Jak vybrat létající dron

Drony jsou létající stroje, které vám umožní sledovat vaše okolí z výšky a během toho pořizovat letecké fotografie a videa. Jde bezesporu o zajímavou a inovativní technologickou novinku poslední doby. Popularity létajících dronů se snaží využít i prodejci, kteří jimi doslova zaplavili trh. V této velmi široké a pestré nabídce není vůbec snadné se zorientovat. Toho jsme si moc dobře vědomi, proto jsme vám níže připravili seznam těch nejdůležitějších aspektů, na něž byste se měli během výběru zaměřit.

Typ  

Není dron jako dron. Před tím, než si svého nového létajícího společníka pořídíte, je potřeba se rozhodnout, jaký typ bude pro vás a vaše účely ten nejlepší. Máte možnost si vybírat ze čtyř možností. První z nich jsou malé drony, velikostně připomínající hračku, které jsou vhodné i pro létání v interiérech. Žádnou extra kvalitu ale od nich očekávat nemůžete. Na druhou stranu jsou nesmírně levné a k popolétávání, třeba po vaší zahradě, jsou více než dostačující. Mnohem tradičnější a pro většinu případů použitelnější jsou velké drony s integrovanou kamerou, případně ty, které umožňují instalaci externí kamery.   

vyberomat cz dron
vyberomat cz dron

Tyto drony jsou nejlepší volbou pro ty, kteří si chtějí pořizovat kvalitní panoramatické záběry přírody, a zároveň jsou připraveni investovat více peněz. Speciální kategorií jsou pak profesionální drony. Ty jsou vybavené tím nejkvalitnějším a nejmodernějším, na co lze ve světě dronů narazit. Vyplatí se ale pouze profesionálním filmařům. Nejspecifičtějším typem jsou pak závodní drony. Z toho vyplývá, že se dnes můžete věnovat i závodům s létajícími drony. Záleží na vašich prioritách, k čemu budete chtít dron používat.  

Funkce  

Dron je zařízení s plnou řadou praktických a moderních funkcí, které vám budou zpříjemňovat jeho používání. Proto se při jeho vybírání zamyslete nad tím, jaké funkce od svého dronu budete vyžadovat, a naopak bez jakých se klidně obejdete. Jednou z nejpopulárnějších funkcí je integrovaná GPS, která umožňuje daný stroj lokalizovat s přesností na několik centimetrů. Díky ní je možné, aby se dron dokázal vznášet na jednom místě. To se hodí zejména v situacích, kdy budete potřebovat pořídit statický záznam.  

Mezi oblíbené funkce se dále řadí RTH, česky známá spíše jakožto „Návrat domů“. Jak již její název napovídá, pomáhá vašemu létajícímu dronu najít cestu zpět k místu, které označíte za místo vzletu. Toto místo přitom můžete libovolně kdykoliv změnit. Tato praktická vychytávka je vhodná zejména pro začátečníky, kteří se bojí přistávání s dronem, či pro lidi, kteří mají v plánu s dronem létat v náročnějším terénu – například kolem horských masivů nebo nad lesy.  

vyberomat cz dron
vyberomat cz dron

V těžkém terénu může pomoci i funkce typicky nazvaná „Vyhýbání se překážkám„. Ta dokáže váš létající dron ochránit třeba před kolizí se stromem. V neposlední řadě se vám může hodit i funkce online přenosu videa, což umožní dronu vysílat přenos z kamery v reálném čase. Dražší drony bývají vybavené Wi-Fi a Bluetoothem.  

Rozlišení kamery  

Naprosto klíčovým bodem při výběru létajícího dronu je zvolení správného maximálního rozlišení videa, jenž dokáže svou kamerou zachytit. Nabízeným minimem je rozlišení 480p, které je ale v dnešní době už téměř nepoužitelné. Výsledné záběry z kamery s takovýmto rozlišením totiž nebývají moc kvalitní. Doporučujeme se tedy porozhlédnout po létajícím dronu s rozlišením alespoň 720p. To je v současnosti víceméně standardem, proto jej naleznete v nejvyšším počtu prodávaných modelů.  

Toužíte-li po těch nejkvalitnějších záběrech, tak si pořiďte dron s podporou nahrávání 4K videa. Neméně obstojné je ale i rozlišení 1080p. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že u nabízené vyšší rozlišení kamery bude určitě hrát roli i vyšší pořizovací cena. Za lepší rozlišení kamery si tak budete muset připlatit. To se vám vyplatí zejména v případě, když se živíte tvorbou videí či si potrpíte na prémiovou kvalitu.   

Stabilizace obrazu  

Dron s vysokým rozlišením sám o sobě nestačí k tomu, aby výsledné záběry z něj byly opravdu kvalitní. Byť samozřejmě se jedná o velmi dobré vodítko. Nesmírně důležité je taktéž, aby byl výsledný záběr stabilní a nebyl roztřesený. K tomu slouží stabilizátory obrazu, které jsou rovněž nedílnou součástí mnoha létajících dronů aktuálně dostupných na trhu. Možností, jak výrobci obraz stabilizují, je přitom hned několik.   

vyberomat cz dron
vyberomat cz dron

Nejčastěji se setkáte s digitálními stabilizátory obrazu, které obraz ustalují pomocí softwaru. Dále je možnost narazit i na mechanické stabilizátory, které jsou doménou u levnějších modelů létajících dronů. Lepšího výsledku se dočkáte v případě prvního zmiňovaného stabilizátoru. Ne všechny modely ale mají integrovanou kameru, na to je také potřeba myslet. Při nákupu dronů s podporou externí kamery je naprosto nezbytné kupovat lehké modely. Ty těžší by mohla externí kamera ještě více zatěžovat, což by vedlo k nestabilitě obrazu.   

Doba doletu   

Stejně jako v případě veškeré další elektroniky, i u dronů myslete na jejich výdrž na jedno nabití. Ta je u obecně velmi nízká –⁠ proto je to jeden z hlavních faktorů při výběru, který byste neměli podcenit. Konkrétně ty nejlevnější modely létajících dronů vydrží ve vzduchu ani ne 10 minut. Což je dostatečná doba na natočení pár záběrů do vašeho videa, nikoliv však k plnohodnotnému využívání jejich možností. Pokud žádáte vyšší dobu doletu, budete muset sáhnout po dražší variantě dronu.  

Ale i výdrž naprosté většiny dražších modelů málokdy překračuje 30 minut. U těch nejdražších a nejkvalitnějších modelů se setkáte s přibližně hodinovou dobou doletu. Žádná optimální doba doletu nicméně neexistuje, záleží jenom na tom, co máte v plánu s dronem dělat. Pokud později zjistíte, že vám výdrž baterie již nestačí, tak zde existuje řešení v podobě pořízení náhradní baterie, kterou můžete kdykoliv vyměnit s tou vybitou. To však s sebou samozřejmě nese další výdaje.  

vyberomat cz dron
vyberomat cz dron

Cena  

Ani během procesu výběru dronu se nevyhnete otázce toho, kolik je vhodné za toto zařízení utratit. V prvé řadě to závisí na vašich finančních možnostech a taky tom, jak často chcete dron využívat. Pokud neplánujete používat létající dron více než jenom párkrát do roka a nejste profesionální video tvůrci, pak se vám do něj nevyplatí příliš investovat. V takovémto případě vám bohatě poslouží stroj, jehož cena se pohybuje někde v rozmezí od 3 do 10 tisíc Kč.   

To je i cenová hladina, v níž je nabízena drtivá většina dronů. Výběr v této cenové kategorii je tedy víc než dobrý. Jestliže ale chcete, aby byl dron součástí vašeho běžného života nebo se živíte natáčením videí, poté si rozhodně vyberte dražší model. Jak moc, to už záleží na vás, nicméně největší množství kvalitních dronů lze pořídit mezi 20 až 30 tisíc Kč. Profesionální a vybavené létající drony vás každopádně mohou vyjít i na více než 40 tisíc korun.   


Zdroje

Jak vybrat ruční vysavač

Ruční vysavač se hodí mít v každé domácnosti. Využijete ho na rychlý úklid rozsypaných drobků, písku…

Jak vybrat notebook

Výběr notebooku je komplexní proces, během kterého byste měli zvážit celou řadu kritérií a podle…

vyberomat.cz stove

Jak vybrat sporák

Určitě budete souhlasit s tvrzením, že sporák je srdcem každé kuchyně. Nejen designově, ale i…

vyberomat.cz kitchen knife scaled

Jak vybrat kuchyňský nůž

Při přípravě jednoduchých i složitých jídel je jednou ze základních pomůcek kvalitní kuchyňský nůž, který…

Napsat komentář