Jak vybrat kuchyňskou váhu

Kuchyňské váhy jsou nezbytnou součástí vybavení každé domácnosti a zejména kuchyně. Využijete je na odměření přesného množství surovin při vaření a pečení a také při přípravě různých pochoutek studené kuchyně. Při výběru ideální váhy je třeba, abyste zohlednili několik faktorů. Nejprve si odpovězte na několik základních otázek:

  • Preferujete mechanickou, nebo digitální váhu?
  • Jaký rozsah hmotnosti potřebujete?
  • Chcete koupit váhu bez misky, nebo s miskou na vážení?

Při výběru může být důležitý i materiál váhy, umístění v kuchyni a prostor pro váhu a také další parametry. O všech se dočtete v následujícím článku.

Typy vah

Jako první byste se měli rozhodnout, jaký typ váhy chcete používat. Na výběr přitom máte:

Mechanické váhy

Mechanická váha je vybavena stupnicí, na které vám po položení vážené suroviny ukazuje přesnou váhu mechanická ručička. Její výhodou její nižší kupní cena a jednoduché ovládání. Mechanické váhy jsou dodávány spolu s miskou na vážení, ale v případě potřeby je na nich možné vážit i bez použití misky. Výhodou je také to, že po čase není potřeba měnit baterie.

Nevýhodou mechanických vah je větší rozměr. Tyto modely jsou také méně odolné vůči mechanickému poškození. Na druhé straně mají dost vysokou váživost, a to až do 10–12 kg.

Digitální váhy

Výhodou digitálních vah je vyšší přesnost. Na většině modelů lze také nastavit jednotku vážení. Digitální váhy se vyrábějí v menších rozměrech oproti mechanickým, což usnadňuje jejich uskladnění. Nevýhodou může být vyšší cena a také to, že jsou napájené bateriemi. Ty je nutné po čase vyměnit.

Závěsné váhy

Závěsné váhy najdete na trhu jako mechanické i digitální. Jelikož jejich pevně připevníte ke stěně, výhodou je, že při vážení nezabírají místo na kuchyňské lince. Digitální modely můžete využít i jako hodiny nebo časovač při pečení. Nevýhodou těchto vah je nižší váživost – pouze do 3 kg.

Jak vybrat kuchyňskou váhu

Při výběru kuchyňské váhy je třeba vzít v úvahu řadu parametrů:

Nosnost váhy

Údaj o nosnosti váhy vás informuje o tom, jak těžké suroviny můžete na vybraném modelu vážit. Jednotlivé modely, které najdete na trhu, odváží suroviny od 2 do 5 kg. Pro běžnou potřebu na vaření a pečení v domácnosti je dostačující nosnost do 5 kg. Pokud byste potřebovali odvážit těžší předměty, vhodnější je použít osobní váhy.

Přesnost vážení

Každá váha má jistou odchylku měření. Obecně platí, že digitální váhy jsou o něco přesnější než mechanické. U kvalitních digitálních modelů byste se neměli setkat s odchylkou vyšší než 0,5 g. Taková odchylka je na běžné použití zanedbatelná. Méně kvalitní mechanické váhy mohou mít odchylku až 20–25 g.

Váha s miskou, nebo bez misky

Při koupi digitální váhy se můžete setkat s modelem s hladkou plochou, bez misky nebo s miskou. Při váze bez misky snadno využijete i vlastní nádoby. Při výběru by vás měli zajímat velikost a tvar vážící plochy. Váha s miskou je vybavena odnímatelnou miskou, kterou lze po použití mýt.

Materiál váhy a misek

Kuchyňské váhy se vyrábějí z plastu nebo nerezu. Některé modely jsou vyrobeny z kombinace těchto materiálů. Plastové kuchyňské váhy jsou cenově dostupnější. Ve srovnání s nerezovými modely je však nevýhodou vyšší náchylnost k poškození.

Misky kuchyňských vah bývají ze skla, plastu nebo nerezu. Všechny tyto materiály se dají mýt v myčce, což usnadňuje údržbu. Nevýhodou plastové misky je ukládání pachů v tomto materiálu. Sklo a nerez naproti tomu pachům odolávají.

Při výběru váhy vás bude nejspíše zajímat i odolnost misky. Nejodolnějším z uvedených materiálů je nerez. Co se ceny týče, nejlevnějším řešením je kuchyňská váha s plastovou miskou.

Design kuchyňské váhy

I když je vzhled kuchyňské váhy méně důležitý než její funkčnost, při výběru hraje jistou roli. Pokud máte rádi jednotný vzhled kuchyně, měli byste vybírat i s ohledem na tento parametr. Pro elegantně zařízenou kuchyň v moderním designu je vhodná digitální váha. K tradičnímu zařízení, například ve vintage stylu, lépe pasuje mechanická váha. Kromě typu váhy vezměte v úvahu i materiál a barevné provedení.

Funkce kuchyňských vah

Digitální kuchyňské váhy bývají vybaveny několika praktickými funkcemi, které vám práci v kuchyni usnadní. Jsou to:

LCD displej — zobrazuje údaje o váze suroviny, případně také jiné údaje. Při koupi zkontrolujte, zda vám vyhovuje jejich velikost.

TARA — tato funkce zjednodušuje dovažování surovin, které potřebujete přidat k již navážené množství. Umožňuje totiž vynulovat hmotnost a dovažovat nové složky, aniž byste museli z váhy odstranit již navážené suroviny. S funkcí TARA můžete také na vážení používat různé nádoby. Stačí, když po umístění nádoby vynulujete její hmotnost.

Indikátor stavu baterie — tato praktická funkce ukazuje zbývající kapacitu baterie. Včas se připravíte na nutnost její výměny. Některé modely jsou vybaveny také indikátorem potřeby výměny baterie.

Funkce automatického vypnutí — funkce automatického vypnutí šetří spotřebu baterií. Váha se díky ní sama po určité době nečinnosti vypne.

Dotykové ovládání — některé digitální váhy jsou vybaveny dotykovým displejem namísto tlačítek.

Volba měrní jednotky — tuto funkci oceníte, pokud budete mít recept napsaný v jiných jednotkách, než na které jste zvyklí – namísto používaných gramů a kilogramů bude napsaný v librách nebo uncích. Váhu pak stačí nastavit tak, aby vážila v tom, v čem chcete vy.

Indikace přetížení — některé váhy jsou vybaveny indikátorem přetížení. Nemusíte se tak obávat, že překročíte maximální povolenou nosnost.

Výpočet nutričních hodnot — pokud chcete vědět, jakou výživovou hodnotu bude mít jídlo, které připravujete, můžete si vybrat váhu s funkcí výpočtu nutričních hodnot. Dozvíte se tak, kolik daná surovina obsahuje bílkovin, tuků a cukrů. Omezením této funkce může být menší databáze potravin. Takovou váhu je však na druhé straně lze propojit s mobilním telefonem, kde si můžete pomocí aplikace hodnoty vyhodnotit.

Závěr

Kuchyňská váha je potřebná v každé domácnosti. Při jejím výběru se můžete rozhodnout mezi dvěma základními typy. Pokud máte rádi tradičnější produkty a nepotřebujete používat žádné speciální funkce, bude pro vás dobrou volbou mechanická kuchyňská váha. Její výhodou je i nižší cena. Nevýhodou však může být vyšší možnost poškození.

Pro ty, kteří preferují koupi modernějšího modelu, je na trhu k dispozici široký sortiment digitálních kuchyňských vah. Tyto váhy bývají navíc vybaveny několika praktickými funkcemi jako je volba měrné jednotky, automatické vypnutí, funkce TARA, indikátor přetížení a podobně.

Před koupí si také promyslete, jaké jsou vaše požadavky na váživost, materiál váhy a misky na vážení, design a další parametry. Rozhodující může být i cena. Méně zaplatíte za mechanické váhy a digitální váhy bez misky. Nejdražší modely jsou zpravidla určeny pro profesionální využití. Jejich výhodou je kromě vyšší váživosti i možnost celodenního užívání.

Další pomocníci do kuchyně:

Jak vybrat kuchyňský nůž

Jak vybrat mlýnek na maso

Napsat komentář