zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!

Jak vybrat přenosnou ledničku do auta

Jezdíte-li v létě často na výlety, určitě už jste někdy řešili, jak co nejlépe udržet potraviny čerstvé, aby se rychle nekazily. V takových situacích vám pomůže autochladnička, kterou najdete na trhu i pod názvem přenosná lednička. Autochladničku využijete i na nákupy během letních dní, na dovolené v autokempingu nebo během dlouhé cesty autem.

Na trhu najdete mnoho modelů s rozdílnými parametry. Před tím, než si vyberete, zohledněte odpovědi na následující otázky:

  1. Pro jaké využití autochladničku kupujete? Odlišný model vám bude vyhovovat, hledáte-li řešení jen jednorázově na pikniky či nákupy a jiný, jestliže potřebujete potraviny udržet v chladu několik dní.
  2. Budete chladničku často přenášet?
  3. Jak intenzivní chlazení požadujete?
  4. Jak velký objem budete potřebovat?
  5. Vyžadujete, aby měla autochladnička speciální funkce či doplňky?

Nyní vám už nic nebrání přistoupit k výběru. Určete si, jaký typ by pro vás byl nejvhodnější. Potom porovnávejte jednotlivé parametry. Soustřeďte se na objem, velikost, údaje na energetickém štítku i funkce, které vám daná chladnička nabídne. K mnohým modelům dostanete navíc i praktické doplňky.

Typy autochladniček

Začneme rozdělením autochladniček na jednotlivé typy podle principu fungování. Do přehledu jsme pro komplexnost tematiky zařadili i termotašky a chladicí boxy, které udrží potraviny v chladu jen po vymezenou dobu.

Absorpční přenosné chladničky

Tento typ využívá kapalné nebo plynné chladící médium. To se rozpustí v chladné vodě a potom dokáže absorbovat teplo z okolí. Absorpční autoledničky se připojují do elektrické přípojky i na plyn a mají vysokou spotřebu. Využijete je nejen na běžné uchovávání potravin. Nejsou ale moc vhodné na použití do auta, jelikož potřebují odvětrávání.

Kompresorové autochladničky

Kompresorové autochladničky dokáží potraviny nejen udržet stabilně v jedné teplotě, ale i zchladit nebo dokonce zmrazit. Při používaní vyžadují zapojení do elektřiny. Má-li tento typ vlastní baterii, po nabití dokáže pracovat až 18 hodin, aniž by byl zapojený. Kompresorové autochladničky využijete i v extrémně horkém počasí. Princip fungování je podobný jako u běžných chladniček. Při umístění tohoto typu proto myslete na to, že bude třeba prostor pro odvětrávání.

Termoelektrické autochladničky

Tento typ se vyznačuje nízkou hmotností a dokáže potraviny zchladit na teplotu o 30 °C nižší, než je teplota okolí. Výhodou je, že některé modely využijete i v zimě na ohřívání obsahu chladničky až na teplotu 65 °C. Termoelektrické autochladničky se zapojují do elektrické sítě. Obvykle jsou levnější než kompresorové.

Chladicí přihrádka

Speciálním typem je chladící přihrádka na straně spolujezdce, která se může nacházet v autě s klimatizací. Díky její menší velikosti ji snadno využijete například na chlazení sendvičů nebo nápojů na cesty.

Pasivní chladící boxy

Chladící boxy mají pevnou konstrukci, proto jídlo vydrží v chladu jen do 24 hodin. Box chladí potraviny pomocí chladících vložek. Ty dáte zamrazit a potom je do něj vložíte. Výhodou je, že nepotřebujete zabezpečit přístup k elektrické energii. Počítejte ale s tím, že chladicí box potraviny jen udrží v chladu, ale nemá schopnost je zchladit.

Termotašky

Poslední skupinou jsou termotašky, které se vyrábí použitím izolační folie. Termotaška je praktickým pomocníkem na nákupy. Mražený produkt v ní vydrží po určitý čas bez rozmrazení i v letních měsících. Pro zvýšení účinnosti je vhodné do termotašky podle potřeby vkládat i zamrazené chladicí vložky.

Podle čeho vybírat

Parametrů, na které byste při koupi měli myslet, je několik. Všechny si je projdeme, abyste získali podrobný přehled o tom, na co se soustředit. To vám zaručí správný výběr modelu, který potřebujete.

Velikost

Přenosné chladničky můžete zakoupit v různých velikostech. Vhodnou velikost zvažujte s ohledem na prostor v autě i množství potravin, které chcete chladit. Napřed zvažte, kam ji v autě umístíte. Jiné rozměry jsou vhodné za sedadlo a jiné do kufru.

Při volbě vnitřního objemu vycházejte z počtu osob a množství jídla, které potřebujete umístit dovnitř. Myslete i na to, aby se dovnitř vešly i lahve s nápoji. Nekupujte ji zbytečně velkou, pokud tak velký prostor nevyužijete. Naplníte-li ji jen z části, bude pak pracovat méně efektivně.

Hmotnost a přenášení

Přenosné chladničky budete určitě častěji přenášet z místa na místo, nakládat a vykládat z auta. Proto je důležitým parametrem i její hmotnost. Počítejte nejen s hmotností chladničky, ale i jídla a nápojů, které do ní vložíte. Největší modely s objemem do 40 l mnohdy váží až 20 kg. Takové ale využijete spíše jen u početné skupiny lidí nebo při přípravě pořádné oslavy. Modely pro rodiny s menším objemem váží většinou od 2 do 10 kg.

Jestli plánujete autochladničku častěji přenášet, možno vás potěší, že některé modely jsou vybavené i kolečky a praktickou rukojetí. Díky tomu ji přesunete z místa na místo bez větších problémů.

Způsob napájení

Přenosné chladničky potřebují, kromě pasivních chladicích boxů, zajistit přísun elektrické energie. Vždy záleží na konkrétním modelu, ale většinou mají výstup pro 12 V, který je dostupný v každém autě. Můžete se ale setkat i s potřebou zapojení ke zdroji 24 V. Ty jsou vhodné do některých obytných přívěsů nebo nákladních aut. Na trhu jsou také modely se zapojením do sítě s napětím 230 V. Budete si je muset doma nejdříve zapojit, aby se vychladily, a potom už je bez problému přenášet.

S napájením souvisí i délka přívodního kabelu. Nejdříve si stanovte, kam chladničku umístíte. Podle toho zkontrolujte, zda vám vůbec vyhovuje délka kabelu, nebo byste měli vybírat o něco delší.

Chladící účinek

Ještě před koupí potřebujete vědět, jak a kde budete chladničku využívat. Od toho se odvíjí i to, jakou chladící schopnost budete potřebovat. Jestli potřebujete udržet jídlo v chladu jen po krátkou dobu, nepotřebujete tak účinné chlazení jako když vyrážíte na dlouhou cestu na několik hodin nebo i dní.

Chladicí účinek se určuje vždy s ohledem na teplotu prostředí, ve kterém se bude přenosná chladnička nacházet. Nejmenší účinek mají chladící boxy. Je to jen 10 °C oproti okolnímu prostředí. Když si vyberete model s aktivním chlazením, účinek může být až 30 °C nebo víc.

Energetická účinnost

Třídy energetické účinnosti informují, stejně jako u klasických ledniček, o tom, jak konkrétní model využije přijatou energii. Vyberte si autochladničku ve velmi úsporné třídě A+++ nebo i v nejméně úsporné třídě D.

Energetický štítek uvádí, kromě energetické třídy, také informaci o roční spotřebě energie. Tento údaj vám prozradí, kolik kilowatthodin konkrétní model spotřebuje za rok. Údaj se měří v průměrných podmínkách. Během veder je mnohdy spotřeba daleko vyšší.

Hlučnost

V uzavřeném prostoru, jakým je auto, vás určitě bude zajímat hlučnost autochladničky. Informace o hlučnosti najdete také na energetickém štítku. Běžná hlučnost se pohybuje do 40 dB. Je-li hlučnost vyšší, zvažte, zda vás nebude hluk v autě rušit.

Klimatické třídy

Klimatická třída určuje rozsah teplot, ve kterých bude autochladnička optimálně fungovat. Po překročení horní nebo dolní hranice může přenosná chladnička pracovat méně efektivně. Klimatické třídy:

  • SN (subnormální) — teplota okolo 10 až 32 °C,
  • N (normální) — teplota okolo 16 až 32 °C,
  • ST (subtropická) — teplota okolo 18 až 38 °C,
  • T (tropická) — teplota okolo 18 až 43 °C.

Autochladničky — doplňky a funkce

Komfort, bezpečnost a jednoduchost během používaní vám zabezpečí různé doplňkové funkce a vybavení. Podrobněji se podíváme, se kterými se nejčastěji setkáte:

Vnitřní koše — když chcete mít potraviny uložené přehledněji, obstarejte si dovnitř ledničky vnitřní koše. Celý prostor jimi rozdělíte na více samostatných častí.

Ochranný obal — slouží na zvýšení odolnosti chladničky proti mechanickému poškození během přenášení. Může být vybavený také popruhem na jednodušší přenášení nebo termovložkou pro zlepšení izolace.

Upevňovací sada — využijete ji pro bezpečné uložení chladničky v autě. Jednoduchým mechanismem zajistíte, aby se vám při jízdě neposouvala nebo nepřevrhla.

ABS monitor — sleduje stav napětí autobaterie. Když klesne pod určitou hranici, autochladničku automaticky vypne. Nestane se vám tak, že po delším stání auto nenastartujete kvůli vybité baterii.

Prodlužovací kabel — když se vám stane, že vám nevyhovuje délka přívodního kabelu, tento problém vyřešíte lehce s prodlužovacím kabelem.

Uzamykatelná zásuvka — při otřesech za jízdy se může stát, že se chladnička uvolní ze zdroje napájení. Uzamykatelná zásuvka takovému přerušení zabrání.

Ohřev — když byste chtěli využívat autochladničku i na ohřev, vybírejte z termoelektrických modelů. Některé dražší nabízí tuto funkci, kterou využijete určitě v zimních měsících.

Osvětlení — některé modely disponují i osvětlením vnitřního prostoru chladničky. Na hledání potravin za tmy tak nebudete muset používat baterku.

Závěr

Přenosné chladničky jsou oblíbené díky všestrannému využití. Můžete si obstarat model, který vám poslouží jen na občasný provoz chlazených potravin, ale i takový, ve kterém vám jídlo vydrží čerstvé i několik dní. Rozdíly jsou i ve velikosti. Na trhu najdete přenosné chladničky s objemem až do 40 l.

Při nákupu se řiďte tím, jakou účinnost chlazení vyžaduje. Kromě toho porovnávejte energetickou účinnost, hlučnost a způsob napájení. K autochladničkám si snadno dokoupíte i doplňky jako je ochranný obal, vnitřní koše či upevňovací sadu. Na trhu najdete i modely s vnitřním osvětlením, uzamykatelnou zásuvkou nebo možností nastavení ohřevu.

Hledáte i rady, jak vybrat pořádnou lednici do kuchyně? Přečtěte si náš článek o tom, jak vybrat americkou ledničku.

zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!

Napsat komentář