Jak vybrat mobilní klimatizaci

Rostoucí teploty a horké dny nás všechny nutí hledat možnosti, jak se ochladit. Teplý vzduch navíc nemůžeme nechat za dveřmi, ale pronásleduje nás i do interiéru. Stále více Čechů si zavádí domácí klimatizaci. Můžete si přitom vybrat z několika typů: okenní, nástěnnou, potrubní, podstropní, kazetovou, parapetní, mobilní či multisplit. Pokud hledáte možnost, jak si doma vytvořit příjemný chládek bez nutnosti stavebního zásahu, máme pro vás řešení. Umožní vám to mobilní klimatizace. Kromě toho získáte možnost přesouvat ji z jedné místnosti do druhé.

Než si toto zařízení koupíte, je vhodné porovnat několik parametrů. Díky tomu vybírejte model, který bude přesně odpovídat vašim požadavkům. Při výběru si nejdříve prohlédněte, jaké údaje vám poskytne energetický štítek klimatizace. Dozvíte se z něho, jakou má konkrétní model energetickou účinnost, jaká je jeho spotřeba energie a hlučnost. Dozvíte se i to, jak velkou místnost dokáže mobilní klimatizace účinně ochladit. Moderní klimatizace přináší kromě chlazení i několik praktických funkcí, které vám jejich používání ještě více zpříjemní. Abyste využili chlazení efektivně, poradíme vám i to, jak odvést z místnosti teplý vzduch.

vyberomat cz mobile air conditioning
vyberomat cz mobile air conditioning

Parametry výběru

Při nákupu se setkáte s několika parametry. Než se rozhodnete, jaký model vybrat, porovnejte je mezi sebou. Jednotlivé modely se liší výkonem, spotřebou energií, hlučností a dalším.

Nejdříve se spolu podíváme na důvody, proč se spotřebitelé nejčastěji rozhodnou pro mobilní klimatizaci:

  • je to finančně méně náročné řešení,
  • není potřeba stavební zásah — potřebujete jen elektrickou zásuvku,
  • na odvod teplého vzduchu postačí pootevřené okno,
  • mobilní klimatizace se dá přemisťovat mezi několika místnostmi, nasměrovat podle potřeby nebo i převést například na chatu,
  • výrobci myslí na design, který vhodně zapadne do pokoje, kanceláře či na chalupu.

Co se dozvíte z energetického štítku

Energetický štítek mobilních klimatizací obsahuje informace o výkonu, spotřebě energiíhlučnosti. Dozvíte se i to, zda daný model dokáže vzduch jen ochladit, nebo i ohřát.

S chlazením, nebo bez

Energetický štítek klimatizace, která má i možnost ohřívání, bude obsahovat informace pro obě dvě funkce. Kromě toho na něm najdete uvedené dvě zkratky EER COP. Zkratka EER se týká chlazení COP se týká topení.

Energetická třída

Mobilní klimatizace se vyrábí v energetických třídách A až A++. S modelem jiné třídy se setkáte jen zřídka. Nejúspornější jsou modely s označením A++, naopak nejméně úsporné modely jsou v třídě A. Vzhledem k tomu, že klimatizaci budete zapínat nejspíše po dobu několika hodin denně nebo i během noci, měli byste investovat spíše do vyšší energetické třídy. Vynaložené prostředky se vám později vrátí v podobě úspory na energiích.

vyberomat cz mobile air conditioning
vyberomat cz mobile air conditioning

Chladicí výkon

Chladicí výkon udává, jak rychle se vzduch v místnosti ochlazuje. Platí, že na 1m² budete potřebovat výkon 8 W. U těchto zařízení se to pohybuje od 2,6 do 4,6 kW.

Výkon se někdy udává i v BTU. Tato zkratka označuje britskou termální jednotku za hodinu. 1 BTU znamená, že výkon je rovný 0,293 W za hodinu. Běžně můžete vybírat modely s 8 000–12 000 BTU.

Podle velikosti místnosti

Abyste se nemuseli zatěžovat výpočty a technickými informacemi, výrobci většinou v popisu uvádí i velikost místnosti. Konkrétní model tak snadno vyberete i podle rozlohy. Pokud chcete koupit klimatizaci, kterou budete používat ve více místnostech, doporučujeme vám vybrat podle rozměrů té největší z nich.

Počítejte také s tím, že v některých místnostech jsou, při běžných každodenních činnostech, odlišné podmínky. Vzduch v kuchyni se během vaření ohřívá intenzivněji než třeba v ložnici. Proto budete v kuchyni potřebovat vyšší výkon pro účinné chlazení.

Závisí to také na tom, na jakou světovou stranu je pokoj situovaný. V místnosti, která je na jih, budete potřebovat vyšší výkon oproti severní části domu. Dalšími faktory, které mají vliv na potřebný výkon, jsou velikost těsnění oken, izolace venkovních zdí a počet osob v místnosti.  

Energetická účinnost chlazení a topení

Jak už bylo zmíněno výše, tyto parametry se označují zkratkou EER pro chlazeníCOP pro topení. Oba údaje udávají poměr příkonu a výkonu klimatizace. Čím vyšší je tato hodnota, tím vyšší je účinnost chlazení i topení. Nejlepší hodnoty se pohybují od 3,2 do 3,6.

Spotřeba elektrické energie

Spotřeba energie je udávaná v kWh. Z tohoto údaje se dozvíte, kolik zaplatíte za jednu hodinu provozu klimatizace. Stačí, když si spotřebu za hodinu vynásobíte aktuální cenou elektřiny.

Hlučnost

Posledním údajem na energetickém štítku je hlučnost. Ta by vás měla zajímat z hlediska uživatelského komfortu. Dopředu ale počítejte s tím, že každý model bude dosahovat určité hladiny hluku. Jestli plánujete klimatizaci využívat i v noci, hledejte modely s hlučností do 40 dB. Nejhlučnější modely dosahují hlučnosti až 65 dB. Tato hlučnost se podobá hlasitosti běžného rozhovoru.

vyberomat cz mobile air conditioning
vyberomat cz mobile air conditioning

Vzduchový průtok

Vzduchový průtok nebo vzduchový výkon udává, kolik vzduchu projde klimatizací za hodinu. Tato hodnota se udává v m3. Neplatí však vždy, že čím vyšší chladicí výkon, tým vyšší je průtok. Některé modely mohou mít například výkonnější chlazení a ochladí méně vzduchu, ale na nižší teplotu. Většinou se ale na tuto hodnotu můžete spolehnout jako na směrodatnou při výběru.

Chladicí plyn

Chladicí plyn slouží na ochlazování vzduchu v zařízení. Jako chladivo se využívá několik plynů ze skupiny tzv. HFC chladiv. Tyto plyny jsou ekologické, nehořlavé a mají vysokou účinnost. Konkrétní chladivo je označené zkratkami R410A, R290 a podobně.

Způsob odvádění kondenzátu

Při ochlazování vzduchu v klimatizaci je vedlejším produktem voda, kterou je potřeba odvádět. Mobilní klimatizace odvádějí vodu buď do nádržky, nebo ven spolu s teplým vzduchem. Výběr závisí na vašich preferencích. Při odvodu vody do nádržky ji budete muset jednou za čas vylít.

Rozměry

Vzhledem k tomu, že mobilní klimatizaci je možné přenášet, jsou tomu přizpůsobené i její rozměry. Většina modelů je vyráběná v rozměrech 70–80 cm na výšku30–40 na šířku. Můžete se ale setkat i s menšími modely. Při nákupu se informujte o hmotnosti a o tom, zda je vybraný model vybavený kolečky pro pohodlnější přesun.

Jak odvádět teplý vzduch

Odvod teplého vzduchu je zabezpečený prostřednictvím jedné, nebo dvou hadic. Většina modelů disponuje jednou hadici, dvě hadice jsou ale efektivnějším řešením. Při nákupu nezapomeňte zkontrolovat, zda vám bude vyhovovat délka hadice.

Hadice by se neměla po instalaci klimatizace ohýbat ani zamotávat, jinak by se snížila její průchodnost. Čím je kratší, tím méně je ventilátor klimatizace zatěžovaný odvodem teplého vzduchu. Pro umístění klimatizace proto vybírejte místo co nejblíže k oknu.

Kam hadici instalovat

Hadici je potřeba zavést do otevřeného okna. Pokud chcete dosáhnout maximální účinnosti, zajistíte to umístěním hadice do otvoru ve stěně. U tohoto řešení byste se ale připravili o jednu z největších výhod mobilních klimatizací a museli byste otvor ve stěně vytvořit.

Určitým kompromisem je odvod teplého vzduchu přes pootevřené okno zakryté textilním těsněním pro mobilní klimatizace nebo pomocí adaptéru na okno. Ten na trhu najdete i pod názvem izolace okna pro mobilní klimatizace. Tato izolace do velké míry zabrání proniknutí teplejšímu vzduchu z okolí. Když se rozhodnete pro jedno z těchto řešení, doporučujeme vám zakoupit izolaci nebo textilní těsnění pro každou místnost, ve které budete klimatizaci používat.

Funkce mobilních klimatizací

Mnoho výrobců nabízí mobilní klimatizace s více funkcemi. Kromě časovače nebo dálkového ovládání vám tak toto zařízení bude například odvádět nadbytečnou vlhkost ze vzduchu, nebo ho bude naopak zvlhčovat.

Odvlhčování vzduchu — jestli máte ve vaší domácnosti problém s nadměrnou vlhkostí a tvorbou plísní, určitě oceníte tuto funkci. Účinnost odvlhčování se udává v litrech za hodinu.

Zvlhčování vzduchu — slouží na zcela opačný problém. Klimatizace obecně vzduch částečně vysušuje. Máte-li zdravotní problém, u kterého vám suchý vzduch škodí, hledejte tuto funkci. Přečtěte si také, jak vybrat zvlhčovač vzduchu.

Dálkové ovládání — oceníte ho například při večerním relaxu. Díky němu nemusíte chodit k zařízení a ručně ho ovládat.

vyberomat cz mobile air conditioning
vyberomat cz mobile air conditioning

Displej — usnadňuje vám přehled o tom, jak je aktuálně klimatizace nastavená.

Časovač — umožní vám nastavit čas, kdy se má klimatizace zapnout. Po příchodu z práce vás tak bude čekat příjemně vychlazený byt.

Samoodpařování — tato funkce řeší problém s odvodem kondenzátu. Ten se jednoduše odpaří.

Filtrování pachů — některé modely jsou vybavené uhlíkovým filtrem pro pohlcování pachů.

Na závěr

Teplé počasí ohřívá nejen okolí domova, ale také interiér. Tento problém vyřeší klimatizace. Abyste nemuseli investovat do zabudovaných zařízení, vyberte mobilní klimatizaci. Před nákupem si zkontrolujte několik důležitých parametrů. Vybraný model by měl vyhovovat vašim potřebám na výkon chlazení, velikost místnosti, hlučnost i spotřebu energií. Jednotlivé modely se liší také rozměry, hmotností a způsobem odvádění kondenzátu. Rozdíl je i v nabídce doplňkových funkcí.

Pokud si obstaráte klimatizaci, vezměte do úvahy zdravotní rizika, která by s ní mohla být spojená. A to hlavně, máte-li chronické zdravotní problémy spojené s dýchacími cestami nebo srdcem. Pokud ji budete využívat správně, vyhnete se nechtěným problémům. Stačí, když budete dodržovat následující zásady:

  • nevystavujte se dlouhodobě proudění studeného vzduchu,
  • pravidelně ji čistěte a vyměňujte filtry, čímž zamezíte množení mikroorganismů,
  • dodržujte doporučovaný teplotní rozdíl v místnosti oproti vnějšímu prostředí — měl by být maximálně 5–6 °C,
  • pokud trpíte alergiemi nebo astmatem, bude pro vás vhodnější klimatizace se zvlhčováním a filtrováním vzduchu,
  • několikrát denně větrejte.

Jak vybrat ventilátor

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

Jak vybrat čističku vzduchu

Jak vybrat skateboard

Když se řekne jízda na desce s kolečky, asi nikoho nenapadne nic zvlášť zajímavého. Jízda…

vyberomat.cz tent

Jak vybrat vhodný stan

Na rodinnou dovolenou či výlet s přáteli v přírodě budete potřebovat spací pytel, karimatku, turistický…

uno pravidla

Uno pravidla

„UNO“ je populární karetní hra, která je známá pro svou jednoduchost a zábavnost. Hra je…

Napsat komentář