Obnovování pokožky hlavy je přirozený proces. Běžně si šupinek, které přitom vznikají, ani nevšimneme. Problém nastává, když se vrchní část pokožky odlupuje nadměrně, buňky kůže se shlukují a jsou běžně viditelné ve vlasech. Lupy mohou být mastné, nebo naopak suché. Tímto problémem proto mohou trpět lidé s velmi mastnou i suchou pokožkou hlavy.
Lupy jsou ve většině případů jen estetickým problémem, ale někdy signalizují i zdravotní riziko. Jak se zbavit lupů je proto otázka, kterou si kladou mnozí z nás. V následujícím článku vám na ni přinášíme odpověď. Prozradíme vám, jaká je příčina jejich vzniku a jak s nimi bojovat domácími triky i kosmetickými přípravky. Pokožka vaší hlavy tak dostane péči, která zabrání tvorbě lupů.
Proč lupy vznikají
Před tím, než se pustíte do boje s lupy, měli byste vědět, proč vznikají. Lupy vznikají při odlupovaní vrchní vrstvy pokožky hlavy. Příčinou je třeba vysušená pokožka, nadměrné umývání vlasů a také některé zdravotní problémy. Vyskytují se u lidí, kteří trpí atopickým ekzémem, psoriázou, seboroickou dermatitidou, ale i některými zánětlivými onemocněními či mykózami.
Nedostatek vitamínů, slunce a nevhodná kosmetika
Nadměrný výskyt lupů je někdy způsobený i nedostatkem vitamínů. Proto se lupy u některých lidí častěji objeví v zimním období. Problémem pokožky hlavy jsou i náhlé změny teplot, které ji vysušují. V létě pokožku hlavy vysušuje působení UV záření. Proto je potřeba hlavu chránit vhodnou pokrývkou.
Příčinou je ale i používání nevhodné kosmetiky či agresivních přípravků. Lupy mohou být způsobené i častým barvením vlasů a fénováním, což pokožku také vysušuje. Podráždění pokožky mohou způsobit i ostré kartáče a hřebeny.
Může za to genetika?
Za tvorbou lupů je i genetická predispozice. Kromě toho může byť způsobená nerovnováhou hormonů a nesprávnou látkovou výměnou. Vyšší výskyt byl zaznamenaný při nadměrné fyzické aj emoční stresové zátěži a hormonálních výkyvech. Lupy se mohou dokonce objevit při alergické reakci na kosmetiku nebo nedostatečném opláchnutí vlasů po aplikaci šampónu či kondicionéru.
Nadměrná tvorba kožního mazu
Za lupy nejčastěji může nadměrná tvorba kožního mazu. V mazu potom dochází k přemnožení kvasinek rodu Malassezia. Tyto kvasinky se na pokožce hlavy přirozeně nachází i u lidí, kteří problém s lupy nemají. V mnohých případech však způsobují zánětlivé reakce. Lupy jsou potom projevem obrany pokožky hlavy proti zánětu.
Seborea
Spolu s výskytem lupů se často mluví o kožní chorobě zvané Seborea. Seboroická dermatitida se kromě hlavy dá pozorovat i na tváři — v oblasti nosu, na okrajích víček a obočí. Tuto chorobu by vám měl potvrdit dermatolog.
Suché, nebo mastné lupy
Než se začtete, co s nimi dělat, měli byste vědět, zda máte suché, nebo mastné lupy. Rozlišíte je jednoduše:
Suché lupy — mají bílou barvu a vypadají jako drobné, tenké šupinky. Pokud se budete česat nebo zajedete rukou do vlasů, z hlavy postupně vypadávají. Můžete je proto zpozorovat i na oblečení. Tento typ vyléčíte speciálními šampóny.
Mastné lupy — mají nažloutlou barvu a hůře se odlupují od pokožky. Ta potom svědí a je podrážděná. Může je provázet i zápach. Na jejich odstranění často nepomáhá ani šampón. Tento typ je způsobený přemnožením kvasinek Malassezia v kožním mazu.
Jak na lupy pomocí šampónu
Boj s lupy nevyhrajete během jednoho dne — připravte se na delší období. Na konci na vás ale čeká úspěch v podobě krásných a zdravých vlasů bez lupů. Je potřeba komplexní přístup. Začneme výběrem vhodného šampónu. Kromě typu lupů nezapomeňte při výběru zohlednit i typ vašich vlasů, zda jsou barvené, poškozené a podobně.
U dětí, které mají problém s lupy, nepoužívejte přípravky určené pro dospělé. Vybírejte z produktů, které jsou vyrobené s ohledem na citlivější dětskou pokožku. Mytí vlásků zjemníte lupy olivovým nebo jiným rostlinným olejem. Nechte chvíli působit a potom naneste šampón.
Šampón proti lupům
Na boj proti lupům budete potřebovat speciální šampón. Při výběru hledejte kvalitní produkty od osvědčených výrobců. Neznámé značky s levnými produkty mohou naopak přinést více škody než užitku. Kvalitní šampón ošetří pokožku hlavy a zabrání jejímu dalšímu odlupování. Měl by mít i uklidňující a protizánětlivé účinky.
Šampón na suché lupy
Na suché lupy si vyberte šampón, který pokožku hlavy zklidní a hydratuje. Měl by obsahovat panthenol, vitamín E nebo provitamín B5. Vhodné jsou přírodní oleje, které pokožku hydratují do hloubky. Šampón díky tomu pokožku nejen umyje, ale i vyživí.
Šampón na mastné lupy
Na mastné lupy budete potřebovat takový šampón, který sníží tvorbu kožního mazu, ve kterém se množí kvasinky. Měl by obsahovat i protizánětlivé složky. Vhodnými látkami jsou hlavně kyselina salicylová, ketokonazol, zinek a selen. Pro upokojení pokožky jsou vhodné oleje s hydratačním účinkem. Péči o vlasy byste měli doplnit o jemný peeling na odstranění mazu. Peeling ale nepoužívejte více jak jednou za týden, abyste naopak příliš častým masírováním pokožky nepodpořili tvorbu nového mazu.
Šampóny pro seboreu
I když se seborea od lupů odlišuje, pro komplexnost zmiňujeme i šampóny na tento problém. Na seboreu jsou vhodné šampóny s protibakteriálním a protiplísňovým účinkem. Často v nich najdete konopí, které má protizánětlivé účinky.
Jak se mýt vlasy
Vlasy je dobré si mýt pouze 2x týdně. Pokud je to třeba, myjte je častěji, ale ne víc jak 4x za týden. Pokožku během umývání jemně masírujte a nevyvíjejte moc velký tlak. Nastavte si teplou, ale ne horkou vodu. A po umytí vlasy důkladně opláchněte, aby v nich nezůstaly zbytky šampónu. Ty by pokožku mohly dráždit. Při sušení nepoužívejte fén, nebo len v minimální míře. Vlasy jemně vysušte ručníkem, rozčešte a nechte doschnout na vzduchu.
Správnou stravou proti lupům
Boj s lupy nevyhrajete pouze používáním vhodného šampónu. Mnohem lepšího účinku dosáhnete, když celému tělu dopřejete dostatek potřebných živin. Kromě toho si dopřejte dostatek odpočinku a minimalizujte stres.
Vitamíny proti lupům
Vaši stravu obohaťte o vitamíny skupiny B, vitamíny E, C, D, A, zinek, selen a omega-3 mastné kyseliny. Ve stravě by neměli chybět kvasnice, vejce, ryby a maso. Ze zeleniny si dopřejte špenát a listovou zeleninu. Pro vysoký obsah minerálů konzumujte různé ořechy a semínka. V nich najdete také zdravé omega-3 mastné kyseliny. Oproti bílé mouce dejte přednost celozrnným výrobkům. Šíření plísní a bakterií zabráníte podporou imunity a také konzumací probiotik. Můžete zvolit i rostlinné přípravky a bylinky na detoxikaci organismu.
Babské rady na lupy
Proti lupům pomáhají i čistě přírodní recepty. Přinášíme takové, které si doma lehce připravíte.
Heřmánkový odvar
Ze sušeného heřmánku, který si koupíte v lékárně, připravte odvar. Stačí, když 3 PL heřmánku zalijete 1 L vroucí vody a povaříte ještě 5 minut. Když odvar vychladne na požadovanou teplotu, umyjte si ním vlasy. Heřmánek působí proti zánětu a pokožku uklidňuje.
Jablečný ocet
Antibakteriální a protiplísňové účinky jablečného octa využijete i na boj s lupy. Jablečný ocet pomáhá při mastných lupech. Smíchejte ho v poměru 1:1 s teplou vodou a s tímto roztokem si umyjte hlavu. Potom opláchněte. Tuto směs můžete použít i jako zábal, který necháte působit asi 30 minut. Po zábalu si vlasy umyjte bylinkovým šampónem.
Využijte acylpyrin
Také kyselina salicylová působí účinně proti lupům díky svým antimykotickým a antimikrobiálním vlastnostem. Najdete ji v acylpyrinu. Rozpusťte si dvě tabletky v jedné kávové lžičce s trochou vody a přidejte do šampónu těsně před umytím vlasů. Vlasy si touto směsí umyjte. Používejte jednou za týden.
Kokosový olej
Na pomoc proti suchým lupům si vezměte třeba i kokosový olej. Naneste si ho na vlasy po jejich umytí, jemně masírujte do pokožky a nechte působit 15 minut. Potom znovu umyjte šampónem proti lupům. Kokosový olej dodá pokožce výživu, působí antimykoticky a antibakteriálně. Je také bohatý na antioxidanty.
Aloe vera
Léčivé účinky aloe vera oceníte i v boji s lupy. Pokud si ho doma pěstujete, vyberte léčivý gel z jednoho nebo dvou listů. Vlasy umyjte šampónem a potom naneste gel. Nechte působit 15 minut a opláchněte. Kromě účinku proti lupům aloe vera pokožku i vyživí.
Tipy na závěr
Lupy jsou estetickým problémem, ale někdy jsou varováním i pro jiné onemocnění. Pokud se jich chcete zbavit, nejdříve musíte zjistit, zda se jedná o mastné, nebo suché lupiny. Za lupy je také často považovaná seborea, která je dermatologickým problémem. Máte-li problém s lupy, budete potřebovat vhodný šampón. Vybírejte podle typu vašich vlasů, ale i vzniklých lupů.
Proti lupům pomáhá mnoho bylinek. Kromě již zmiňovaných využijte třeba i kopřivový odvar, březovou vodu či levandulový olej. Pomáhá i olivový olej, semínka pískavice, rozmarýnová silice a dokonce i jogurt. Po aplikaci nečekejte okamžité výsledky. Ty by se měly dostavit do několika týdnů. Nezapomeňte přitom na správné stravování, dostatečnou hydrataci a pokuste se vyhnout stresovým situacím či nadměrnému přetěžování.
Jak vybrat správnou bundu pro turistiku
Turistická bunda patří k základní výbavě pro všechny aktivity v přírodě. Spolehlivě ochrání před vlhkostí,…
Jak vybrat správný lak na vlasy
Pokud hledáte přípravek pro dokonalý objem a vzhled účesu, určitě jste už kromě jiných stylingových…
Google možná dožene konkurenci a ještě letos odhalí skládací telefon
Skládací telefony nejsou na trhu vůbec žádnou novinkou. Poslední dobou se s nimi ale roztrhl…
Jak vybrat vibrační plošinu
Vibrační plošina vám přinese efektivnější využití času, který strávíte cvičením. Díky vibracím totiž dochází k lepšímu…
Jak vybrat nejlepší rýžovar
Rýži čas od času vaří doma asi každý z nás. Pokud si chcete její přípravu…
Sony představil sluchátka s netradičním designem a mnoha chytrými funkcemi
Japonská společnost Sony nedávno přivítala další produkt mezi svou audio elektroniku. Jedná se o bezdrátová…
Jak vybrat lak na nehty
Laky na nehty ženy rády uschovávají v mnoha kosmetických taštičkách. Jsou totiž oblíbeným prostředkem pro…
Jak vybrat nejlepší prací prášek
Nabídka pracích prášků je široká, a proto je důležité zodpovědět si při výběru pár otázek…
Jak vybrat karimatku
Pro každého, kdo rád chodí na vícedenní výlety do přírody, je součástí výbavy kvalitní karimatka….
Jak se starat o hodinky
Jde o malý přenosný přístroj, který nás informuje o čase. V dnešní době se také…
Jak vybrat chladničku (lednici)
Chladnička patří k základnímu vybavení kuchyně. Dnes si už ani nedokážeme představit, jak mohli naši…
Jak vybrat nejlepší fritovací hrnec
Fritovací hrnec ocení každý, kdo má rád smažená jídla. Ve fritéze se jídlo osmaží rovnoměrněji…