Jak vybrat nebesa nad dětskou postýlku

Nebesa nad postýlkou neboli baldachýn zajistí děťátku příjemné prostředí v ohraničeném prostoru po celou dobu spánku. Postýlka se tak stává útulnějším prostředím. Baldachýny jsou dostupné v mnoha designových provedeních. Maminky určitě ocení i to, jak krásně tento textilní doplněk postýlku ozvláštní.

Baldachýn nad dětskou postýlkou chrání děťátko před ruchy okolí, chladem, ostrým světlem i hmyzem. Koupi vám ale možná stíží výběr z několika materiálů. Rozdíly jsou také v designovém zpracování a způsobu uchycení nad postýlkou. Zvláštní pozornost věnujte bezpečnosti. Vybírejte modely s dostatečně pevným uchycením, které dítě nemůže strhnout a zamotat se tak do látky.

Proč koupit nebesa nad dětskou postýlku

V minulosti se baldachýny používali jako závěs nad postelí lidí z vyšších tříd. Jejich úlohou bylo především ozdobit místnost. V chladných místnostech hradů plnili ještě jednu funkci. Díky nim se totiž v prostoru postele udrželo více tepla. Dnes se tento typ závěsné textilie používá hlavně jako dekorace. Má ale i další účely:

  1. Je to ohraničení prostoru, které pomáhá některým dětem usnout.
  2. Vytváří útulné místo, kam nepronikne okolní ruch. Vaše děťátko během spánku nic nevyrušuje. Má dostatek klidu pro zdravý a hluboký spánek.
  3. V letních měsících chrání prostor postýlky před sluncem a světlem. Tento fakt oceníte hlavně v brzkých ranních hodinách, když je venku už výrazně dost světla, ale dítě ještě spí. V postýlce tak zůstane dostatečné přítmí, které prodlouží jeho spánek.
  4. Když se do interiéru dostane hmyz, baldachýn mu zabrání proniknout k dítěti.
  5. V chladném počasí vytvoří nebesa více tepla kolem postýlky.

Baldachýn nemusí být nutně jen pro nejmenší, přidělejte ho nad postel i větším potomkům. Tento doplněk změní dětský pokoj na království pro malého prince či princeznu. Baldachýn pro větší děti nemusíte ani nutně umístit pouze nad postel. Určitě je potěšíte, když jim vytvoříte soukromý koutek i jinde v místnosti, kde si budou moc hrát nebo se snadno ukrýt před očima ostatních.

Jak vybrat nebesa

Jednotlivé modely se od sebe liší. Rozdíl najdete třeba v použití materiálu, designu a způsobu upevnění.

Materiál

Nebesa nad dětské postýlky se vyrábějí z více odlišných materiálů. Každý z nich má jiné vlastnosti.

Bavlna

Bavlna je přírodní antialergenní materiál. Navíc je vzdušná, pevná v tahu a je odolná vůči oděru. Její výhodou je její jemnost a to, že je příjemná na dotek. Je proto výbornou volbou pro děti každého veku.

Polyester

Tento syntetický materiál je jemný a příjemný na dotek. Kromě toho je odolný, pružný a rychleschnoucí. Výhodou je také stálobarevnost při častém praní a odolnost vůči slunečnímu svitu.

Len

Len má o něco hrubší strukturu oproti ostatním výše zmíněným textiliím. Jeho výhodou je ale pevnost, odolnost vůči oděru a schopnost odpuzovat prach. Má také výborné termoregulační vlastnosti a je vhodný i pro alergiky.

Mušelín

Mušelín vyniká svojí jemností. Používá se také na výrobu zavinovaček nebo jiných dětských potřeb. Tento materiál je vzdušný, takže umožňuje dostatečnou cirkulaci vzduchu. Kromě toho je odolný a můžete ho bez problému opakovaně prát.

Umístění držáku

Důležitou součástí je držák, na který upevníte látku. Měl by být dostatečně pevný, aby dítě látku nestrhlo na sebe. Držák se skládá z tyče, na které je umístěna obruč. Na tu se navléká samotná látka baldachýnu.

Držák na baldachýn má dva způsoby umístění:

  • Upevnění o rám postele — tento typ upevníte pomocí upevňovacího mechanismu přímo na rám postele.
  • Samostatné držáky k baldachýnu — tento typ je vybavený základnou, která vyvažuje hmotnost látky. K základně je připevněná tyč držáku.

Rozdílné je i to, kam baldachýn upevníte. Může to být ve středu čela anebo v rohu postýlky. Nebesa pro větší děti můžete připevnit i na strop v místnosti.

Designové prvky

Jednotlivé baldachýny na dětskou postýlku se od sebe odlišují svým designem. Na trhu najdete jednobarevné modely v neutrálních barvách, ale také vzorové varianty. Vybírejte s ohledem na celkový vzhled dětského pokoje a také s ohledem na pohlaví dítěte. Pro děvčata jsou dostupná růžová nebesa nebo varianty v různých sladkých, barevných odstínech. Pro chlapce jsou k dispozici modré, mátově zelené či denimové textilie.

Pestrou škálou barev ale odlišnost designu nekončí. Některé baldachýny nad postel jsou zdobené například mašlemi nebo jinými závěsnými dekoracemi. Umístění ozdob věnujte dostatečnou pozornost. Musí být v takové výšce, aby na ně dítě nedosáhlo.

Na tohle také myslete

Před tím, než baldachýn nad postýlku zakoupíte, máme pro vás ještě pár praktických tipů:

Péče o nebesa

Tím, že baldachýn zachytává prach, je potřeba, abyste se o něj pravidelně starali. Na druhou stranu by se z něho stal ve vaší domácnosti jen zbytečný lapač prachu, který by především znečišťoval postýlku a jeho okolí. Baldachýn byste proto měli prát minimálně jednou měsíčně, ale doporučujeme i vícekrát. Tímto způsobem vytvoříte ideální prostředí pro vaše miminko.

Baldachýn je možné prát při běžných teplotách určených na praní materiálu, z kterého je vyrobený. Před praním ho sejměte ze stojanu. Pokud se vám při manipulaci a sundávání ze stojanu uvolní uchycený prach, doporučujeme vám zároveň vysát postýlku a vyměnit ložní prádlo.

Kdy nebesa nebudou vhodná

Jestliže u vašeho dítěte existuje zvýšené riziko alergií, zvažte koupi tohoto postelového doplňku. Je to vhodné i v případech, kdy jsou oba rodiče alergici. Baldachýn není vhodným doplňkem ani v rodině s domácími mazlíčky. Máte-li psa nebo především kočku, je možné že nebesa poškodí.

Bezpečnost dítěte

Ne každý baldachýn na dětskou postýlku je bezpečný. V případě, že konstrukce držáku není dostatečně pevná a látka není dostatečně uchycená, může se stát, že ji dítě na sebe stáhne. V takovém případě hrozí, že se do textilie zamotá, čímž vzniká riziko udušení. Při koupi proto důkladně zkontrolujte způsob uchycení látky a pevnost držáku. Výrobky, při kterých hrozí nebezpečí uvolnění látky, nekupujte.

Zkontrolujte také výšku a způsob uchycení ozdobných prvků, ať už to budou mašle, hrací kolotoč nebo světýlka nad postelí. I když se vám to na první pohled líbí, pro dítě to může být v nesprávné výšce spíše rizikem. Během kontroly výšky dekorací a hraček nad postýlkou u batolat zvažte i fakt, že si mohou v postýlce sednout nebo se postavit.

Na závěr

Baldachýn je krásnou dekorací v každém dětském pokoji. Jak už bylo několikrát zmíněno výše, má i své opodstatnění. Díky němu nebude dítě rušené okolním ruchem, světlem ani hmyzem. Baldachýn snadno pořídíte nad dětskou postýlku pro vaše nejmenší, ale i jako doplněk do pokoje pro větší děti. Během nákupu máte na výběr z mnoha materiálů a barevných provedení. Všechny materiály, které se na výrobu využívají, jsou zdravotně nezávadné. Liší se ale některými vlastnostmi.

Důležitým aspektem je také pevnost konstrukce. Držáky se odlišují způsobem uchycení, buď umístíte držák na rám postele, anebo připevníte samostatný držák na strop nad postel.

Každý rodič chce pro své děti vytvořit bezpečné a zdravé prostředí během jejich spánku. Baldachýn proto pravidelně perte, aby v něm nedocházelo k nadměrnému hromadění prachu. Všímejte si i způsobu připevnění baldachýnu i jednotlivých ozdob na látce. Měly by být dostatečně vysoko, aby je dítě na sebe nestáhlo.

Víte, jak správně vybrat postel pro vaše nejmenší? Vše podstatné jsme pro vás sepsali do článku, jak vybrat dětskou postýlku.

Napsat komentář