Jak vybrat strojek na vlasy

Se strojkem na vlasy se sami ostříháte pohodlně i doma. Vytvoříte si tak účes jako z kadeřnického salonu. Budete potřebovat jen trochu cviku a správné nastavení strojku. Během výběru zvažte několik důležitých parametrů, podle kterých nakonec snadno vyberete ten správný přístroj.

Před nákupem si důkladně promyslete, pro jaký účel budete strojek používat. Potom si vyberte preferovaný způsob napájení. Důležitým údajem je také materiál břitů hmotnost. Pokud si vyberete nabíjecí strojek na vlasy, důležitými údaji je i doba provozu a čas potřebný na nabití baterie. Jednotlivé modely se kromě toho liší výběrem příslušenství, které dostanete spolu se strojkem v balení. O všech parametrech se dozvíte v následujícím návodu.

Kde začít s výběrem

Začněte tím, že si nejdříve zodpovíte otázku, jak chcete strojek na vlasy používat. Potřebujete pro domácí použití na občasné přistřihnutí účesu? Nebo ho chcete využívat častěji a stříhat celou rodinu? Jiný strojek na vlasy budete také potřebovat i pro profesionální účely.

Vybírat s ohledem na účel využití se vyplatí hlavně vzhledem k odlišným cenám jednotlivých modelů. Je zbytečné, aby vám drahý strojek na vlasy jen překážel nevyužitý v koupelnové skříňce nebo na poličce. Do dražších modelů se vám ale, vzhledem ke kvalitě, určitě vyplatí investovat, budete-li strojek na vlasy používat pravidelně.

Parametry výběru pro strojek na vlasy

Parametrů pro správný výběr je několik. Před koupí zvažte každý z nich, aby vám nic důležitého neušlo. Strojek na vlasy tak bude dokonale odpovídat vašim požadavkům.

Strojky podle typu napájení

Strojky na vlasy se od sebe liší i typem napájení. To je buď akumulátorové, nebo napájené pomocí kabelu.

Síťový strojek na vlasy

Jedním z hlavních rozhodnutí, které uděláte, je volba typu napájení. Síťové strojky na vlasy jsou napájené přímo z elektrické sítě. Nevýhodou mohou být omezené možnosti manévrování, které je dané délkou přípojného kabelu. U tohoto typu ale naopak oceníte neomezenou dobu použití. Budete tak moct ostříhat neustále stříhat bez nutnosti nabíjení.

Před nákupem zkontrolujte délku přívodního kabelu. Musí vyhovovat tomu místu, kde budete strojek na vlasy používat. Jelikož budete s přístrojem manipulovat okolo hlavy, zvolte raději model s delším kabelem. Zároveň by ale neměl být až moc dlouhý, aby se vám během stříhání nezamotával.

Akumulátorový strojek na vlasy

Akumulátorové modely se dodávají v balení spolu se základnou na nabíjení strojku. Poskytnou vám výhodu volného pohybu bez ohledu na to, kde se nachází elektrická zásuvka. Při používaní ale myslete na to, že doba použití na jedno nabití je omezená. Čas provozu na jedno nabití jako i čas, který budete na nabíjení akumulátoru strojku potřebovat, se mezi jednotlivými modely odlišuje. Při nákupu proto zkontrolujte i tyto údaje.

Možnosti nastavení

Strojek primárně slouží na úpravu vlasů. Můžete se ale setkat i s modely, které mají několik vyměnitelných nástavců na zastřihávání obočí nebo chloupků v uších či nose. Kromě toho si na strojku vyměníte nástavce na nastavení různé délky střihu, abyste vlasy zkrátili tak, jak potřebujete.

Zastřihovač vlasů využijete na délku do 0,5 mm. Pokud potřebujete vlasy zkrátit na 1–2 mm nebo 3–10 mm, vyměňte příslušný nástavec. Strojky mají nástavec dokonce i na delší vlasy. Ten je určený pro délku 1–3 cm. Při nákupu si zkontrolujte možnosti nastavení. U jednotlivých modelů se mohou lišit.

Když stříháte vlasy poprvé, může se vám stát, že si nevyberete správný nástavec. V takovém případě začněte nastavením na větší délku. Pokud by bylo třeba, vlasy postupně zkrátíte.

Materiál břitů

Důležitou součástí strojku jsou břity. Vyrábějí se z několika materiálů. Na zvoleném materiálu závisí i jejich životnost, odolnost nebo i možnost omytí.

Ocel

Ocelové břity najdete v levnějších modelech. Na občasné stříhání vám tento materiál postačí. Nevýhodou je potřeba čištění těchto strojků pomocí kartáče, protože ocel při styku s vodou může rezivět. Tento materiál má ze všech zmíněných i nejkratší životnost.

Nerez

Nerezové břity mají vyšší odolnost vůči rzi a o něco delší životnost. Tento typ je proto můžete i omývat.

Titan

Kvalitu, která odolá každodenní námaze, nabízí titán. Strojky na vlasy s těmito břity jsou vhodné i pro profesionální účely. Titan má také dlouhou životnostnerezaví.

Keramika

Keramické břity se neotupí a nepřehřívají ani při pravidelném používaní. Tento fakt je zároveň jejich největší výhodou. Nevýhodou je ale vyšší křehkost.

Samoostřící čepele

Tyto speciální čepele nabízí komfort, díky kterému bude zastřihovač vlasů fungovat jako nový po mnoho let. Čepele se během nabíjení samy doostří. Tuto funkci najdete na modelech s břity z titánu nebo nerezu.

Hmotnost

Během stříhání záleží i na hmotnosti strojku. A to hlavně, když stříháte sami sebe. Při manipulaci strojkem okolo hlavy vám může v ruce rychle ztěžknout. Také během stříhání více osob ihned po sobě hmotnost určitě sehraje svoji úlohu. Před nákupem proto zkontrolujte, zda vám hmotnost vybraného modelu vyhovuje.

Čas nabíjení a doba provozu

Jestli jste se rozhodli pro akumulátorový strojek, nezapomeňte zkontrolovat, zda vám vyhovuje doba provozu a nabíjení akumulátoru. Doba provozu bývá u profesionálních modelů až 360 minut. Takový akumulátor ale budete muset nabíjet do plné kapacity i několik hodin. Mnohé z těchto modelů jsou na někdy vybavené funkcí pro rychlé nabití. Nejlevnější modely obsahují baterii s dobou provozu od 30 minut. I v tomto případě počítejte s několika hodinami na nabití.

Příslušenství ke strojkům

Ke strojku dostanete v jednom balení, v závislosti na vybraném modelu, i praktické příslušenství. Budete tak mít k dispozici několik nástavců pro různé délky vlasů, případně nástavce na stříhání obočí či chloupků. Dražší modely mohou mít v balení nůžky nebo hřeben. Samozřejmostí by měl být kartáč na čištění strojku po jeho použití.

Design

Výrobci těchto zařízení myslí i na jejich designové provedení. V nabídce najdete modely různých barev. Snadno si zvolíte vyhotovení v ocelové, černé, zlaté, červené či modré barvě. Tvar je přizpůsobený držení jednou rukou, ale někdy se to mírně liší. Důležité je ergonomické tvarování, aby vám strojek dobře padl do ruky.

Závěr

Strojek na vlasy vám ulehčí stříhání vás nebo i celé rodiny. Jeho výběru věnujte náležitou pozornost. Porovnáním jednotlivých parametrů dosáhnete, že si vyberete taký model, který vám bude po všech stránkách vyhovovat. Na výběr máte strojky určené pro domácí i profesionální použití. Jednotlivé modely se kromě toho odlišují typem napájení. Rozdíly jsou i v hmotnosti, tvarudesignu.

Hledáte-li kvalitu, nezapomeňte porovnat materiál břitů. Zkontrolujte, zda má strojek k dispozici všechny nástavce, které budete potřebovat. Některé modely mají v balení i další příslušenství, které vám ulehčí používání. O strojek na vlasy byste se měli starat. Po každém stříhání ho důkladně vyčistěte. Voděodolné nástavce bez problému umyjete pod tekoucí vodou.

Kam dál:

Jak vybrat holicí strojek

Jak vybrat depilační strojek

Napsat komentář