Jak správně čistit šperky

Máte doma šperky, o které byste se chtěli co nejlépe postarat, aby neupadala jejich krása a kvalita, ale nevíte, jak na to? Bohužel, i když jde o kvalitní kousky z drahých kovů, i ty časem ztrácí jiskru. Je potřeba jim věnovat pravidelnou péči, kterou si zaslouží.

V článku vám poradíme základní způsoby čištění šperků. Zjistíte, jak často je čistit a jak to rozlišit podle jednotlivých materiálů. Zjistíte, kdy to zvládnete i z pohodlí domova, a kdy je naopak lepší navštívit klenotnictví a nechat si šperky vyčistit profesionální technikou.

vyberomat cz imgw

TOUS Super Power Silver — stříbrný náhrdelník

Dámský náhrdelník s přívěskem ve tvaru srdce působí elegantně. Je to skvělý doplněk pro každou událost. Snadno ho sladíte s každým typem oblečení, ať už pro formální i pro neformální příležitosti. Je vyroben ze stříbra a osazen přírodními minerály.


vyberomat cz dolcze heart love yellow au g klenoty

Dolcze Heart Love — zlatý náhrdelník

Dámský náhrdelník s přívěskem ve tvaru srdce je vyrobený ze žlutého zlata. Je doplněný o vyrytý nápis. Jedná se o originální ruční výrobu, která dodává na jedinečnosti celého šperku. Design působí elegantně, je vhodný pro každou ženu a jakoukoliv příležitost. Seženete ho dokonce i ve variantě jako růžové či stříbrné zlato.


vyberomat cz a x

Evolution Group — perlový prsten

Jedná se o dámský stříbrný prsten osazený pravou sladkovodní perlou. Ta na prstenu vyniká, čímž dodává elegantní vzhled celému šperku. Je to ideální jako dárek pro každou ženu či dívku, a to pro jakoukoliv slavnostní příležitost. Tento šperk seženete ve čtyřech velikostech.


vyberomat cz dacfffccafed

TOMMY HILFIGER — náramek z chirurgické ocele

Náramek působí opravdu stylově a bude slušet každému pánskému zápěstí. Je vyrobený z chirurgické ocele a z kůže. Tento šperk seženete ve třech barevných variantách. Velikost náramku je 22 cm.


vyberomat cz bfdabcbfa mmfx

STARCK Comex — manžetové knoflíčky z chirurgické ocele

Tento pánský šperk v podobě manžetových knoflíčků je módním doplňkem ke každé košili. Knoflíky jsou z chirurgické ocele, která je pevná, odolná a navíc hypoalergenní. Tento obdélníkový tvar přináší zajímavý geometrický vzor, jenž podtrhuje celkový elegantní vzhled.


Jak se starat o šperky

Máte-li své oblíbené kousky ve šperkovnici, měli byste také vědět, že to není jen o tom, že dělají parádu, ale měli byste se o ně umět i starat, aby vám posloužili co nejdéle. Existují základní pravidla, jak se o ně starat, co s nimi dělat, a co naopak nedělat.

Při hrubší práci, úklidu doma i na zahradě nebo jakékoliv manuální práci by se vám mohl šperk poškrábat a poškodit. Stejně tak si dejte při nějaké činnosti pozor na šperky se zdobením (s malými i velkými kameny), protože s takovým šperkem snadno narazíte nebo zavadíte o nějaký předmět. Jednoduše se tím uvolní korunka, ve které kámen drží, a tím riskujete jeho ztrátu. Mnohdy si toho ani nevšimnete a už ho často ani nedohledáte. To stejné platí i při sportu. Například při běhu se potíte, a pot urychluje oxidaci kovu. V bazénu na něj pro změnu působí chlór. Ve všech zmíněných situacích šperky raději odkládejte.

U některých šperků si dejte pozor na využívání chemických prostředků a kosmetických přípravků. Některé materiály a kameny jsou měkké, velmi citlivé, a tím i náchylné na poškrábání či poleptání. Čističe dokážou urychlit oxidaci povrchu šperku (hlavně u stříbra) nebo uvolnit lepidlo, kterým drží různé zdobení. Dokonce i kosmetika, kterou doma máte, je častým rizikem. Třeba lak na vlasy, sprej či parfém může nepříznivě působit na oblíbené náušnice nebo i náramek. Veškerá použitá chemie navíc urychluje stárnutí šperku, a může ho i znehodnotit. Nejprve tedy aplikujte oblíbenou kosmetiku, počkejte pár minut a poté si nasaďte šperky.

Když své šperky nenosíte, odkládejte je na bezpečné místo, ideálně do nějaké krabičky. V případě, že jich máte více, pořiďte si praktickou šperkovnici. Stojánky na stole využívejte spíše na bižuterii. Šperky z drahých kovů pečlivě ukládejte. Neměly by se dotýkat jeden druhého a měly by být uložené na suchém a neosvětleném místě. Pokud je odkládáte na cestách, nevkládejte si je do peněženky mezi mince, protože kontakt s jiným kovem jim uškodí. Raději je zabalte do sáčku nebo kapesníčku. Po sundání je otřete čistým hadříkem, čímž z nich setřete mastnotu a jiné nečistoty. Poté je teprve uložte.

vyberomat cz gardie design social media marketing ijbuqoyfm unsplash

Jak často šperky čistit

Vždy záleží na tom, o jaký se jedná materiál, jak často takový šperk nosíte a jak se k němu chováte. Zda ho necháváte někde položený, čímž může být náchylnější k zašpinění, nebo ho máte naopak uložený ve šperkovnici po celou dobu, kdy ho nemáte na krku ani prstu. Třeba takový snubní prstýnek nebo váš velmi oblíbený kousek, který nosíte denně, tak ten bude třeba čistit častěji než třeba perlové náušnice, které nosíte jen při významných společenských příležitostech. Důležitou roli hraje také to, zda je zdobený například kamínky, za které se snadno zachytávají nečistoty, nebo jde o minimalistický kousek. Víte také o tom, že prstýnky jsou náchylnější usazovaní drobných nečistot oproti jiným šperkům?

Ohledně čištění nikdy neuděláte špatně, pokud každý šperk očistíte speciálním hadříkem pokaždé, až ho sundáte a než ho uklidíte zpět do šperkovnice. Dále je pak dobré ho vyčistit důkladněji alespoň jednou za pár měsíců, a to některou z metod popsaných níže, v závislosti na tom, z jakého materiálu je vyrobený.

Někdy je také vhodné nechat šperk vyčistit profesionálně, tedy například v klenotnictví, kde jste šperk koupili nebo odkud vám ho daný člověk pořídil. Některé prodejny dokonce nabízí péči zdarma. Takové čištění byste měli nechat provést nejlépe jednou za rok. Je to i nejlepší volba, pokud se sami bojíte čištění provádět nebo si nejste jistí, jakou metodu zvolit. Tím také zaručeně zabráníte nechtěnému poškození.

Čištění podle materiálu

Jak již bylo zmíněno, u šperků je důležité, z jakého materiálu je vyrobený. Tomu byste měli uzpůsobit metodu čištění. Je jen na vás, zda se rozhodnete pro domácí čištění s běžnými či se speciálními přípravky, nebo své šperky svěříte do rukou odborníků.

Jak se starat o stříbro

Stříbro je materiál, který po čase začne černat. Není to žádná závada, ale je to jeho typická vlastnost. Tento proces způsobuje oxidace stříbra při kontaktu se vzduchem. Nejde to zastavit, ale určitě ho zvládnete zpomalit dobrým skladováním šperků, nejlépe v temnu a suchu, ideálně v sáčku či nějaké krabičce. Na trhu najdete i sáčky na skladování šperků, které jsou speciálně napuštěné speciálními roztoky pro zpomalování oxidace. Existuje také celá řada možností, jak ho čistit a zbavit se zčernání, nejlepší je ale zvolit kvalitní přípravky nebo speciální hadříky, utěrky či vatičky určené pro čištění stříbra. Při výraznějším znečištění využijte speciální roztoky nebo čisticí pěny určené přímo na stříbro. Dejte si také na lepené šperky (zdobené šperky s kamínky, třeba i perly). Tekutý čistič by mohl lepidlu uškodit a o kamínky byste mohli snadno přijít. Pokud nic z toho nepomůže, vyhledejte prodejnu, kde vyčistí šperky profesionálně za vás.

Elektrochemická reakce na čištění stříbra

Jednou z konkrétních metod čištění stříbra, kterou provedete během chvilky z pohodlí domova, je elektrochemická reakce. Stačí vám k tomu pár věcí, které najdete v kuchyni — hrnec, alobal, sůl a horká voda. Hrnec vyložte alobalem (nemusíte s ním šetřit). Na dno vložte šperky, přisypte sůl, nalijte horkou vodu a nechte působit. Vznikne reakce, která šperky vyčistí. Poté už jen opláchněte vodou a otřete hadříkem a je to. Dejte si ale pozor na lepené šperky (zdobené náušnice, prsteny, přívěsky, ale i perly, které jsou lepené), ty byste naopak touto metodou čistit neměli, protože lepidlo se v horké vodě snadno uvolní.

Jak se starat o zlato

Zlato je velmi odolný, kvalitní materiál, jehož povrch se jen tak ničím nenaruší. Zároveň působí elegantně. Ale je to také materiál, na kterém se v průběhu využívání usazují nečistoty, mastnota a po čase ztrácí svůj lesk. Stejně jako v případě stříbra, i tady si můžete pomoct a čistit zlato z pohodlí domova. Dále ale existuje také speciální kosmetika, se kterou vytvoříte jednoduše lázeň pro jemné a drahokamové šperky. Na trhu najdete dokonce i čisticí sady se sonickým kartáčkem a speciálními přípravky. Když si nejste jistí ani jednou metodou a bojíte se, že byste šperky poškodili, nechte si je vyčistit profesionálně v některém zlatnictví, kde využívají speciální přístroje, dokonce i ultrazvukovou čističku.

Bublinková koupel

Čas od času dopřejte svým šperkům koupel, kterou si zaslouží. Bude vám k tomu stačit sycená voda, miska a jar. Do misky nalijte vodu i jar, nakonec vložte šperky a nechte pár minut působit. Bublinky v kombinaci s jarem začnou působit a rozpustí nečistoty. Než se rozhodnete šperk vyndat, ještě ho jemně očistěte měkkým kartáčkem nebo houbičkou. Pak už šperk opláchněte a otřete do sucha třeba kapesníčkem. Vyvarujte se naopak textilním a hrubým hadříkům, které mohou šperk poškrábat. Nitky se také mohou snadno zachytit za kamínky a odlepit je. Na závěr šperk vyleštěte speciálním hadříkem na šperky a je to.

Jak se starat o perly

Pravé perly jsou přírodním produktem, které se tvoří v moři uvnitř perlorodky. Perleť je celkem měkkým materiálem. Zároveň ale není dokonale hladká a rovná jako umělá perla, naopak je více strukturovaná. Proto se na ní dokážou lehce usadit nečistoty, jako třeba zbytky kůže, potu nebo kosmetiky. Perly dokáže poškodit dokonce i obyčejný lak na vlasy, váš oblíbený parfém, ale i lidský pot. Tento typ šperku byste měli uchovávat odděleně od ostatních šperků, nejlépe v temnu v nějaké uzavřené krabičce. Nenechávejte je ale ani na moc teplém a suchém místě, jinak mohou popraskat. Tomuto typu šperku vyhovuje temné, spíše vlhké (ale ne mokré) prostředí. Před uložením je ale vždy otřete vlhkým hadříkem, případně i slabým mýdlovým roztokem. Nikdy je ale nevystavujte chemickému čištění. Zároveň pamatujte, že perlový náhrdelník byste nikdy neměli nechat viset. Při častém kontaktu s vodou dokonce ztrácí svůj lesk, proto své perlové šperky při umývání rukou či sprchování raději odkládejte. Jak jste určitě pochopili, perly jsou vzácné, ale také velmi náročné. Pokud tedy chcete, aby vám vydržely jako nové co nejdéle, musíte jim věnovat náležitou péči.

Jak se starat o chirurgickou ocel

Tento materiál je oproti výše zmíněným výrazně tvrdší a odolnější, a navíc nekoroduje. Také je odolnější například vůči chemickým prostředkům a kosmetickým přípravkům. Jeho předností je i to, že nijak nedráždí pokožku a nevyvolává žádné alergické reakce. I přesto byste takovým šperkům měli dopřát náležitou péči, protože se mohou po čase poškrábat nebo ušpinit. Tento kov je nenáročný na čištění. Stačí vám k tomu jarová voda a měkký hadřík. Chirurgická ocel má také tu vlastnost, že je neustále lesklá a nematní. Pokud ale chcete, aby vypadala neustále jako nová, doneste šperky alespoň jednou za dva roky do klenotnictví, kde je náležitě vyčistí ultrazvukem. Chcete-li, aby vám takové šperky vydržely co nejdéle, odkládejte je při manuální práci nebo při sportu. Takový kov se může poškrábat. Také odkládejte šperky jednotlivě do samostatného obalu, aby se vzájemně nepoškodily o jiné.

Jak se starat o kůži

Kůže je velmi specifická a výrazně odlišná. Nejedná se o kov, jako u výše zmíněných materiálů, ale o přírodní materiál v případě pravé kůže. Díky přirozeným pórům na povrchu dýchá, a tím do sebe dokáže jednoduše přijímat vlhkost, prach či mastnotu. Má ale dlouhou životnost, je pevná a pružná, ale ani u ní se to neobejde bez pravidelné péče a údržby. Drobné nečistoty zvládnete odstranit za pomoci mýdlové pěny a hadříku. Naopak nepoužívejte vodu, kůže by neměla přijít do příliš velkého kontaktu s vlhkostí a rozhodně by se neměla namáčet. Pokud se vám náhodou namočí (například vlivem deště), nedávejte ji na topení, ale nechte ji přirozeně vyschnout. Stejně tak i různé saponáty a chemické přípravky jí spíše znehodnotí, začnou na ni vznikat nevzhledné mapy a jejich povrch bude poškozen. Ztratí pak své skvělé vlastnosti a začne se deformovat a trhat. Pokud řešíte větší nečistoty, pořiďte si speciální přípravky na kůži, které jsou šetrné. Do velkých nečistot se ale raději sami nepouštějte a svěřte šperky profesionálnímu čištění.

vyberomat cz pexels vennzi

Tipy

  • Budete-li se o stříbro pravidelně starat a dobře ho uchovávat, nikdy vám nezčerná natolik, abyste to zcela nevyčistili do původní podoby.
  • Dávejte pozor na všechny lepené šperky, které by neměly přijít do styku s tekutými čističi, jinak byste mohli přijít o zdobení.
  • Šperky z drahých materiálů uchovávejte vždy odděleně, bez kontaktu s ostatními šperky, nejlépe na tmavém místě.
  • Náušnice odkládejte vždy na noc nebo při mytí vlasů, aby se vám nijak nepoškodily. Stejně tak raději odkládejte své šperky při manuální práci či při sportu.
  • Kvalitní šperky, které nosíte denně (zásnubní či snubní prsten, hodinky a jiné), si nasazujte jako poslední věc před odchodem z domu a při návratu je nejlépe ihned odložte. Tím si zajistíte, že budou jako nové co nejdéle.
  • Své šperky jednou za čas velmi šetrně očistěte, abyste se zbavili mastnoty a jiných drobných nečistot. Hodně zašlé šperky si ale nechte raději vyčistit profesionálně v klenotnictví, kde jim poskytnou tu nejlepší péči za pomoci laseru či ultrazvuku.

Závěr

V článku jsme pro vás hrnuli to nejdůležitější, co se týká čištění a péče o šperky. Vždy se primárně zaměřte na materiál a podle toho určete další postup. Jak jste pochopili, šperky zvládnete vyčistit i v rámci domácí péče. Existují dokonce i různé babské rady, které doporučují využití kyseliny citronové, prášku do pečiva, světlého piva či dokonce cigaretového popele. Chcete-li mít ale jistotu, že provedete šetrné a kvalitní čištění, které nepoškodí váš oblíbený šperk, využívejte hlavně speciální roztoky a speciální hadříky i houbičky na čištění. Dejte si ale vždy záležet, o jaký šperk se zrovna staráte, některé šperky snesou vodu, ale jiné nikoliv (například kůže). Pro některé jsou vhodné chemické čističe, pro jiné nikoliv (zdobené šperky). Pokud si nejste jistí a nechcete riskovat poškození, svěřte je do rukou klenotnictví, které využívají profesionální techniku, například čištění ultrazvukem nebo laserem. Některé z nich dokonce při koupi šperku poskytují doživotní záruku na péči a čištění. Informujte se o tom při každém nákupu nového šperku.

Jak vybrat svatební dar

Jak vybrat dárek pro ženu

Jak vybrat dárek pro muže

Napsat komentář