Jak vybrat nejlepší sedací soupravu

Obývací pokoj je místo pro příjemné posezení s přáteli či rodinou i nerušenou relaxaci. Abyste si tyto chvíle co nejvíce vychutnali, poradíme vám, jak si vybrat sedací soupravu.

Při výběru sedačky vezměte v první řadě v úvahu celkový styl a barevnost zařízení místnosti. Kromě toho se potřebujete zamyslet nad počtem osob, které budou sedačku používat, jejím tvarem a materiálovým provedením. Pro pohodlné sezení je důležitý správný úhel opěradla a vzdálenost sedadla od země. Určitě také oceníte jednoduchost čištění potahového materiálu. Všem těmto oblastem se budeme věnovat v následujících řádcích.

Na úvod si ještě vysvětlíme, jak se od sebe odlišují sedačky a pohovky. Pohovka, na rozdíl od sedačky, nemusí být určena pouze do obývacího pokoje. Na trhu najdete mnoho modelů pohovek do dětských pokojů, pokojů pro hosty či pracovny. Pohovky jsou navíc určeny i na spaní, proto se dají jednoduše rozkládat.

Tvar sedačky

Před koupí sedačky byste si měli jako první ujasnit, jaký tvar preferujete. Na trhu najdete několik základních tvarů.

Lineární sedačky a pohovky

Lineární sedačky a pohovky mají rovný tvar a poskytují sezení pro 2–3 osoby. Jejich výhodou je, že je pohodlně umístíte i do menší místnosti. Nejvhodnější umístění je ke zdi. Nic však nepokazíte tím, když trochu zaexperimentujete a pohovku umístíte do prostoru. Větší modely, které jsou určeny až pro tři osoby, můžete použít také jako optické předělení obýváku spojeného s kuchyní.

Sedačky ve tvaru L

Na sedačku ve tvaru L se pohodlně najednou usadí až do 5 osob. Tento typ sedačky se obvykle dá rozložit na pohodlné lůžko pro dvě osoby. Kromě toho poskytuje úložný prostor na odkládání věcí. Sedačky ve tvaru L jsou nejvhodnější k umístění do rohu, aby se maximálně využil prostor v místnosti. Vybrat si přitom můžete, zda se má roh sedačky nacházet vlevo nebo vpravo. Některé modely mají tzv. univerzální roh.

Sedačky ve tvaru U

Sedačky ve tvaru U jsou vhodné do velkých místností. Můžete je umístit ke stěně i do prostoru. Sedačky ve tvaru U se často využívají jako oddělení prostoru obývacího pokoje a kuchyně. Většina modelů poskytuje kromě možnosti rozkládání i úložný prostor.

Sedací soupravy

Sedačku si samozřejmě můžete koupit také jako součást sestavy spolu s křesly. Moderním řešením je i sedací souprava s taburety.

Možnosti sedačky

Jednotlivé modely sedaček se od sebe navzájem liší možnostmi rozkládání, polohování a úložným prostorem. Před koupí se proto přesvědčte, zda vybraný model splňuje všechny vaše očekávání.

Rozkládací sedačky a pohovky

Rozkládací sedačky a pohovky jsou určeny na pravidelné i občasné spaní. Jejich rozložením získáte prostor na spaní pro 1–2 osoby.

Úložný prostor

Zejména v menších bytech oceníte, pokud vám zakoupená sedačka poskytne úložný prostor navíc. Disponují ním sedačky ve tvaru L a U. Můžete ho využít k odkládání věcí, které často nepoužíváte.

Polohování

Pro maximální pohodlí umožňují některé modely polohování opěradla. Opěradlo lze sklopit nebo nastavit do svislé polohy podle vašich momentálních potřeb.

Doplňky sedačky

Některé dražší modely nabízejí ještě promyšlenější řešení. Najdete na nich praktickou kapsu na ovladač, bluetooth reproduktory a USB vstupy. Jiné modely nabízejí možnost vysunutí servírovacího stolku, či dokonce vestavěné chladničky.

Na co myslet při výběru materiálu sedačky

Na materiálu sedačky a pohovky závisí to, jak dlouho vám bude bez problémů sloužit. Porovnávejte hlavně dva parametry – materiál potahu a konstrukce.

Materiál potahu

Z potahových materiálů máte na výběr látku, kůži a ekokůži. Pokud sedačku používáte pravidelně, vybírejte odolné materiály, které vydrží několik let. Měla by vás zajímat především odolnost vůči oděru. Odolnost látky se udává v Martindaleových cyklech. Čím vyšší tento údaj je, tím je vyšší i odolnost materiálu. Při výběru látky je důležitá i světlostálost. Tento údaj vám prozradí, zda si látka zachová svou barvu.

Při výběru potahového materiálu se řiďte také tím, zda máte malé děti nebo domácí mazlíčky. V takovém případě je nejlepším řešením voděodpudivý, omyvatelný materiál. Některé potahové látky jsou proto upraveny impregnací. Takovou sedačku pak očistíte jen navlhčeným hadříkem. Kromě toho porovnávejte také odolnost vůči párání, vzniku žmolků a usazování prachu.

V tomto bodě je důležitá i estetická stránka. Co se barevnosti týče, můžete sáhnout po sedačce nebo pohovce v univerzálních barvách, jakými jsou šedá, bílá a černá. Na trhu však najdete i vícebarevné modely. Konkrétní výběr bude záviset na ostatních barvách v místnosti.

Materiál konstrukce

Nejkvalitnějšími materiály na výrobu konstrukce sedačky a pohovky jsou masivní dřevo a kov. Nožičky mohou být vyrobeny i z plastu. Plast však není vhodným materiálem na ostatní součásti konstrukce. Kvalitu materiálu oceníte zejména při rozkládacích modelech. Ovlivňuje však také životnost pevných modelů.

Materiál výplně

Na materiálu výplně závisí tvrdost a životnost sedačky. Výplní v levnějších modelech bývá někdy molitan nebo molitan s pružinami. Tento materiál se však lehce zdeformuje. Pokud chcete, aby vám pohovka nebo sedačka sloužila dostatečně dlouho, vybírejte modely s PUR pěnou s různou tvrdostí.

Jaké zvolit rozměry sedačky

Rozměry sedačky závisí na třech faktorech:

  • Kolika osobám bude sedačka sloužit

Při rozhodování berte v úvahu počet členů vaší domácnosti. Pokud míváte často návštěvy, myslete i na jejich pohodlné usazení. Pro dva lidi postačí lineární pohovka nebo sedačka. Při více osobách jsou vhodným řešením robustnější modely nebo sedací soupravy. Nezapomeňte zvážit i to, zda je vybraný model dostatečně dlouhý například na denní lenošení.

  • Velikost místnosti

Zvolené rozměry závisejí také na velikosti místnosti. Obývací pokoj by neměl po umístění sedačky působit pohlcujícím dojmem. Naopak, vzdušnost prostoru ovlivňuje kvalitu vašeho pohodlí.

  • Výška sedadla

Pro pohodlné a zdravé sezení by vaše nohy měly bez problémů dosáhnout na zem. Zároveň by se vám mělo ze sedačky snadno vstávat. Ideální výška sedáku je proto taková, která vyhovuje oběma těmto požadavkům. Při zvažování výšky sedačky zkontrolujte i výšku područek.

  • Sklon a výška

Posledním faktorem je sklon opěradla. Opěradlo by mělo poskytnout dostatečnou oporu vaší páteři. V sedačce byste se v žádném případě neměly hrbit. Výška opěradla by měla vyhovovat nejvyššímu členu rodiny.

Tipy na závěr

Aby se vám pohodlně sedělo a sedačka zároveň vhodně zapadla do místnosti, myslete při výběru na několik faktorů. Nejhlavnější jsou tvar a velikost sedačky, jakož i sklon a výška opěradla. Při výběru přihlížejte kromě toho na životnost a odolnost použitých materiálů. Ačkoliv sedačky z kvalitních materiálů patří mezi ty dražší, v tomto případě se jistě vyplatí si připlatit.

Předem myslete také na funkce, které by měla sedačka naplnit. Váš výběr ovlivňuje například to, zda budete sedačku využívat i na spaní nebo jen na sezení. Výběr závisí také na tom, zda potřebujete úložný prostor navíc a jaké máte požadavky na doplňkové funkce sedačky.

Napsat komentář