Ventilátor je výborným pomocníkem pro ochlazení vzduchu v místnosti. Využijete ho hlavně v létě tam, kde nemáte zavedenou klimatizaci. Na trhu najdete mnoho rozdílných modelů. V následujícím článku vám poradíme, jak vybrat ten, který bude nejvíc vyhovovat vašim požadavkům.
Pro ulehčení výběru si všechny ventilátory rozdělíme na několik typů. Poté se zaměříme na určení velikosti místnosti a porovnání jednotlivých parametrů výběru. Prozradíme vám, jaké existují průměry otvoru ventilátoru, možnosti nastavení rychlosti, hlučnost a bezpečnost. Nezapomněli jsme ani na délku přívodního kabelu. Různé ventilátory mají i odlišné doplňkové funkce, které vám ulehčí jejich používání. Dozvíte se o nich v závěru článku.
Typy ventilátorů podle provedení
Ventilátory se podle provedení rozdělují do několika skupin. Navzájem se odlišují konstrukcí, umístěním a určením.
Stolní ventilátory
Stolní ventilátory mají vzhledem ke způsobu umístění menší rozměry, snadno je umístíte i na pracovní stůl. Rozměru odpovídá i výkon, který je v porovnání s ostatními typy slabší. Nižší je i hlučnost, takže by vás neměli vyrušovat při práci. Většinou jsou vybavené možnostmi nastavení rychlosti a sklonu. Výhodou je jejich skladnost, možnost přenášení a nízká cena.
Stojanové ventilátory
Stojanový ventilátor má větší rozměry. Je umístěný na stojanu, který položíte na podlahu. Vzhledem k dostatečně nízké hmotnosti ho můžete bez problému přenášet. Pozor však na menší stabilitu. Hlavně v případě, máte-li děti. Stojanový ventilátor snadno převrátíte. U tohoto typu máte obvykle možnost nastavení výkonu a otáčení. Díky zmíněným funkcím rovnoměrně ochladíte vzduch v celé místnosti.
Sloupové ventilátory
I sloupové ventilátory jsou určené na položení na zem. Mají tvar sloupu, ze kterého proniká do místnosti chladnější vzduch. Mají moderní design, který zapadne do interiéru. Nevýhodou je nižší výkon.
Stropní ventilátory
Stropní ventilátor pevně uchytíte na strop místnosti. Většina modelů disponuje možností nastavení výkonu. Nevýhodou jsou vyšší náklady a náročnější instalace. Negativa ale vyváží fakt, že tento typ snadno využijete i v zimě. Díky zapnutí zimního módu ventilátoru se teplý vzduch, který přirozeně stoupá nahoru, dostane i do dolní části místnosti.
Nástěnné ventilátory
Nástěnné ventilátory slouží na výměnu vzduchu v místnosti. Nejčastěji se s nimi setkáváme v koupelně a na WC, instalují se ale i do obchodních provozů. Nástěnné ventilátory mají porovnatelný výkon s těmi stolovými. Instalují se do stěny, na strop nebo do podlahy místnosti.
Podlahové ventilátory
Podlahový ventilátor umístíte na podlahu pomocí stojanu. Tento typ vyniká dobrou stabilitou a vysokým výkonem, takže vychladí i větší prostor. Oproti výše zmíněným typům je však o něco hlučnější. Chcete-li dosáhnout rovnoměrného proudění vzduchu, je vhodné ho otočit ke stěně místnosti.
USB ventilátory
Na trhu tak najdete také USB ventilátory, které zapnete zapojením USB konektoru do počítače. Vzhledem ke způsobu použití jsou menší a mají nižší výkon. Výhodou je možnost přenášení spolu s počítačem třeba do exteriéru, a především i nízká spotřeba.
Parametry výběru
Před koupí začněte určením potřebného výkonu podle velikosti místnosti. Potom porovnávejte i ostatní parametry.
Objem místnosti a průtok vzduchu
Abyste místnost dostatečně ochladili, měl by tomu odpovídat průtok vzduchu ventilátoru. Vynásobením jeho šířky, délky a výšky dostanete konečný výsledek v m3. Ten je potom potřeba vynásobit číslem, které vyjadřuje, kolikrát za hodinu potřebujete vzduch v místnosti vyměnit. Tento údaj je daný tím, o jaký typ místnosti se jedná. Nejméně je třeba měnit vzduch v obytných prostorách. Nejvíc naopak v kuchyni při vaření. Koeficienty pro jednotlivé místnosti jsou následující:
- Obytné prostory (obývací pokoj, dětský pokoj, ložnice): 1–2 výměny za hodinu.
- Koupelna: vzduch by se měl vyměnit 5–8 výměn za hodinu.
- Kancelář: 5–9 výměn za hodinu.
- Kuchyň v době vaření: 6–10 výměn za hodinu.
Pro lepší pochopení ještě jeden příklad.
Průtok vzduchu pro kancelář s rozměry 4 x 3 x 2,5 m vypočítáte vynásobením jejím objemem a koeficientem 9. Potřebný výkon bude 270 m3 za hodinu. Takového výkonu dosáhnete například pomocí stojanového ventilátoru.
Velikost větracího otvoru
S výkonem ventilátoru souvisí velikost větracího otvoru, přes který proudí vzduch. Velikost otvoru závisí na typu ventilátoru. Stolní ventilátory mají průměr od 25 do 30 cm. Stojanové o něco více: 40–50 cm. Největší průměr mají stropní ventilátory: až 130 cm a více.
Nastavení rychlosti
Nastavení rychlosti patří mezi nezbytné součásti tohoto přístroje. Díky tomu si můžete regulovat chlazení místnosti podle vlastních potřeb. Během koupi zkontrolujte, zda vám vyhovuje počet stupňů daného modelu. Nastavení dvou stupňů je přijatelné u stolních modelů, které dosahují nižší výkon. Typy s vyšším výkonem a rozměry by měly mít možnost nastavení třech i více stupňů.
Příkon
Tak jako u každého jiného přístroje, i tady vás bude zajímat spotřeba elektrické energie. O té vás informuje údaj o příkonu. Čím je tato hodnota vyšší, tím vyšší bude i spotřeba. Příkon hodně závisí i na velikosti vrtule ventilátoru, kterou je potřeba pohánět. Může být od 15 i do víc jako 70 W/h.
Hlučnost
Příjemné využívání ventilátoru ovlivní také hlučnost. A to jak v domácnosti, tak i v komerčních prostorech. Hlučnost se udává v decibelech. Tento údaj zvažte s ohledem na to, do jaké místnosti ventilátor pořizujete:
- Do ložnice — hlučnost do 30 dB.
- Do obytných místností a kanceláří — hlučnost do 50 dB.
- Hlučnost nad 50 dB — při vykonávání běžných činností je rušivá. Je spíše vhodná do výrobních hal a podobně.
Délka přívodního kabelu
Nezapomeňte zkontrolovat délku kabelu. Nejvhodnější je, když je ventilátor zapojený přímo do elektrické zásuvky, bez potřeby použití prodlužovacího kabelu. Ten by vám mohl vadit při chůzi.
Bezpečnost
Myslete především na bezpečnost. Vrtule ventilátoru se otáčí vysokou rychlostí. Požadavky na bezpečnost závisí i na konkrétním typu přístroje a konkrétních situacích. A to hlavně tehdy, máte-li děti nebo domácí mazlíčky.
Stolový ventilátor ukládejte do vyšších prostor, aby na něj dítě nedosáhlo ani s použitím stoličky. U stojanového nebo sloupového ventilátoru zkontrolujte, zda je dostatečně stabilní. Důležitá je i hustota mřížek. Měla by být taková, aby v ní dítě nenechalo prst.
Funkce ventilátorů
Kromě základních funkcí, jakou je například pojistka proti přehřátí, bývají přístroje vybavené i doplňkovými funkcemi. Moderní ventilátory tak poskytují dokonalý uživatelský komfort. Můžete si koupit typ s dálkovým ovládáním nebo časovačem, kterým si nastavíte čas zapnutí. Ventilátor se může zapnout i automaticky, když snímač pohybu zaznamená pohyb v místnosti. Takový ventilátor se jednoduše sám zapne a po určitém čase i vypne.
Některé modely navíc napodobují přírodní vánek nebo vytvářejí svěží vzduch díky ionizaci. Jestliže potřebujete ochlazovat vzduch i během noci, určitě oceníte možnost nočního režimu.
Závěr
Ventilátor využijete na ochlazení vzduchu v místnosti. Některé modely dokonce využijete i v zimě. Zajistíte si tak přesun teplého vzduchu z horní části pokoje do spodní. Během nákupu začněte s výběrem vhodného modelu. Na výběr máte ventilátory na stůl, na zem, na zabudování do stěny či stropu i moderní USB ventilátor, který využijete při práci na počítači. Určete i potřebný výkon s ohledem na velikost ochlazované místnosti.
Při nákupu porovnejte průměr větracího otvoru, příkon a hlučnost. Tu zvolte s ohledem na to, v jakých podmínkách budete přístroj využívat. Zkontrolujte stupně rychlostí, které lze nastavit. Jednotlivé ventilátory se liší i doplňkovými funkcemi. Můžete si tak koupit model na dálkové ovládání, s možností automatického zapnutí a vypnutí nebo s nočním režimem.
Co dalšího se vám hodí mít doma?
zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!