u těžších modelů, kde budou vibrace spolu s vyšší hmotností spíše obtěžovat. Určitě počítejte s tím, že výkonnější modely budou těžší. Na trhu najdete:

  • křovinořezy s malým výkonem do 4 kg,
  • modely na běžné použití okolo domu od 5 do 8 kg,
  • modely pro profesionály, které váží víc jak 8  kg.

Provedení rukojeti

Rukojeť křovinořezu může byť připojena přímo k jeho tělu. Jednou rukou budete přístroj držet za rukojeť druhou na motoru. Toto provedení najdete u lehčích modelů. Výhodou je, že zabere méně místa při skladování.

Řídítka, která se dají uchopit dvěma rukama, se používají na těžších křovinořezech. Ulehčí vám to manipulaci při práci.

Popruh

Kromě rukojeti má každý přístroj popruh, kterým si ho na sebe zavěsíte. Lehčí křovinořezy disponují popruhem na rameno. Těžší upevníte, kvůli odlehčení rukou, na bedra nebo přes ramena a hruď.

Hlučnost

Při koupi se informujte také o hlučnosti. Platí, že nejhlučnější jsou dvoutaktní benzínové křovinořezy a naopak tišší jsou akumulátorové a elektrické. Hlučnost souvisí nejen s typem motoru, ale i s výkonem. Čím bude vyšší, tím bude křovinořez hlučnější. Škála hlučnosti se u těchto strojů pohybuje od 70 do 90 dB.

Záběr

Plocha záběru se pohybuje od 30 do 50 cm. Měla by vyhovovat prostoru, ve kterém budete přístroj používat. Na vysekávání úzkých míst budete potřebovat menší záběr. Naopak větší záběr oceníte na velkých plochách.

vyberomat cz brushcutter
vyberomat cz brushcutter

Údržba a servis

O křovinořez se musíte pravidelně starat. Po práci věnujte pozornost tomu, abyste ho očistili od zbytků rostlin. Obsažená vlhkost zvyšuje riziko koroze. Jednou za čas vyčistěte vzduchový filtr, který se může zanášet. Může se stát, že starší vzduchový filtr je už příliš zanesený. V takovém případě ho vyměňte.

Dostupnost servisu

Než si křovinořez koupíte, také se informujte o možnosti záručního a pozáručního servisu. Zvolte raději dražší model osvědčené značky, pro které je dostupný dostatek náhradních dílů.

Tipy na závěr

Křovinořez se postará o veškerý porost, který nemůžete vzít sekačkou. Při jeho koupi začněte nejprve výběrem typu motoru. Kromě toho si stanovte, kolik za něj chcete zaplatit, jaké jsou vaše požadavky na manipulaci, způsob upevněníhmotnost. Jednotlivé modely se dále liší výkonem, záběrem hlavicehlučností. Při nákupu zkontrolujte dostupnost servisunáhradních dílů či příslušenství.

K některým přístrojům si snadno dokoupíte různé nástavce, například nástavec na prořezávání dřevin. Můžete si dokoupit také kotouče na silnější dřeviny nebo struny různé tloušťky cívky, do kterých struny vložíte. Při práci se chraňte rukavicemi, ochrannými brýlemi a chráničem sluchu.

Jak vybrat zahradní sekačku

vyberomat cz humidifier

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

Co si myslíte o zvlhčovači vzduchu? Je potřebný ve vaši domácnosti? Mnoho lidí na něj nedá dopustit. Pokud právě uvažujete o jeho koupi, vysvětlíme vám, jak…
vyberomat.cz bed growth

Jak vybrat správný rošt do postele

Postel se skládá z rámu, matrace a roštu. Postelový rošt je proto nedílnou součástí postele. Právě díky němu do postele snadno položíte matraci. Při koupi…

Jak vyrobit domácí droždí

Když nemáte doma droždí a chtěli byste péct kynuté pečivo, nemusíte hned utíkat do obchodu. Můžete si ho vyrobit i doma. Budete potřebovat jen tři suroviny…
vyberomat cz wedding gift

Jak vybrat svatební dar

Pozvání na svatbu potěší každého. A nejen kvůli spoustě dobrého jídla a skvělé zábavě. Svatební den má svoji jedinečnou atmosféru plnou dojetí, radosti a hlubokých…
vyberomat cz tie

Jak vybrat kravatu a jak ji uvázat

Kravata by neměla chybět v žádném pánském šatníku. Je důležitým doplňkem k obleku, sportovnímu saku, ale také ke svetru. Její výběr ale nemusí být jednoduchý. Závisí nejen…

Jak vybrat mobilní telefon

Bez mobilního telefonu si v dnešní době mnoho lidí jenom těžko dokáže představit svůj běžný den. Netřeba ani zdůrazňovat, jak důležitý je výběr takového zařízení,…
vyberomat.cz baby potty

Jak vybrat nočník

Každé dítě se v jisté fázi svého vývoje musí naučit přestat používat plenky. Jelikož klasický záchod je pro malé děti ještě příliš vysoký, budete potřebovat…

Jak vybrat ruční vysavač

Ruční vysavač se hodí mít v každé domácnosti. Využijete ho na rychlý úklid rozsypaných drobků, písku z dětských bot nebo jiného drobného nepořádku. Na úklid tak nebudete…
vyberomat.cz hair straightener

Jak vybrat žehličku na vlasy

Žehlička na vlasy je součástí povinné výbavy téměř každé ženy a dámy, která má alespoň polodlouhé vlasy. Proč? Je to jednoduché – žehlička na vlasy…
vyberomat.cz lipstick

Jak správně vybrat rtěnku

Rtěnka je sice rozměrově malá, ale na rtech ženy dokáže velké zázraky. Proto by neměla chybět v žádné kosmetické taštičce. Rtěnka vaše rty rozjasní, zvýrazní,…

Na co použít ostropestřec mariánský

Ve volné přírodě najdete mnoho rostlin, které mají na lidské tělo příznivé účinky. Jednou z nich je také ostropestřec mariánský. Tato celkem nenápadná rostlina obsahuje mnoho…

Jak vybrat šunkovar

Dali byste si chutnou šunku bez nezdravých přísad a konzervačních látek? S tímto přístrojem si ji pohodlně vyrobíte i doma. Budete potřebovat jen dostatek kvalitních surovin…

Napsat komentář