Rostoucí teploty a horké dny nás všechny nutí hledat možnosti, jak se ochladit. Teplý vzduch navíc nemůžeme nechat za dveřmi, ale pronásleduje nás i do interiéru. Stále více Čechů si zavádí domácí klimatizaci. Můžete si přitom vybrat z několika typů: okenní, nástěnnou, potrubní, podstropní, kazetovou, parapetní, mobilní či multisplit. Pokud hledáte možnost, jak si doma vytvořit příjemný chládek bez nutnosti stavebního zásahu, máme pro vás řešení. Umožní vám to mobilní klimatizace. Kromě toho získáte možnost přesouvat ji z jedné místnosti do druhé.
Než si toto zařízení koupíte, je vhodné porovnat několik parametrů. Díky tomu vybírejte model, který bude přesně odpovídat vašim požadavkům. Při výběru si nejdříve prohlédněte, jaké údaje vám poskytne energetický štítek klimatizace. Dozvíte se z něho, jakou má konkrétní model energetickou účinnost, jaká je jeho spotřeba energie a hlučnost. Dozvíte se i to, jak velkou místnost dokáže mobilní klimatizace účinně ochladit. Moderní klimatizace přináší kromě chlazení i několik praktických funkcí, které vám jejich používání ještě více zpříjemní. Abyste využili chlazení efektivně, poradíme vám i to, jak odvést z místnosti teplý vzduch.
Parametry výběru
Při nákupu se setkáte s několika parametry. Než se rozhodnete, jaký model vybrat, porovnejte je mezi sebou. Jednotlivé modely se liší výkonem, spotřebou energií, hlučností a dalším.
Nejdříve se spolu podíváme na důvody, proč se spotřebitelé nejčastěji rozhodnou pro mobilní klimatizaci:
- je to finančně méně náročné řešení,
- není potřeba stavební zásah — potřebujete jen elektrickou zásuvku,
- na odvod teplého vzduchu postačí pootevřené okno,
- mobilní klimatizace se dá přemisťovat mezi několika místnostmi, nasměrovat podle potřeby nebo i převést například na chatu,
- výrobci myslí na design, který vhodně zapadne do pokoje, kanceláře či na chalupu.
Co se dozvíte z energetického štítku
Energetický štítek mobilních klimatizací obsahuje informace o výkonu, spotřebě energií a hlučnosti. Dozvíte se i to, zda daný model dokáže vzduch jen ochladit, nebo i ohřát.
S chlazením, nebo bez
Energetický štítek klimatizace, která má i možnost ohřívání, bude obsahovat informace pro obě dvě funkce. Kromě toho na něm najdete uvedené dvě zkratky EER a COP. Zkratka EER se týká chlazení a COP se týká topení.
Energetická třída
Mobilní klimatizace se vyrábí v energetických třídách A až A++. S modelem jiné třídy se setkáte jen zřídka. Nejúspornější jsou modely s označením A++, naopak nejméně úsporné modely jsou v třídě A. Vzhledem k tomu, že klimatizaci budete zapínat nejspíše po dobu několika hodin denně nebo i během noci, měli byste investovat spíše do vyšší energetické třídy. Vynaložené prostředky se vám později vrátí v podobě úspory na energiích.
Chladicí výkon
Chladicí výkon udává, jak rychle se vzduch v místnosti ochlazuje. Platí, že na 1m² budete potřebovat výkon 8 W. U těchto zařízení se to pohybuje od 2,6 do 4,6 kW.
Výkon se někdy udává i v BTU. Tato zkratka označuje britskou termální jednotku za hodinu. 1 BTU znamená, že výkon je rovný 0,293 W za hodinu. Běžně můžete vybírat modely s 8 000–12 000 BTU.
Podle velikosti místnosti
Abyste se nemuseli zatěžovat výpočty a technickými informacemi, výrobci většinou v popisu uvádí i velikost místnosti. Konkrétní model tak snadno vyberete i podle rozlohy. Pokud chcete koupit klimatizaci, kterou budete používat ve více místnostech, doporučujeme vám vybrat podle rozměrů té největší z nich.
Počítejte také s tím, že v některých místnostech jsou, při běžných každodenních činnostech, odlišné podmínky. Vzduch v kuchyni se během vaření ohřívá intenzivněji než třeba v ložnici. Proto budete v kuchyni potřebovat vyšší výkon pro účinné chlazení.
Závisí to také na tom, na jakou světovou stranu je pokoj situovaný. V místnosti, která je na jih, budete potřebovat vyšší výkon oproti severní části domu. Dalšími faktory, které mají vliv na potřebný výkon, jsou velikost a těsnění oken, izolace venkovních zdí a počet osob v místnosti.
Energetická účinnost chlazení a topení
Jak už bylo zmíněno výše, tyto parametry se označují zkratkou EER pro chlazení a COP pro topení. Oba údaje udávají poměr příkonu a výkonu klimatizace. Čím vyšší je tato hodnota, tím vyšší je účinnost chlazení i topení. Nejlepší hodnoty se pohybují od 3,2 do 3,6.
Spotřeba elektrické energie
Spotřeba energie je udávaná v kWh. Z tohoto údaje se dozvíte, kolik zaplatíte za jednu hodinu provozu klimatizace. Stačí, když si spotřebu za hodinu vynásobíte aktuální cenou elektřiny.
Hlučnost
Posledním údajem na energetickém štítku je hlučnost. Ta by vás měla zajímat z hlediska uživatelského komfortu. Dopředu ale počítejte s tím, že každý model bude dosahovat určité hladiny hluku. Jestli plánujete klimatizaci využívat i v noci, hledejte modely s hlučností do 40 dB. Nejhlučnější modely dosahují hlučnosti až 65 dB. Tato hlučnost se podobá hlasitosti běžného rozhovoru.
Vzduchový průtok
Vzduchový průtok nebo vzduchový výkon udává, kolik vzduchu projde klimatizací za hodinu. Tato hodnota se udává v m3. Neplatí však vždy, že čím vyšší chladicí výkon, tým vyšší je průtok. Některé modely mohou mít například výkonnější chlazení a ochladí méně vzduchu, ale na nižší teplotu. Většinou se ale na tuto hodnotu můžete spolehnout jako na směrodatnou při výběru.
Chladicí plyn
Chladicí plyn slouží na ochlazování vzduchu v zařízení. Jako chladivo se využívá několik plynů ze skupiny tzv. HFC chladiv. Tyto plyny jsou ekologické, nehořlavé a mají vysokou účinnost. Konkrétní chladivo je označené zkratkami R410A, R290 a podobně.
Způsob odvádění kondenzátu
Při ochlazování vzduchu v klimatizaci je vedlejším produktem voda, kterou je potřeba odvádět. Mobilní klimatizace odvádějí vodu buď do nádržky, nebo ven spolu s teplým vzduchem. Výběr závisí na vašich preferencích. Při odvodu vody do nádržky ji budete muset jednou za čas vylít.
Rozměry
Vzhledem k tomu, že mobilní klimatizaci je možné přenášet, jsou tomu přizpůsobené i její rozměry. Většina modelů je vyráběná v rozměrech 70–80 cm na výšku a 30–40 na šířku. Můžete se ale setkat i s menšími modely. Při nákupu se informujte o hmotnosti a o tom, zda je vybraný model vybavený kolečky pro pohodlnější přesun.
Jak odvádět teplý vzduch
Odvod teplého vzduchu je zabezpečený prostřednictvím jedné, nebo dvou hadic. Většina modelů disponuje jednou hadici, dvě hadice jsou ale efektivnějším řešením. Při nákupu nezapomeňte zkontrolovat, zda vám bude vyhovovat délka hadice.
Hadice by se neměla po instalaci klimatizace ohýbat ani zamotávat, jinak by se snížila její průchodnost. Čím je kratší, tím méně je ventilátor klimatizace zatěžovaný odvodem teplého vzduchu. Pro umístění klimatizace proto vybírejte místo co nejblíže k oknu.
Kam hadici instalovat
Hadici je potřeba zavést do otevřeného okna. Pokud chcete dosáhnout maximální účinnosti, zajistíte to umístěním hadice do otvoru ve stěně. U tohoto řešení byste se ale připravili o jednu z největších výhod mobilních klimatizací a museli byste otvor ve stěně vytvořit.
Určitým kompromisem je odvod teplého vzduchu přes pootevřené okno zakryté textilním těsněním pro mobilní klimatizace nebo pomocí adaptéru na okno. Ten na trhu najdete i pod názvem izolace okna pro mobilní klimatizace. Tato izolace do velké míry zabrání proniknutí teplejšímu vzduchu z okolí. Když se rozhodnete pro jedno z těchto řešení, doporučujeme vám zakoupit izolaci nebo textilní těsnění pro každou místnost, ve které budete klimatizaci používat.
Funkce mobilních klimatizací
Mnoho výrobců nabízí mobilní klimatizace s více funkcemi. Kromě časovače nebo dálkového ovládání vám tak toto zařízení bude například odvádět nadbytečnou vlhkost ze vzduchu, nebo ho bude naopak zvlhčovat.
Odvlhčování vzduchu — jestli máte ve vaší domácnosti problém s nadměrnou vlhkostí a tvorbou plísní, určitě oceníte tuto funkci. Účinnost odvlhčování se udává v litrech za hodinu.
Zvlhčování vzduchu — slouží na zcela opačný problém. Klimatizace obecně vzduch částečně vysušuje. Máte-li zdravotní problém, u kterého vám suchý vzduch škodí, hledejte tuto funkci. Přečtěte si také, jak vybrat zvlhčovač vzduchu.
Dálkové ovládání — oceníte ho například při večerním relaxu. Díky němu nemusíte chodit k zařízení a ručně ho ovládat.
Displej — usnadňuje vám přehled o tom, jak je aktuálně klimatizace nastavená.
Časovač — umožní vám nastavit čas, kdy se má klimatizace zapnout. Po příchodu z práce vás tak bude čekat příjemně vychlazený byt.
Samoodpařování — tato funkce řeší problém s odvodem kondenzátu. Ten se jednoduše odpaří.
Filtrování pachů — některé modely jsou vybavené uhlíkovým filtrem pro pohlcování pachů.
Na závěr
Teplé počasí ohřívá nejen okolí domova, ale také interiér. Tento problém vyřeší klimatizace. Abyste nemuseli investovat do zabudovaných zařízení, vyberte mobilní klimatizaci. Před nákupem si zkontrolujte několik důležitých parametrů. Vybraný model by měl vyhovovat vašim potřebám na výkon chlazení, velikost místnosti, hlučnost i spotřebu energií. Jednotlivé modely se liší také rozměry, hmotností a způsobem odvádění kondenzátu. Rozdíl je i v nabídce doplňkových funkcí.
Pokud si obstaráte klimatizaci, vezměte do úvahy zdravotní rizika, která by s ní mohla být spojená. A to hlavně, máte-li chronické zdravotní problémy spojené s dýchacími cestami nebo srdcem. Pokud ji budete využívat správně, vyhnete se nechtěným problémům. Stačí, když budete dodržovat následující zásady:
- nevystavujte se dlouhodobě proudění studeného vzduchu,
- pravidelně ji čistěte a vyměňujte filtry, čímž zamezíte množení mikroorganismů,
- dodržujte doporučovaný teplotní rozdíl v místnosti oproti vnějšímu prostředí — měl by být maximálně 5–6 °C,
- pokud trpíte alergiemi nebo astmatem, bude pro vás vhodnější klimatizace se zvlhčováním a filtrováním vzduchu,
- několikrát denně větrejte.
Filmaři opět propagují zařízení z dílny Samsung díky novému filmu o zvířatech
Společnost Samsung opět spojila síly s profesionálními filmaři, tentokrát ze společnosti Discovery, a tak vzniknul…
5 výhod, které přináší nový iOS 14.5 od Apple
Novinkou v oblasti Apple aktualizací je nový operační systém s označením 14.5. Ten je nyní…
Google možná dožene konkurenci a ještě letos odhalí skládací telefon
Skládací telefony nejsou na trhu vůbec žádnou novinkou. Poslední dobou se s nimi ale roztrhl…
Jak vybrat nejlepší fritovací hrnec
Fritovací hrnec ocení každý, kdo má rád smažená jídla. Ve fritéze se jídlo osmaží rovnoměrněji…
Apple plánuje dostat na trh své první chytré brýle
Americká společnost přidává na trh každý rok několik technologických vychytávek. Příští rok se objeví zcela…
Jak vybrat nejlepší rýžovar
Rýži čas od času vaří doma asi každý z nás. Pokud si chcete její přípravu…
Společnost Samsung vsadila na nevšední propagaci telefonu skrz přírodní rezervaci
Společnost Samsung se v rámci projektu Wildlife Watch propojila s firmou Africam a neziskovou organizací…
Jak vybrat běžecký pás
Běžecký pás vás udrží fit během celého roku. Můžete si na něm zaběhat i v…
Jak vybrat padnoucí náhubek pro psa
Náhubek je nezbytnou výbavou pro každého psa. Běžně se v životě setkáte se situacemi, ve…
Jak provonět interiér
Voňavý domov si přeje asi každý z nás. Vůně je to první, s čím se…
Na trhu je speciální edice iPhone telefonů z neprůstřelného pancéřu
Ruská společnost Caviar opět překvapila originálním přepracováním telefonů od Apple. Tentokrát si připravila edici, která…
Jak vybrat ventilátor
Ventilátor je výborným pomocníkem pro ochlazení vzduchu v místnosti. Využijete ho hlavně v létě tam, kde nemáte…