Jak vybrat nejlepší dětskou chůvičku

Dětské chůvičky jsou druhem monitoru, kterým dochází k přenosu zvuku či obrazu na kratší nebo větší vzdálenosti. Jejich pomocí můžete kontrolovat  dítě nacházející se v jiné místnosti, než jste vy. S nástupem moderních technologií došlo k ohromnému rozvoji v této oblasti a pro lepší orientaci vám přinášíme toto srovnání. Než si chůvičku pořídíte, položte si následující otázky.

  • K čemu budete chůvičku využívat? Budete potřebovat pouze audio, nebo i video přenos?
  • Na jaké vzdálenosti a kde budete chůvičku používat? Plánujete ji mít v interiéru nebo také v exteriéru?
  • Jak často ji budete potřebovat? Každý den, nebo jen příležitostně?
  • Co od ní očekáváte? Preferujete jednoduché ovládání? Jaké jsou vaše požadavky na bezpečnost? Zajímají vás i speciální dodatkové funkce a případné napájení?

Rozdělení chůviček dle způsobu přenosu

Nejjednodušším rozdělení je dle způsobu přenosu zvuku.

Analogové chůvičky

mají lepší dosah, pracují na nižších frekvencích a menším počtu kanálů. Jsou citlivější na rušení jinými zařízeními. Vhodné zejména do rodinných domů.

Digitální chůvičky

Pracují na vyšších frekvencích a vyšším počtu kanálů. V místech s překážkou mají menší dosah. Vhodné především do bytů v panelových domech či bytovkách. 

Wifi – smart modely

Video a zvuk se přenáší přes internet do aplikace v telefonu nebo tabletu. Výhodou je, že můžete své dítě sledovat téměř odkudkoli. Nevýhodou je potřeba dobrého a stabilního internetového připojení.

Monitory dechu

Jde o speciální druh chůviček. Pracují na bázi senzorických desek, které sledují dech dítěte. Mohou být samostatně, v některých případech spojené s chůvičkou. Existují i speciální typy a to jsou ruční ultrazvuky na poslech srdečních ozev plodu.

Kombinované modely

Tyto přístroje kombinují klasickou chůvičku s monitorováním dechu miminka.

Rozdělení chůviček dle druhu přenosu

Kromě způsobu přenosu, tedy jakým způsobem probíhá, se zaměřme na druh přenosu, respektive co chůvička přenáší.

Klasická audio chůvička

Přenáší pouze zvuk a nikoliv obraz. Hlavní výhodou je jednoduchost, skladnost a nižší finanční náročnost.

Video chůvička

Tento typ přenáší zvuk i obraz. Menší nevýhodou je potřeba správného nastavení dětské jednotky, aby dítě správně snímala.

Podle čeho správně vybírat

Dětské chůvičky je vhodné vybírat podle užitečných dodatkových funkcí.

Oboustranný provoz

Slouží v podstatě jako vysílačka, můžete s dítětem komunikovat.

Senzor teploty

Rodičovská jednotka ukazuje teplotu snímanou na dětské jednotce. U některých chůviček je dokonce možné nastavit minimální či maximální teploty, které rodiče upozorní.

VOX funkce

Přenos signálu je aktivován až hlasem dítěte, nepracuje bez přestání a šetří baterii.

Noční světlo

Dětská jednotka obsahuje jemné tlumené světlo uklidňující miminko.

Technologie DECT

Digital Enhanced Cordless Communications, neboli vylepšená digitální bezdrátová komunikace, jejíž přenos je šifrovaný a tudíž nerušený ostatními zařízeními.

Cena

Cenové rozpětí dětských chůviček a monitorů dechu je velké. Cena se liší podle značky, funkcí, ale zejména i podle typu. Již v nejnižší kategorii nalezneme kvalitní výrobky.

Cena do 1 000 Kč

V této kategorii nalezneme poměrně velký výběr audio chůviček analogových i digitálních, ale také jednodušší video chůvičky. Jedná se spíše o méně známé značky. Chůvičky známějších značek jsou s menším dosahem.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Zde již nalezneme také jednodušší smart modely. Toto cenové rozpětí nabízí široký výběr velmi kvalitních chůviček od známých značek s dobrým dosahem a spoustou žádaných funkcí.

Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč

Za tuto cenu seženete chůvičky ve vynikající kvalitě, prémiové řady známých značek, monitory dechu i kvalitní kamery. Chůvičky mají velký dosah, řadu výborných a užitečných funkcí jako např. kvalitní displej atd.

Cena nad 4 000 Kč

Zde naleznete chůvičky pro náročné, digitální kamery s vysokým rozlišením, chůvičky kombinované s monitorem dechu miminek a monitory ve vysoké kvalitě. Cena uceleného monitoringu dítěte dosahuje až téměř 10 000 Kč a kromě video chůvičky a monitoru dechu ve formě klipu na plenu umožňuje zachycení audia i videa na paměťovou kartu.

Oblíbené značky

TrueLife – velice kvalitní značka poskytující vysoký standart v různých cenových kategoriích.

Jablotron – nejoblíbenější značka mezi monitory dechu.

Smarton – oblíbenec především mezi nejlevnějšími chůvičkami.

Philips Avent – nabízí kvalitní produkty i s rozšířeným doplňkovým příslušenstvím

Bravo B – jednoduché chůvičky, které splňují základní potřeby, ale nabízí i rozšířené funkce

Zajímavosti a tipy

  • Při výběru nepodceňte způsob napájení, které může být jak na baterie, tak síťové nabíjení nebo v kombinaci obojího. Zvažte, kterou chůvičku pořídit, zvláště když plánujete ji umístit např. do kočárku nebo na místo, kde není připojení k síti možné.
  • Dosah přenosu bývá uváděn ve volném prostoru za ideálních podmínek. Tedy reálný dosah bývá nižší než uváděný výrobcem. Platí úměra čím vyšší počet překážek mezi jednotkami, tím nižší dosah.

Pomohl vám článek s výběrem chůvičky? Buďte připraveni na příchod miminka a přečtěte si i další články. Třeba Jak vybrat nejlepší odsávačku mateřského mléka.

Napsat komentář