Chtěli byste prodloužit životnost potravin během skladovaní? Pro tento účel v domácnosti slouží vakuovačka. Je to kuchyňský spotřebič, který vysaje z nádoby nebo ze sáčku veškerý vzduch. Díky tomu se lépe uchovají veškeré vlastnosti potravin. Zachovají si tak svou chuť, vůni i obsah živin a vydrží déle čerstvé.
Při nákupu začněte výběrem vhodného typu. Potom vám doporučujeme porovnat všechny parametry, kterými se jednotlivé modely liší. O každém z nich se dočtete v následujícím návodu. Zaměříme se na příkon, sací výkon, rozměry a hmotnost vakuovaček. Nezapomněli jsme ani na hlučnost a přídavné funkce, které můžete u některých modelů využít.

Typy vakuovaček
Na trhu najdete více typů. Některé jsou vhodné na domácí použití, jiné jen na komerční. Při nákupu se proto řiďte požadavky na četnost používání, aby se vám nestalo, že koupíte zbytečně drahý model, který potom doma nevyužijete. Podle způsobu použití dělíme vakuovačky na ruční a automatické svářečky. Kromě toho je dělíme i podle principu fungování.
Ruční vakuovačky
Ruční vakuovačky využijete na občasné vakuování potravin. Do domácnosti jsou proto nejčastější volbou. Výhodou je nízká cena a jednoduchost použití. Ruční vakuovačka je napájená pomocí baterií a díky kompaktnímu tvaru vám nezabere moc místa během skladování. Potraviny uskladníte do speciálních sáčků nebo nádob na vakuování.
Automatické svářečky fólií
Výhodou tohoto typu je, že kromě odsátí vzduchu dokáže svařit sáček, do kterého uložíte potraviny. Do něj tak potom nevnikne žádný vzduch. Tento typ využijete, pokud chcete tímto způsobem uskladňovat potraviny častěji. Zabalené potraviny uložíte do chladničky nebo mrazničky. Ušetříte tím spoustu místa.

Podle principu fungování
Podle principu fungování dělíme vakuovačky následovně:
Externí vakuovačky
Tento typ najdete na trhu i pod názvem otevřené vakuovačky. Využijete je na vakuování tuhých potravin v sáčku nebo v nádobách. Jak už z názvu vyplývá, sáčky se vkládají zvenku. Nejvhodnější jsou na občasné využití v domácnosti.
Komorové vakuovačky
I komorové vakuovačky jsou vhodné na využití v domácnosti. Propracovanější modely jsou vhodné pro profesionální zpracování potravin, protože zvládnou pracovat i několik hodin bez přestávky. Sáček s potravinami vložíte do vakuovačky, kde se následně odsaje vzduch. Tento typ můžete používat i na uskladnění tekutých potravin či jídel.
Zatavovací vakuovačky
Tento typ je vhodný pro komerční použití. Je totiž přizpůsobený pro delší dobu provozu. Zatavovací vakuovačky pracují na stejném principu jako komorový typ. Nabízí ale větší objem a propracovanější způsob zatavování sáčků.
Volně stojící vakuovačky
I tento typ je vhodný pro profesionální používání. Disponuje velkým objemem a množstvím přídavných funkcí.

Podle čeho vybírat
Porovnáním jednotlivých parametrů vakuovaček si budete moct vybrat přesně takovou, která se bude hodit přesně do vaší domácnosti. Zaměříme se na velikost, hmotnost, výkon a hlučnost.
Rozměry
Vakuovačky nepatří mezi rozměrné spotřebiče. Při výběru ale zohledněte i tento faktor. Napřed si promyslete, kde ji budete používat a kde skladovat. Podle toho byste se měli zaměřit na ideální velikost. Ta závisí i na tom, jaké množství potravin budete chtít tímto způsobem uskladňovat. Pro občasné vakuování malého množství potravin vám postačí menší model a naopak.
Hmotnost
Jelikož budete s vakuovačkou často manipulovat, měla by vás zajímat i její hmotnost. Průměrná hmotnost je 1,5 kg, ale některé dosahují i více jak 4 kg.
Přívodní kabel
Co se týče rozměrů, zjistěte si i délku přívodního kabelu. Zkontrolujte, zda vám vyhovuje vzdálenost od zástrčky k místu, kde budete vakuovat.
Výkon a příkon
Důležitým parametrem při porovnávání jednotlivých modelů je sací výkon. Ten zabezpečí, že odsaje veškerý vzduch při balení potravin. Vakuovačky dokážou odsát 10–20 l vzduchu za minutu. Na dražších modelech je možné sací výkon regulovat. Doba vakuování jednoho průměrného balení jídla se pohybuje od 8 do 30 sekund.
Příkon vás informuje o tom, kolik elektrické energie vakuovačka spotřebuje. Jeho hodnota se pohybuje od 100 do 2 400 W v závislosti na velikosti spotřebiče a jeho výkonu.
Hlučnost
Hlučnost tohoto spotřebiče se pohybuje od 50 do 80 dB. I při běžném použití v domácnosti se vám může stát, že budete potřebovat uskladnit větší množství potravin a silný hluk by mohl obtěžovat vás nebo ostatní členy domácnosti. Je proto dobré, abyste zkontrolovali i tento údaj.
Sáčky
Mnoho výrobců nabízí sáčky přímo v balení s vakuovačkou. Na časté balení je ale budete muset pravidelně dokupovat. Během nákupu vždy zkontrolujte, zda daný typ sáčků pasuje do vašeho spotřebiče. Do některých modelů je možné používat pouze sáčky od výrobce vakuovačky. Do jiných můžete bez problému vkládat i sáčky jiných značek. Před koupí se informujte o ceně i typu náhradních sáčků. Výhodou je, že se sáčky dají po umytí opět použít.
Kromě toho myslete i na správné rozměry sáčků, které lze do spotřebiče použít. Od velikosti se odvíjí i množství a velikost potravin, které je možné v jednom balení vakuovat. I proto by vás rozměry sáčků, které budete moct používat, měli zajímat ještě před koupí samotného spotřebiče.
Jaké mají vakuovačky funkce
Dražší modely vám často poskytnou možnost využití více funkcí. Nejčastěji se setkáte s následujícími:
Integrované odsávání vzduchu — umožňuje odsát vzduch ze sáčků i speciálních nádob. Bez problému tak uchováte různé druhy potravin.
Měkké odsávání — pokud chcete uskladňovat i tekuté potraviny, tuto funkci určitě využijete. Budete tak moct odsát vzduch, aniž byste nasáli i tekutinu.

Dvojitý svár — uzavření sáčku se může nedopatřením roztrhnout. Využijte proto tuto funkci, aby nedošlo k nechtěnému otevření. Jídlo bude v sáčku zavřené dvojitým svárem.
Pojistka proti přehřátí — pro bezpečnost vakuovačky je potřeba, aby nedošlo k jejímu přehřátí. Plánujete-li tento spotřebič používat i na uskladňování většího množství potravin najednou, vybírejte model s touto pojistkou.
Indikátory — indikátory nebo displej vás informují o průběhu vakuování, aktuálním programu a podobně.
Umývatelnost v myčce — při zpracování potravin se lehce stane, že se vakuovačka zašpiní. Zkontrolujte proto, zda se jednotlivé odnímatelné části dají mýt v myčce. Tělo vakuovačky je vhodné očistit navlhčeným hadříkem.
Závěr
Vakuovačka je výborným pomocníkem, který prodlužuje trvanlivost potravin. Kromě toho pomáhá zachovat jejich přirozený obsah živin, chuť a vůni. Ve vakuovém balení bez problému uskladníte čerstvý sýr až 25–60 dní podle konkrétního typu. Zeleninu až 24 dní a vařené pokrmy i 10 dní.
Před nákupem si nejdříve ujasněte, který typ vakuovačky vám bude nejvíce vyhovovat. Potom přistupte k porovnání velikostí, hmotnosti a sacího výkonu i příkonu. Zkontrolujte, zda vám bude vyhovovat i délka přívodního kabelu. Speciální pozornost vyžaduje typ používaných sáčků. Napřed si zkontrolujte nejen velikost, ale i to, jaké sáčky můžete v daném spotřebiči využít. Od toho se odvíjí i jejich cena.
Další kuchyňské spotřebiče:
iPhone letos slaví výročí 15 let na trhu. Kam se za tu dobu posunul?
Víte, že první generace chytrých telefonů iPhone představili výrobci společnosti Apple v lednu 2007? Před…
Jak vybrat nejlepší zimní bundu
Zimní bunda patří k základním kouskům každého šatníku. Zorientovat se v široké nabídce na trhu…
Výrobci nejrychlejší power banky slibují plné nabití telefonu za méně než půl hodiny
Výrobci elektroniky se neustále předhání a vylepšují své technologické výrobky. Do předprodeje se nyní dostalo…
Jak vybrat chladničku (lednici)
Chladnička patří k základnímu vybavení kuchyně. Dnes si už ani nedokážeme představit, jak mohli naši…
Xiaomi přichází na trh s novými bezdrátovými sluchátky
Čínská společnost přichází na trh s novým modelem bezdrátových sluchátek, které disponují zajímavými funkcemi, ale…
Jak vybrat vibrační plošinu
Vibrační plošina vám přinese efektivnější využití času, který strávíte cvičením. Díky vibracím totiž dochází k lepšímu…
Jak vybrat běžecký pás
Běžecký pás vás udrží fit během celého roku. Můžete si na něm zaběhat i v…
Hummus recept: Jak připravit nejlepší domácí hummus krok za krokem
Hummus patří mezi nejoblíbenější pomazánky z Blízkého východu. Připravuje se z cizrny, tahini, citronové šťávy,…
Jak si vybrat odporovou gumu na cvičení
Odporová guma je oblíbeným univerzálním pomocníkem na cvičení, a to hlavně pro domácí cvičení. Je…
10 tipů na společenské hry
Společenské hry nevytlačil z prodejcích pultů ani rozmach počítačových her. Je to proto, že jedinečným způsobem…
Jak vybrat křovinořez
Křovinořez využijete na kosení v náročnějším terénu a hustějším porostu. Hravě s ním pokosíte malé keře, lehké…
Jak vybrat nafukovací postel
Nafukovací postele využijete při stanování v kempu, na dovolené jako přistýlku nebo i při stěhování…
zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!