Jak vybrat telefon pro seniora

Trh s elektronikou dnes nabízí nepřeberné množství druhů mobilních telefonů. Je zde dokonce i specifická kategorie telefonů pro seniory. Můžete tak pohodlně vybrat ten nejlepší model pro babičku, dědu, tatínka či maminku, aby co nejlépe vyhovoval jejich potřebám. Pokud si nevíte rady, v článku vám poradíme jasně a přehledně, na co se před koupí zaměřit a jaké parametry byste měli předem zvážit.

Konstrukce telefonu

Dnes už jste nejspíše zvyklí na to, jak mobilní telefony vypadají. Převládají ty s dotykovým displejem, několika fotoaparáty na zadní straně a různým barevným provedením. Ale mobil pro seniora je specifický a mezi všemi ho snadno rozlišíte. Je ergonomicky přizpůsoben potřebám starší osoby tak, aby dobře padnul do ruky. Nabízí jednoduché provedení, snadné ovládání a základní funkce. Většinou jde o telefon s většími tlačítky a dobře čitelnými znaky, s kontrastním, dobře čitelným displejem a možností nastavení velikosti písma dle potřeb.

Tento telefon také nabízí dlouhou výdrž baterie. Seniorovi tak vydrží nabitý několik dní a nemusí se starat o to, aby ho musel denně nabíjet.

Základní funkce telefonu

Tento druh telefonu nenabízí moc funkcí, hlavně zde najdete ty základní, které nejsou nijak složité na ovládání. Především jde o psaní SMS zpráv a volání. Senioři nejspíše ale využijí i další doplňkové funkce, které se jim budou hodit, jako je kalkulačka, budík, svítilna nebo rádio.

Rozšířené funkce telefonu

Telefony mají většinou i fotoaparát, který ocení v případě focení rodiny nebo při procházce v přírodě. Pokud je uživatel vášnivý pořizovatel snímků, pořiďte k telefonu také paměťovou kartu, ať má v telefonu dostatek místa na ukládání fotek. Mezi další rozšířené a užitečné funkce patří pojistka proti nechtěnému vypnutí. Důležitá je také funkce, která upozorní na téměř vybitou baterii a odešle zprávu všem vybraným číslům.

Design

I jednoduché telefony se základními funkcemi pro seniory se dnes vyrábí tak, aby nabídly různé tvary a barevná provedení. Můžete si vybrat mezi klasickou a véčkovou konstrukcí. Véčko má uprostřed kloub, který umožňuje jeho otevírání a zavírání. Nemusíte ani volit jen černý model, ale na výběr dnes máte i různé barvy, jako je bíla, stříbrná, modrá či červená.

Hmotnost a odolnost

Kromě vzhledu se zaměřte především na to, aby konstrukce byla odolná, ale zároveň ne moc těžká. Pokud se stane, že uživateli občas padá z ruky, určitě chcete, aby vydržel každý pád. S tím ale souvisí i to, aby pro starší a slabší ruce nebyl tak těžký. Vybírejte spíše lehčí model, který se bude snadno držet v ruce.

SOS funkce

Telefony pro seniory disponují SOS tlačítkem. Jedná se o tlačítko, kam navolíte rychlou předvolbu. Seniorovi se tak automaticky spustí vyvolání předem zvoleného čísla nebo telefon díky tomu odešle nouzovou zprávu. Ať už tam dáte kontakt na někoho z rodiny nebo číslo na záchrannou službu, uživateli to pomůže rychle a bez nuceného přemýšlení a vyťukávání vytočit potřebné číslo nebo odeslat zprávu. Každý model se ale může lišit tím, kde má tlačítko umístěné. Některý ho má vepředu mezi základními tlačítky, jiný ho má na boku, nebo na zádech přístroje.

Spolu s tím nabízí telefony také funkci SOS lokátoru. Když senior zmáčkne SOS tlačítko, příjemci přijde nejen nouzová zpráva, ale také webový odkaz pro rozkliknutí na telefonu. Díky tomu se dostane na mapu a získá přibližnou polohu a další informace jako stav nabití baterie odesílajícího telefonu nebo čas odeslání zprávy. Je to skvělá funkce, nejen v případech, kdy se senior ztratí nebo zabloudí. Funguje to ale i obráceně. V případě, že chcete vědět, kde se váš blízký nachází, jednoduše SMS ve speciálním znění na jeho telefon a vzápětí vám dojde odpověď s aktuální polohou.

Cena

U těchto typů telefonů vás určitě příjemné překvapí jejich cena. Ani ty nejlepší telefony v této kategorii nejsou nijak drahé. Nejdražší model seženete bez problému do 3 000 Kč. Ty levnější seženete už kolem 500 Kč.

Mezi nejznámější značky, které se zaměřují na telefony pro seniory, patří Aligátor, Alcatel, Maxcom nebo Evolveo.

Závěrem

Dnes seženete různé druhy telefonů, dokonce i telefon pro seniora, který se vyznačuje jednoduchostí, základními funkcemi a ergonomickým tvarem pro snadné držení. Ať už ho vybíráte pro sebe či pro člena rodiny, zaměřte se na to, aby měl všechny funkce, které od něj vyžadujete. Měl by být uzpůsobený všem potřebám staršího uživatele, proto by měl mít dostatečně velká tlačítka s dobře čitelnými znaky a velký, kontrastní displej. Dále se zaměřte na to, aby měl možnost SOS tlačítka a SOS lokátoru. Neméně důležitá je i výdrž baterie. U tohoto typu telefonu vás potěší cena, která není nijak závratná. Za ten nejdražší model zaplatíte nejvýše do 3 000 Kč.

Na trhu převládají tlačítkové telefony se základními funkcemi, ale někteří výrobci poskytují dokonce i chytré telefony pro seniory. Takový model nabízí dotykový displej a rozšířené funkce, a přesto je uzpůsobený tak, aby vyhovoval staršímu uživateli. Tento typ telefonu je dokonce vhodný i pro ty, kdo mají problémy se zrakem nebo s motorikou.

Jak vybrat mobilní telefon

Jak vybrat digitální fotoaparát

Jak vybrat glukoměr

Napsat komentář