Dětské odrážedlo přináší dětem nové zážitky. Kromě rychlosti v pohybu naučí dítě také udržet rovnováhu a zlepší koordinaci pohybů. Ne každé odrážedlo je ale univerzální a vyhovuje všem. Jeho výběru byste proto měli věnovat čas.
Do úvahy vezměte věk dítěte. Podle něho zvolte vhodný typ odrážedla. Kromě toho přihlížejte také k velikosti, materiálu konstrukce a kolečkům. Počítejte i s tím, že ho budete muset občas nosit, proto by vás měla zajímat i váha. Hmotnost je důležitá i pro dítě, aby se v něm zvládlo pohybovat. Při koupi myslete i na bezpečnost a dítěti vyberte vhodné doplňky na ochranu hlavy a rukou. Jestli chcete, aby dítě časem přešlo plynule z odrážedla na kolo, zvažte i nákup varianty s doplňkovými pedály.
Typy odrážedel
Dětská odrážedla se liší počtem koleček. Na základě tohoto kritéria se dělí na:
Dětská odstrkovadla
Dětská odstrkovadla mají tři nebo čtyři kolečka. Jsou určená pro děti do 1 roku. Jsou stabilnější, takže se na nich mohou vozit i děti, které se právě naučily chodit. Na pohyb stačí odtlačování nohami. Vyrábějí se v mnoha designových provedeních. Jejich součástí bývá i úložný prostor na hračky nebo jiné drobnosti.
Sportovní odrážedla
Sportovní odrážedla mají pouze dvě kolečka. Neměli by na nich jezdit děti mladších 2 let. Tento typ naučí děti udržovat rovnováhu a koordinovat pohyb těla. Také se naučí zatáčet a přizpůsobovat rychlost jízdy. Ulehčí to dětem učení jízdy na kole bez používání pomocných koleček.
Parametry výběru
Výběr dětského odrážedla závisí na vícero kritériích. Jakmile vyberete konkrétní typ, porovnejte parametry jednotlivých modelů.
Velikost odrážedla
Dětská odrážedla se vyrábí ve více velikostech. Některé děti jsou vyšší, a jiné zase nižší, nebude proto stačit jen určení věku. Správnou velikost odvodíte od výšky dítěte. Při odrážení je důležité, aby nohy dítěte dosáhly na zem celou plochou. Pokud by dosáhly pouze špičkou, neměly by dostatečnou stabilitu. A kolena by po položení nohou na zem neměla trčet směrem ven ani do boků.
Výhodou je, když si vyberete dětské odrážedlo s možností nastavení výšky sedadla a rukojeti. Takové modely ale najdete jen mezi sportovními odrážedly. Řídítka nastavte tak, aby se dítě nemuselo při ovládání směru jízdy příliš předklánět.
Při výběru vám pomůže následující členění podle výšky dítěte:
86 cm — vhodné je dětské odstrkovadlo
92 cm — můžete vybrat snížené dvoukolové odrážedlo
98 cm — dvoukolové odrážedlo s možností vyššího sedu
Pro vaši kontrolu, zda vybraný model vyhovuje velikosti vašeho dítěte, změřte rozměr od rozkroku vašeho dítěte směrem k zemi při rozkročených nohách. Zkontrolujte i velikost sedadla od řidítek, aby se dítě dokázalo pohodlně držet a ovládat směr jízdy.
Hmotnost
Během nákupu se informujte také o hmotnosti. Dětská odrážedla váží do 5,5 kg v závislosti na materiálu a konstrukci koleček. O něco lehčí jsou dětská odstrkovadla. Je to proto, že se vyrábí hlavně z plastu. U tohoto typu počítejte s hmotností do 3,5 kg.
Některé modely se vyrábí z odlehčených materiálů a dosahují hmotnosti pouze do 3 kg. Taková odrážedla jsou i dražší. Hmotnost ovlivňuje nejen lehkost ovládání. Především počítejte i s tím, že odrážedlo někdy ponesete.
Nosnost
Nosnost odrážedla se pohybuje od 25 do 75 kg. Toto rozpětí vyhovuje všem dětem. Maximální nosnost vybraného modelu byste neměli překročit, aby nedošlo k poškození některé části nebo zkrácení životnosti.
Kolečka
Dětská odrážedla mají nafukovací, nebo plastová kolečka. Nafukovací kolečka lépe tlumí všechny nerovnosti terénu. Umožňují také lehčí ovládání a dá se na nich jezdit rychleji. Nevýhodou je vyšší hmotnost a možnost defektu. Střed koleček bývá z kovu nebo plastu. Pro delší životnost je vhodnějším materiálem kov.
Plastová kolečka najdete na dětských odstrkovadlech. Tento materiál dostatečně vyhovuje způsobu jízdy nejmenších dětí. Výhodou je nižší hmotnost. Během nákupu ale zkontrolujte kvalitu a tloušťku plastu.
Kolečka odrážedel mohou být vyrobené i z kompaktní pěnové hmoty. Ta může být obalená i plastem. Taková kolečka jsou mezičlánkem mezi výše zmíněnými typy. Poskytují jistou míru pružení a lehčí ovládání.
Materiál konstrukce
Na výrobu konstrukce odrážedel se používají tři materiály — dřevo, plast a kov.
Dřevěná odrážedla vypadají opravdu pěkně. Pravděpodobně ho upřednostní všichni, kdo mají v oblibě zajímavý design a přírodní, ekologické materiály. Nevýhodou je ale menší možnost nastavení výšky řídítek a sedadla.
Kovová odrážedla se vyrábí z ocele, hliníku nebo jiných lehkých slitin. Vynikají svojí bezpečností a pevnou konstrukcí. Lehko se ovládají. Výhodou je, že v případě potřeby se dají opravit i v cykloservisu.
Plastová odrážedla jsou méně spolehlivá. Lehko se stane, že dojde k opotřebení nebo poškození. Při jízdě se také hře otáčí řídítky a kolečky. Výhodou je nižší hmotnost.
Sedátka
Sedátka odrážedel se většinou vyrábí z plastu. U dětských odstrkovadel tento fakt nehraje žádnou velkou roli. Dítě bude sedět celou plochou zadečku většinou v plence. Dětská odrážedla se sedátkem z plastu by ale mohla dítě tlačit. Vybírejte proto modely potáhnuté koženkou s polstrováním. Je-li to potřeba, dokupte i potah na sedátko. Někteří výrobci myslí na pohodlí sezení už při výrobě. Můžete tak narazit i na čalouněná sedátka.
Brzda
Některá dětská odrážedla mají brzdu. Menší děti ji pravděpodobně nebudou používat a budou brzdit nohama. Pro větší děti, které se budou brzy učit na kole, je to vhodný doplněk.
Pedály
Módním trendem je multifunkčnost, která provází i dětská odrážedla. K některým modelům si tak snadno dokoupíte i doplňkové pedály, díky kterým se odrážedlo změní na kolo.
Příslušenství k odrážedlům
K odrážedlům koupíte i vícero praktických doplňků.
Pro zvýšenou bezpečnost
Při jízdě vyvine dítě větší rychlost. Proto je potřeba myslet i na jeho bezpečnost. K odrážedlu byste měli dokoupit přilbu, která ho v případě pádu ochrání před úrazem hlavy. Vhodnou volbou je kvalitní cyklistická přilba pro děti. Pro lepší uchopení řídítek můžete dokoupit cyklistické rukavice. Ty také chrání pokožku dlaní při pádu.
S bezpečným pohybem během jízdy souvisí i reflexní prvky, které zlepší viditelnost dítěte. Ty můžete umístit přímo na odrážedlo, přilbu nebo oblečení.
Myslete i na obuv
Dítě se odráží, ale i brzdí nohami. Důležitá je proto kvalitní obuv. Vybírejte modely s posilněnou gumovou špičkou. Na ochranu před opotřebováním dokupte chrániče na boty.
Nejen na parádu
Děti určitě potěšíte zvonečkem nebo košíkem na řídítkách. Instalace doplňků je velmi jednoduchá. Takové doplňky jsou navíc za poměrně nízké ceny.
Něco pro rodiče
I na toho nejvytrvalejšího malého sportovce přijde chvíle, kdy se mu už nechce jezdit. Abyste se vyhnuli nutnosti nést dětské odrážedlo za řídítka nebo konstrukci, dokupte si popruh, se kterým si ho jednoduše přehodíte přes rameno.
Tipy na závěr
Dětské odrážedlo je výborným prostředkem, na kterém se dítě naučí lepší koordinaci pohybů a rovnováhu. Jeho výběru by mělo předcházet porovnání vícero parametrů. Jako první vyberte vhodný typ podle věku dítěte. Dále se zaměřte na velikost, možnosti nastavení, hmotnost a nosnost. Hledáte-li kvalitu, měli byste porovnat i materiály konstrukce, sedátka koleček.
Na trhu najdete množství různých designových odrážedel. Při koupi ale nezapomeňte také na vkus vašeho dítěte. Důležitá je i bezpečnost výrobku. Zkontrolujte údaje o nosnosti a certifikaci i překrytí všech vyčnívajících prvků. K odrážedlu dokupte cyklistickou přilbu a rukavice pro lepší ochranu v případě pádu.
Připravili jsme pro vás další články:
zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!