Huawei postupně končí s Androidem. Vyvíjí nový operační systém

Čínská společnost Huawei plánuje ještě letos velkou změnu v oblasti vývoje nového operačního systému pro svou elektroniku. Konkrétně končí spolupráci se společností Google a využíváním operačního systému Android. Vzniká totiž zcela nový systém, který se jmenuje Harmony.

Již letos v červnu by měla společnost Huawei představit nový systém Harmony OS, ale souběžně s tím také nové technologie, ve kterých se tento nový OS objeví. Nejspíše půjde o telefony, tablet, ale i chytré hodinky. S největší pravděpodobností to bude konkrétní model telefonu Huawei P50. U toho se objeví nezvyklý tvar zadních čoček fotoaparátu, které budou umístěné do velkého oválu. Naopak čelní fotoaparát má pouze jeden snímač a umístěný nahoře uprostřed. Zároveň se toto zařízení zmenší, neboť nabízí úhlopříčku s velikostí pouze 6,3“. Dále se na trh dostane nový tablet MatePad Pro 2. U něj se čeká lepší výpočetní výkon a operační paměť, výrazně rychlé dobíjení, ale i druhá generace dotykového pera. Dále je známé, že se objeví nové hodinky Huawei Watch 3. Do jejich výbavy se nejspíše dostane také e-sim. Díky ní zvládnete přijímat hovory, ale i volat s hodinkami na zápěstí, aniž byste museli použít telefon.

Harmony OS je zcela otevřený software, to znamená, že bude dostupný i pro jiné značky elektroniky, než jen pro Huawei. Je proto zcela možné, že zde poroste velká konkurence pro Android, ale také iOS. Harmony dokonce podporuje zařízení s různou velikostí paměti RAM. Zároveň je kompatibilní s HTML5, Linux, ale i Android aplikacemi, které zvládnete na novém systému spouštět.

Systém je zatím stále založený na Androidu a objevují se tam podobné prvky. Ale to by se mělo postupně změnit, až se OS Harmony nakonec osamostatní. Zatím se proto jedná o přechod z jedné platformy na druhou.

Speciálně by se tu měly objevit například widgety s podporou gest, kdy byste měli mít možnost kouknout do poznámek či do kalendáře, aniž byste museli otevírat aplikaci.

Společnost Huawei si stanovila cíl, aby na tento systém ještě letos přešlo na 300 milionů uživatelů. Proto ho určitě plánuje postupně integrovat na daleko více zařízení. Jestli je to reálné, to už musí posoudit každý zvlášť.

Pokud se vám nechce čekat, než se tyto novinky dostanou na český trh, už nyní máte možnost zakoupit například aktuální model telefonu Huawei P40, tablet Huawei MatePad Pro či některý z modelů Huawei Watch.

Napsat komentář