Jak vybrat robotický vysavač

Vysávání patří mezi jedny z nejméně oblíbených domácích prací, proto není divu, že se robotické vysavače těší takové oblibě. Proč? Protože vysávají, aniž byste je museli obsluhovat. Jedná se ale o relativně novou věc ve světě pomocníků do domácnosti, a proto spousta lidí zatím netuší, jak postupovat při výběru tohoto specifického vysavače. Právě pro ně jsou určeny následující řádky, které poodhalí 7 nejdůležitějších oblastí, na které je se dobré zaměřit při výběru tohoto supermoderního vysavače.

Využitelnost

Proces výběru vhodného robotického vysavače je nutné začít tím, že si ujasníte, jak jej chcete využívat. To znamená, že je potřeba si důkladně projít váš byt či dům a rozmyslet si, kde ho chcete používat a po jakém povrchu bude vysavač jezdit. Ne každý vysavač je vhodný pro všechny povrchy. Některé robotické vysavače jsou určeny pouze na tvrdé podlahy, jiné si zas bez potíží poradí s koberci.

Díky pořízení tohoto pomocníka předejte situacím s příliš vysokým a nepraktickým vysavačem, který by nebyl schopen dostat tam, kam jste od něj požadovali. Třeba pod gauč nebo pod skříň. Pořádně projděte prostory ve vaší domácnosti a ujistěte se, že robotický vysavač se všude bez potíží dostane. I když jsou tyto malé spotřebiče vybavené senzorem na rozeznávání překážek, je dobré se nejdříve přesvědčit, že u vás doma na něj nečeká skryté a nepředvídatelné nebezpečí.

Funkce

Kromě již zmiňovaného rozeznávání překážek, které zabraní kolizím s nábytkem, se robotické vysavače mohou pyšnit celou řadou dalších moderních a praktických funkcí. Jednou z nich je možnost dálkového ovládání vysavače, která se může hodit pro všechny, kteří chtějí mít nad úklidem plnou kontrolu, ale nechtějí se tahat s těžkým strojem. Nespočet robotických vysavačů můžete dokonce spárovat s chytrým telefonem a ovládat přes aplikaci.

V aplikaci pro chytré telefony si kromě ovládání můžete také naplánovat, kdy má vysavač uklízet. Dokonce zvládne zaznamenávat oblasti, které už stihl vyčistit. Nechybí samozřejmě ani časovač, který se postará o to, že vysavač bude uklízet pouze po stanovenou dobu. Mezi další funkce patří schopnost automatického dobíjení nebo detekce schodů.

Kapacita sáčků/prachových nádob

Je výhoda mít vysavač s celou řadu zajímavých funkcí. Pokud ale má nedostatečně velký sáček, nebo spíše prachovou nádobu, tak bude prakticky nepoužitelný, obzvláště v prostorově rozlehlejších objektech. Proto je nezbytné se při výběru robotického vysavače zaměřit i na tento údaj o kapacitě nádob na sesbírané nečistoty. Obecně platí, že robotické vysavače dokáží pojmout o poznání méně nečistot než ty standardní vakuové.

Z tohoto důvodu, když nechcete příliš často vyprazdňovat prachovou nádobu či měnit sáčky, je doporučováno se porozhlédnout po vysavači s větší kapacitou těchto nezbytných komponent každého robotického vysavače. Dostačující objem prachové nádoby se pohybuje kolem 600 ml. Jestliže má vysavač i zásobník na vodu pro mokré uklízení, je určitě žádoucí, aby měla alespoň 150 ml.

Baterie a doba provozu

Výdrž baterie je také jedním z faktorů, který je třeba při výběru robotického vysavače zvážit, protože určuje, jak dlouho bude vysavač v provozu na jedno nabití. Čím rozsáhlejší plochy budete vysávat, tím vyšší výdrž baterie budete potřebovat. Nejlevnější vysavače vydrží na jedno nabití sotva hodinu. Naopak ty s kvalitními akumulátory dokáží na jeden zátah zvládnout klidně i více než tříhodinové vysávání a čištění.

Kapacita akumulátorů se obvykle pohybuje v rozmezí kolem 2500 mAh, úplnou výjimkou nejsou ani ty s kapacitou nad 3000 mAh. S vyšší dobou provozu bývá většinou ale spjata i vyšší pořizovací cena vysavače. Záleží jenom na vás, zda se vám chce investovat do pohodlí a času ušetřeného nabíjením spotřebiče. Řada převážně dražších robotických vysavačů je dokonce schopna se dobít sama v dokovací stanici, do níž se automaticky v případě potřeby vrací. Nezapomeňte se také zaměřit na to, jak dlouho trvá, než se vysavač dobije — ideálně by se měl být schopen dobít za 2 až 3 hodiny.

Hlučnost

Předpokládá se, že robotický vysavač budete ze všeho nejčastěji používat v místnostech, kde se běžně zdržujete, tedy v obývacím pokoji nebo ložnici. S tím úzce souvisí potřeba toho, aby byl vysavač tichý a zbytečně vás nerušil během prováděných činností, například při sledování televize. Z těchto pochopitelných důvodů je rozhodně lepší a praktičtější se porozhlédnout po tichém robotickém vysavači, jehož hlučnost nepřesahuje 72 dB.

Pokud máte v plánu využívat robotický vysavač hlavně v místnostech, kde se během dne příliš nevyskytujete, například v předsíni, nebo ho zapnete výhradně v čase vaší nepřítomnosti doma, jeho zvýšená hlučnost vás nebude nijak omezovat. V takovém případě si klidně kupte bez výčitek o něco hlučnější vysavač, čímž nejspíše ušetříte i nějakou tu korunu.

Výkon

Některé modely robotických vysavačů čistí lépe a účinněji oproti jiným. Může za to celá řada faktorů, ale naprosto zásadní vliv na to má výkon. Zejména pak sací výkon, který určuje to, jak rychle a efektivně bude vysavač sbírat nečistoty. Vyšší sací výkon ale automaticky neznamená, že bude robotický vysavač schopen zvládnout vysát více nečistot, jak by se někteří mohli mylně domnívat.

Ne všechny robotické vysavače dokáží dobře čistit na všech površích. Pro některé s vysokým sacím výkonem může být třeba problém vysát psí chlupy z koberce, zatímco jiné s nižším výkonem mohou tento úkol zvládat bez potíží, protože jsou k tomu lépe přizpůsobené. Pamatujte ale, že pořízením robotického vysavače s vyšším výkonem kolem 30 – 40 W nikdy nic nezkazíte.

Cena

Ani v případě robotických vysavačů není možné z procesu výběru vynechat cenu. Ta se s každým modelem liší – seženete vysavač jak za pár tisíc, tak i za několik desítek tisíc Kč. Průměrně se přitom pohybuje někde kolem 5 tisíc korun. Ještě důležitější, než samotná pořizovací cena je to, abyste za dané peníze dostali funkce a vybavení, které tomu odpovídají.

Od těch nejlevnějších modelů robotických vysavačů nemůžete očekávat žádné zázraky, ale i se základním vybavením dokáží relativně obstojně u vás doma vysát. U modelů za více než deset tisíc by už ale naopak nikdy neměly chybět například sofistikovanější senzory pro mapování okolí vysavače, které vaši domácnost vyčistí rychleji a efektivněji. U těch nejdražších modelů očekávejte funkcionalitu vytváření virtuálních stěn či možnost nastavení vysavače tak, aby čistil jenom vybranou oblast.

Jak vybrat ruční vysavač

Jak vybrat tyčový vysavač

Jak vybrat čističku vzduchu


Zdroje

https://www.tomsguide.com/us/robot-vacuum-buying-guide,review-4084.html
https://www.pcmag.com/picks/the-best-robot-vacuums
https://www.which.co.uk/reviews/robot-vacuum-cleaners/article/how-to-buy-the-best-robot-vacuum-cleaner

Napsat komentář