Jak vybrat nejlepší dětskou autosedačku

Dětská autosedačka patří k povinné výbavě auta vždy, když převážíte dítě do 36 kg nebo výšky 150 cm. Při její koupi však nejde jen o to, abyste dodrželi platné zákony. Jde především o bezpečnost dítěte při převozu.

Parametry sedaček určených pro novorozence a větší děti se od sebe odlišují. Pokud vybíráte autosedačku, zkontroluje proto především údaje o hmotnosti a výšce dítěte. Pro bezpečnost dítěte je také důležité, abyste koupili nepoužívanou autosedačku, která splňuje evropské bezpečnostní normy. Dětskou autosedačku, která má za sebou autonehodu, více nepoužívejte, i když na ní není zjevné žádné poškození. I malé praskliny či jiné vady, které si nemusíte všimnout, mají za následek snížení bezpečnosti dítěte.

Rozdělení autosedaček podle hmotnosti dítěte

Dětské autosedačky dělíme do několika skupin na základě hmotnosti dítěte. Prvním údajem, který by vás měl při výběru zajímat, je právě váhová kategorie.

Kategorie 0/0+ (0–13 kg)

Dětská autosedačka do 13 kg se nazývá také vajíčko. Je určena pro děti přibližně do 1 roku a umisťuje se proti směru jízdy na zadní sedadlo. Pokud vajíčko umístíte na sedadlo spolujezdce, musíte mít vypnutý airbag. Miminko je v autosedačce celé chráněno. V případě nárazu se opře zády o konstrukci sedačky. Ta chrání jeho krční páteř mnohem více, než kdyby bylo otočeno ve směru jízdy. Nedochází také k nežádoucímu tlaku na hrudní koš.

Dětské autosedačky 0/0 jsou velmi praktické pro přenášení pomocí rukojeti. Na trhu najdete i modely, které jsou součástí trojkombinace spolu s kočárkem. Takovou sedačku pak jednoduše umístíte přímo na konstrukci kočárku, aniž byste z ní dítě museli vyndávat. Jedinou nevýhodou tohoto typu autosedačky je to, že z ní dítě rychle vyroste.

Kategorie 0+ (0–18 kg)

Kategorie 0+ je určena pro děti od 0 do 4 let. Pro nejmenší děti je vybavena odnímatelnou novorozeneckou vložkou, která zajišťuje větší pohodlí i bezpečnost dítěte. Dětská autosedačka 0–18 kg se umisťuje proti směru jízdy na zadní sedadlo. Výhodou je, že z ní miminko nevyroste tak rychle.

Kategorie I (9–18 kg)

Jednotlivé dětské autosedačky do 18 kg se liší způsobem umístění. Některé modely se umísťují do vozidla ve směru a jiné proti směru jízdy. Druhý způsob je doporučován z hlediska bezpečnosti dítěte při nárazu, protože lépe ochrání krk dítěte.

Dětská autosedačka kategorie I je o něco vyšší. Používá se pro děti od jednoho do čtyř let. Umisťuje se vždy jen na zadní sedadlo. Je vybavena výškově nastavitelným pásem s centrálním upevněním. Pro lepší ochranu při nárazu je výhodou, pokud má autosedačka zesílené bočnice v oblasti hlavy.

Z takové autosedačky má dítě lepší výhled na okolí. Některé modely se dají polohovat. Tuto funkci oceníte zejména během delší cesty. Sedačku tak budete moci přizpůsobit tomu, zda je dítě vzhůru, nebo spí.

Kategorie II (9–25 kg)

Velikost autosedačky kategorie II vyhovuje dětem do 7 let věku. Má tříbodový nebo pětibodový bezpečnostní systém, přičemž popruhy se dají přizpůsobit aktuální výšce dítěte. Pohodlí a ochranu hlavy zajišťují hluboké boční opěrky. I tyto autosedačky lze polohovat tak, aby dítěti poskytly pohodlí během spánku i bdění.

Kategorie II/III (9–36 kg)

Dětská autosedačka kategorie II/III spojuje kategorie II a III. Je určena pro děti od 4 do 12 let. Umisťuje se ve směru jízdy, přičemž dítě se zapíná bezpečnostním pásem auta. Pro lepší ochranu dítěte lze regulovat výšku pasu a jednotlivé opěrky. Výrobci některých modelů myslí i na přizpůsobení šířky autosedačky v oblasti ramen. Tuto vymoženost oceníte při dětech útlejšího vzrůstu. Výhodou je, že autosedačku využijete delší dobu, aniž byste museli investovat do nové. Pokud máte dítě na nejnižší hranici hmotnosti, doporučujeme však autosedačku nejdříve vyzkoušet.

Kategorie III (15–36 kg)

Tato kategorie je vhodná pro děti do 12 let, resp. do výšky 150 cm. Tyto autosedačky nejsou vybaveny vlastními pásy. Dítě se zapíná tříbodovým pásovým systémem auta. Můžete je používat až do výše potřebné k tomu, aby dítě mohlo jezdit v autě bez použití autosedačky.

Podsedáky

Samostatnou kategorii autosedaček tvoří podsedáky. Jsou určeny výhradně pro starší děti do 36 kg nebo 150 cm. Jejich výhodou je cena a jednodušší manipulace. Nejsou však vybaveny zádovou částí ani bočnicemi, což snižuje ochranu dítěte v případě nárazu. Neposkytují také stejné pohodlí jako autosedačky předchozích kategorií.

Bezpečnost autosedačky

Evropské bezpečnostní normy

Při výběru konkrétního modelu by měla být pro každého rodiče prioritou bezpečnost. Proto si při koupi zkontrolujte, zda dětská autosedačka splňuje příslušné evropské bezpečnostní normy. První je norma ECE R44, která se zaměřuje na konstrukci a bezpečnost autosedaček. Druhou je novější norma ECE R129, která mimo jiné zahrnuje požadavek používání autosedaček proti směru jízdy do 15 měsíců.

Systém ISOFIX

Důležitým kritériem při výběru je způsob uchycení sedačky v automobilu. Na výběr máte ze dvou možností:

Uchycení autosedačky pomocí bezpečnostního pásu vozidla — při tomto způsobu není autosedačka uchycena pevně.

Uchycení autosedačky systémem ISOFIX — ISOFIX je systém speciálních úchytů, které se zasunou do západek v sedadle auta. Tímto systémem se autosedačka pevně ukotví pásy o konstrukci vozidla. Zvyšuje to její stabilitu. Dětská autosedačka se po uchycení vůbec nehýbe. Proto dětské autosedačky se systémem ISOFIX patří mezi nejbezpečnější. Podmínkou je, aby i automobil byl touto funkcí vybaven.

Kdy je třeba koupit novou autosedačku

Dětská autosedačka by se v žádném případě neměla používat, pokud byla účastna jakékoliv nehody. Některá poškození nemusí být totiž na první pohled patrná. V takovém případě je nutné koupit novou autosedačku. Výrobci upozorňují také na to, že autosedačku je vhodné měnit po 4 až 6 letech používání, neboť velké teplotní výkyvy v automobilu mají vliv na její pevnost.

Důležité také je, aby dítě používalo autosedačku vhodné velikostní kategorie. Dětská autosedačka by proto měla být vyměněna, pokud vaše dítě dosáhne horní hmotnostní hranici. Nebo také tehdy, jestliže hlava dítěte přesahuje horní okraj sedačky.

Před výměnou se ujistěte, že nová sedačka dítě dostatečně chrání ze všech stran. Některé děti mohou být útlejší postavy než jiné. Pro děti s váhou na dolní hranici konkrétní kategorie je proto lepší sedačku nejprve vyzkoušet.

Na co ještě myslet

Dětská autosedačka musí především odpovídat výšce a hmotnosti vašeho dítěte. Proto kupujte model vhodné velikostní kategorie.

Při koupi se přesvědčte, že rozumíte způsobu instalace autosedačky do auta. Podrobně si přečtěte návod. Pokud je to nutné, poproste prodejce, aby vám instalaci autosedačky předvedl. Při používání dětské autosedačky nezapomínejte, že svou funkci bude plnit pouze tehdy, pokud dodržíte všechny bezpečnostní pokyny. Týká se to zejména správného upnutí sedačky v automobilu i upnutí dítěte. Dodržujte také způsob umístění autosedačky podle směru jízdy. Pokud se dětská autosedačka nachází na předním sedadle, je důležité vypnout airbag.

Napsat komentář