Jak vybrat hoverboard

Hoverboard je jedním z tzv. balančních vozítek, které si získaly oblibu pro svou jednoduchost ovládání pohodlí během jízdy. Je podobný jako Segway, ale s tím rozdílem, že na něm nenajdete žádné držadlo. Při pohybu nemusíte vynakládat žádnou námahu. O všechno se postará elektromotor a vy se už jen pohodlně vezete.

Hoverboard najdete i pod názvem gyroboard. Využijete ho na kratší vzdálenosti ve městě, ale i uvnitř v místnostech. Na první pohled by se mohlo zdát, že je určený hlavně pro děti a mládež, ale není tomu tak. Jízdu na něm si užijí i dospělí.

Při nákupu hoverboardu bude potřeba znát parametry, které byste měli před konečným rozhodnutím pro konkrétní model znát. Začněte výběrem typu, který vám bude vyhovovat. Potom přejděte k porovnání velikosti kol, dojezdové vzdálenosti či dosahované rychlosti. Gyroboardy se vyrábí v různých designech, ze kterých si vyberete přesně takový, který bude ladit s vaším stylem. V závěru článku se podíváme i na zajímavé funkce, kterými některé modely disponují.

vyberomat cz hoverboard
vyberomat cz hoverboard

Jak jezdit na hoverboardu

Hoverboard je jednoduchý, rychlý a v případě potřeby snadno přenositelný, bez problému ho vezmete do ruky. Právě malé rozměryrychlost jízdy jsou jeho největšími přednostmi.

Základem hoverboardu je deska s nášlapemmasivní kola. Uvnitř desky je ukrytý elektromotor, který ho pohání. Výhodou je vysoká nosnost. Díky tomu ho mohou používat osoby až do 100 kg. Není ale vhodný pro děti do 25 kg. Při požívání ho nezapomeňte vždy nabít. S vybitou baterií se nedá používat.

Jelikož vám bude trvat, než najdete rovnováhu, při prvních jízdách využívejte chrániče a přilbu. Postačí vám ale jen chvilka cviku a můžete se na něm vydat do ulic. Princip ovládání je jednoduchý. Při jízdě je vhodné mírně pokrčit kolena, abyste mohli pohodlně přenášet váhu na přední část chodidla a následně zrychlit. Pokud chcete zpomalit, přeneste váhu dozadu. Když budete chtít zabočit, přesuňte váhu těla doprava či doleva.

Typy hoverboardů

Napřed si určete, kde budete hovereboard využívat. To ovlivní váš nákup a volbu vhodného typu.

Standardní hoverboardy

Tento typ využijete na rovném povrchu ve městě, ale i doma. Můžete ho vidět v hypermarketech, využívá se v rozlehlých skladech nebo i v parcích a zahradách s upravenými chodníky. Vzhledem k nenáročnému povrchu, pro který je určený, má standardní model menší kola s průměrem do 17 cm. Menší kola znamenají zároveň nižší rychlost jen přibližně do 12 km/h. Tento typ má také nižší hmotnost, což vám ulehčí i jeho přenášení.

Offroad hoverboardy

Offroad modely využijete v terénu. Jsou o něco robustnější a mají větší kola až do průměru 26 cm. Kvůli větším rozměrům jsou i těžší — váží až do hmotnosti 25 kg. Můžete s nimi jezdit i po trávě nebo na nezpevněné cestě. Aby zvládly i horší terén, vyrábí se nafukovacími koly s pneumatikou. Tento typ dosahuje rychlosti do 15 km/h a má dojezd až do 22 km na jedno nabití.

Prémiové hoverboardy

Tyti speciální hovearboardy spojují výhody standardních a offroad modelů. Mají vyšší výkon, můžete s nimi jezdit i na delší vzdálenosti a dosáhnout vyšší rychlosti. Jsou vhodnější pro zkušenější jezdce. Oproti předchozímu typu jsou o něco kompaktnější.

vyberomat cz hoverboard
vyberomat cz hoverboard

Parametry výběru

Jednotlivé modely se neliší jen vzhledem, jak by se mohlo zdát. Odlišnosti se projevují i v mnoha parametrech. Porovnávejte proto velikost kol, dobu nabíjení, vzdálenost dojezdu a rychlost.

Rozměry a hmotnost

Hoverboardy se vyrábí v šířce 55–70 cm. Rozdíly najdete i ve velikosti kol a výšce profilu. U cestovních modelů to bude pouze 20 cm. Offroad modely jsou vysoké až do 30 cm. Při nákupu vás bude ale určitě zajímat i to, kolik budete mít prostoru na chodidla. Tento rozměr se pohybuje od 25 do 30 cm.

I hmotnost hoverboardů se liší v závislosti na vybraném typu. Standardní balanční vozítka váží jen do 15 kg. Terénní o něco více, do 25 kg.

Nosnost

Před nákupem zkontrolujte také nosnost. Vybírejte model s nosností, která je vyšší než hmotnost nejtěžší osoby, která ho bude využívat. Nekupujte model až na úplnou hranici nosnosti, abyste ho zbytečně nepřetěžovali, jinak snížíte jeho životnost. Na výběr máte modely s nosností od 60 do 130 kg.

Konstrukční prvky

Pokud hledáte gyroboardy s kolenní opěrkou nebo sedadlem, v nabídce na trhu nechybí ani takové modely. Hoverboard s kolenní opěrkou využijete pro lepší stabilitu a jednodušší ovládání. Sedadlo se dá dodatečně připevnit. Za jízdy ho potom ovládáte pomocí tyčí.

Dojezd

Dojezd hoverboardu se udává v kilometrech na jedno nabití. Hoverboardy vás převezou v závislosti na konkrétním modelu 10–25 km. Na danou vzdálenost působí různé faktory jako je vaše hmotnost, stoupání a konkrétní terén. Nejdelší dojezd nabízí offroad a prémiové modely.

Doba nabíjení a používané baterie

Doba nabíjení se pohybuje do 2 do 3 hodin. Některé modely se nabíjí kratší, ale i delší dobu. Při koupi proto zkontrolujte i tento parametr, aby vás to potom nepřekvapilo.

vyberomat cz hoverboard
vyberomat cz hoverboard

Kvůli době nabití ale i výdrži baterie je vhodné, abyste si vybrali hoverboard od osvědčených výrobců. Levný model se nemusí vždy vyplatit. Hledejte proto takový, který má integrovanou baterii s dostatečnou životností a kapacitou.

Výkon

Výkon motoru se udává ve wattech. V popisu jednotlivých modelů ho najdete pro každé kolo zvlášť. Hoverboardy pro děti mají výkon 2x 250 W. Pro běžné použití pro dospělé je vhodný výkon 2x 350 W. Prémiové modely mohou mít výkon až do 2x 800 W.

Při výběru přihlédněte i k rychlosti, které chcete dosáhnout, ale i k vaší hmotnosti. Čím vyšší je vaše váha, tím vyšší výkon budete potřebovat.

Rychlost

Hoverboardy dosahují rychlosti až do 20 km/h. Tento údaj mluví o rychlosti při standardních podmínkách na rovině a hmotnosti jezdce do 80 kg. Pokud pojedete do kopce nebo pojedete někdo s vyšší hmotností, rychlost se bude snižovat.

Úhel stoupání

V popisu každého modelu byste měli najít také informaci o maximálním úhlu stoupání. Ten může být 15–25 °. Více jak 15 ° ale očekávejte jen od offroad a prémiových modelů.

Funkce hoverboardů

Pokud hledáte něco víc než jen standardní hoverboard, na trhu najdete modely s přídavnými funkcemi, které určitě využijete. Můžete si tak koupit například model s dálkovým ovládáním přes mobil.

Dálkové ovládání — umožňuje propojení hoverboardu přes Bluetooth se smartphonem. Budete tak moc ovládat osvětlení nebo hoverboard snadno zamknete i na dálku.

Alarm ochrání vás před odcizením tohoto balančního vozítka. Jestli se o to někdo pokusí, ihned se spustí alarm.

Osvětlení — není to jen pro stylovou jízdu, ale i pro bezpečnější jízdu ve večerních hodinách nebo za zhoršených viditelných podmínek. Poslouží jako přední a zadní světlo.

vyberomat cz hoverboard
vyberomat cz hoverboard

Reproduktor — pokud rádi posloucháte hudbu, díky zabudovanému reproduktoru si ji nebudete muset pouštět do sluchátek.

Protiskluzová nášlapná plochazvyšuje bezpečnost za jízdy.

Taška na přenášení — pro menší modely můžete využít i tašku pro pohodlnější přenos.

Blatníky — blatníky má nabízí většina modelů. Oceníte je při jízdě na mokrém povrchu.

Závěr

Hoverboad, nazývaný také gyroboard, je výborným pomocníkem na přepravu v městě, ale i v nenáročném terénu. To, kde budete jezdit, určíte i tím, jaký typ si vyberete. Na výběr máte modely určené na rovné a zpevněné povrchy nebo i takové, kterými projedete i po trávě a na nezpevněné cestě. Kromě toho zkontrolujte, zda vám vyhovuje nosnost, hmotnost, rozměry, dojezd a doba nabíjení. Jelikož se na trhu objevuje i mnoho nekvalitních výrobků, vybírejte modely s kvalitní Li-lon baterií od osvědčených výrobců. Nezapomeňte porovnat výkon, maximální rychlost a úhel stoupání.

Mnozí výrobci jdou v nabídce ještě o něco dál a nabízí více než jen přepravní prostředek. Hoverboard snadno propojíte s chytrým telefonem a bez problému ho můžete ovládat na dálku. Také zvládnete pustit hudbu přes integrovaný reproduktor.

vyberomat.cz body milk

Jak vybrat tělové mléko

Lidská pokožka vyžaduje každodenní péči. Všechny potřebné výživné látky jí dodá tělové mléko, které by…

vyberomat.cz watches

Jak vybrat hodinky

Hodinky jsou nestárnoucím módním doplňkem. Kromě toho, že nás informují o čase, stávají se skvělým…

Napsat komentář